Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, koukou83 είπε

Σημειωτέον εχω χαμηλή κατανάλωση στο ρεύμα περίπου 200kwh το μήνα, όπως φαίνεται. Με συμφέρει μια σταθερή τιμή χρέωσης kwh ή μια χαμηλή και ας πληρώνω τη ρήτρα αναπροσαρμογής?

καταρχάς σου βγήκε 0,2315 η κιλοβατώρα 35,43/153

13 λεπτά πριν, koukou83 είπε

Γνώμες για Nrg smart και Φυσικό Αέριο Ελλάδος.

μακρυά και αυτά με ρήτρα

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και βάλε ανα τετράμηνο κιλοβατώρες

Επίσης βάλε σε spoiler τη φωτό αν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, trelas007 είπε

Σερίφη, τηλεφώνικα τους ζήτησες να στο στείλουν γραπτώς ή έστειλες κάποιο mail;

Τι λές να κάνουμε (κουβέντα να γίνετε); .

Φεύγουμε τώρα για ΔΕΗούλα, καθόμαστε το 6μήνο (που φαίνεται να είναι φωτιά) και μετά μας γλεντάει η έφα ή πληρώνουμε μετα το 6μηνο το 120άρι και φεύγουμε διχως πατρίδα; 

Λέτε να υπάρχουν πιο ανταγωνιστικά πακέτα από Απρίλιο-Μάιο;

Στο τηλ μιλησα, προχειρα και για κατι αλλο που ηθελα, σταθηκα στο θεμα της ειδοποιησης και των 60ημ και μου το εκανε αναλυση λεγοντας και την μερα ενεργοποιηση της παροχης μου σε αυτους.

Σε πρωτη φαση περιμενω τον εκκαθαριστικο.

Αναλογα την καταναλωση που εχει ο καθενας, σε μεγαλες καταναλωσεις και ειδικα λογω χειμωνα για καποιους ισως το κερδος των χαμηλων χρεωσεων τωρα θα ειναι πολλαπλασιο της ρητρας ( 120ευρω ) και πριν αλλαξουν τις τιμες στο 6μηνο της καθε παροχης.

Ειναι ρευστο για ολους δεν υπαρχει κανονας.

πχ. στο σουπερ εξελακι του φορουμ ( ty @korakios ) στις 2000 κιλοβατωρες το 4μηνο το οφελος ειναι 166ευρω απο το να παει καποιος ΔΕΗ αμεσα, οποτε εχει βγει η ρητρα αποχωρησης σχεδον για ολους.

 

Τωρα αν μεινει καποιος με τις νεες τιμες efa και καιει τον χρονο 2000kw το τετραμηνο δηλαδη συνολο 6000 το χασιμο ειναι 108ευρω σε σχεση με την Δεη.

Επισης αυτο το NRG Fixed 4U εχει καμμια παγιδα γιατι το βλεπω δυνατο με τα τις 4000kw το 4μηνο.

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και σε εμένα ο λογαριασμός από efa με την ίδια ειδοποίηση των προηγούμενων παρόλο που έχω ακόμα 4 μήνες για να κλείσω το 6μηνο.

Με έναν υπολογισμό που έκανα δεν με συμφέρει να φύγω τώρα για ΔΕΗ, που είναι η μόνη επιλογή, αφού θα χάσω το 0,077/kwh. Είναι οικονομικότερο να βγάλω το χειμώνα με φθηνό ρεύμα μιας και για θέρμανση έχω κλιματιστικά και να πληρώσω τα 120 ευρώ που είναι η ρήτρα αποχώρησης ψάχνοντας τοτε για το καλύτερο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ηρθε και σε εμένα ο λογαριασμός από efa με την ίδια ειδοποίηση των προηγούμενων παρόλο που έχω ακόμα 4 μήνες για να κλείσω το 6μηνο.

