Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, klopon είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Επισυνάπτω τον τελευταίο λογαριασμό της Volton και αν κάποιος βλέπει κάτι περίεργο στις χρεώσεις ας με ενημερώσει σας παρακαλώ. Είναι ο τέταρτος έναντι λογαριασμός που λαμβάνω και η κατά προσέγγιση κατανάλωση είναι κοντά στις 1000 Kwh. Κι ενώ έχουν προηγηθεί άλλοι τρεις έναντι όπως προανέφερα με τις εξής μετρήσεις,

  1. 519 kwh  20/8 με 20/9
  2. 652 Kwh  20/9 με 20/10
  3. 758 kwh  20/10 με 20/11

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Volton λογαρ..pdf 357 kB · 2 downloads

Φιλε αν έχεις καψει 924 κιλοβατώρες σε ένα μήνα όπως λέει η βολτον, ο λογαριασμός είναι σωστός. Το θέμα είναι ότι καις παρά πολλα και δεν σε συμφέρει να μένεις σε ένα τέτοιο προγραμμα. Εννοώ ότι η επιδότηση φτάνει μέχρι 300 κιλοβατώρες το μήνα. Εσυ αν καις 900 πρεπει να κάνεις αίτηση στην ΔΕΗ για σταθερό τιμολόγιο οπωσδήποτε. Εκτός αν μειωθουν οι καταναλώσεις σου κατά πολυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Στα παρακάτω λινκ είναι 2 αρχεία excel που περιέχουν προγράμματα σταθερής χρέωσης μόνο.

Αφορά  οικιακά και όχι επαγγελματικά προγράμματα

Ανάλογα το τιμολόγιο που έχετε ,επιλέγετε και το αντίστοιχο αρχείο (ημερήσιο ή νυχτερινό)

Ημέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

 

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

Το κατεβάζετε και το ανοίγετε με αντίστοιχο πρόγραμμα ή αν είστε συνδεδεμένοι σε λογαριασμό google μπορείτε να το αποθηκεύσετε στο drive σας και να το ανοίξετε ως google έγγραφα.

Ανάλογα την παροχή σας, μονοφασική 1Φ ή τριφασική 3Φ ,επιλέγετε και το αντίστοιχο φύλλο στο αρχείο.

Συμπληρώνετε τις κιλοβατώρες στο αντίστοιχο πεδίο ,οι οποίες αντιστοιχούν για την κατανάλωση που κάνετε ανά έτος και όχι ανα μήνα ή τετράμηνο .

Στη στήλη Όφελος/έτος βλέπουμε το ποσό που μπορούμε να εξοικονομήσουμε ανα έτος

Ο υπολογισμός είναι τέτοιος ώστε να περιλαμβάνει τη μέγιστη έκπτωση ,συνήθως είναι η έκπτωση συνέπειας και ΔΕΝ περιλαμβάνει τη διπλανή στήλη “Επιπλέον Έκπτωση/έτος”

Στη στήλη με τα σχόλια υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες που συγκεντρώθηκαν από όρους συμβολαίων και σχόλια στο φόρουμ

Στο excel που αφορά ημερήσιο πρόγραμμα υπάρχει και ένας υπολογισμός εξοικονόμησης χρημάτων ενεργοποιώντας νυχτερινό τιμολόγιο απο τη ΔΕΔΔΗΕ . Αφορά το ποσό που θεωρητικά θα μπορούσαμε να γλυτώσουμε αποκλειστικά και μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις με χρήση νυχτερινού 20%. Συνήθως μπορούμε άνετα να πάμε στο 25% και αρκετοί το φτάνουν αρκετά παραπάνω με το να χρησιμοποιούν ενεργοβόρες συσκευές αποκλειστικά τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου

https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/ (Ωράριο)

 

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους τους πάροχους ,έχει γίνει μια προσπάθεια εκτίμησης αλλά καλό είναι να μη θεωρείται ακριβείας .Απο το νέο έτος 2021 ξεκίνησε μια νέα χρέωση ΕΛΑΠΕ ,η οποία προς το παρών δεν υπολογίζεται στα excel μιας και είναι άγνωστο πόσοι πάροχοι την εφαρμόζουν ή την απορροφούν . Η χρέωση είναι της τάξεως 0,002 ευρώ η κιλοβατώρα

 

Τα παραπάνω excel αφορούν μόνο προγράμματα που ΔΕΝ εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ).

