Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, rackal είπε

Εντάξει δεν υπάρχει καμιά σωτηρία, δλδ με απλά μαθηματικά για 4 μήνες μαζί με τα έναντι ένα σπίτι με 2 χιλιάδες κιλοβατώρες, εκεί που πλήρωνε συνολικά 450 ευρώ τώρα πληρώνει 750. Πόσο πρέπει να δουλευώ γ@μω για να πληρώνω τέτοια νούμερα;

γιαυτό κλείσαμε σε φθηνά σταθερά (και αέριο)  , απο το καλοκαίρι φαινόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

γιαυτό κλείσαμε σε φθηνά σταθερά (και αέριο)  , απο το καλοκαίρι φαινόταν

Με απλά λόγια να μη το ψάξω σε άλλη εταιρία ε;

Όλοι τα ίδια να φανταστώ χρεώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rackal είπε

Με απλά λόγια να μη το ψάξω σε άλλη εταιρία ε;

σε άλλη σελίδα θα έλεγα

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Όλοι τα ίδια να φανταστώ χρεώνουν;

περίπου ναι , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rackal είπε

Τον προηγούμενο μήνα τον 12 του 21 τόσο ήταν 0,231123€/kWh συγκεκριμένα .

Εντάξει δεν υπάρχει καμιά σωτηρία, δλδ με απλά μαθηματικά για 4 μήνες μαζί με τα έναντι ένα σπίτι με 2 χιλιάδες κιλοβατώρες, εκεί που πλήρωνε συνολικά 450 ευρώ τώρα πληρώνει 750. Πόσο πρέπει να δουλευώ γ@μω για να πληρώνω τέτοια νούμερα;

...μειώνεις όσο μπορείς καταναλώσεις (τουλάχιστον μέχρι να βγει ο χειμώνας), κάνεις αίτηση για νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη, δες κι αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ, και ο θεός βοηθός...

 

1 ώρα πριν, bikey77 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Στη ΔΕΗ είμαι ήδη, αλλα δεν έχω κανει ως τώρα κάποια διερεύνηση στα προγράμματα που δίνει. Το διαμέρισμα είναι η δηλωμένη κυρία κατοικία μου, το μισθώνω εγώ και ο λογαριασμός είναι στο όνομά μου. 

Δυστυχώς άργησες 2 μήνες - αν είχες πάρει χαμπάρι τί γίνεται "στην ενέργεια" τέλος Νοέμβρη, θα είχες προλάβει να μεταβείς στα σταθερά της ΔΕΗ με τις τότε σκοτωμένες τιμές. Αλλά και πάλι, καλύτερα να ενεργοποιήσεις κάποιο από αυτά μέσα από το ebill (αν δεν έχεις account, φτιάξε ένα, άμεσα), όχι τόσο για να γλυτώσεις λεφτά (περίπου τα ίδια θα σου έρχονται), αλλά για να "εξασφαλιστείς" για το '22 σε περίπτωση που πάνε άσχημα τα πράμματα είτε με την κρατική επιδότηση (που λόγω κύριας κατοικίας θα πάρεις και τον Γενάρη - είναι τα "ΤΕΜ" του λογαριασμού), είτε αν τυχόν το καλοκαίρι ανεβαίνουν οι καταναλώσεις σου (κλιματιστικό), είτε αν η τιμή χονδρικής συνεχίσει μεσοσταθμικά για όλο το '22 να είναι αρκετά ψηλά.

Απλά στα σταθερά της ΔΕΗ θα έχεις δέσμευση 12 μηνών (στο Γ1 που είσαι δεν έχεις ποινή αποχώρησης), με ποσά αποχώρησης πάντως αρκετά μικρά (το 1ο 3μηνο 60, και κάθε επόμενο τρίμηνο -20), αν τυχόν συντρέξει λόγος να ξαναγυρίσεις στο Γ1 (να πέσει/παραμείνει για μήνες στα τάρταρα η τιμή χονδρικής). Και ειδικά στο MyHome Online θα έχεις απαραίτητα πάγια εντολή εξόφλησης και μηνιαίο - και δη μόνο "ηλεκτρονικό - λογαριασμό.

