Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, cyberguy είπε

Μέσα σεπτέμβριου προλαβα το fixed πακέτο στην protergia, είμαι σίγουρος ότι μέσα Γενάρη θα μου έρθει και εμένα email με αναπροσαρμογη ΟΤΣ. Ας ελπίσουμε ή να έχουν στρώσει τα προβλήματα με το Φ.Α. ή να υπάρχει κάνα καλό πακέτο απο την ΔΕΗ

 

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Στις KWh ΚΟΤ. Που ξέρω αν έχει ΚΟΤ το συμβόλαιο μου και την έκπτωση του;

Το ΚΟΤ είναι κυβερνητική επιδότηση, ανάλογα τα εισοδηματικά κριτήρια, τη σύνθεση νοικοκυριού, άτομα με αναπηρία κλπ. Δες αυτό το θέμα. Και στο site της ΔΕΗ τα έχει γραμμένα ωραία συνοπτικά.  Αν το δικαιούσαι κάνεις αίτηση στο ΗΔΙΚΑ, προσοχή όμως γιατί αν τώρα είσια σε κάποιο πρόγραμμα που δεν συνδιάζεται με ΚΟΤ, μόλις ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ θα σε πετάξει ο πάροχος σε άλλο πρόγραμμα. Περισσότερες πληροφορίες αν θες, στο αρχικό θέμα που παρέθεσαν.

1 ώρα πριν, glamor είπε

Εμενα με χρεωσαν πρόωρη λύση 47.47.. οποτε τα πρωτα βηματα ειναι αμφισβήτηση λογαριασμού απο το site τους και με τι αιτιολογια να γραψω?

Με την προϋπόθεση ότι έλαβες ίδια ειδοποίηση με τον toni και η αλλαγή παρόχου ολοκληρώθηκε εντός 30 ημερών (ή 60 αν έχεις ΚΟΤ), στέλνεις έντυπο αμφισβήτησης. Θα το βρεις στις συχνές ερωτήσεις - χρήσιμα έντυπα. Γράφεις ότι "Λόγω μονομερούς τροποποίησης όρων εκ μέρους σας όπως ανακοινώσατε στο λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης xx/xx/21, άλλαξα πάροχο και η σύμβαση μας κατεγγέλθηκε / τερματίστηκε αυτοδικαίως. Με χρεώσατε λανθασμένα τέλος πρόωρης αποδέσμευσης καθώς έχω τηρήσει τις προθεσμίες που ορίζει ο ΚΠΗΕ. Παρακαλώ εκδώστε πιστωτικό λογαριασμό επιστρέφοντας το ποσό του τέλους αποδέσμευσης + ΦΠΑ".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

υπόψιν οτι πλέον παίζει 0,13€/kw επιδότηση , αλλά όλα ρευστά

μπορείς να κάνεις και αμφισβήτηση της ρήτρας (δες την υπογραφή μου) ή αλλιώς κάνεις αίτηση σε κάποιο απο τα της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα για ερωτήσεις online/enter)

πρέπει να δεις το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας και τα όρια για το συγκεκριμένο πρόγραμμα

1. δεν μπορείς

2. στο άλλο θέμα για τα της ΔΕΗ

Τα ορια ειναι 60-70 και ο μαθηματικος τυπος 1,22*Μεστιμη+5,7.Αυτον εχει στους γενικους ορους του προγραμματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κύριοι μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός από την voltron!!!στα 1000kw περίπου δηλαδή στα 80ε για καθαρό ρεύμα μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογης 170ευρω!!!μπορώ να ανεβάσω και τον λογαριασμό για το λόγο του αληθές, ληστεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Τα ορια ειναι 60-70 και ο μαθηματικος τυπος 1,22*Μεστιμη+5,7.Αυτον εχει στους γενικους ορους του προγραμματος

αφού βρήκες τον τύπο γιατί δεν κάνεις υπολογισμό ?

230 για Νεόμβρη

(1,22*230+5,7-70)/1000=0,2163 προσαύξηση στην αρχική τιμή

χωρίς επιδότηση 0,13 για μέχρι 300kw/μήνα

2 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

στα 1000kw περίπου δηλαδή στα 80ε για καθαρό ρεύμα μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογης 170ευρω!!

0,17 ρήτρα ? λίγα είναι , 0,23 έχει φτάσει , φαντάζομαι δεν είναι Νοεμβρίου ?

