Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλακίες της elpedison, αρπάζουν απο όπου μπορούν. Άσε χρέος 53 (ρήτρα + ΦΠΑ) και πλήρωσε το υπόλοιπο. Στείλε αμφισβήτηση λογαριασμού για να πιστωσουν τη ρητρα

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στην efa και το συμβόλαιο λέει ότι το περιθώριο αλλαγής προμηθευτή είναι 60 ημέρες.Άρα έχω περιθώριο μέχρι 20 Ιανουαρίου να την κάνω μιας και ο λογαριασμός εκδόθηκε 1/12  Θα το επιβεβαιώσω και τηλεφωνικά εννοείται.

image.png.6598174cf1509f7b06ed54a9dcd8a864.png

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baladisk είπε

:Qwerty μήπως έχεις τιμή κιlοβατόρας με 0.064 και 59 ευρώ ετήσια συνδρομή? εννοώ στη watt n wolt τώρα. 

αν ναι μάλλον είμαστε στο ελευθερο προνομιακό iberty που δεν έχει ΟΤΣ και για αυτό δεν έχουμε δει και εσύ και γω μεχρι τωρα ΟΤΣ.

Είναι ένα παλιό πακέτο (home energy) το έχω από το 2017 από το προηγούμενο σπίτι και όταν μετακόμισα απλά μου έβαλαν το ίδιο αλλά ως συνεπής πελάτης δεν μου ζήτησαν εγγύηση. Τώρα επιστροφή στην πολυαγαπημένη ΔΕΗ μέχρι να τελειώσει το θέμα της χονδρικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 8:46 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Μακριά και αλάργα. Πιο λιανά δε γίνεται.

Έχουν φτιάξει φοβερό προϊόν πάντως. Δείτε πόσοι τσιμπάνε.

Πραγματικά είναι υπέροχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toni31 είπε

Άλλαξα πήγα σε εντερ (από 30/11) και μου βαράει 50αρικο πρόωρης αποχώρησης

Αμφισβήτηση 

2 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Θα το επιβεβαιώσω και τηλεφωνικά

Σώθηκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, korakios είπε

Αμφισβήτηση 

 

Συμπληρώνω το έντυπο και το στέλνω με email στην ελπεδισον?

Να περιμένω νέο παραστατικό ή να πληρώσω χωρίς τα 53?

Επεξ/σία από toni31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην εφα με το 0.07 και χωρίς οτς δεν έχω ούτε μήνα..( Αν και υπέγραψα με φυσικό αέριο την ίδια ημέρα στο φυσκιο αέριο έχω 2 λογαριασμούς....) για 6 μήνες δεν είναι υποχρεωτικο να έχουν αυτήν την τιμή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Επανέρχομαι στην efa και το συμβόλαιο λέει ότι το περιθώριο αλλαγής προμηθευτή είναι 60 ημέρες.Άρα έχω περιθώριο μέχρι 20 Ιανουαρίου να την κάνω μιας και ο λογαριασμός εκδόθηκε 1/12  Θα το επιβεβαιώσω και τηλεφωνικά εννοείται.

image.png.6598174cf1509f7b06ed54a9dcd8a864.png

Mα τι διάολο στο τοίχο μιλάω; ⬅️ (Πάτα το)

Μ'αρέσει που είπε ο κοράκιος να βάλω τις φώτο σε spoilers, εδώ δε τα βλέπετε όταν πιάνουν όλη τη σελίδα.

Έχεις 60 μέρες να κάνεις καταγγελία για να μη χρεωθείς με τους νέους όρους.

Όμως η αζημίως καταγγελία είναι 30 μέρες. Δεν έχουν γράψει τη λέξη αζημίως επίτηδες.

 

--------------------------------------------------------------- 

@LuNaTiC με ζάλισες στα pm χτες... όχι pm σου λέω εκεί εσύ. 😅 Γιατί δε γράφετε εδώ ρε παιδιά; Τέσπα... δε θυμάμαι ακριβώς τι με ρώτησες... αν θυμάμαι καλά έκανες αμφισβήτηση ότι δε γνώριζες για τη ρήτρα προσαρμογής κλπ;

Ο λόγος που γίνεται αυτή η διαδικασία είναι επειδή πρέπει να δώσεις στον πάροχο το δικαίωμα να απαντήσει στην αμφισβήτηση και πιθανώς να σου χαρίσουν τα λεφτά (απίθανο) ή να σου κάνει μια πρόταση να πας σε κάποιο άλλο πρόγραμμα (δε συμφέρει).

