Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, cellophan70 είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Σήμερα έφαγα εγώ την κρυάδα, στον πρώτο λογαριασμό συμβολαίου ρεύματος (maxi50) στην Φυσικό Αέριο για το νέο σπίτι της μάνας μου που ως ημίανοική και κατάκοιτη καίει συνέχεια κλιματιστικά (το σπίτι δεν έχει κεντρική θέρμανση).  Όταν έκανα το συμβόλαιο, δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το κυμαινόμενο του πράγματος και κανένας φυσικά από την εταιρία δε με ενημέρωσε για αυτό, κάτι που φαντάζομαι είναι και on record στην κλήση. Σήμερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός χονδρικά 1200 Kwh, & 500€--> 120 κατανάλωση - 280 προσαρμογή - 100 ρυθμιζόμενες. Έχω πέντε σημεία τα οποία θεωρώ προβληματικά και σκέφτομαι σοβαρά να μπω σε διαδικασία αμφισβήτησης.

1. Δεν υπήρξε καμία ατομική ενημέρωση για τις αλλαγές στη σύμβαση μου (ούτε εντός 60 ημερών, ούτε εντός 15 ημερών, ούτε ποτέ). Κάποια στιγμή -μέσα Νοέμβρη- είχε έρθει ένα μήνυμα viber (ψάχνοντας τώρα το βρήκα) που ήταν προς όλους και έλεγε γενικά για το θέμα και οδηγίες εξοικονόμησης και Q&A γενικό - δεν αφορούσε ενημέρωση για τους όρους της σύμβασης ΜΟΥ. Το μήνυμα αυτό το έλαβα ως πελάτης στην εταιρία σε άλλη παροχή - για την μητέρα μου η σύμβαση έγινε Δεκέμβρη.

2. Πουθενά στη σύμβαση δεν μπορώ να βρω τα πάνω και τα κάτω όρια της τιμής του ρεύματος, με βάση τα οποία υπολογίζεται η ρήτρα χρέωσης ή πίστωσης του λογαριασμού αντίστοιχα.

3. Η ανάλυση του ποσού της ρήτρας προσαρμογής απουσιάζει από τον λογαριασμό - δίνεται μόνο το κουστούμι.

4. Το πρόγραμμα μου είχε 20% έκπτωση στο πάγιο (από 4,5 στα 3,6) - πολύ περιέργωςτο πάγιο μου το χρεώνουν 5,1€.

5. Το πρόγραμμα μου είχε επίσης τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν κατανάλωση - δεν εφαρμόστηκε.

Τι προτείνετε; Ο λογαρισμός είναι ο πρώτος και άρα έναντι. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Σ. Αμφισβητώ και τη χρέωση αλλά θα περιμένω να δω το ρολόι. 1200KWh μέσα σε 13 ημέρες (πριν το σπίτι ήταν άδειο και δεν είχε ρεύμα) είναι πολλές, ακόμα και με δύο κλιματιστικά να δουλεύουν αρκετά μέσα στην ημέρα. Τέλος πάντων, αυτό το αφήνω από έξω.

Στους "προβληματισμούς" σου βάλε την περιπτωση να μην σου πιστώσανε την κρατική επιδότηση ("ΤΕΜ").

Τα 2&3 ξέχνα το στην διαδικασία αμφισβήτησης - είναι σαν να παραδέχεσαι γνώση "ρήτρας" (κι ας είναι ακόμη και εκ των υστέρων γνώση).

Στο 4, παίζει να έχεις νυχτερινό; Μήπως το 1.5€ είναι το πάγιο νυχτερινού (και τα συγχωνεύσανε...; Δεν ξέρω, άναρωτιέμαι/ρωτάω).

Για το 5 δες τους όρους συμβολαίου, ΜΗΠΩΣ είναι να στο δώσουν ετεροχρονισμένα (πχ στην εκκαθάριση); Στη χειρότερη, ρώτα τους ένα "quo vademus παλληκάρια" (με mail).

