Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Kathye είπε

Έχουν στείλει σε κάποιον την ηχογραφημένη παρουσίαση του πακέτου,; Ή το αποφεύγουν προφασιζομενοι διάφορες δικαιολογιες;

ο κώδικας προμήθειας προβλέπει μόνο για ευάλωτες ομάδες υποχρεωτική ηχογράφηση , μπορεί και να μην υπάρχει ή να έχει "χαθεί"

το οτι ζητά κάποιος ηχογράφηση για να φανεί η παραπλάνηση και η εταιρία το αποφεύγει είναι υπέρ του καταναλωτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Τηλεφωνικά με efa μου είπαν ότι ισχύει 60 μέρες ( ημ. έκδοσης λογαριασμού ή ημερομηνία του email ebill ) μετά την ενημέρωση ανατιμήσεων η καταγγελία σύμβασης χωρίς ρήτρα αποχώρησης 
Θα το ζητήσω και γραπτώς. 

Σερίφη, τηλεφώνικα τους ζήτησες να στο στείλουν γραπτώς ή έστειλες κάποιο mail;

Τι λές να κάνουμε (κουβέντα να γίνετε); .

Φεύγουμε τώρα για ΔΕΗούλα, καθόμαστε το 6μήνο (που φαίνεται να είναι φωτιά) και μετά μας γλεντάει η έφα ή πληρώνουμε μετα το 6μηνο το 120άρι και φεύγουμε διχως πατρίδα; 

Λέτε να υπάρχουν πιο ανταγωνιστικά πακέτα από Απρίλιο-Μάιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Sheriff είπε

3/12 αλλαγες ΔΕΗ, ενα ΠΣΚ ανεμελο. Δευτερα λυπητερες.

Σημερα αρνηθηκα να ακουσω σε τηλ. προταση απο φυσικο αεριο για ρευμα, λάθος μου 🤔

μπα καλά έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Λέτε να υπάρχουν πιο ανταγωνιστικά πακέτα από Απρίλιο-Μάιο;

ίσως

2 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Τι λές να κάνουμε (κουβέντα να γίνετε); .

πετάγομαι και εγώ

βάλτε για την περίοδο που απο τώρα μέχρι να κλείσει το 6μηνο πόσα kw περίπου θα κάψετε ,"Χ"

αφήστε εκτός πάγιο για απλούστευση (θέλει τη διαφορά κανονικά)

ρήτρα αποχώρησης Ρ ,

κάντε Ρ/Χ και το προσθέτετε στην τιμή κιλοβατώρας της ΕΦΑ

6 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Ρήτρα γιατί να είχε για 2 μήνες μόνο και όχι για όλο το 4μήνο;

άτυπη περίοδο χάριτος 2 μηνών απο την υπογραφή (ουσιαστικά να μην πάθουν σοκ στον πρώτο λογαριασμό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μόλις μίλησα με efa και ρώτησα γιατί στο λογαριασμό έχει υπολογίσει

 Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (520kWh x 0,03€/kWh) -15,61 ενώ η κατανάλωση ήταν 19/8-19/11.2021 (σύνολο 909kw για τους 3 μήνες), δηλαδή γιατί 520Kw (δεν μου βγαίνει αναλογικά) και γιατί 0,03 ενώ ΣΕΠ 0,03 ΟΚΤ 0,06 και ΝΟΕ 0,13.

Επίσης μου είπε πάλι και για 60 μέρες προθεσμία και όχι 30 για αλλαγή παρόχου χωρίς ρήτρα.

Ρώτησα αν πχ μείνω στην efa και πάρω το τρέχον fix πρόγραμμα που βγαίνει περίπου 0,16/kw και 13,11 πάγιο με έκπτωση συνέπειας, αν το 24μηνο ξαναμετράει από την αρχή, όπως επίσης και τι γίνεται στην περίπτωση που οι δημοπρασίες αρχίσουν σε κάποιους μήνες να πέφτουν..... Η ερώτηση μου χαρακτηριστικά ήταν "μπορούμε να αλλάξουμε ή την παντρευόμαστε και την τρώμε στην μάπα?"

 

Περιμένω απαντήσεις, τις οποίες θα ζητήσω και γραπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ας πάει στο W+V Zero τότε.:lol:

Εγώ αν άλλαζα πρόγραμμα και πάροχο και με βάση το excel, θα πήγαινα στο Volterra 360 Ξεγνοισιά. Μου αρέσει και το όνομα. Μετά θα άραζα! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gvoi είπε

Καλησπέρα,

1) Μόλις μίλησα με efa και ρώτησα γιατί στο λογαριασμό έχει υπολογίσει

2) Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (520kWh x 0,03€/kWh) -15,61 ενώ η κατανάλωση ήταν 19/8-19/11.2021 (σύνολο 909kw για τους 3 μήνες), δηλαδή γιατί 520Kw (δεν μου βγαίνει αναλογικά) και γιατί 0,03 ενώ ΣΕΠ 0,03 ΟΚΤ 0,06 και ΝΟΕ 0,13.