Με έναν υπολογισμό που έκανα δεν με συμφέρει να φύγω τώρα για ΔΕΗ, που είναι η μόνη επιλογή, αφού θα χάσω το 0,077/kwh. Είναι οικονομικότερο να βγάλω το χειμώνα με φθηνό ρεύμα μιας και για θέρμανση έχω κλιματιστικά και να πληρώσω τα 120 ευρώ που είναι η ρήτρα αποχώρησης ψάχνοντας τοτε για το καλύτερο πρόγραμμα.

χοντρά χοντρά για τι κατανάλωση μιλάμε μηνιαία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 2:48 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Όπως και να έχει, βλέπω το "BUSINESS STANDARD 22" ως μονόδρομο, ακόμα και με την 24μηνη δέσμευση. Τυχόν πρόστιμα από πρόωρη αποχώρηση θα βγουν από την εξοικονόμηση στο ρεύμα. Ήδη τον Ιούλιο και τον Αύγουστο πληρώθηκαν τουλάχιστον 700€ κερατιάτικα.

Ενημερωτικά, ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός γι' αυτό. Είχε υπογραφεί τέλη Οκτώβρη, πριν αποσύρουν τα προηγούμενα πακέτα. Την έκανε την μπινιά της όμως η W+V και αντί για το παλαιό Srandard22, μας έβαλε στο Fix22 με διπλάσιες χρεώσεις (0,209€+15€ πάγιο ανά μήνα, αντί για 0,11€+1€ πάγιο).

Άντε κυνήγα τους τώρα... Εν τω μεταξύ είχαν μία μέθοδο που σου έστελναν τα συμβόλαια και υπέγραφες ηλεκτρονικά, αλλά μετά από λίγες ημέρες τα link λήγουν, οπότε τώρα δεν έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας. Θα ζητήσω να παρουσιάσουν τα συμβόλαια βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντικρούσουμε.😠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ενημερωτικά, ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός γι' αυτό. Είχε υπογραφεί τέλη Οκτώβρη, πριν αποσύρουν τα προηγούμενα πακέτα. Την έκανε την μπινιά της όμως η W+V και αντί για το παλαιό Srandard22, μας έβαλε στο Fix22 με διπλάσιες χρεώσεις (0,209€+15€ πάγιο ανά μήνα, αντί για 0,11€+1€ πάγιο).

Άντε κυνήγα τους τώρα... Εν τω μεταξύ είχαν μία μέθοδο που σου έστελναν τα συμβόλαια και υπέγραφες ηλεκτρονικά, αλλά μετά από λίγες ημέρες τα link λήγουν, οπότε τώρα δεν έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας. Θα ζητήσω να παρουσιάσουν τα συμβόλαια βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντικρούσουμε.😠

εννοείται να το κυνηγήσει , αλλά , γιατί δεν κατέβασε τα συμβόλαια να τα έχει ?????????

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Ενημερωτικά, ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός γι' αυτό. Είχε υπογραφεί τέλη Οκτώβρη, πριν αποσύρουν τα προηγούμενα πακέτα. Την έκανε την μπινιά της όμως η W+V και αντί για το παλαιό Srandard22, μας έβαλε στο Fix22 με διπλάσιες χρεώσεις (0,209€+15€ πάγιο ανά μήνα, αντί για 0,11€+1€ πάγιο).

Άντε κυνήγα τους τώρα... Εν τω μεταξύ είχαν μία μέθοδο που σου έστελναν τα συμβόλαια και υπέγραφες ηλεκτρονικά, αλλά μετά από λίγες ημέρες τα link λήγουν, οπότε τώρα δεν έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας. Θα ζητήσω να παρουσιάσουν τα συμβόλαια βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντικρούσουμε.😠

2 φορές έχω υπογράψει συμβόλαια με τέτοιο τρόπο... ένα στη Vodafone κι ένα στο αέριο του HΡΩΝ. Μόλις πατούσα κλικ, έμπαινε το όνομα μου ολογράφως στην υπογραφή. Kαι στις 2 περιπτώσεις υπήρχε  η δυνατότητα να κατεβάσω το PDF και πριν την υπογραφή (για να το διαβάσω) αλλά και μετά την υπογραφή για να το έχω ως αντίγραφο. Δεν υπήρχε αντίστοιχη δυνατότητα όταν υπέγραψες ψηφιακά;