(Στις 13 μέρες γιατί; Ζήτησες ξερωγώ εσύ έκδοση έναντι τόσο νωρίς; Ή απλά έτσι τους τη βάρεσε...;)

Κατά τ' άλλα νομίζω ότι η περίπτωσή σου είναι καραμπινάτη για καταγγελία. Τώρα σε ΡΑΕ, σε ΣτΚ - δεν γνωρίζω (ακολούθα τις σχετικές οδηγίες στην υπογραφή του μέλους  Κοrakios), αλλά το πας στο στυλ "δεν γνωρίζΩ τί είναι αυτό το ποσό αναπροσαρμογής, κανείς δεν μου εξήγησε στο τηλέφωνο όταν μου μιλάγανε για πρόγραμμα, θέλω να αποχωρήσω προς άλλο πάροχο χωρίς ποινή γιατί τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα και αιτούμαι αφαίρεση αυτού του ποσού από τον λογαριασμό - έχω όλη την καλή πρόθεση να πληρώσω την κανονική κατανάλωση ρεύματος και ρυθμιζόμενες χρεώσεις, βγάλτε μου έναν τέτοιο λογαριασμό, σας τον πληρώνω και γεια σας". Λεπτομέρειες για μικροποσά, πιστώσεις που δεν δόθηκαν κτλ, ασ' τα απέξω (έστω για την ώρα).

Το ζουμί βέβαια είναι πάνω από όλα, με ΤΕΤΟΙΕΣ καταναλώσεις, είναι πρώτα να πας σε σταθερό και δη της ΔΕΗ, για να σώσεις ό,τι σώζεται από εδώ και πέρα (αρκεί να μην υπάρχει κάποιο παλιότερο χρέος σε αυτήν, είτε ως ΑΦΜ είτε ως παροχή). Enter και Online, τσέκαρε τις διαφορές τους, προτείνω το πρώτο ως λιγότερο "μπελαλίδικο" και μάλιστα πηγαίνοντας για υπογραφή σε κατάστημα (παίζουν κι απογευματινά ραντεβού) για να γίνουν πιο γρήγορα τα πράμματα. Τσέκαρε κάποιο (οποιοδήποτε - έχω γράψει μπόλικα, περίπου τα ίδια) σχετικό σεντόνι μου των τελευταίων ημερών για να καταλάβεις καλύτερα τί παίζει (παρ' τα σβάρνα και διάβαζε) και τί σε συμφέρει και γιατί. Μην το αργείς, ΜΕΛΕΤΑ το, για να αποφασίσεις καταλαβαίνοντας τί (θα) κάνεις, αλλά μην το αργείς. Για διάφορους λόγους. Κυρίως για να γίνει πρώτα η μετάβαση και μετά ν' ασχοληθείς με την αμφισβήτηση του τελικού λογαριασμού. Διότι η ΔΕΗ θα σου ζητήσει πρόσφατο εξοφλημένο (ΑΝ δεν κάνω λάθος - επιβεβαίωσέ το). Ας μείνει λοιπόν ο ΤΕΛΙΚΟΣ (και η ποινή αποχώρησης) για αμφισβήτηση (όπου μέσα θα χώσεις ΦΥΣΙΚΑ και τον έναντι που πλήρωσες). Με κάποια επιφύλαξη η παραπάνω διαδρομή - Korakios και ekrepali γνωρίζουν καλύτερα (απήυθυνέ τους τον λόγο αν χρειαστείς).

Για οτιδήποτε, εδώ είμαστε.

 

3 ώρες πριν, artshadows είπε

τι εννοειτε οχι κοτ ;στο online ειμαι δικαιουχος ΚοτΑ εκανα αιτηση προχθες για home online  

Έχουν τουλάχιστον 2 άτομα (που θυμάμαι εγώ) αναφέρει ότι τους έχουν πει από ΔΕΗ (στον ένα τηλ. στον άλλον μέιλ) πως το Online ΔΕΝ παίρνει ΚΟΤ (πια). Έπαιρνε προ 3/12 (ενώ το Enter όχι - ΤΩΡΑ το Έντερ είναι που παίρνει στα σίγουρα). Για ΤΩΡΑ υπάρχει μια αμφιβολία αν όντως δέχεται. Κοίτα να επικοινωνήσεις με ΔΕΗ να το ξεκαθαρίσεις γιατί αντί για το Ονλάιν θα βρεθείς στο Γ1. 