Η ρητρα αναπροσαρμογής ουσιαστικά είναι επιπλέον χρέωση που εφαρμόζεται στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και εξαρτάται απο τη χοντρική ρεύματος που αγοράζει ο προμηθευτής . Αν αγοράζει ρεύμα ακριβότερα τότε μετακυλά το κόστος (παραπάνω χρέωση ) στον καταναλωτή .

Ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής συνήθως είναι κρυμμένος στους γενικούς όρους του προγράμματος

 

Καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοια προγράμματα μιας και

1. Το ρεύμα είναι πιο ακριβό όταν υπάρχει στην Ελλάδα μεγάλη ζήτηση όπως πχ χειμερινούς μήνες , τότε όμως καίμε και το περισσότερο ρεύμα

2. Είναι δύσκολο να παρακολουθούμε τη χοντρική ρεύματος σαν απλοί καταναλωτές

3. Είναι ακόμα πιο δύσκολο να επαληθεύσουμε την ορθότητα υπολογισμού της επιπλέον χρέωσης του πάροχου

4. Είναι σχεδόν αδύνατο και χρονοβόρο να αμφισβητήσουμε τη χρέωση απο τον πάροχο

 

Εννοείται οτι κάποιος μπορεί να θέλει μεταβαλλόμενο κόστος και να θεωρεί οτι συμφέρει περισσότερο .

ο @vsk είχε την καλοσύνη να φτιάξει ένα excel για νυχτερινό τιμολόγιο που περιλαμβάνει και προγράμματα που αναπροσαρμόζουν τις τιμές

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/

 

Παρακολουθώντας απο τον ΑΔΜΗΕ την Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς ,μπορούμε να συμπληρώσουμε τα αντίστοιχα πεδία

ΜΕΣΗ ΟΤΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ* & ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ*

(*τα πεδία είναι και λινκ απο το site του ΑΔΜΗΕ και μπορούμε να κατεβάσουμε το αρχείο για το έτος που μας ενδιαφέρει)

Αυτόματα υπολογίζεται και η αναπροσαρμογή του πάροχου και βάζοντας την κατανάλωση του μήνα (προσοχή εδώ είναι μηνιαία κατανάλωση) βλέπουμε τι μας συμφέρει .

Φυσικά περιλαμβάνονται και τα προγράμματα σταθερής χρέωσης χωρίς αναπροσαρμογές

 

Κλείνοντας κάποιες συμβουλές:

- Τα αρχεία αυτά φτιάχτηκαν από εμάς για εμάς και μπορεί να έχουν κάποια λάθη . Γιαυτό πάντα μα πάντα να διαβάζετε τους όρους του συμβολαίου και για οποιαδήποτε απορία να αποφεύγετε τηλεφωνική επικοινωνία ,μόνο μέσω email ώστε να έχετε ξεκάθαρες αλλά και γραπτές απαντήσεις

- Στο site της ΔΕΔΔΗΕ μπορούμε επίσης να δώσουμε τις κιλοβατώρες που έχουμε κάψει ,αν ο πάροχος δε δίνει τη δυνατότητα και να παίρνουμε ανα δίμηνο εκκαθαριστικό ,αντί ανα τετράμηνο

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ (κάτω στο ΕΙΣΟΔΟΣ)

- Μην παραβλέπετε το όφελος ενεργοποίησης νυχτερινού τιμολογίου (μειωμένη τιμή κιλοβατώρας αλλά και μείωση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) .Το κόστος των 42 ευρώ μπορεί να είναι σημαντική επένδυση σε βάθος χρόνου.

- Έχει αναφερθεί σε άλλο φόρουμ πως μετά από προσφυγή στον ΣτΚ , μπορεί κάποιος να σπάσει συμβόλαιο χωρίς πέναλτυ αποχώρησης εφόσον το πρόγραμμα εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Υπάρχει και μια οδηγία-σύσταση της ΡΑΕ

https://energypress.gr/sites/default/files/media/document_50.pdf

Για τριφασικο που ακριβως κοιταμε πλεον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Για τριφασικο που ακριβως κοιταμε πλεον ?

Πατάς εκεί που λέει μονοφασικό κ εμφανίζει ένα βελάκι δίπλα στο κελί. Απο εκεί επιλέγεις μονοφασικό ή τριφασικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ εφόσον πλήρωσα το 400αρι για 1400 κιλοβατώρες στην watt and wolt. Έδωσα μέτρηση για τον τελευταίο μήνα 297 κιλοβατώρες. Μου έχουν βγάλει ένα λογαριασμό εκκαθαριστικό στα 50€ αλλά ακόμα δεν μπορώ να δω λεπτομέρειες. Σαν να μου φαίνεται οκ για είμαι υπερβολικά αισιόδοξος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nicksoti είπε

Μια χαρά το βλέπω. Pdf του λογαριασμού είναι, δεν είναι σελίδα html. Και δεν πρόκειται καν για ξέχωρη σελιδα. Στην ίδια σελίδα έχει τις αναλύσεις του λογαριασμού.