Άμα είσαι σίγουρος ότι υπέγραψες Standard22 θα ζητήσεις αντίγραφο του συμβολαίου και θα αμφισβητήσεις τις χρεώσεις. Μη αναφέρεις τίποτα για αμφισβήτηση για μερικές μέρες ξεκίνα με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση μήπως και σου στείλουν επι τόπου αντίγραφο, πριν "κρασάρει ο server και εξαφανιστεί κατά λάθος".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται να το κυνηγήσει , αλλά , γιατί δεν κατέβασε τα συμβόλαια να τα έχει ?????????

Θα ελέγξω αν υπάρχουν. Αφορούν τρίτο, όχι εμένα. Δεν ήμουν μπροστά στη διαδικασία υπογραφής για να έχω το νου μου.

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

2 φορές έχω υπογράψει συμβόλαια με τέτοιο τρόπο... ένα στη Vodafone κι ένα στο αέριο του HΡΩΝ. Μόλις πατούσα κλικ, έμπαινε το όνομα μου ολογράφως στην υπογραφή. Kαι στις 2 περιπτώσεις υπήρχε  η δυνατότητα να κατεβάσω το PDF και πριν την υπογραφή (για να το διαβάσω) αλλά και μετά την υπογραφή για να το έχω ως αντίγραφο. Δεν υπήρχε αντίστοιχη δυνατότητα όταν υπέγραψες ψηφιακά;

Άμα είσαι σίγουρος ότι υπέγραψες Standard22 θα ζητήσεις αντίγραφο του συμβολαίου και θα αμφισβητήσεις τις χρεώσεις. Μη αναφέρεις τίποτα για αμφισβήτηση για μερικές μέρες ξεκίνα με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση μήπως και σου στείλουν επι τόπου αντίγραφο, πριν "κρασάρει ο server και εξαφανιστεί κατά λάθος".

Δεν ξέρω αν υπήρχε. Δεν την έβαλα εγώ. Θα το δω.

Ακριβώς αυτά που αναφέρεις σκεφτόμουν να κάνω. Αύριο θα ξεκίναγα τηλέφωνα.

Το θέμα είναι ότι και να μη βγάλεις άκρη, πού να πας; Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gvoi είπε

χοντρά χοντρά για τι κατανάλωση μιλάμε μηνιαία?

Χοντρά χοντρά όπως λες 600kwh το μήνα. Με efa που είμαι τώρα βγαινει 50 ευρώ ο μήνας. Αν πήγαινα στη ΔΕΗ θα ήταν 102 ευρώ ο μήνας. Μιλάμε μόνο για αξία ρεύματος + παγιο όχι ρυθμιζόμενες χρεώσεις που είναι παντού οι ίδιες.

Άν τα βάλεις αυτά επί 4 μήνες ( Δεκεμβριος-Ιανουαριος-Φεβρουαριος-Μαρτιος) έχω σύνολο στην efa 200 ευρώ και στη ΔΕΗ 400 και κάτι. Κέρδος 200, ρήτρα αποχώρησης από την efa 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε
6 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Ρήτρα γιατί να είχε για 2 μήνες μόνο και όχι για όλο το 4μήνο;

άτυπη περίοδο χάριτος 2 μηνών απο την υπογραφή (ουσιαστικά να μην πάθουν σοκ στον πρώτο λογαριασμό!)

Αυτό δεν βγάζει νόημα.