Εναλλακτικά ζητάς ακύρωση του Ονλάιν και αίτηση για Έντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, cellophan70 είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Σήμερα έφαγα εγώ την κρυάδα, στον πρώτο λογαριασμό συμβολαίου ρεύματος (maxi50) στην Φυσικό Αέριο για το νέο σπίτι της μάνας μου που ως ημίανοική και κατάκοιτη καίει συνέχεια κλιματιστικά (το σπίτι δεν έχει κεντρική θέρμανση).  Όταν έκανα το συμβόλαιο, δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το κυμαινόμενο του πράγματος και κανένας φυσικά από την εταιρία δε με ενημέρωσε για αυτό, κάτι που φαντάζομαι είναι και on record στην κλήση. Σήμερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός χονδρικά 1200 Kwh, & 500€--> 120 κατανάλωση - 280 προσαρμογή - 100 ρυθμιζόμενες. Έχω πέντε σημεία τα οποία θεωρώ προβληματικά και σκέφτομαι σοβαρά να μπω σε διαδικασία αμφισβήτησης.

1. Δεν υπήρξε καμία ατομική ενημέρωση για τις αλλαγές στη σύμβαση μου (ούτε εντός 60 ημερών, ούτε εντός 15 ημερών, ούτε ποτέ). Κάποια στιγμή -μέσα Νοέμβρη- είχε έρθει ένα μήνυμα viber (ψάχνοντας τώρα το βρήκα) που ήταν προς όλους και έλεγε γενικά για το θέμα και οδηγίες εξοικονόμησης και Q&A γενικό - δεν αφορούσε ενημέρωση για τους όρους της σύμβασης ΜΟΥ. Το μήνυμα αυτό το έλαβα ως πελάτης στην εταιρία σε άλλη παροχή - για την μητέρα μου η σύμβαση έγινε Δεκέμβρη.

2. Πουθενά στη σύμβαση δεν μπορώ να βρω τα πάνω και τα κάτω όρια της τιμής του ρεύματος, με βάση τα οποία υπολογίζεται η ρήτρα χρέωσης ή πίστωσης του λογαριασμού αντίστοιχα.

3. Η ανάλυση του ποσού της ρήτρας προσαρμογής απουσιάζει από τον λογαριασμό - δίνεται μόνο το κουστούμι.

4. Το πρόγραμμα μου είχε 20% έκπτωση στο πάγιο (από 4,5 στα 3,6) - πολύ περιέργωςτο πάγιο μου το χρεώνουν 5,1€.

5. Το πρόγραμμα μου είχε επίσης τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν κατανάλωση - δεν εφαρμόστηκε.

Τι προτείνετε; Ο λογαρισμός είναι ο πρώτος και άρα έναντι. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Σ. Αμφισβητώ και τη χρέωση αλλά θα περιμένω να δω το ρολόι. 1200KWh μέσα σε 13 ημέρες (πριν το σπίτι ήταν άδειο και δεν είχε ρεύμα) είναι πολλές, ακόμα και με δύο κλιματιστικά να δουλεύουν αρκετά μέσα στην ημέρα. Τέλος πάντων, αυτό το αφήνω από έξω.

Ίδια ακριβώς περίπτωση εδώ, με τη volterra. Μου υπολόγισαν τη ρήτρα διαφορετικά απότι λέει το συμβόλαιο στους τελευταίους λογαρισμούς πριν φύγω για ΔΕΗ. Είναι σε εκκρεμότητα περίπου 500€, εκ των οποίων αμφισβητώ τα 300.
Δε μου απαντάνε, οπότε μόλις περάσουν 10 μέρες και από την αμφισβήτιση του τελικού λογαρισμού (χωρίς απάντηση ή με αρνητική απάντηση ή με απάντηση τύπου "κουκιά σπέρνω") θα κάνω καταγγελία στο ΣτΚ.
Σκέφοτμαι τότε να τους πληρώσω το μέρος που δεν αμφισβητώ και το υπόλοιπο να το αφήσω σε εκκρεμότητα μέχρι να βγάλει απόφαση ο ΣτΚ.
Πληροφοριακά, είχα άλλες δύο φορές διαφορές με τη volterra στο παρελθόν λόγω χρεώσεων μη σύμφωνων με το συμβόλιο, τη μια δικαιώθηκα από το ΣτΚ και η volterra το διόρθωσε, την άλλη, το διόρθωσε πριν φτάσω στο ΣτΚ, δηλαδή δεν παραδέχτηκε το λάθος της, αλλά μου έκανε μια πίστωση "επειδή με εκτιμούσε σαν πελάτη". Άρα παίζει φιλική επίλυση και διπραγματευση.
Τώρα ανησυχώ μην κάνουν καμιά διακοπή, αλλά θα ενημερώσω σχετικά και το ΔΕΔΔΗΕ ότι βρίσκεται σε εκκρεμότητα διαδικασία αμφισβήτισης. Σύμφωνα με τον κώδικά, σε αυτή την περίπτωση δε μπορούν να κάνουν διακοπή.
Εσένα απότι είπες σου ήρθε ειδοποίηση διακοπής. Τι έκανες με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 11:15 ΜΜ, washcloud είπε

...για την ακρίβεια το "χάος" έχει (περίπου) ξεκαθαρίσει : το ρεύμα ακρίβυνε και πλέον η φάση είναι απλά κρίντζι.