Αν φύγεις μπαμ και κάνεις μετά αμφισβήτηση μπορεί ο πάροχος να υποστηρίξει πως δεν τους έδωσες τη δυνατότητα για φιλική διευθέτηση.

Οπότε περιμένεις να απαντήσουν (θα απαντήσουν αρνητικά σίγουρα) ή θα περάσουν 10 εργάσιμες. Μετά ζητάς τη μεσολάβηση της ΡΑΕ. Αν το αίτημα έχει γίνει στο MyRAE, πατάς το κόκκινο, δηλαδή άρνηση της απάντησης του παρόχου... και μπορείς είτε να στείλεις νέα απάντηση στο πάροχο πχ "αποδείξτε μου ότι με ενημερώσατε για τη ρήτρα προσαρμογής στην ηγογραφημένη συνομιλία πριν τη σύναψη του συμβολαίου",  ή να ζητήσεις απ'ευθείας μεσολάβηση απ'τη ΡΑΕ. Βέβαια όσο πιο πολύ έχεις ξεβρακώσει τον πάροχο μπροστά στα μάτια της ΡΑΕ τόσο το καλύτερα για σένα. Απ'την άλλη όσο καθυστερείς, τότε χρεώνεσαι ακριβά παραμένοντας σ'αυτούς.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι αυτές οι διαδικασίες.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σεπτέμβριου προλαβα το fixed πακέτο στην protergia, είμαι σίγουρος ότι μέσα Γενάρη θα μου έρθει και εμένα email με αναπροσαρμογη ΟΤΣ. Ας ελπίσουμε ή να έχουν στρώσει τα προβλήματα με το Φ.Α. ή να υπάρχει κάνα καλό πακέτο απο την ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, είμαι σε ενα πρόγραμμα της WATT + VOLT Home Energy Plus με μηνιαία κατανάλωση των χειμώνα 800kwh και με τις αυξήσεις πλέον πληρώνουμε  250 μηνιαιώς. Με αυτήν την κατανάλωση θα με σύμφερε να πάω στο Home Fixed της WATT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μιλάμε για κοροϊδία ο τελευταίος λογαριασμός μας.

Προσπάθησα να βάλω τις KWh μου στο excel του @korakios αλλά δεν τα κατάφερα με τόσα άγνωστα ακρώνυμα.

Θα ήθελα να φύγω από W&V και να πάω σε κάποια που να έχει fixed τιμή χωρίς εκπλήξεις. Που πάω; Πάω ΔΕΗ; 

Screenshot 2021-12-09 at 4.10.24 PM.png

Επεξ/σία από MrRush
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MrRush είπε

Προσπάθησα να βάλω τις KWh μου στο excel του @korakios αλλά δεν τα κατάφερα με τόσα άγνωστα ακρώνυμα.

 

σε τι ακριβώς δυσκολεύτηκες?

1 ώρα πριν, Empeirognomonas είπε

Γεια σας, είμαι σε ενα πρόγραμμα της WATT + VOLT Home Energy Plus με μηνιαία κατανάλωση των χειμώνα 800kwh και με τις αυξήσεις πλέον πληρώνουμε  250 μηνιαιώς.

ανέβασε λογαριασμό (σε spoiler)

3 ώρες πριν, toni31 είπε

Συμπληρώνω το έντυπο και το στέλνω με email στην ελπεδισον?

ναι και περιμένεις 10 εργάσιμες

2 ώρες πριν, Brown είπε

για 6 μήνες δεν είναι υποχρεωτικο να έχουν αυτήν την τιμή;; 

ναι , αλλά δες αν σου έστειλαν ειδοποίηση απο τώρα για αλλαγή τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, toni31 είπε

Εκδικητική συμπεριφορά Elpedison....

Άλλαξα πήγα σε εντερ (από 30/11) και μου βαράει 50αρικο πρόωρης αποχώρησης ενώ μου έδινε περιθώριο και είμαι μέσα σε αυτό. Μια βοήθεια για την επόμενη κίνηση μου, ώστε να μην χρεωθώ το 50αρι?

Δείτε λίγο παρακάτω το ιστορικό....

17-11_1.jpg

17-11_2.jpg

3-12_1.jpg

3-12_2.jpg

Εμενα με χρεωσαν πρόωρη λύση 47.47.. οποτε τα πρωτα βηματα ειναι αμφισβήτηση λογαριασμού απο το site τους και με τι αιτιολογια να γραψω?

Επεξ/σία από glamor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...