Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Δεν μπερδεύτηκα το ξέρω αυτό για την εγγύηση η ουσία όμως είναι ότι για όσο καιρό είσαι εκεί την έχεις χρεωθεί ενώ στον ιδιώτη όχι .

Για πες μου αν έχεις σε έναν ιδιώτη κ αντίστοιχα στην ΔΕΗ έκπτωση συνέπειας πχ στον ιδιώτη 45 κ στην ΔΕΗ  7 με τελική τιμή ημερήσιου ρεύματος 0.060 κ νυχτερινού 0.043 πόσα θα πληρώσεις στην ΔΕΗ κ πόσα στον ιδιώτη κ με ρήτρα ΟΤΣ όπως λες . Θέλω να μου πεις με εμπροθεσμη πληρωμή κ στους 2 

Να μιλήσουμε για κάποιον πάροχο και κάποιο πρόγραμμα συγκεκριμένα αλλιώς δεν γίνεται 

22 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@cinrtc το να δίνεις πάντως το ποσοστό της έκπτωσης σε συνάρτηση με τις κιλοβατώρες, όπως διαμορφώνεται με βάση τη δική σου κατανάλωση (που είναι και μικρή απ' ό,τι βλέπω) δίνει λίγο λάθος εικόνα γι' αυτούς που δεν έχουν ψαχτεί και διαβάζουν το μήνυμά σου. Να διευκρινίσουμε λοιπόν ότι έκπτωση 29,2% έρχεται μόνο σε εσένα, υπολογίζοντας με αυτές τις χαμηλές καταναλώσεις που έχεις. Για οποιονδήποτε άλλο με υψηλότερη κατανάλωση (που είναι και το πιθανότερο) η έκπτωση είναι λιγότερη σαν ποσοστό.

Συμφωνώ αλλά δεν έχει επιβάρυνση.Θα νοίκιαζες σπιτι με 300 ευρώ ενοίκιο αρχικά με δυνατότητα αύξησης με 2 μήνες προειδοποίηση από τον ιδιοκτήτη  και κοινόχρηστα που μπορούν να φθάσουν τα 250 ευρώ ή το ίδιο  σπίτι με 350 ευρώ ενοίκιο  σταθερό για 2 χρόνια και χωρίς καθόλου  κοινόχρηστα?

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Συμφωνώ αλλά δεν έχει επιβάρυνση.Θα νοίκιαζες σπιτι με 300 ευρώ ενοίκιο και κοινόχρηστα που μπορούν να φθάσουν τα 250 ευρώ ή το ίδιο  σπίτι με 350 ευρώ ενοίκιο χωρίς καθόλου  κοινόχρηστα?

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που απαντάς. Λέω το πολύ απλό, ότι αν πχ. σε ένα μήνα διπλασίαζες την κατανάλωσή σου και με τις υπόλοιπες μεταβλητές σου σταθερές η έκπτωσή σου δε θα ήταν το περίπου 29% που βγάζεις αλλά πολύ λιγότερο.

Το λέω αυτό γιατί η χρέωση της κιλοβατώρας αλλάζει από πάροχο σε πάροχο. Άρα ένας που καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από εσένα, το κέρδος του από αυτά τα οποία περιγράφεις εσύ σαν εκπτώσεις, είναι μικρότερο αναλογικά.  Σε σημείο που μακροπρόθεσμανα του βγαίνει και ακριβότερα από άλλους παρόχους που έχουν πακέτα χωρίς συμβόλαιο και ρήτρα ΟΤΣ.

Με λίγα λόγια το πακέτο της ΔΕΗ το σώζει το 100ευρω που έχει δώσει δώρο στην προσφορά της. Γι' αυτό ακριβώς και το έβαλε, για να μειώσει τη διαρροή πελατών με ένα εφάπαξ δώρο. Στη βασική χρέωση που είναι η κιλοβατώρα, υπάρχουν αρκετά οικονομικότερες λύσεις που σε βάθος χρόνου κερδίζεις περισσότερα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που απαντάς. Λέω το πολύ απλό, ότι αν πχ. σε ένα μήνα διπλασίαζες την κατανάλωσή σου και με τις υπόλοιπες μεταβλητές σου σταθερές η έκπτωσή σου δε θα ήταν το περίπου 29% που βγάζεις αλλά πολύ λιγότερο.

Το λέω αυτό γιατί η χρέωση της κιλοβατώρας αλλάζει από πάροχο σε πάροχο. Άρα ένας που καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από εσένα, το κέρδος του από αυτά τα οποία περιγράφεις εσύ σαν εκπτώσεις, είναι μικρότερο αναλογικά.  Σε σημείο που μακροπρόθεσμανα του βγαίνει και ακριβότερα από άλλους παρόχους που έχουν πακέτα χωρίς συμβόλαιο και ρήτρα ΟΤΣ.