...καλά το λέει η W&V :To "Zero" της, ΕΙΝΑΙ χωρίς ρήτρα. Καθώς "ρήτρα" θα πει "ειδικός όρος σε συμβόλαιο που ενεργοποιείται αν/όταν συντρέχουν συμφωνημένες προϋποθέσεις'. Και η W&V δεν έχει τέτοια ρήτρα, καθώς στο συμβόλαιό της σου λέει ότι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ θα χρεώνεσαι την αναπροσαρμοσμένη τιμή χονδρικής με βάση την οποία αγοράζει για να σου πουλήσει, όταν έρχεται η ώρα (εκκαθαριστικός). Αλλά ο ανυποψιάστος κόσμος που έχει συνδέσει τη λέξη "ρήτρα" με "εξτρά λεφτά", νομίζει ότι δεν θα πληρώνει "κερατιάτικα" (και όσοι ξέρουν "κάτι παραπάνω από,,,ρευματοσβέσπα", σκέφτονται ότι "ε αφού δεν έχει ρήτρα, έχει σταθερή τιμή")               ..."κακό"....; Σηκώνει βραβείο το PR τμήμα τους πάντως....

1 : Πανω από 300kWh, σταθερό. Κάτω από 300, ρητροπρόγραμμα (υπό συνθήκες). Σε γενικές πάντα.

2 : Σταθερό = "ασφάλεια" , ρητροπρόγραμμα = παίζω ζάρια. Πάροχοι όλοι το ίδιο (ας πούμε). Βασιλιάς μονόφθαλμος στους τυφλούς, η ΔΕΗ (σταθερό και δη 'MyHome Enter")

3 : Σιτ χάπενζ, αλλά καλύτερα ΔΕΗ που μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει να κάνει τις αρκουδιές των άλλων (οι άλλοι έχουν "ξεφύγει" - βασικά να μείνουν στον αφρό προσπαθούν. Ε η ΔΕΗ πατώνει. Με την καλή έννοια.)

Σούμα : μείωση καταναλώσεων (ούτως ή άλλως), νυχτερινό, ΚΟΤ, ΔΕΗ Έντερ, παρακολούθηση εξελίξεων, και ίδωμεν...

Επεξ/σία από Volteros100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

Καταγγελία σύμβασης = διακοπή ηλεκτροδότησης (το ένα και το αυτό).

Δεν κάνεις καταγγελία σύμβασης ΜΟΝΟΣ σου : σου κόβουν το ρεύμα.

Απευθύνσεσαι στον νέο πάροχο που θες να πας και κάνει την διαδικασία μεταφοράς αυτός, χωρίς να υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο διακοπής της παροχής.

...εκτός κι αν κατάλαβα κάτι λάθος και θες πχ να φύγεις από κάποιο σπίτι, άρα και να κόψεις το ρεύμα. Σε τέτοια περίπτωση, ναι κάνεις καταγγελία σύμβασης/αίτηση διακοπής ηλεκτροδότησης - ο καθένας όπως θέλει το λέει. Η NRG αποφάσισε ότι πλέον θέλει να το λέει "διακοπή ηλεκτροδότησης" και έχει πλέον συντάξει νέο κείμενο (που περιέχει και την έννοια της εξουσιοδότησης που της παρέχεις) στο οποίο σε παραπέμψανε, καθώς προφανώς στο 1ο mail σε παρέπεμψε στο παλιό έντυπο κάποιος που δεν,,,ήξερε.

(Δεν ξέρω αν έχεις "κολλήσει" με τον όρο "καταγγελία", καθώς πχ ίσως τα έχεις πάρει στο κρανίο με την NRG, αλλά εδώ το "καταγγελία" είναι,,,,νομικίστικος όρος που δεν σημαίνει αυτό που καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος, ότι δηλαδή "καταγγέλω κάποιον για κάτι"...)

