Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Στις KWh ΚΟΤ. Που ξέρω αν έχει ΚΟΤ το συμβόλαιο μου και την έκπτωση του;

αν είχες κοινωνικό τιμολόγιο θα το ήξερες , απλά το αγνοείς

9 λεπτά πριν, toni31 είπε

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει καμιά φορά, είναι κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να γράψω?

όχι , ξεκινάς περίπου

Παρακαλώ όπως πιστώσετε το ποσό της ρήτρας αποχώρησης που χρεώθηκα στον τάδε λογαριασμό που επισυνάπτω λόγω του οτι(ανάλογα την περίπτωση , δε θυμάμαι τι παίχτηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σε ολους ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος του πατερα μου εναντι , ο οποιος ειναι στην volton για 390 κιλοβατορες εχουν υπολογισει 76,75 ρητρα οτσ..... ειναι λογικο κατι τετοιο δλδ 20 λεπτα η κιλοβατορα μονο η ρητρα..... και στις αλλες εταιρειες ετσι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 @korakios Καλησπέρα. Τελικά από Ηρων αρνήθηκαν να μας δώσoυν την διαβεβαίωση ότι στο only home θα συμπεριλαμβάνεται και το τιμολόγιο κοτ, οπότε μάλλον όπως είπες κι εσύ όταν το ενεργοποιούσαμε θα μας πέταγαν αλλού, κι ετσι δεν το υπογράψαμε. Σε ευχαριστούμε για την σωτήρια συμβουλή!!

Χθες έστειλα εκ μέρους της γιαγιάς μου (μου έχει κάνει εξουσιοδότηση),  αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού στην Watt. Οπως διάβασα στα βήματα της αμφισβήτησης πρέπει να περιμένουμε 10 εργάσιμες σωστά; Μετά αν λάβουμε αρνητική απάντηση ή καμία απάντηση, απευθυνόμαστε στο συνήγορο του καταναλωτή ή στη ΡΑΕ; Η και στα 2; 

Παράλληλα ψάχνω και τους εναλλακτικούς παρόχους που μου έχει βγάλει το excel σου. Μίλησα και με nrg για το nrg smart που πρότεινες αλλά το κοτ δεν το βάζουν στην εκπτωτική τιμή 0,619 αλλά στην αρχική 0,11 έτσι  χειρότερα από τη watt θα βγαίνει λογικά (στη watt  έχει 0,082 μέιον 0,045 έκπτωση κοτ). 

Αν ζητούσαμε από την Watt σαν μέση λύση να την πάνε αζημίως στο Home Fixed με το KoT θα μας συνέφερε; Παίζει  να το δέχονταν;

Επεξ/σία από Zoe_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είχες κοινωνικό τιμολόγιο θα το ήξερες , απλά το αγνοείς

όχι , ξεκινάς περίπου

Παρακαλώ όπως πιστώσετε το ποσό της ρήτρας αποχώρησης που χρεώθηκα στον τάδε λογαριασμό που επισυνάπτω λόγω του οτι(ανάλογα την περίπτωση , δε θυμάμαι τι παίχτηκε)

Έχω συμπληρώσει κάτι λάθος; Μου φαίνεται πως τα νούμερα δεν βγαίνουν

Screenshot 2021-12-09 at 5.17.38 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioslefk είπε

ειναι λογικο κατι τετοιο δλδ 20 λεπτα η κιλοβατορα μονο η ρητρα..... και στις αλλες εταιρειες ετσι ειναι?

ναι , 0,23 έχει φτάσει στα προγράμματα με ρήτρες (δεν έχει σχεση η εταιρία )

9 λεπτά πριν, MrRush είπε

Έχω συμπληρώσει κάτι λάθος; Μου φαίνεται πως τα νούμερα δεν βγαίνουν

αν έβαλες πρόγραμμα με ρήτρες στο "προγραμμά σας" , λογικό να σου βγάζει χαμηλή τιμή , αφου στην καρτέλα που είσαι δεν υπολογίζεται η ρήτρα , είναι για σταθερά μόνο

14 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Οπως διάβασα στα βήματα της αμφισβήτησης πρέπει να περιμένουμε 10 εργάσιμες σωστά; Μετά αν λάβουμε αρνητική απάντηση ή καμία απάντηση, απευθυνόμαστε στο συνήγορο του καταναλωτή ή στη ΡΑΕ; Η και στα 2; 