3) Επίσης μου είπε πάλι και για 60 μέρες προθεσμία και όχι 30 για αλλαγή παρόχου χωρίς ρήτρα.

4) Ρώτησα αν πχ μείνω στην efa και πάρω το τρέχον fix πρόγραμμα που βγαίνει περίπου 0,16/kw και 13,11 πάγιο με έκπτωση συνέπειας, αν το 24μηνο ξαναμετράει από την αρχή,

5) όπως επίσης και τι γίνεται στην περίπτωση που οι δημοπρασίες αρχίσουν σε κάποιους μήνες να πέφτουν..... Η ερώτηση μου χαρακτηριστικά ήταν "μπορούμε να αλλάξουμε ή την παντρευόμαστε και την τρώμε στην μάπα?"

 

Περιμένω απαντήσεις, τις οποίες θα ζητήσω και γραπτά.

1) Κακώς κάθεσαι και μιλάς μαζί τους, δε χορτάσατε μαλακίες; Δες πόσος κόσμος τη πάτησε με τα ΚΟΤ που τους διαβεβαίωναν ότι συνδιάζεται με Fix Power Home και τελικώς τους πέταξαν στο Power KOT με ρήτρα προσαρμογής απ'τη 1η μέρα. Φώναζα το Σεπτέμβρη, αλλά αρκετοί δεν άκουσαν.

2) Ταμείο ενεργειακής μετάβασης είναι 0.02 για σταθερά προγράμματα, όλους τους μήνες.

Για κυμαινόμενα, Σεπτέμβρης 0.03, Οκτώβρης 0.06, Νοέμβρης 0.13, Δεκέμβρης 0.13

3) Για αλλαγή παρόχου έχεις 30 μέρες περιθώριο για να ολοκληρωθεί η μετάβαση. 60 αν έχεις ΚΟΤ. Αν σου είπαν, διαφορετικά αγνόησε τους, γιατί η Volton καιροφυλακτεί να κάνεις λάθος. Τράβα μετά να τους πεις, ότι σε παραπληροφόρησε η ΕΦΑ, καλά κρασιά...

4) Όχι δε ξεκινάει απ'την αρχή. Ίσχύει η δέσμευση και τα πέναλτυ αποχώρησης ως έχουν, το μόνο που αλλάζει είναι ότι χρεώνεσαι με νέες τιμές μετά το 6μηνο.

5) Με οποιονδήποτε τρόπο κι αν σπάσεις τη δέσμευση μετά τη προθεσμία των 30 ημερών (αλλαγή παρόχου ή αλλαγή προγράμματος) θα πληρώσεις το πέναλτυ που αντιστοιχεία.

Βγάζετε λοιπόν κομπιουτεράκια και τσεκάρετε πόσα χρήματα θα κερδίσετε αν μείνετε για όλο το 6μηνο και πόση ρήτρα θα πληρώσετε αν φύγετε μετά το 6μηνο.

Και μετά κάνετε σύγκριση με πόσα λεφτά θα πληρώσετε παραπάνω αν πάτε από τώρα στη ΔΕΗ με 0.17 χωρίς να πληρώσετε πέναλτυ.

Πρέπει να έχετε εικόνα της κατανάλωσης σας αλλιώς δε θα βγάλετε άκρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Κακώς κάθεσαι και μιλάς μαζί τους, δε χορτάσατε μαλακίες; Δες πόσος κόσμος τη πάτησε με τα ΚΟΤ που τους διαβεβαίωναν ότι συνδιάζεται με Fix Power Home και τελικώς τους πέταξαν στο Power KOT με ρήτρα προσαρμογής απ'τη 1η μέρα. Φώναζα το Σεπτέμβρη, αλλά αρκετοί δεν άκουσαν.

2) Ταμείο ενεργειακής μετάβασης είναι 0.02 για σταθερά προγράμματα, όλους τους μήνες.

Για κυμαινόμενα, Σεπτέμβρης 0.03, Οκτώβρης 0.06, Νοέμβρης 0.13, Δεκέμβρης 0.13

3) Για αλλαγή παρόχου έχεις 30 μέρες περιθώριο για να ολοκληρωθεί η μετάβαση. 60 αν έχεις ΚΟΤ. Αν σου είπαν, διαφορετικά αγνόησε τους, γιατί η Volton καιροφυλακτεί να κάνεις λάθος. Τράβα μετά να τους πεις, ότι σε παραπληροφόρησε η ΕΦΑ, καλά κρασιά...