Καλημέρα ! Την καταγγελία σύμβασης αυτοί μου την πρότειναν όταν τους ρώτησα τι πρέπει να κάνω ώστε να αλλάξω πάροχο

γιατί άλλαξαν τους όρους σύμβασης (flex ) . Οπότε δεν στέλνω κάτι σε αυτούς  και συνεχίζω την διαδικασία με τον νέο πάροχο (χαρτιά κτλ). Σωστά ? Σ' ευχαριστώ που απάντησες εσένα και τον korakio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 11:15 ΜΜ, washcloud είπε

...για την ακρίβεια το "χάος" έχει (περίπου) ξεκαθαρίσει : το ρεύμα ακρίβυνε και πλέον η φάση είναι απλά κρίντζι.

...καλά το λέει η W&V :To "Zero" της, ΕΙΝΑΙ χωρίς ρήτρα. Καθώς "ρήτρα" θα πει "ειδικός όρος σε συμβόλαιο που ενεργοποιείται αν/όταν συντρέχουν συμφωνημένες προϋποθέσεις'. Και η W&V δεν έχει τέτοια ρήτρα, καθώς στο συμβόλαιό της σου λέει ότι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ θα χρεώνεσαι την αναπροσαρμοσμένη τιμή χονδρικής με βάση την οποία αγοράζει για να σου πουλήσει, όταν έρχεται η ώρα (εκκαθαριστικός). Αλλά ο ανυποψιάστος κόσμος που έχει συνδέσει τη λέξη "ρήτρα" με "εξτρά λεφτά", νομίζει ότι δεν θα πληρώνει "κερατιάτικα" (και όσοι ξέρουν "κάτι παραπάνω από,,,ρευματοσβέσπα", σκέφτονται ότι "ε αφού δεν έχει ρήτρα, έχει σταθερή τιμή")               ..."κακό"....; Σηκώνει βραβείο το PR τμήμα τους πάντως....

1 : Πανω από 300kWh, σταθερό. Κάτω από 300, ρητροπρόγραμμα (υπό συνθήκες). Σε γενικές πάντα.

2 : Σταθερό = "ασφάλεια" , ρητροπρόγραμμα = παίζω ζάρια. Πάροχοι όλοι το ίδιο (ας πούμε). Βασιλιάς μονόφθαλμος στους τυφλούς, η ΔΕΗ (σταθερό και δη 'MyHome Enter")

3 : Σιτ χάπενζ, αλλά καλύτερα ΔΕΗ που μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει να κάνει τις αρκουδιές των άλλων (οι άλλοι έχουν "ξεφύγει" - βασικά να μείνουν στον αφρό προσπαθούν. Ε η ΔΕΗ πατώνει. Με την καλή έννοια.)

Σούμα : μείωση καταναλώσεων (ούτως ή άλλως), νυχτερινό, ΚΟΤ, ΔΕΗ Έντερ, παρακολούθηση εξελίξεων, και ίδωμεν...

 

Αγαπητέ εσείς κάνετε λειτούργημα. 1000 ευχαριστώ ειλικρινά, και εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι του φόρουμ. 

1. Όσον αφορά το zer0 μου εκανε φοβερη εντυπωση καθως την ημερα της ανάρτησης του σχολίου μου με κάλεσαν για αυτήν την """προσφορά"""". (έχει ενδιαφέρον για όσους δεν ξέρουν, να ακούσουν πως το θέτουνε...)

2. Φαντάζομαι εννοείς 300kWh/4μηνο; Με τον ΗΡΩΝΑ που έχω μπλέξει (ΗΡΩΝ UP) έχω λογαριασμούς πότε διμήνου πότε μήνα πότε τριμήνου κ.ο.κ. Χοντρικά έναν εκκαθαριστικό που κοιτάζω αυτή τη στιγμή 12/4/21 - 12/7/21 δηλαδή 101 ημέρες 300kWh ημέρας και 125kWh νύχτας. Δηλαδή πολύ χοντρικά ~500kWh / 4μηνο . Συνεπώς με βάση τα λεγόμενα σου με συμφέρει σταθερό και όχι ρητροπρόγραμμα.

3. Η φίλη μας η ΔΕΗ με το MyhomeEnter δηλαδή είναι ο κύκλωπας των τυφλών; Με ένα γρήγορο υπολογισμό σε excel προκύπτει η εξής σύγκριση παρακάτω στην φωτογραφία. Πόσο πια να πάει αυτή η ρήτρα; Εμένα μου ήρθε ~30,00€ σε λογαριασμό με 3 ή 4 μήνες που έπιανε και τον Νοέμβρη. Κάνω κάτι λάθος?