 

6 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Σε φίλο ήρθε ο εκκαθαριστικός της nrg. Είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Του είχα πει να φύγει όσο προλαβαίνει και να πάει ΔΕΗ. Πήγε και έκανε home enter με τις παλιές τιμές. Ο λογαριασμός της nrg με την ρήτρα δεν μου φαίνεται τόσο τραγικός. Στην ουσία με ρήτρα και τις εκπτώσεις βγαίνει 0,086 η kw. Με την ίδια κατανάλωση θα πλήρωνε στο enter 81,50€ αξία ρεύματος, ενώ τώρα πλήρωσε 75,48€ μαζί με ρήτρα, πάγιο κτλ. Ο Νοέμβριος ήταν ο πιο δύσκολος μήνας για τις ρήτρες απ' όσο ξέρω. Μήπως κακώς του πρότεινα να πάει ΔΕΗ;

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-07 135509.png

Είναι τελικός; Έχει και την ρήτρα αποχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Δεσπότης είπε

Αυτό δεν βγάζει νόημα.

τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις ?

Η NRG έδινε 4 μήνες περίοδο χάριτος και δεν έβαζε ρήτρα , μετά το άλλαξε σε 2 μήνες

τώρα δεν ξέρω

το ίδιο έκανε παλιά η Ζενιθ , Προτέργια , Φυσικό Αέριο με 6 μήνες περίοδο χάριτος

τώρα το σταμάτησαν φυσικά

22 λεπτά πριν, Δεσπότης είπε

Είναι τελικός; Έχει και την ρήτρα αποχώρησης;

όχι, όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

"Έχω υπογράψει στο πρόγραμμα Fix Power Ηome της EFA Energy (προμηθευτής ρεύματος Volton) όπου η εκπροσώπηση ξεκίνησε στις χχ/χχ/2021 και το αρχικό 6μηνο της σύμβασης συμπληρώνεται στις χχ/χχ/2022

Στις χχ/χχ/2021 παρέλαβα ειδοποίηση που αναφέρει ότι μετά το πέρας του αρχικού 6μήνου της σύμβασης μου, θα ισχύουν νέες τροποποιημένες τιμές και ότι μου δίνεται τώρα η δυνατότητα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως εντός των προθεσμιών που ορίζει ο ΚΠΗΕ. Αναγνωρίζω το δικαίωμα σας να αναπροσαρμόσετε τις τιμές μετά το πέρας του 6μήνου σύμφωνα με το Άρθρο 28 παράγραφος 3β, όμως διαφωνώ ως προς το γεγονός ότι η ενημέρωση λαμβάνει χώρα εντός του 6μήνου ενώ κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να λαμβάνει χώρα μετά το πέρας του 6μήνου.

Συγκεκριμένα με υποχρεώνετε εντος του 6μήνου να επιλέξω μεταξύ των παρακάτω επιλογών:

1) Να καταγγείλω τώρα τη σύμβαση και να απολέσω το 6μηνο ευνοϊκών τιμών που έχω υπογράψει ή

2) Να δεχτώ την παραμονή μου στο νέο τιμολόγιο μετά το πέρας του 6μήνου, όπου όμως θα παρεμείνω δεσμευμένος για τους υπόλοιπους 18 μήνες με το ισχύον πέναλτυ αποδέσμευσης.

Το γεγονός ότι εμμέσως με υποχρεώνετε εντός του 6μήνου να επιλέξω μεταξύ 2 επιλογών απ'όπου θα βγω ζημιωμένος, είναι αντιδεοντολογικό και καταχρηστικό. Ο ΚΠΗΕ δημιουργήθηκε με γνώμονα την ισονομία μεταξύ προμηθευτών και καταναλωτών, ενώ εσείς προσπαθείτε να τον εργαλιοποιήσετε και να τον ερμηνεύσετε προς όφελος σας προκειμένου να τροποποιήσετε εμμέσως τη σύμβαση μας εντός του 6μήνου.

Η συγκεκριμένη ενημέρωση περί αλλαγών χρεώσεων θα έπρεπε να γίνει μετά τη συμπλήρωση του 6μήνου, ώστε ο να έχω πραγματικά τη δυνατότητα να εξαντλήσω το αρχικό 6μηνο της σύμβασης κι εν συνεχεία να αποκτήσω το δικαίωμα καταγγελίας αζημίως εφόσον τότε θα μπει σε ισχύ το νέο τιμολόγιο.