δες την υπογραφή μου για αμφισβήτηση αν θες να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, elen46 είπε

Μια ερωτηση στους ειδικους του νηματος.Το next business της ελιν για περιπου 1100 kwh το μηνα με τωρινη τιμη χονδρικης,τι ποσο περιπου θα μου εβγαζε το μηνα για Γ21?Το κοιταζω λογω του οτι δεν εχει δεσμευση

Γ21 Ελίν Νext, το έχω προσθέσει στο excel του κοράκιου στην καρτέλα με τα οικιακά ρητροπρογράμματα. Εκεί με βόλευε γιατί δεν έβγαζα άκρη πως να προσθέσω ρητροπρόγραμμα στην καρτέλα των επαγγελματικών.

Συγκρίνοντας τα ποσά με το ΔΕΗ Γ21 (δίπλα στη καρτέλα των επαγγελματικών) που έχει και 30% έκτπωση και βγαίνει ίδιο κόστος για τη κατανάλωση μου.

Θα πρέπει να παίξεις με την τιμή της ΤΕΑ (και στις 2 καρτέλες)... τώρα είναι γύρω στο 200, δε συμφέρουν με τίποτα τα ρητροπρογράμματα. Εγώ έβαλα στο excel 120 γιατί ήθελα να δω πόσο πρέπει να πέσει η ΤΕΑ για να έχουν τα ρητροπρογράμματα ίδιο κόστος με το Fix της Protergia που είναι πλέον το φτηνότερο.

Επίσης του χρόνου δε θα υπάρχει επιδότηση οπότε στους μήνες μπορείς το 4 να το κάνεις 0 για να μην υπολογίζεται.

Προγράμματα_Ρεύματος.ods

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού βρήκες τον τύπο γιατί δεν κάνεις υπολογισμό ?

230 για Νεόμβρη

(1,22*230+5,7-70)/1000=0,2163 προσαύξηση στην αρχική τιμή

χωρίς επιδότηση 0,13 για μέχρι 300kw/μήνα

0,17 ρήτρα ? λίγα είναι , 0,23 έχει φτάσει , φαντάζομαι δεν είναι Νοεμβρίου ?

δες την υπογραφή μου για αμφισβήτηση αν θες να κάνεις

Έχω κάνει αμφισβήτηση πιο παλιά και το μόνο που γίνεται είναι να απαντάνε ότι είναι μες τους όρους του συμβολαίου του οποίου ουδέποτε ενημερώθηκα,ο λογαριασμός είναι από τις 13/8 έως 30/11,ας μου τα πάρουνε στα δικαστήρια, έχω ήδη πάει στη ΔΕΗ. 

Επεξ/σία από giannakos106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ΡΑΕ μιας και ο ΣτΚ δεν μπορεί να επιβάλλει

Ok ΡΑΕ λοιπόν κι ο Θεός βοηθός!

1 ώρα πριν, korakios είπε

ας μπει σε ακριβό σταθερό (παίρνουν και μια ψιλοεπιδότηση 0,02) και στη χειρότερη αν πέσουν οι τιμές το σπάτε

τώρα θα πληρώνει με επιδότηση και ρήτρα +0,08 της αρχικής τιμής

Θα κοιτάξω να δω ποιά έχουν τις χαμηλότερες ρήτρες αποχώρησης αν και κανα δυό που είδα είναι τσιμπημένα...Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; Βλέπω εδώ κάτι λογαριασμούς εκκαθαριστικούς W&V των τελευταίων ημερών και δεν έχουν βάλει μέσα τις επιδοτήσεις, μόνο αυτό το 0,03. Στις ειδήσεις άκουσα ότι από την στιγμή που ψηφίστηκε και μετά όσους λογαριασμούς λαμβάνουμε και από ΔΕΗ και από τους υπόλοιπους θα πρέπει να βλέπουμε και τις επιδοτήσεις. Τι φάση; Ξέρεις καθόλου τι παίζει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

Έχω κάνει αμφισβήτηση πιο παλιά και το μόνο που γίνεται είναι να απαντάνε ότι είναι μες τους όρους του συμβολαίου

ναι , οκ , είναι 99,99% μέσα σε αυτά  που απαντάνε, μετά κάνεις καταγγελία μέσω ΣτΚ ή ΡΑΕ

και εκεί θα πάρεις ίδια απάντηση φυσικά και μετά ζητάς παρέμβαση

4 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

ας μου τα πάρουνε στα δικαστήρια, έχω ήδη πάει στη ΔΕΗ

απλά να ξέρεις οτι θα σου κόψουν το ρεύμα (άσχετα που είσαι πλέον στη ΔΕΗ)