980012037_.png.2dcfc24fef93476e5a8130e7e176ab53.png

Επεξ/σία από Volteros100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Volteros100 είπε

Αγαπητέ εσείς κάνετε λειτούργημα. 1000 ευχαριστώ ειλικρινά, και εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι του φόρουμ. 

1. Όσον αφορά το zer0 μου εκανε φοβερη εντυπωση καθως την ημερα της ανάρτησης του σχολίου μου με κάλεσαν για αυτήν την """προσφορά"""". (έχει ενδιαφέρον για όσους δεν ξέρουν, να ακούσουν πως το θέτουνε...)

2. Φαντάζομαι εννοείς 300kWh/4μηνο; Με τον ΗΡΩΝΑ που έχω μπλέξει (ΗΡΩΝ UP) έχω λογαριασμούς πότε διμήνου πότε μήνα πότε τριμήνου κ.ο.κ. Χοντρικά έναν εκκαθαριστικό που κοιτάζω αυτή τη στιγμή 12/4/21 - 12/7/21 δηλαδή 101 ημέρες 300kWh ημέρας και 125kWh νύχτας. Δηλαδή πολύ χοντρικά ~500kWh / 4μηνο . Συνεπώς με βάση τα λεγόμενα σου με συμφέρει σταθερό και όχι ρητροπρόγραμμα.

3. Η φίλη μας η ΔΕΗ με το MyhomeEnter δηλαδή είναι ο κύκλωπας των τυφλών; Με ένα γρήγορο υπολογισμό σε excel προκύπτει η εξής σύγκριση παρακάτω στην φωτογραφία. Πόσο πια να πάει αυτή η ρήτρα; Εμένα μου ήρθε ~30,00€ σε λογαριασμό με 3 ή 4 μήνες που έπιανε και τον Νοέμβρη. Κάνω κάτι λάθος?

980012037_.png.2dcfc24fef93476e5a8130e7e176ab53.png

πες μου τον όρο της ρήτρας στο συμβόλαιο να σου δείξω ακριβώς πώς να βρίσκεις πόσο πάει η ρήτρα ανά Kwh. Με ένα νούμερο σε έναν λογαριασμό δε μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
Για να καταλάβεις το μέγεθος πάντως, σε εμένα ήταν 0,21€/Kwh στον τελευταίο λογαρισμό

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Volteros100 είπε

 

1. Όσον αφορά το zer0 μου εκανε φοβερη εντυπωση καθως την ημερα της ανάρτησης του σχολίου μου με κάλεσαν για αυτήν την """προσφορά"""". (έχει ενδιαφέρον για όσους δεν ξέρουν, να ακούσουν πως το θέτουνε...)

 

Ενδιαφέρον έχει το ότι δεν έχει παρέμβει ακόμα η ΡΑΕ ή κάποιος άλλος αρμόδιος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που αποτελεί ξεκάθαρη αν όχι εξαπάτηση, σίγουρα παραπλάνηση του καταναλωτή.  Ειδικά σε μια περίοδο που ο καταναλωτής  ψάχνει απελπισμένα να βρει καταφύγιο για να γλυτώσει τη ρήτρα και η w+v πουλάει πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα" αλλά σε τιμή χονδρικής δηλαδή έχοντας ήδη προσθέσει την ρήτρα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, naive είπε

πες μου τον όρο της ρήτρας στο συμβόλαιο να σου δείξω ακριβώς πώς να βρίσκεις πόσο πάει η ρήτρα ανά Kwh. Με ένα νούμερο σε έναν λογαριασμό δε μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
Για να καταλάβεις το μέγεθος πάντως, σε εμένα ήταν 0,21€/Kwh στον τελευταίο λογαρισμό

 

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό το κομμάτι; Επισυνάπτεται από τους όρους που βρήκα στο σαιτ τους. Αν δεν είναι αυτό πες μου σε παρακαλώ που μπορώ να το βρω. Στο συμβολαιο μου δεν λεει τιποτα για ρητρα.

ΗΡΩΝ UP.png

42 λεπτά πριν, Volteros100 είπε

Αγαπητέ εσείς κάνετε λειτούργημα. 1000 ευχαριστώ ειλικρινά, και εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι του φόρουμ. 