Ζητώ λοιπόν το δικαίωμα μου για καταγγελία της σύμβασης αζημίως να μετατεθεί μετά τη λήξη του αρχικού 6μήνου της σύμβασης. Περιμένω την απάντηση σας μόνο γραπτώς στη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

https://my.rae.gr

Όσοι αποφασίσετε να παρεμείνετε στην ΕFA για όλο το 6μηνο, ρίξτε ένα αίτημα στο MyRAE (Volton επιλέγετε) μήπως και γλυτώσετε τη ρήτρα μετά το 6μηνο. Mέσα σε 1 PDF κάτω των 3MB ενώστε το αντίγραφο της σύμβασης, τον τελευταίο λογαριασμό με την ενημέρωση, ταυτότητα). Κλείστε adblock για να το ανεβάσετε. Συμπληρώστε στο παραπάνω κείμενο τις ημερομηνίες στα 3 σημεία που έχω χχ/χχ. Για να δείτε πότε ξεκίνησε η εκρποσώπηση δείτε τον 1ο λογαριασμό που παραλάβατε, ποια είναι η αρχική ημερομηνία κατανάλωσης. Αν η αρχική ημερομηνία εππροσώπησης είναι πχ 05/10/2021, τότε το 6μηνο συμπληρώνεται στις 04/04/22. Κλείστε το adblocker για να ανεβάσετε PDF. Ο 11ψήφιος αριθμός παροχής στη φόρμα αίτησης, συμπληρώνεται χωρίς τις παύλες.

Όταν απαντήσει ο πάροχος εμφανίζοντια 2 κουμπιά. Πράσινο (αποδοχή απάντησης), κόκκινο (άρνηση απάντησης). Δε πατάτε το πράσινο σε καμία περίπτωση (εκτός κι αν ο πάροχος κάνει δεκτό το αίτημα σας να μεταθέσει το δικαίωμα καταγγελίας μετά το 6μηνο, που θεωρώ απίθανο). Πατώντας το κόκκινο μπορείτε να απαντήσετε στον πάροχο, ή να ζητήσετε από τη ΡΑΕ να παρέμβει για την επίλυση του ζητήματος.

Επιπλέον ρίξτε μια καταγγελία στη Προστασία Καταναλωτή. https://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/ Αυτοί δεν έχουν αρμοδιότητα να σας δικαιώσουν, αλλά μπορούν να ρίξουν πρόστιμο στον πάροχο και η απόφαση τους ίσως βοηθήσει στο αίτημα στη ΡΑΕ.

@fragma @Giannis_Io

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν μπορώ να βρω το ανανεωμένο excel του Κοράκιου. Κοίταξα και στο προφίλ του αλλά δεν τα κατάφερα. Είμαι EFA με το FIX στα 0.078 και θα μου το αλλάξουν απο 1/1. Κατανάλωση περίπου 1.500KWh το 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Καλησπέρα. Δεν μπορώ να βρω το ανανεωμένο excel του Κοράκιου. Κοίταξα και στο προφίλ του αλλά δεν τα κατάφερα.

στην υπογραφή μου είναι

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

4 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Είμαι EFA με το FIX στα 0.078 και θα μου το αλλάξουν απο 1/1.

ειδοποίηση πότε σου ήρθε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις ?

Η NRG έδινε 4 μήνες περίοδο χάριτος και δεν έβαζε ρήτρα , μετά το άλλαξε σε 2 μήνες

τώρα δεν ξέρω

Καταρχάς είπες "άτυπη", άρα που το στηρίζεις; Υπήρχε τέτοια πρόβλεψη στους όρους συμβολαίου;

Εγώ που μπήκα Απρίλιο στην NRG, από Μάιο έχω ρήτρα. Ο φίλος μπήκε Αύγουστο, εν μέσω κυκεώνα, και του χάρισαν 2 μήνες ρήτρα; Τώρα κατάλαβες τι δεν καταλαβαίνω;

Επεξ/σία από Δεσπότης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...