2 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Τι φάση; Ξέρεις καθόλου τι παίζει;  

ναι , στα χρωστάνε

1 ώρα πριν, korakios είπε

Σεπ 0,03
Οκτ 0,06
Νοε 0,13
Δεκ 0,13

300kw/μήνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , στα χρωστάνε

1 ώρα πριν, korakios είπε

Σεπ 0,03
Οκτ 0,06
Νοε 0,13
Δεκ 0,13

300kw/μήνα

Ναι αλλά δεν είναι από περίεργο έως ύποπτο ότι δεν τα βάζουν ενώ έχει ψηφιστεί ο νόμος;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zoe_B είπε

Ναι αλλά δεν είναι από περίεργο έως ύποπτο ότι δεν τα βάζουν ενώ έχει ψηφιστεί ο νόμος;🤔

όχι , πιο μπροστά δεν υπήρχε καν νόμος , μόνο απόφαση του υπουργού και πρόσφατα βγήκε ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

Έχω κάνει αμφισβήτηση πιο παλιά και το μόνο που γίνεται είναι να απαντάνε ότι είναι μες τους όρους του συμβολαίου του οποίου ουδέποτε ενημερώθηκα,ο λογαριασμός είναι από τις 13/8 έως 30/11,ας μου τα πάρουνε στα δικαστήρια, έχω ήδη πάει στη ΔΕΗ. 

Παρέμβαση από ποιον ζητάμε; γιατί στη ραε εμένα με έχουν απαντήσει ήδη ότι όλα είναι μες στο συμβόλαιο ,το οποίο έχω ζητήσει να μου αποσταλεί αλλά δεν μου στέλνουν γιατί πολύ απλά δεν έχουν κάποιο.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , πιο μπροστά δεν υπήρχε καν νόμος , μόνο απόφαση του υπουργού και πρόσφατα βγήκε ΦΕΚ

Ναι το ΦΕΚ εννοούσα και είπα νόμος. Ενιγουέη... θα δούμε! Είναι και στης γιαγιάς μου να βγει εκκαθαριστικός αυτές τις ημέρες. Δεν θα της τον δείξω εννοείται....μην τη χάσουμε πριν την ώρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

Παρέμβαση από ποιον ζητάμε; γιατί στη ραε εμένα με έχουν απαντήσει ήδη ότι όλα είναι μες στο συμβόλαιο ,το οποίο έχω ζητήσει να μου αποσταλεί αλλά δεν μου στέλνουν γιατί πολύ απλά δεν έχουν κάποιο.!

99% στο συμβόλαιο είναι , αλλά δεν έχει σημασία , έπρεπε να σε έχουν ενημερώσει και εξηγήσει τη ρήτρα όπως ορίζει ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

να απαντήσεις στην εταιρία (μέσω ΡΑΕ ) ζητώντας την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε τονίζοντας οτι δεν είχες ενημερωθεί για την κρυφή αυτή χρέωση

2 ώρες πριν, Zoe_B είπε

Μίλησα και με nrg για το nrg smart που πρότεινες αλλά το κοτ δεν το βάζουν στην εκπτωτική τιμή 0,619 αλλά στην αρχική 0,11

κάτσε, γιατί τώρα μου ήρθε φλασιά , εννοείς πήρες τηλ ?

αν ναι , στείλε email ζητώντας ξανά να σου πούνε τι ισχύει σε περίπτωση ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέταρτος λογαριασμός στη volterra στο υπερπρονομιακο προγραμμα της τοτε εποχης.....κ ευτυχως ακομα ολα καλα.....μεσα και η επιδοτηση 0,02 των σταθερων τιμολογιων!!

Volterra.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε
3 ώρες πριν, Zoe_B είπε

Μίλησα και με nrg για το nrg smart που πρότεινες αλλά το κοτ δεν το βάζουν στην εκπτωτική τιμή 0,619 αλλά στην αρχική 0,11

κάτσε, γιατί τώρα μου ήρθε φλασιά , εννοείς πήρες τηλ ?

αν ναι , στείλε email ζητώντας ξανά να σου πούνε τι ισχύει σε περίπτωση ΚΟΤ

Ναι τηλέφωνο πήρα; Τι παίζει να μου είπαν βλεκείες; Να στείλω δεν χάνω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...