Με λίγα λόγια το πακέτο της ΔΕΗ το σώζει το 100ευρω που έχει δώσει δώρο στην προσφορά της. Γι' αυτό ακριβώς και το έβαλε, για να μειώσει τη διαρροή πελατών με ένα εφάπαξ δώρο. Στη βασική χρέωση που είναι η κιλοβατώρα, υπάρχουν αρκετά οικονομικότερες λύσεις που σε βάθοθς χρόνου κερδίζεις περισσότερα.

Αναμένω να τις ακούσω με πολλή χαρά .Εγώ εκτέθηκα με τον λογαριασμό που ποστάρησα και το πρόγραμμα που επέλεξα. Θα ήθελα οποιοσδήποτε θέλει να κάνουμε αντιπαράθεση να ποστάρει τον δικό του λογαριασμό και να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν μπορούμε να μιλάμε χωρίς στοιχεία από την μια πλευρά 

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Να μιλήσουμε για κάποιον πάροχο και κάποιο πρόγραμμα συγκεκριμένα αλλιώς δεν γίνεται 

Συμφωνώ αλλά δεν έχει επιβάρυνση.Θα νοίκιαζες σπιτι με 300 ευρώ ενοίκιο αρχικά με δυνατότητα αύξησης με 2 μήνες προειδοποίηση από τον ιδιοκτήτη  και κοινόχρηστα που μπορούν να φθάσουν τα 250 ευρώ ή το ίδιο  σπίτι με 350 ευρώ ενοίκιο  σταθερό για 2 χρόνια και χωρίς καθόλου  κοινόχρηστα?

Ας πουμε για τον ΗΡΩΝ που ειμαι τωρα φυσικα εγω εχω ΚΟΤ Α που αυτο δεν μπαινει σε συγκριση , μπορουμε ομως να δουμε το πακετο UP που εχει αρχικη τιμη 0.0110 κ τελικη τιμη ημερησιας 0.06050 κ νυχτερινο αρχικη τιμη 0.078 κ τελικη τιμη 0.043. Εχει παγιο 2.90 τον μηνα ειναι αοριστου χρονου το συμβολαιο κ σου επιστρεφει 20 ευρω αν μεινεις εναν χρονο στην εταιρια. Η εγγυηση ειναι η ιδια με τον προηγουμενο παροχο κ αν στον προηγουμενο ειχες παγια εντολη κ γραφει 0 τοτε κ στον Ηρων εχεις 0 χωρις να κανεις παγια εντολη .Κ φυσικα δεν εχει οριο στην καταναλωση ουτε κλιμακες....

κανε μια συγκριση αυτο το τιμολογιο με της ΔΕΗ βαλε κ ΟΤΣ μεσα κ θα δεις οτι ειναι πιο οικονομικο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Ας πουμε για τον ΗΡΩΝ που ειμαι τωρα φυσικα εγω εχω ΚΟΤ Α που αυτο δεν μπαινει σε συγκριση , μπορουμε ομως να δουμε το πακετο UP που εχει αρχικη τιμη 0.0110 κ τελικη τιμη ημερησιας 0.06050 κ νυχτερινο αρχικη τιμη 0.078 κ τελικη τιμη 0.043. Εχει παγιο 2.90 τον μηνα ειναι αοριστου χρονου το συμβολαιο κ σου επιστρεφει 20 ευρω αν μεινεις εναν χρονο στην εταιρια. Η εγγυηση ειναι η ιδια με τον προηγουμενο παροχο κ αν στον προηγουμενο ειχες παγια εντολη κ γραφει 0 τοτε κ στον Ηρων εχεις 0 χωρις να κανεις παγια εντολη .Κ φυσικα δεν εχει οριο στην καταναλωση ουτε κλιμακες....

κανε μια συγκριση αυτο το τιμολογιο με της ΔΕΗ βαλε κ ΟΤΣ μεσα κ θα δεις οτι ειναι πιο οικονομικο .......

Για πόσες kWh μιλάμε ανά τετράμηνο ημέρας και νύχτας? Και ποιο είναι το πάνω όριο της οριακής τιμής συστήματος στον Ηρωνα? 

