Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

καλησπέρα, εχω Γ1 οικιακο ΔΕΗ, τελευταιος λογαριασμος με καταναλωση 403 kwh, χρεωση 84 ευρω, εχω χασει λιγο τη μπαλα με τις εξελιξεις, τι με συμφερει να κανω για να πληρωνω λιγοτερα?

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Τον Νοέμβριο εμφανίστηκε στους λογαριασμούς πρώτη φορά η ΟΤΣ, μπορούν να μου την χρεώσουν αναδρομικά?

λεπτό ζήτημα , απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό νομίζω

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Επίσης η πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης δεν θα έπρεπε να είναι στην ανάλυση του λογαριασμού και να φαίνεται οτι αφαιρείται?

ναι , δε σου έχουν βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

λεπτό ζήτημα , απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό νομίζω

ναι , δε σου έχουν βάλει

Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός ήταν τον Ιούνιο δυστυχώς.
Αν θυμάμαι καλά στον @DownUNDERground του είχε εκδοθεί μετά τον Αύγουστο εκκαθαριστικός και δεν είχε ΟΤΣ.
Μπορούν να αντιμετωπίζουν τον κάθε πελάτη διαφορετικά?

@korakios έχεις καμία ιδέα αν μπορώ να προβώ σε κάποια ενέργεια?

Μας την φορέσανε κανονικά τα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Τον Νοέμβριο εμφανίστηκε στους λογαριασμούς πρώτη φορά η ΟΤΣ, μπορούν να μου την χρεώσουν αναδρομικά?

Σε εμένα η volrerra μου χρεωσε αναδρομικά 6 μήνες (Απρίλιο - Οκτώβριο). Μάλλιστα με  μέση τιμή ΟΤΣ διαφορετική από αυτή που φαίνεται στο enexgroup. Περιμένω εξηγήσεις, αλλά φαίνεται ότι το κάνουν.
Γενικά είναι απαράδεκτο να σου πετάνε ένα νούμερο χωρίς ανάλυση και να πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για το πώς βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

@korakios έχεις καμία ιδέα αν μπορώ να προβώ σε κάποια ενέργεια?

δυστυχώς δε μπορώ να σκεφτώ κάτι απο τη στιγμή που ήταν ρητροπρόγραμμα

3 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Αν θυμάμαι καλά στον @DownUNDERground του είχε εκδοθεί μετά τον Αύγουστο εκκαθαριστικός και δεν είχε ΟΤΣ.

ναι ,αλλά μετά απο του Αυγούστου είχε ρήτρα ? Δε θυμάμαι , θα μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naive είπε

Δες προσεκτικά τους όρους, αλλά μάλλον θα λένε, βάσει μάλλιστα και του Κώδικα Προμήθειας (ΚΠΗΕ) ότι έχουν δικαίωμα να μεταβάλλουν τις χρεώσεις προμήθειας και να σου το γνωστοποιήσουν όχι προκαταβολικά, αλλά με τον λογαρισμό που ακολουθεί την τροποποίηση (!). Ελλεεινός όρος και ελλεεινός ΚΠΗΕ.
Δες λοιπόν σε ποιον λογαριασμό σου είχαν μια σημείωση ότι άλλαξε το πακέτο σου.

Ίσως να σε σώζει μόνο, αν λέει το συμβόλαιό σου ότι είναι υποχρεωμένοι να το κρατήσουν σταθερό για 12 μήνες. Αν λέει για 6, εχασες. Κοπάνα τη και εσύ για το σταθερό της ΔΕΗ, να δούμε ποιος θα τους μείνει στο τέλος των άλλων παρόχων.

Στους ορους του fixed δεν γραφει κατι για χρονικη διαρκεια 6 μηνων η 1 ετους μόνο τα παρακάτω..

Ο εκπρόσωπος τους μου είπε πως απο 1/1/22 κατάργησαν το πακέτο fix  και όντως στον τελευταιο λογαριασμό το έγραφαν με πολυ ψιλα γραμματα ότι θα ισχυει πλέον η αναπροσαρμογη(μονο αυτο).

θα πρέπει να δώ και το συμβολαιο αν και δεν νομιζω να βγάλω άκρη, θα είναι καλυμμένοι λογικά καθώς θα το έχουν κανει και σε άλλους

image.png.fc8a29bc4256c779050900f3920422f8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Στους ορους του fixed δεν γραφει κατι για χρονικη διαρκεια 6 μηνων η 1 ετους μόνο τα παρακάτω..

Ο εκπρόσωπος τους μου είπε πως απο 1/1/22 κατάργησαν το πακέτο fix  και όντως στον τελευταιο λογαριασμό το έγραφαν με πολυ ψιλα γραμματα ότι θα ισχυει πλέον η αναπροσαρμογη(μονο αυτο).

θα πρέπει να δώ και το συμβολαιο αν και δεν νομιζω να βγάλω άκρη, θα είναι καλυμμένοι λογικά καθώς θα το έχουν κανει και σε άλλους

image.png.fc8a29bc4256c779050900f3920422f8.png

Καλά το ότι το κάνουν στο μπάχαλο που δημιουργήθηκε δε σημαίνει ότι το δικαιούνται πάντα, εγώ τους έχω πιάσει αρκετές φορές στη βολτέρα να ήταν φάουλ και να το διόρθωσαν μετά.
Από αυτό που έβαλες, προκύπτει ότι εσύ μπορείς να βγεις από το fix και όχι να σε βγάλουν αυτοί. Όμως θα πρέπει να διαβάσεις τους όρους σχετικά με τη δυνατότητα τροποποίησης των ορων και των χρεώσεων και τη διάρκεια του συμβολαίου. Σε κάθε περίπτωση, το όλο θέμα είναι  στην καλύτερη να γλιτώσεις τη ρήτρα για κάποιο διάστημα, από εκεί και πέρα, δες τον τύπο της ρήτρας και την κατανάλωσή σου και υπολόγισε αν σε συμφέρει κάποιο σταθερό από αυτά που κυκλοφορούν. Κατά τη γνώμη μου, σε κάθε περίπτωση σε συμφέρει της ΔΕΗ από τα υφιστάμενα, γιατί είναι αρκετά φθηνότερο τώρα που η ρήτρα είναι στο 200+, ενώ αν πέσει την κάνεις με μικρό πρόστιμο πρόωρης αποχώρησης (60€ που πέφτει 20 ανά τρίμηνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios όταν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού, πρέπει να εξοφλήσεις το ποσό και να περιμένεις τι θα σου απαντήσουν?