σωστά ,

ΡΑΕ μιας και ο ΣτΚ δεν μπορεί να επιβάλλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έβαλες πρόγραμμα με ρήτρες στο "προγραμμά σας" , λογικό να σου βγάζει χαμηλή τιμή , αφου στην καρτέλα που είσαι δεν υπολογίζεται η ρήτρα , είναι για σταθερά μόνο

Στην καρτέλα με τα προγράμματα ρήτρας έχει να βάλω "παραπλανητική" μέρας και νύχτας; Τι είναι αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MrRush είπε

Στην καρτέλα με τα προγράμματα ρήτρας έχει να βάλω "παραπλανητική" μέρας και νύχτας; Τι είναι αυτά; 

η διαφημιζόμενη τιμή του κάθε προγράμματος ,

εκεί βάζεις τιμές του προγράμματος με ρήτρα που έχεις και πάγιο στο "Πρόγραμμά σας"

Όμως εκεί θέλει και να ξέρεις το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας του προγράμματος που είσαι αλλά και φυσικά να μαντέψεις πόσο θα κλείσει σε ένα χρόνο η ΤΕΑ και πόσο αλλά και για πόσο θα είναι οι επιδοτήσεις , δηλαδή είναι όλα ρευστά

27 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

αλλά το κοτ δεν το βάζουν στην εκπτωτική τιμή 0,619 αλλά στην αρχική 0,11 έτσι  χειρότερα από τη watt θα βγαίνει λογικά (στη watt  έχει 0,082 μέιον 0,045 έκπτωση κοτ)

πακέτο

ας μπει σε ακριβό σταθερό (παίρνουν και μια ψιλοεπιδότηση 0,02) και στη χειρότερη αν πέσουν οι τιμές το σπάτε

τώρα θα πληρώνει με επιδότηση και ρήτρα +0,08 της αρχικής τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Empeirognomonas είπε

@korakios Θα με σύμφερε το Home Fixed της WATT? Γιατί 150 ευρώ τον μήνα επιπλέον για ρήτρα αναπροσαρμογής  είναι πολλά 

Watt.pdf 205 kB · 0 downloads

Σεπ 0,03
Οκτ 0,06
Νοε 0,13
Δεκ 0,13

300kw/μήνα

σου χρωστα 0,06 και 0,13 επιδότηση που θα πιστωθούν αναλογικά (δεν ισχύει το 0,03)

0,22 η ρήτρα αναπροσαρμογής το προσθέτεις στην αρχική τιμή 0,064

θα σου πρότεινα αμφισβήτηση , δες την υπογραφή μου και να πας σε κάποιο της ΔΕΗ με μικρότερη δέσμευση και μικρότερη χρέωση νυχτερινού

άμεσα κάνεις αίτηση για νυχτερινό , δες το excel της υπογραφής μου πόσα θα κέρδιζες μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις με 20% χρήσης νυχτερινού (εγώ το πάω 30+)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

η διαφημιζόμενη τιμή του κάθε προγράμματος ,

εκεί βάζεις τιμές του προγράμματος με ρήτρα που έχεις και πάγιο στο "Πρόγραμμά σας"

Όμως εκεί θέλει και να ξέρεις το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας του προγράμματος που είσαι αλλά και φυσικά να μαντέψεις πόσο θα κλείσει σε ένα χρόνο η ΤΕΑ και πόσο αλλά και για πόσο θα είναι οι επιδοτήσεις , δηλαδή είναι όλα ρευστά

πακέτο

ας μπει σε ακριβό σταθερό (παίρνουν και μια ψιλοεπιδότηση 0,02) και στη χειρότερη αν πέσουν οι τιμές το σπάτε

τώρα θα πληρώνει με επιδότηση και ρήτρα +0,08 της αρχικής τιμής

Ναι είναι way too complex. Από τις τιμές που βλέπω για τα προγράμματα σε εκείνη την καρτέλα, μου φαίνεται ότι η καλύτερη κίνηση είναι να πάω σε ΔΕΗ Online ή Enter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MrRush είπε

Ναι είναι way too complex.