Όντως γράφει για πανδημία! Αν δεν το ανέφερες δεν θα το παρατηρούσα! 

Τους ξέφυγε μάλλον αρκετά προς τα πίσω η τροποποίηση του κειμένου.. έλεος..

Θα ψάξω αν έχω κατεβασμένο παλαιότερο να δω τι πραγματικά έγραφε τότε.

Όσοι έχετε το volterraμου σε app η και από browser για μπείτε και δείτε από περιέργεια.... 

Επιβεβαιώνω κ γω. Το έχουν προσθέσει σε λογαριασμό του 2018 στο pdf. Απίστευτοι. Γι'αυτό εδώ κ 4 μήνες κάνουν αναβάθμιση της εφαρμογής κ δεν λειτουργεί τίποτα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναντι λογαριασμό elpedison είδα έκπτωση διετούς ανανέωσης 50 ευρώ, τους έστειλα email και μου απάντησαν πριν από λίγο τηλεφωνικώς ότι είναι δώρο ως καλός πελάτης με ταυτόχρονη ανανέωση προγράμματος για δύο έτη. Γνωστή καταχρηστική ανανέωση.

Τους είπα ότι μάλλον θα κατασταλλάξω σε άλλο πάροχο διότι δεν θεωρώ σωστό να μην υπάρχει εκ νέου σύμβαση όταν από 1 έτος ανανέωση το αλλάζεις σε δύο (συν το γεγονός ότι από το electricity home simple με πήγαν καταχρηστικά στο electricity home day το οποίο είναι ελαφρώς πιο ακριβό και μόλις προσφάτως το συνειδητοποίησα) και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κάποια ρήτρα αποχώρησης παρά μόνο η επιστροφή αυτών των 50 ευρώ.

Τους πιστεύω? Δηλαδή πάω σήμερα και κάνω αίτηση σε άλλον πάροχο άρα αυτομάτως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Ή κάνω αμφισβήτηση λογαριασμού και στο καπάκι αίτηση για άλλο πάροχο?

 

Υ.Γ. Προσοχή επομένως στα ψιλά γράμματα που έρχονται στους λογαριασμούς, αν δεν το είχα πάρει χαμπάρι, τώρα θα ήμουν δεσμευμένος για 2 έτη (και φαντάζομαι με μεγάλες ρήτρες αποχώρησης) ή θα είχα μπλέξει αρκετά μέχρι να βρω το δίκιο μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Τους πιστεύω? Δηλαδή πάω σήμερα και κάνω αίτηση σε άλλον πάροχο άρα αυτομάτως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Ή κάνω αμφισβήτηση λογαριασμού και στο καπάκι αίτηση για άλλο πάροχο?

Αν στα στείλουν και γραπτά, δεν έχεις λόγο να μην τους πιστέψις. Στη θέση σου θα έκανα πρώτα μια φόρμα παραπόνων / γραπτή αμφισβήτηση προς την εταιρεία, στην οποία θα ενημέρωνα ταυτόχρονα ότι εξαιτίας αυτής της τακτικής έχω αποφασίσει να διακόψω άμεσα τη συνεργασία μαζί τους κι έπειτα θα προχωρούσα σε αίτηση προς ΔΕΗ (ή όποιον άλλον προτιμάς).

Ας απαντήσουν και οι πιο ειδήμονες ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ερώτηση προς την EFA για την ρήτρα αποχώρησης, αν ισχύει το 60 ημέρες από την ενημέρωση το οποίο αναφέρεται στον λογαριασμό ή το 60 ημέρες από το πέρας του 6μήνου που μου είχαν αναφέρει τηλεφωνικά, πήρα την παρακάτω απάντηση μέσω e-mail. 

Οπότε περιμένω το 6μηνο και μετά προχωράω σε αλλαγή παρόχου και ελπίζω να μη βρεθώ προ εκπλήξεως.....

EFA απάντηση.jpg

Επεξ/σία από nickzick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nickzick είπε

Σε ερώτηση προς την EFA για την ρήτρα αποχώρησης, αν ισχύει το 60 ημέρες από την ενημέρωση το οποίο αναφέρεται στον λογαριασμό ή το 60 ημέρες από το πέρας του 6μήνου που μου είχαν αναφέρει τηλεφωνικά, πήρα την παρακάτω απάντηση μέσω e-mail. 