1. Όσον αφορά το zer0 μου εκανε φοβερη εντυπωση καθως την ημερα της ανάρτησης του σχολίου μου με κάλεσαν για αυτήν την """προσφορά"""". (έχει ενδιαφέρον για όσους δεν ξέρουν, να ακούσουν πως το θέτουνε...)

2. Φαντάζομαι εννοείς 300kWh/4μηνο; Με τον ΗΡΩΝΑ που έχω μπλέξει (ΗΡΩΝ UP) έχω λογαριασμούς πότε διμήνου πότε μήνα πότε τριμήνου κ.ο.κ. Χοντρικά έναν εκκαθαριστικό που κοιτάζω αυτή τη στιγμή 12/4/21 - 12/7/21 δηλαδή 101 ημέρες 300kWh ημέρας και 125kWh νύχτας. Δηλαδή πολύ χοντρικά ~500kWh / 4μηνο . Συνεπώς με βάση τα λεγόμενα σου με συμφέρει σταθερό και όχι ρητροπρόγραμμα.

3. Η φίλη μας η ΔΕΗ με το MyhomeEnter δηλαδή είναι ο κύκλωπας των τυφλών; Με ένα γρήγορο υπολογισμό σε excel προκύπτει η εξής σύγκριση παρακάτω στην φωτογραφία. Πόσο πια να πάει αυτή η ρήτρα; Εμένα μου ήρθε ~30,00€ σε λογαριασμό με 3 ή 4 μήνες που έπιανε και τον Νοέμβρη. Κάνω κάτι λάθος?

980012037_.png.2dcfc24fef93476e5a8130e7e176ab53.png

 

 

15 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ενδιαφέρον έχει το ότι δεν έχει παρέμβει ακόμα η ΡΑΕ ή κάποιος άλλος αρμόδιος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που αποτελεί ξεκάθαρη αν όχι εξαπάτηση, σίγουρα παραπλάνηση του καταναλωτή.  Ειδικά σε μια περίοδο που ο καταναλωτής  ψάχνει απελπισμένα να βρει καταφύγιο για να γλυτώσει τη ρήτρα και η w+v πουλάει πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα" αλλά σε τιμή χονδρικής δηλαδή έχοντας ήδη προσθέσει την ρήτρα!! 

Δεν ειναι τυχαίο λοιπόν που ξεκίνησε αυτή την περίοδο. Δεν ξέρω γιατί δεν επεμβαίνει κανείς ειλικρινά.......

Επεξ/σία από Volteros100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εκκαθαριστικό λογαριασμό NRG Fixed έκδοση 3/12/2021 έχω και εγώ τα ψιλά γράμματα για κατάργηση του fixed απο 01/03/2022 και ότι άν θέλω να κάνω χρήση του άρθρου 21 του κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.bla bla bla Είδα το άρθρο λέει για 30 μέρες περίοδο υπαναχώρησης, σε προηγούμενες σελίδες διάβασα για 2 μήνες. Τι ισχύει τελικά?

Επεξ/σία από Kostas7GTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Volteros100 είπε

 

Δεν ειναι τυχαίο λοιπόν που ξεκίνησε αυτή την περίοδο. Δεν ξέρω γιατί δεν επεμβαίνει κανείς ειλικρινά.......

Το  zero έχει ξεκινήσει εδώ και κάτι μήνες από τότε που η χονδρική πήρε την ανηφορε. Εγώ το Σεπτέμβριο έφυγα από αυτούς και στην προσπάθεια τους να με κρατήσουν μου πρότειναν ένα "εξαιρετικο και καινοτόμο πρόγραμμα" το zero. 

Ο διάλογος που ακολούθησε είχε μεγάλη πλάκα καθώς η κυρία προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει ρήτρα. Βέβαια όταν την ρώτησα ποια είναι η τιμή της κιλοβατώρας σε αυτό το τόσο γαμάτο πρόγραμμα δεν μπορούσε να μου πει μια συγκεκριμένη τιμή επειδή "αυτή εξαρτάται από την πορεία της αγοράς". 