το έχουν τα ρητροπρογράμματα , μην αγχώνεσαι , κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχουν στην αγορά , δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να κάθεται να υπολογίζει , να μαντεύει και να επαληθεύει

Για να βλέπεις πόσο σου βγαίνει η τελική κιλοβατώρα στο λογαριασμό σου κάνε

Ρήτρα Κόστους Προμήθειας δια συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις εικονικές-αρχικές-διαφημιζόμενες-παραπλανητικές  τιμές που υποτίθεται οτι χρεώνουν

έτσι τουλάχιστον έχεις μια εικόνα

5 λεπτά πριν, MrRush είπε

μου φαίνεται ότι η καλύτερη κίνηση είναι να πάω σε ΔΕΗ Online ή Enter...

δες πχ εδώ την ΤΕΑ (MCP ή ΟΤΣ ή "χοντρική") του ρεύματος

όταν πέσει κάτω απο 100 δες ξανά τι παίζει απο σταθερά πργράμματα (Νοέμβριο είναι 230)

όταν πέσει κάτω απο 50 ξαναμιλάμε για προγράμματα με ρήτρες

Θα αργήσει φυσικά να γίνει , ειδικά τώρα που επιδοτούν την κιλοβατώρα με το ΤΕΜ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

το έχουν τα ρητροπρογράμματα , μην αγχώνεσαι , κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχουν στην αγορά , δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να κάθεται να υπολογίζει , να μαντεύει και να επαληθεύει

Για να βλέπεις πόσο σου βγαίνει η τελική κιλοβατώρα στο λογαριασμό σου κάνε

Ρήτρα Κόστους Προμήθειας δια συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις εικονικές-αρχικές-διαφημιζόμενες-παραπλανητικές  τιμές που υποτίθεται οτι χρεώνουν

έτσι τουλάχιστον έχεις μια εικόνα

δες πχ εδώ την ΤΕΑ (MCP ή ΟΤΣ ή "χοντρική") του ρεύματος

όταν πέσει κάτω απο 100 δες ξανά τι παίζει απο σταθερά πργράμματα (Νοέμβριο είναι 230)

όταν πέσει κάτω απο 50 ξαναμιλάμε για προγράμματα με ρήτρες

Θα αργήσει φυσικά να γίνει , ειδικά τώρα που επιδοτούν την κιλοβατώρα με το ΤΕΜ

 

 

Έκανα τον υπολογισμό όπως είπες και με μια τιμή στο περίπου (3000 KHh ετησίως) βγαίνει κάπου +45% πιο ακριβό το πρόγραμμα που έχω τώρα από My Home Online. Η διαδικασία για να φύγω ποια είναι; Πληρώνω τελευταίο λογαριασμό και κάνω αίτηση στην ΔΕΗ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στους ειδικους του νηματος.Το next business της ελιν για περιπου 1100 kwh το μηνα με τωρινη τιμη χονδρικης,τι ποσο περιπου θα μου εβγαζε το μηνα για Γ21?Το κοιταζω λογω του οτι δεν εχει δεσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MrRush είπε

κανα τον υπολογισμό όπως είπες και με μια τιμή στο περίπου (3000 KHh ετησίως) βγαίνει κάπου +45% πιο ακριβό το πρόγραμμα που έχω τώρα από My Home Online.

υπόψιν οτι πλέον παίζει 0,13€/kw επιδότηση , αλλά όλα ρευστά

15 λεπτά πριν, MrRush είπε

Η διαδικασία για να φύγω ποια είναι; Πληρώνω τελευταίο λογαριασμό και κάνω αίτηση στην ΔΕΗ; 

μπορείς να κάνεις και αμφισβήτηση της ρήτρας (δες την υπογραφή μου) ή αλλιώς κάνεις αίτηση σε κάποιο απο τα της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα για ερωτήσεις online/enter)

5 λεπτά πριν, elen46 είπε

Το next business της ελιν για περιπου 1100 kwh το μηνα με τωρινη τιμη χονδρικης,τι ποσο περιπου θα μου εβγαζε το μηνα για Γ21?

πρέπει να δεις το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας και τα όρια για το συγκεκριμένο πρόγραμμα

6 λεπτά πριν, cmad είπε

Καλησπερα παιδια. Που μπορουμε να δουμε στο ebill σε ποιο προγραμμα μας εχει βαλει η δεη? κ με ποιες χρεωσεις?

1. δεν μπορείς ( βλέπεις διάρκεια προγράμματος)

2. στο άλλο θέμα για τα της ΔΕΗ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...