Οπότε περιμένω το 6μηνο και μετά προχωράω σε αλλαγή παρόχου και ελπίζω να μη βρεθώ προ εκπλήξεως.....

EFA απάντηση.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

 

 

Τώρα τι να πω..... Άλλο λέει ο λογαριασμός, άλλο το e-mail.

Σου χρέωσαν ρήτρα που έφυγες νωρίτερα τελικά?

 

Επεξ/σία από nickzick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nickzick είπε

Τώρα τι να πω..... Άλλο λέει ο λογαριασμός, άλλο το e-mail.

Σου χρέωσαν ρήτρα που έφυγες νωρίτερα τελικά?

 

Αν μου χρεώσουν θα πάω συνήγορο και ΡΑΕ.  Γιατί έχω και άλλα στοιχεία που για προφανείς λόγους δε θα αναφέρω εδώ. By the way δεν φεύγω νωρίτερα του 6μηνου αλλά λίγο μετά την λήξη του (καμια 10αριά μέρες)

Επεξ/σία από Αδειμαντος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και καλή χρονιά .

είμαι στην elpedison με αίτηση μου στις 30/9/21 στο ειδικό πρόγραμμα που υπήρχε τότε "ενόπλων δυνάμεων" . 

Μάλιστα τότε είχα κάνει συμβόλαιο και στο ρεύμα και στο φυσικό αέριο....

σήμερα μου ήρθε η κατωτέρω επιστολή απο 31/12/21 που λέει οτι τροποποιεί τους όρους του συμβολαίου μου (επισυνάπτεται παρακάτω).

1)αν θυμάμαι καλά μόνο μετά το 6μηνο δεν έχει δικαίωμα απο τον νόμο να τροποποιήσει το συμβόλαιό μου?

2)το εξάμηνο μετράει απο την ημερομηνία αίτησης ή απο την ημερομηνία ενεργοποίησης?

3)γνωρίζεται αν συμφέρει να παραμείνω στο εν λόγω πρόγραμμα που μου αναφέρουν (εχω μονοφασική παροχη με νυχτερινό και περίπου 1300κιλοβατόρες το τετράμηνο)

New Document.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μου κάνανε μια προσφορά η nrg 4u στα 11 λεπτά την κιλοβατώρα συν δεκα το μήνα πάγιο, σταθερή τιμη, είναι κανένας στην εταιρία είναι ευχαριστημένος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Με πολύ προσπάθεια να παρακολουθήσω τις συζητήσεις του forum παρατήρησα ότι επικρατεί ένα χάος στους παρόχους και στην όλη κατάσταση με το κωλορεύμα. Αρχικά να ευχαριστήσω τον @korakios για τα excel. Στο νέο excel: " Προγράμματα_Ρεύματος" υπάρχουν απορίες όσον αφορά το γιατί για παράδειγμα το πρόγραμμα W&V Zer0 είναι στην καρτέλα "οικιακά με ρήτρα" καθώς ο πάροχος λέει ότι είναι χωρίς ρήτρα. Έχω και άλλες ερωτήσεις και παρατηρώ ότι ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει. Προσωπικά δεν έχω ολοκληρώσει 1 έτος στο διαμέρισμα λίγων m2 (τριφασικό) που νοικιάζω με πρόγραμμα ΗΡΩΝ Up και βλέπω τις ρήτρες ΟΤΣ στο λογαριασμό που συγκρούονται με τις επιδοτήσεις του Κούλη και τις εκπτώσεις συνέπειας του παρόχου. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχουν αρχικά πιο λιτά και ξεκάθαρα κάποια πράγματα.

Ερώτηση 1: -"Πότε να επιλέξω πρόγραμμα με ρήτρα και πότε πρόγραμμα χωρίς?" (σε γενικές γραμμές

Ερώτηση 2: -"Πως στο καλό να κρίνω σε ποιόν πάροχο να πάω και σε ποιό πρόγραμμα με ρήτρα ή χωρίς, αφού η τιμή της kwh είναι μια μεταβλητή που δεν μπορείς να προβλέψεις? Παίζει ρόλο σε αυτά μονοφασικό - τριφασικό?'

Ερώτηση 3: - " Και έστω ότι αποφασίζω να κάνω συμβόλαιο χωρίς ρήτρα με ένα πάροχο x. Σε ένα άλλο παλικάρι στο φόρουμ του αλλάξανε χωρίς να τον ρωτήσουν σε συμβόλαιο με ρήτρα μετά από λίγο."

Επεξ/σία από Volteros100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...