Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lukee είπε

Τελικά με τα σημερινά δεδομένα το ΚΟΤ σου προσφέρει κάποια έκπτωση; Βλέπω ότι στις περισσότερες εταιρίες τα προγράμματα σταθερής χρέωσης δεν συνδυάζονται με ΚΟΤ. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να συμφέρει δικαιούχους ΚΟΤ;

για την ωρα ΔΕΗ my Home Enter συνδυάζεται με ΚΟΤ. Αντιστοιχα κανεις αιτηση για νυχτεριννο ρευμα στον ΔΕΔΔΗΕ αν δεν εχεις ηδη. για ΔΕΗ συνεχεια στο αλλο θεμα

1 ώρα πριν, karetsos είπε

Έκανα αίτηση μέσω του site στην ΔΕΗ, την Κυριακή που μας πέρασε (23/01/22) αλλά ακόμη δεν έχω καμία ενημέρωση ή e-mail.

Να αρχίσω να ανησυχώ;

Μεσω του econtract? Ενδεχεται να αργησει. Ειδικα για το online πρεπει να εχεις το νου σου, ενδεχεται να σε πανε στο Γ1 πρωτα.

Για το Home Enter πας σε καταστημα με τα απαραιτητα δικαιολογητικα και το κατοχυρωνεις απευθειας.
Συνεχεια στο αλλο θεμα

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρήκανε νέους τρόπους να χρεώνουν την Ρήτρα.

Είδα αυτό το σταθερό πρόγραμμα fixed της NRG που έχει κλιμακούμενη χρέωση συνδρομής fixed αναλόγως συνολικής κατανάλωσης

γιατί και καλά σου λένε 0.14 σταθερή κιλοβατόρα άλλα το  κλιμακούμενο μπαίνει στην συνδρομή που αν είσαι πάνω απο 375kwh βγαίνει 20 ευρό τον μήνα συνδρομή.

https://www.nrg.gr/el/nrgfixed4U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Αφού μίλησα με την πωλήτρια που με είχε βάλει nrg κ έμαθα όλες τις λεπτομέρειες (πόσους μήνες έχω ακόμα υπόλοιπο, πόσο είναι το penalty για την αποχώρηση κτλ) και πριν κλείσω ακόμα ραντεβού στη ΔΕΗ για το enter θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής : Η ίδια κοπέλα συνεργάζεται και με την protergia κ μου πρότεινε το παρακάτω πρόγραμμα https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Αμέσως αμέσως τα αρνητικά είναι το 24μηνο συμβόλαιο (το οποίο ανα εξάμηνο πέφτει η τιμή σε περίπτωση αποχώρησης), το οτι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (παρόλο που η protergia παράγει ρέυμα) αλλά θα είναι λέει 20-30% λιγότερο σε σχέση με την nrg κ απλά έχει κάποιες εκπτώσεις κ ένα δώρο 30€ για νέα συμβόλαια.

Να  υπενθυμίσω οτι δεν έχω βάλει ακόμα νυχτερινό μετρητή κ θα είναι η αμέσως επόμενη μου κίνηση και θα κάνω και αίτηση για ΚΟΤ (παρόλο που δεν ρώτησα αν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μπαίνει).

'Εχουμε κάποια άποψη για protergia ή και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Λέτε να αξίζει ή έπεσα στην παγίδα της πωλήτριας και τσάμπα το σκέφτομαι ενώ θα έπρεπε να είμαι ήδη στη ΔΕΗ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xarispgs είπε

Εχουμε κάποια άποψη για protergia ή και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Λέτε να αξίζει ή έπεσα στην παγίδα της πωλήτριας και τσάμπα το σκέφτομαι ενώ θα έπρεπε να είμαι ήδη στη ΔΕΗ?

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

1 ώρα πριν, TSINE είπε

Είδα αυτό το σταθερό πρόγραμμα fixed της NRG που έχει κλιμακούμενη χρέωση συνδρομής fixed αναλόγως συνολικής κατανάλωσης

εδώ και μήνες , όπως και στου Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, xarispgs είπε

Καλησπέρα και πάλι. Αφού μίλησα με την πωλήτρια που με είχε βάλει nrg κ έμαθα όλες τις λεπτομέρειες (πόσους μήνες έχω ακόμα υπόλοιπο, πόσο είναι το penalty για την αποχώρηση κτλ) και πριν κλείσω ακόμα ραντεβού στη ΔΕΗ για το enter θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής : Η ίδια κοπέλα συνεργάζεται και με την protergia κ μου πρότεινε το παρακάτω πρόγραμμα https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Αμέσως αμέσως τα αρνητικά είναι το 24μηνο συμβόλαιο (το οποίο ανα εξάμηνο πέφτει η τιμή σε περίπτωση αποχώρησης), το οτι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (παρόλο που η protergia παράγει ρέυμα) αλλά θα είναι λέει 20-30% λιγότερο σε σχέση με την nrg κ απλά έχει κάποιες εκπτώσεις κ ένα δώρο 30€ για νέα συμβόλαια.

Να  υπενθυμίσω οτι δεν έχω βάλει ακόμα νυχτερινό μετρητή κ θα είναι η αμέσως επόμενη μου κίνηση και θα κάνω και αίτηση για ΚΟΤ (παρόλο που δεν ρώτησα αν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μπαίνει).