4) Όχι δε ξεκινάει απ'την αρχή. Ίσχύει η δέσμευση και τα πέναλτυ αποχώρησης ως έχουν, το μόνο που αλλάζει είναι ότι χρεώνεσαι με νέες τιμές μετά το 6μηνο.

5) Με οποιονδήποτε τρόπο κι αν σπάσεις τη δέσμευση μετά τη προθεσμία των 30 ημερών (αλλαγή παρόχου ή αλλαγή προγράμματος) θα πληρώσεις το πέναλτυ που αντιστοιχεία.

Βγάζετε λοιπόν κομπιουτεράκια και τσεκάρετε πόσα χρήματα θα κερδίσετε αν μείνετε για όλο το 6μηνο και πόση ρήτρα θα πληρώσετε αν φύγετε μετά το 6μηνο.

Και μετά κάνετε σύγκριση με πόσα λεφτά θα πληρώσετε παραπάνω αν πάτε από τώρα στη ΔΕΗ με 0.17 χωρίς να πληρώσετε πέναλτυ.

Πρέπει να έχετε εικόνα της κατανάλωσης σας αλλιώς δε θα βγάλετε άκρη.

Έκδοση λογαριασμού EFA 1/12. Με δεδομένα το διάστημα των 30 ημερών, τη συμπλήρωση του 6 μήνου στις 21/1/22, ποιά ημερομηνία προτείνεις να κλείσω ραντεβού με ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και μετά κάνετε σύγκριση με πόσα λεφτά θα πληρώσετε παραπάνω αν πάτε από τώρα στη ΔΕΗ με 0.17 χωρίς να πληρώσετε πέναλτυ.

 

Πώς γίνεται να φύγει κάποιος τώρα, δηλαδή πριν κλείσει 6μηνο, και να μην πληρώσει πέναλτι;

Σκέφτομαι τα εξής:

Α) 6μηνο κλείνω στις 29/3, αρχές Μαρτίου ψαχνομαι για τον επόμενο πάροχο και κάνω αίτηση ώστε να έχω φύγει πριν τις 29/3 με την ελπίδα να υπάρχει τότε κάποιο πρόγραμμα της προκοπής ή έστω καλύτερο από αυτό που θα με πετάξει η efa

Β)Αν μείνω efa μετά τις 29/3 θα πληρώνω 0,18kwh και 14,9 πάγιο και αν αποφασίσω να φύγω θα πρέπει να τους πληρώσω 120 ευρώ ρήτρα αποχώρησης.

Το Α μου φαίνεται καλύτερη επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή περιμένω να μου έρθει και εμένα η ειδοποίηση αφου ήρθε σε όλους,  λογικα με τον επόμενο λογαριασμό, δεν εχω καταλάβει γιατί να αποχωρήσει κάποιος άμεσα(ετσι καταλαβαίνω εγω το εντός 30 ημερων γιατι δεν νομιζω οτι μπορείς να ολοκληρωσεις την διαδικασία την 29 ημερα) ενω έχει ακόμα 4-5 μηνες φτηνο ρευμα χωρίς ρήτρα; Είναι τοσο μεγάλη η ρήτρα αποχώρησης που ξεπερνά την εξοικονόμηση αυτων των μηνων;

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Πώς γίνεται να φύγει κάποιος τώρα, δηλαδή πριν κλείσει 6μηνο, και να μην πληρώσει πέναλτι;

ας σοβαρευτούμε , με την ειδοποίηση έχεις 30 μέρες να φύγεις αζημίως

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Είναι τοσο μεγάλη η ρήτρα αποχώρησης που ξεπερνά την εξοικονόμηση αυτων των μηνων;

εξαρτάται απο την κατανάλωση του καθενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω με 300-350kw το μήνα κατανάλωση θα έπρεπε ήδη να έχω κλείσει ραντεβού στη ΔΕΗ για επάνοδο.

30 μέρες λοιπόν από 6/12/21 και ας λήγει το χαμηλό εξάμηνο 18/2/22

Τα 12€ διαφορά μόνο στο πάγιο της efa (13,11 με έκπτωση μείον 1 της ΔΕΗ) είναι περίπου 70kw κατανάλωση στη ΔΕΗ.

Στη ΔΕΗ τι ρήτρα αποχώρησης έχουν στα 12μ συμβόλαια???

Και δεν θέλω να σκεφτώ τι έχει να γίνει με το αέριο (off topic)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...