Δεν το εξοφλείς μέχρι να σου απαντήσουν?

ή

Πληρώνεις το ποσό που θεωρείς εσύ σωστό και περιμένεις την απάντηση για να πληρώσεις οτι υπόλοιπο βγει?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ababa641 είπε

@korakios όταν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού, πρέπει να εξοφλήσεις το ποσό και να περιμένεις τι θα σου απαντήσουν?

Δεν το εξοφλείς μέχρι να σου απαντήσουν?

ή

Πληρώνεις το ποσό που θεωρείς εσύ σωστό και περιμένεις την απάντηση για να πληρώσεις οτι υπόλοιπο βγει?

αν σε παίρνει το πληρώνεις μιας και ρισκάρεις διακοπή ρεύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

αν σε παίρνει το πληρώνεις μιας και ρισκάρεις διακοπή ρεύματος

αφού έχω αλλάξει πάροχο... είναι ο τελικός λογαριασμός.

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

αφού έχω αλλάξει πάροχο... είναι ο τελικός λογαριασμός.

έχει αναφερθεί 100 φορές , ο προηγούμενος πάροχος δίνει εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ , άσχετα αν είσαι σε νέο ,όπως ορίζει η νομοθεσία

κινήσου όπως καταλαβαίνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, naive είπε

Καλά το ότι το κάνουν στο μπάχαλο που δημιουργήθηκε δε σημαίνει ότι το δικαιούνται πάντα, εγώ τους έχω πιάσει αρκετές φορές στη βολτέρα να ήταν φάουλ και να το διόρθωσαν μετά.
Από αυτό που έβαλες, προκύπτει ότι εσύ μπορείς να βγεις από το fix και όχι να σε βγάλουν αυτοί. Όμως θα πρέπει να διαβάσεις τους όρους σχετικά με τη δυνατότητα τροποποίησης των ορων και των χρεώσεων και τη διάρκεια του συμβολαίου. Σε κάθε περίπτωση, το όλο θέμα είναι  στην καλύτερη να γλιτώσεις τη ρήτρα για κάποιο διάστημα, από εκεί και πέρα, δες τον τύπο της ρήτρας και την κατανάλωσή σου και υπολόγισε αν σε συμφέρει κάποιο σταθερό από αυτά που κυκλοφορούν. Κατά τη γνώμη μου, σε κάθε περίπτωση σε συμφέρει της ΔΕΗ από τα υφιστάμενα, γιατί είναι αρκετά φθηνότερο τώρα που η ρήτρα είναι στο 200+, ενώ αν πέσει την κάνεις με μικρό πρόστιμο πρόωρης αποχώρησης (60€ που πέφτει 20 ανά τρίμηνο).

Παρότι ζήτησα το πρωί να μιλήσω με το εμπορικό τους τμήμα απευθείας για να μου δώσουν εξήγησεις, το απόγευμα το ξανά σκέφτηκα και έκανα το enter της ΔΕΗ τηλεφωνικά και αύριο θα στείλω τα δικαιολογητικά. 

Σε πόσο διάστημα γίνεται η μεταφορά ξέρουμε γιατί από την ΔΕΗ δεν μου απάντησαν ξεκάθαρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Παρότι ζήτησα το πρωί να μιλήσω με το εμπορικό τους τμήμα απευθείας για να μου δώσουν εξήγησεις, το απόγευμα το ξανά σκέφτηκα και έκανα το enter της ΔΕΗ τηλεφωνικά και αύριο θα στείλω τα δικαιολογητικά. 

Σε πόσο διάστημα γίνεται η μεταφορά ξέρουμε γιατί από την ΔΕΗ δεν μου απάντησαν ξεκάθαρα... 

 Καλησπέρα.. Συνήθως η μεταφορά γίνεται μέσα σε 3-5 μέρες περιπου εφόσον έχεις στείλει τα σωστά χαρτιά που θα σου ζητήσουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Παρότι ζήτησα το πρωί να μιλήσω με το εμπορικό τους τμήμα απευθείας για να μου δώσουν εξήγησεις, το απόγευμα το ξανά σκέφτηκα και έκανα το enter της ΔΕΗ τηλεφωνικά και αύριο θα στείλω τα δικαιολογητικά. 

Σε πόσο διάστημα γίνεται η μεταφορά ξέρουμε γιατί από την ΔΕΗ δεν μου απάντησαν ξεκάθαρα... 

Εγώ έκανα το online και πήρε 20+ ημέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (ήταν και οι γιορτές μέσα). Πρέπει να έχουν μεγάλο φόρτο νέων αιτήσεων και καθυστερούν στην επεξεργασία

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Watt and Volt Zero έχει κάποιος προσωπική άποψη? Αξίζει για να γλυτώσεις την ρήτρα αναπροσαρμογής?

Ακούγεται ενδιαφέρον νομίζω τώρα που έσκασαν η ρήτρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...