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Αναμένω να τις ακούσω με πολλή χαρά .Εγώ εκτέθηκα με τον λογαριασμό που ποστάρησα και το πρόγραμμα που επέλεξα. Θα ήθελα οποιοσδήποτε θέλει να κάνουμε αντιπαράθεση να ποστάρει τον δικό του λογαριασμό και να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν μπορούμε να μιλάμε χωρίς στοιχεία από την μια πλευρά 

https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/οικιακό-πρόγραμμα-s1n-fixed/

Χρέωση κιλοβατώρας ημέρας 0,08055€, νύχτας 0,0661€, 1,5€ μηνιαίο πάγιο, χωρίς δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ.

Σου έδωσα τα νούμερα, μπορείς να κάνεις τα μαθηματικά. Ανάλογα και το ύψος της κατανάλωσης, στο τέλος της διετίας (=η δέσμευση με τη ΔΕΗ), στον παραπάνω πάροχο θα έχεις κάνει μεγαλύτερη οικονομία ή έστω break even και από εκεί και πέρα θα είναι οικονομικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cinrtc είπε

Και ποιο είναι το πάνω όριο της οριακής τιμής συστήματος στον Ηρωνα? 

Απο οσο γνωριζω 55

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Απο οσο γνωριζω 55

Λαθος συγγνωμη 50 ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Depeche3 είπε

 

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει πλέον να αλλάξεις γιατί τα 60 που έδωσες δεν τα παίρνεις πίσω κ στον άλλο πάροχο θα έχεις πάλι πάγιο , περίμενε να δεις τι ρήτρα θα έχεις κ μετά αποφάσισε . Η watt πάντως είναι αν όχι η πιο ακριβή από τις πιο ακριβές λόγω ορίου ΟΤΣ κ συνδρομής .

Σε εναν μηνα θα μπω στο προγραμμα αυτο οποτε δεν εχω δωσει ακομα το παγιο 60 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cinrtc
Πιάνω το μήνα που έστειλες από nrg και πως θα χρεωνόσουν στο πακέτο που σου παρέθεσα:

Ημερήσιο ρεύμα 9,42435€
Νυχτερινό ρεύμα 8,3286€
Πάγιο 1,5€

Σύνολο 19,25295€ μόνο για το ρεύμα και χωρίς "εκπλήξεις" λόγω ΟΤΣ.

Στην nrg βλέπω πλήρωσες τελικά 25,68€. Χωρίς την επιβάρυνση ΟΤΣ θα ήσουν στα 18,8€. Η ΟΤΣ όμως μου θυμίζει την παροιμία "όποιος πάει για τα πολλά, χάνει και τα λίγα".

Επομένως λίγο ακριβότερα (0,45295€) και σίγουρος ότι δε θα έχεις καπέλο μου φαίνεται καλύτερη λύση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis22k είπε

Σε εναν μηνα θα μπω στο προγραμμα αυτο οποτε δεν εχω δωσει ακομα το παγιο 60 ευρω

Τοτε προλαβαινεις να αλλαξεις γιατι η watt οπως σου ειπα εχει πολυ κακο ιστορικο κ πολυ υψηλη ΟΤΣ συν οτι μπορει να χρεωσει κ co2 δεν ειμαι σιγουρος για οικιακα αλλα σε επαγγελματικα εχω δει κ τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Αυυη την στιγμη χωρις δευμευση ΟΤΣ κλπ που ειναι καλυτετα να παω πχ Ηρων Solar energy;

Solar Energy αν θες την απόλυτα οικονομικότερη, Ελίν αν θες μία λίγο πιο γνωστή -και λίγο ακριβότερη- εταιρεία.

Σε κάθε περίπτωση κάνε και τη δική σου έρευνα πριν προχωρήσεις. Μη βασίζεσαι σε απόψεις τρίτων.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Και ποιο είναι το πάνω όριο της οριακής τιμής συστήματος στον Ηρωνα? 

Εδω εχει και τον τροπο υπολογισμου.

https://heron.gr/media/xo5p1qln/τύπος-υπολογισμού-ρήτρας-προσαρμογής.pdf

Επιπελον ο Ηρων προσθετει και ΛΠΝ, ΜΜΚΘΣΣ στην ΟΤΣ.Αν δεν κανω λαθος πρεπει και η Protergia να το εχει αυτο.

Για μενα μην μπλεκεις καθολου με προγραμματα που περιεχουν ρητρες και αλλα δωρα οπως δωροεπιταγες και επιστροφες.

Διαλεξε ενα προγραμμα χωρις ρητρα ωστε να ξερεις τι πληρωνεις.Δες της Ελιν η της Solar που κοιταει και ο Down τα οποια ειναι χωρις δεσμευση και μπορεις να φυγεις οποτε θες.

Μην μπλεκςι καθολου με ρητρε ΟΤΣ και διαφορα ΛΠΝ, ΜΜΚΘΣΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...