Αν δεν θες να "μπλέξεις" με όλα αυτά, μπορείς να κάτσεις στο Γ1, ΕΦ' ΟΣΟΝ θα συνεχίσεις να έχεις λιγότερες από 300KWh τον μήνα όπως τώρα τον χειμώνα, κι εφ' όσον θα συνεχίσει το κράτος να δίνει επιδότηση (και στα ποσά που δίνει). Δικιά σου η απόφαση, ανάλογα πώς το βλέπεις ως χαρακτήρας - εγώ πάντως θα πρότεινα την "εξασφάλιση" των σταθερών προγραμμάτων (στο Online θα έχεις και κάποιο λίγο κέρδος μιας και δίνει κι ένα 30άρι δώρο, μέχρι τις 31/1), τα οποία μπορεί κι από 1/2 ν' ανεβάσουν τιμές και άλλους όρους και να μην συμφέρουν πια, αν πεις να ενεργοποιήσεις κάποιο μετά την αλλαγή...

Γενικά όσο είσαι χαμηλά στις καταναλώσεις, κάτι γίνεται (έχεις ήδη και νυχτερινό, οπότε κομπλέ). Ούτε που να σκέφτεσαι να πας σε άλλον πάροχο. Ήσουν τυχερός που ήσουν ΔΕΗ όταν άρχισε όλο αυτό το χάλι με το ρεύμα.

15 λεπτά πριν, kavouras είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κάποια σύγκριση για επαγγελματικά προγράμματα? Στο excel υπάρχουν μόνο οικιακά, σωστά?

το εξέλ έχει 3 φύλλα (...χμμμ!!!:-)).

Δες κάτω αριστερά του - το 3ο είναι τα επαγγελματικά (αλλά όπως λέει ο ίδιος ο δημιουργός τους όλα τα ίδια είναι πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

το εξέλ έχει 3 φύλλα (...χμμμ!!!:-)).

Δες κάτω αριστερά του - το 3ο είναι τα επαγγελματικά (αλλά όπως λέει ο ίδιος ο δημιουργός τους όλα τα ίδια είναι πλέον).

Το κατεβάζω απο https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing και έχει δυο φύλλα. Γράφει όμως μέσα να δω το καινούριο excel. Δεν το βρίσκω το καινούριο excel στην αρχική ανάρτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kavouras είπε

Το κατεβάζω απο https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing και έχει δυο φύλλα. Γράφει όμως μέσα να δω το καινούριο excel. Δεν το βρίσκω το καινούριο excel στην αρχική ανάρτηση...

1849176999_.png.33c29cadd430436fc775055302dc5d0b.png

1531150870_.png.48c9a9b832339ff0b48eb73b887fadb9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  σημερα ειδα και στον λογαριασμο του σπιτιου αλλα και στο μαγαζι που και στα δυο εχω elpedison οτι καταργουν τα προγραματα fix που εχω και αν δεν θελω μεχρι τις 31 πρεπει να καταγγείλω την συμβαση :( για πειτε μου καμια αποψη να τα αφησω ετσι οπως ειναι η να τα παω και τα δυο στην ΔΕΗ που ημουν πριν ??? το σπιτι εχει νυχτερινό και η μηνιαία καταναλωση για τωρα μου ηρθε στiς 1000KW 
ευχαριστω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, darkman είπε

το σπιτι εχει νυχτερινό και η μηνιαία καταναλωση για τωρα μου ηρθε στiς 1000KW 

 

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

άρα δε σε καλύπτει η επιδότηση , δες στο άλλο θέμα για online/enter

33 λεπτά πριν, darkman είπε

αλλα και στο μαγαζι

κατέβασε το νέο excel της υπογραφής μου

καλό είναι να διαβάζουμε 10 σελίδες πριν , αλλά βλέπω οτι κανένας δε διαβάζει έστω και την ίδια σελίδα που ποστάρει......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

 

άρα δε σε καλύπτει η επιδότηση , δες στο άλλο θέμα για online/enter

κατέβασε το νέο excel της υπογραφής μου

καλό είναι να διαβάζουμε 10 σελίδες πριν , αλλά βλέπω οτι κανένας δε διαβάζει έστω και την ίδια σελίδα που ποστάρει......