Κατά τα άλλα το zero δεν έχει ρήτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ενδιαφέρον έχει το ότι δεν έχει παρέμβει ακόμα η ΡΑΕ ή κάποιος άλλος αρμόδιος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που αποτελεί ξεκάθαρη αν όχι εξαπάτηση, σίγουρα παραπλάνηση του καταναλωτή.  Ειδικά σε μια περίοδο που ο καταναλωτής  ψάχνει απελπισμένα να βρει καταφύγιο για να γλυτώσει τη ρήτρα και η w+v πουλάει πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα" αλλά σε τιμή χονδρικής δηλαδή έχοντας ήδη προσθέσει την ρήτρα!! 

 

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Το  zero έχει ξεκινήσει εδώ και κάτι μήνες από τότε που η χονδρική πήρε την ανηφορε. Εγώ το Σεπτέμβριο έφυγα από αυτούς και στην προσπάθεια τους να με κρατήσουν μου πρότειναν ένα "εξαιρετικο και καινοτόμο πρόγραμμα" το zero. 

Ο διάλογος που ακολούθησε είχε μεγάλη πλάκα καθώς η κυρία προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει ρήτρα. Βέβαια όταν την ρώτησα ποια είναι η τιμή της κιλοβατώρας σε αυτό το τόσο γαμάτο πρόγραμμα δεν μπορούσε να μου πει μια συγκεκριμένη τιμή επειδή "αυτή εξαρτάται από την πορεία της αγοράς". 

Κατά τα άλλα το zero δεν έχει ρήτρα...

Και εμενα η κυρια κατι τετοια μου ελεγε. Οτι επισης την ρωτανε ολοι οι φιλοι της που τους περιγραφει το προγραμμα zer0 : -Μα καλα, και εσυ πως θα βγαζεις κερδος αν πουλας οσο αγοραζεις ; Και τους λεει : -Μα φυσικά από τα 2,00€/100kwh που αναφέρει το συμβόλαιο! Σουρεαλ καταστάσεις. Δεν ξερω τι γινεται και στο εξωτερικο που μου το ανεφερε καμια διακοσαρια φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ξέρετε , μπορεί κανείς να κάνει στη ΔΕΗ  το myhome online ενώ δικαιούται ΚΟΤ-Β; Στα πεδία εξαίρεσης η ΔΕΗ αναφέρει "Το ΔΕΗ myHome online είναι διαθέσιμο για όλους τους Οικιακούς Πελάτες, εκτός των όσων εμπίπτουν στην κατηγορία του Πελάτη Καθολικής Υπηρεσίας"

Τι εννοεί με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω, γιατί φεύγετε τόσοι πολλοί από Efa? 
Εμένα σύμφωνα με την κατανάλωση μου, χωρίς ΚΟΤ, μονοφασικό με το κλασσικό της πρόγραμμα Efa Fix Home μου βγαίνει 45€ παραπάνω από ΔΕΗ MyHomeEnter.

Έχω βάλει στο Excel την τιμή με την έκπτωση συνέπειας.
Δεν έχει ούτε Ρήτρα ούτε τίποτα και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για 45€ το χρόνο δεν αξίζει να ασχοληθώ και να ξανά αλλάξω. 


Παίζει κάτι άλλο με την Efa που δεν το βλέπω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mrgeox23 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω, γιατί φεύγετε τόσοι πολλοί από Efa? 
Εμένα σύμφωνα με την κατανάλωση μου, χωρίς ΚΟΤ, μονοφασικό με το κλασσικό της πρόγραμμα Efa Fix Home μου βγαίνει 45€ παραπάνω από ΔΕΗ MyHomeEnter.

Έχω βάλει στο Excel την τιμή με την έκπτωση συνέπειας.
Δεν έχει ούτε Ρήτρα ούτε τίποτα και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για 45€ το χρόνο δεν αξίζει να ασχοληθώ και να ξανά αλλάξω. 


Παίζει κάτι άλλο με την Efa που δεν το βλέπω;;;

Μηπως καις πολυ λιγες kwh το 4μηνο??? 45 ευρω? ποσες καις 300 το 4μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, icenex είπε

Μηπως καις πολυ λιγες kwh το 4μηνο??? 45 ευρω? ποσες καις 300 το 4μηνο?

Στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχα 479 kWh.  Τώρα και 60 και 70€ να είναι, πάλι προσωπικά δεν θα αλλάξω, απλά παραξενεύομαι γιατί βλέπω πάρα πολλούς να φεύγουν και αναρωτήθηκα μήπως υπάρχει κάποια παγίδα που έρχεται και δεν την βλέπω :P 

image.png.d4464879df8e0c9f97fd3d4b16e48811.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...