'Εχουμε κάποια άποψη για protergia ή και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Λέτε να αξίζει ή έπεσα στην παγίδα της πωλήτριας και τσάμπα το σκέφτομαι ενώ θα έπρεπε να είμαι ήδη στη ΔΕΗ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Πόσες κιλοβατώρες καις το 4μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

εδώ και μήνες , όπως και στου Ηρών

άλλα από οτι καταλαβαίνω δεν π-οολύ συμφαίνει . Παλιά το nrg ήταν στα 0.18 .... τώρα το πήγαν στα 0.148

Του ήρωνα που έχει και αυτόν κλιμακούμενη συνδρομή η κιλοβατόρα είναι στα 0.205 σε συγκριση με το 0.148 της NRG

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν λέγεται ποστ αλλά thread. Kαι δεν είναι για advanced users - λίγο διάβασμα θέλει (από Δεκέμβρη).

Κοιτάμε αυτό excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

Επίσης κοιτάμε όχι μόνο την τιμή κιλοβατώρας αλλά και το πάγιο (μπορεί να είναι και κλιμακωτό, ανάλογα την κατανάλωση) (όπως μπορεί να είναι και εις διπλούν - μεταμφιεσμένο σε "ετήσια συνδρομή"), την διάρκεια δέσμευσης (24 ή 12 μήνες), την ποινή πρόωρης αποχώρησης, αν έχει έκπτωση στην τιμή του νυχτερινού, αν δέχεται ΚΟΤ - και γενικά κάνουμε φύλλο και φτερό τα όσα αναφέρει σε τιμοκατάλογο και ειδικούς όρους σύμβασης. Και αφού καταλήξουμε σε 2-3 που μας κάνουν κλικ, ρωτάμε και εδώ. Και τέλος κοιτάμε να καταλάβουμε την διαφορά μεταξύ των προγραμμάτων σταθερής τιμής και προγραμμάτων με ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αξιόπιστοι και φθηνοί του τελευταίου έτους, ήταν στο,,,προηγούμενο έτος. Από το καλοκαίρι, όλοι τα ίδια (ναμηντοπω) είναι. Με εξαίρεση - για την ώρα - την ΔΕΗ, και το σταθερό της ονόματι "MyHome Enter", για το οποίο υπάρχει ξεχωριστό thread. Aν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (πχ παλαιότερη οφειλή) να μην πας ΔΕΗ, ξανασκέψου το.

Kαι παίζουν και 2-3 άλλες λεπτομέρειες, όπως αν το διαμέρισμα είναι η (δηλωμένη) κύρια κατοικία σου, αν ο λογαριασμός θα είναι στο όνομά σου, και σε ποιον πάροχο είσαι τώρα. Για την ακρίβεια, ανέβασε εδώ έναν λογαριασμό του τρέχοντος παρόχου (σβήσε προσωπικά στοιχεία).

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Στη ΔΕΗ είμαι ήδη, αλλα δεν έχω κανει ως τώρα κάποια διερεύνηση στα προγράμματα που δίνει. Το διαμέρισμα είναι η δηλωμένη κυρία κατοικία μου, το μισθώνω εγώ και ο λογαριασμός είναι στο όνομά μου. 

 

IMG_20220126_204511~01.jpg

IMG_20220126_204451~01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δε παλεύεται αυτή η κατάσταση με το ρεύμα.

Πέρσι στον Ηρων για "Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς " πλήρωσα 0,021206€ και φέτος είναι 0,197939€/kWh.

Δλδ κάπου όπα ρε φίλε. Εδώ μιλάμε σε ένα χρόνο έχουμε μια αύξηση 850%.

Πάμε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας στην ΔΕΗ στο προγραμμα ονλινε δεν μου εβαλε την εκπτωση ΚΟΤ υπαρχει καποιο προβλημα ?

Οι καταναλωσεις μου ειναι απο 26/10/2021 εως 18/12/2021 626kwh και απο 19/12/2021 εως 20/01/2022 591 kwh το οριο μου ειναι 1800 πως γινετε να μην μου βαλανε την εκπτωση?

Spoiler

1298955909_(430).png.44251657d04774878694d5ee017af797.png

Spoiler

549274339_(431).png.46a0e727d9ff3da56c6e24170d2beecb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Καλησπερα σας στην ΔΕΗ στο προγραμμα ονλινε δεν μου εβαλε την εκπτωση ΚΟΤ υπαρχει καποιο προβλημα ?

ναι , πόσταρες σε λάθος θέμα

35 λεπτά πριν, rackal είπε

και φέτος είναι 0,197939€/kWh.

0,23 στον επόμενο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , πόσταρες σε λάθος θέμα

0,23 στον επόμενο περίπου

Τον προηγούμενο μήνα τον 12 του 21 τόσο ήταν 0,231123€/kWh συγκεκριμένα .

Εντάξει δεν υπάρχει καμιά σωτηρία, δλδ με απλά μαθηματικά για 4 μήνες μαζί με τα έναντι ένα σπίτι με 2 χιλιάδες κιλοβατώρες, εκεί που πλήρωνε συνολικά 450 ευρώ τώρα πληρώνει 750. Πόσο πρέπει να δουλευώ γ@μω για να πληρώνω τέτοια νούμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...