Καλησπερα φιλε μου δεν εχω ποσταρι  κατι στις τελευταίες 10 σελιδες ισως να εχω βαλει κατι ποιο παλια αλλα δεν θυμαμαι τι ηταν το θεμα εχει περασει οπως βλεπεις τα 1000 ποστ και ειναι δυσκολο να βρω κατι :( λογο οτι δεν ειμαι ειδήμων στο εγραψα και στο πριβε ποστ και μου ειπες να το γραψω εδω για αυτο  ρωτησα δεν ρωταω  πολλα γιατι δεν ξερω και δεν τα καταλαβαινω οχι τα 10 ποστ να διαβασω αλλα ουτε τα 100 .  
το ερώτημα μου ειναι απλο λογο οτι η γνωσεις μου στο θεμα ειναι μηδαμινές αν ξερεις καποιο παιδι να μου πει παω δεη με τα σημερινά δεδομένα η να κατσω στα αυγουλακια  μου (elpedison)  :) 

Ευχαριστω .


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, darkman είπε

Καλησπερα φιλε μου δεν εχω ποσταρι  κατι στις τελευταίες 10 σελιδες ισως να εχω βαλει κατι ποιο παλια αλλα δεν θυμαμαι τι ηταν το θεμα εχει περασει οπως βλεπεις τα 1000 ποστ και ειναι δυσκολο να βρω κατι :( λογο οτι δεν ειμαι ειδήμων στο εγραψα και στο πριβε ποστ και μου ειπες να το γραψω εδω για αυτο  ρωτησα δεν ρωταω  πολλα γιατι δεν ξερω και δεν τα καταλαβαινω οχι τα 10 ποστ να διαβασω αλλα ουτε τα 100 .  
το ερώτημα μου ειναι απλο λογο οτι η γνωσεις μου στο θεμα ειναι μηδαμινές αν ξερεις καποιο παιδι να μου πει παω δεη με τα σημερινά δεδομένα η να κατσω στα αυγουλακια  μου (elpedison)  :) 

Ευχαριστω .


 

ούτε καν την απάντηση πιο πάνω δε διάβασες δηλαδή,

καλή συνέχεια απο μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2022 στις 9:57 ΜΜ, fasmatikos είπε

Σήμερα μου αλλάξανε στο ebill την διάρκεια του online και πλέον φαίνεται να είναι ενεργοποιημένο έως 30.11.2023.... ένα δάκρυ κύλησε....  Άμα δω και στον επόμενο λογαριασμό επιστροφή από τη διαφορά κιλοβατώρας μεταξύ παλαιού και νέου τιμοκαταλόγου θα πάω σε ψυχολόγο.... 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ (πάλι) σε @korakios και σε όλα τα άλλα παιδιά που βοήθησαν με συμβουλές και τακτικές... 

 

Ενημερώνω ότι μετά τη πρώτη καταγγελία στη ΡΑΕ όπου απάντησαν ότι θα με εντάξουν στο παλιό myHome online, από το νέο που με είχαν βάλει, (με αίτηση μέσω econtract 22/11) όντως αυτό έγινε την ημέρα εξόφλησης του 1ου λογαριασμού (αρχες γενάρη), και μετά τη 2η καταγγελία στη ΡΑΕ (που έτρεχε από 20/12) όπου ζητούσα  διόρθωση του λογαριασμού, όντως αυτό έγινε στον 2ο λογαριασμό που βγήκε εχθές (μου γύρισαν περί τα 20Ε , όσο τα έβγαζα δλδ) και πλέον φαίνονται οι παλαιές καλές χρεώσεις του myHomeOnline! Οπότε παρά την όλη ταλαιπωρία όλα βαίνουν καλώς πλέον.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...