Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stsp είπε

Με μια προχειρη ματιά είδα στη ΖΕΝΙΘ ότι η διακυμανση ΟΤΣ είναι 40-50 και ο συντελεστής Β ( η σταθερα) είναι 9.

Με αυτα τα δεδομένα επιβαλλονται εξτρα χρεωσειςλόγω ΟΤΣ  -δηλαδη ξεπερνιεται το ανωτατο συνολικό οριο των 50-  όταν η μεση τιμη της ειναι 35!

Τωρα αν το αναπροσαρμοσαν και αντι 9 ειναι 19 τα πράγματα ειναι ακομη πιο δυσκολα.

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

19 οι αθεόφοβοι. Δηλαδή με ΟΤΣ ~26Mw ξεκινά χρέωση .....

Δεν γκρινιάζω μιας και σε λιγότερο απο μήνα λήγει το συμβόλαιο και μέσο όρο είχα κάτω απο 0,08 τη κιλοβατώρα (παλιότερο power max πρόγραμμα με 0,06 ελάχιστη 4.5πάγιο 25% έκπτωση ).

 

Λοιπόν τα ΕΛΤΑ φαίνονται μακράν η καλύτερη λύση .Το μόνο θέμα είναι μην αλλάξουν το τύπο χρέωσης ρήτρας και ξαναμπαίνω σε διαδικασία αλλαγής

Αλλά απο τη στιγμή που δεν δείχνει να έχει δέσμευση ,στη χειρότερη πάω Volterra :)

Θα είναι στο ίδιο όνομα , ξέρετε αν θα χρειαστώ χαρτί ηλεκτρολόγου για τη ΔΕΔΗΕ ????
 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

19 η αθεόφοβοι. Δηλαδή με ΟΤΣ ~26Mw ξεκινά χρέωση .....

Δεν γκρινιάζω μιας και σε λιγότερο απο μήνα λήγει το συμβόλαιο και μέσο όρο είχα κάτω απο 0,08 τη κιλοβατώρα (παλιότερο power max πρόγραμμα με 0,06 ελάχιστη 4.5πάγιο 25% έκπτωση ).

 

Λοιπόν τα ΕΛΤΑ φαίνονται μακράν η καλύτερη λύση .Το μόνο θέμα είναι μην αλλάξουν το τύπο χρέωσης ρήτρας και ξαναμπαίνω σε διαδικασία αλλαγής

Αλλά απο τη στιγμή που δεν δείχνει να έχει δέσμευση ,στη χειρότερη πάω Volterra :)

Θα είναι στο ίδιο όνομα , ξέρετε αν θα χρειαστώ χαρτί ηλεκτρολόγου για τη ΔΕΔΗΕ ????
 

Αν υπάρχει  ενεργό το πιστοποιητικό  δεν θα χρειαστείς άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους υπολογισμούς πάντως πρέπει να μπει και η παράμετρος προμήθεια στον τρόπο πληρωμής.

ΕΛΤΑ ας πούμε από ότι βλέπω δεν προσφέρει πληρωμή με κάρτα αλλά μόνο: Κατάστημα – Με χρέωση λογαριασμού, Κατάστημα – Με μετρητά , Internet – Banking, Phone – Banking. Link. Που σημαίνει προμήθεια αν δεν πας κατάστημα.

edit: Μόλις τσέκαρα δοκιμαστικά από Εθνική είναι 0.50ευ.

Επεξ/σία από --b}{d--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω με 10 ευρω παγιο τον μηνα μου βγαινει τελικη τιμη κιλοβατωρας 0,0783 και τωρα στην ΔΕΗ πληρωνω 0,11058.

Δηλαδη συμφωνα με την καταναλωση μου πληρωνω στην ΔΕΗ 280 ευρω χοντρικα παραπανω τον χρονο.

Καταφυγιο με ακριβο ενοικιο που σε αρμεγει η ΔΕΗ.

Πιο πρόγραμμα είσαι? Ποιόν πάροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stsp είπε

162502268_2020-12-2522_00_18.png.43c78d4645a99b6318bc91040638ef99.png

Υ=Αχ(SMP)+B

SMP= το ζητουμενο

45=1,18 Χ SMP+8

SMP=(45-8)/1,18

SMP=31,35 €/MWh

Δεν ξερω για το δικο σου συμβολαιο,πάντως τους γενικους ορους αναφερει ότι η διακυμναση ειναι 48-58 και οχι 45.

 

Δεν υπάρχει τέτοια αναφορά στο συμβόλαιο μου.Αλλη μια απόδειξη της λογικής της μοιρασιάς του καραγκιόζη.Μολις είδαν το Μάρτιο την κατάρρευση της οριακής τιμής συστήματος άλλαξαν τους όρους για να μην δώσουν πίστωση στον πελάτη.Θα ποστάρω τους όρους του συμβολαίου μου για να δεις την κομπίνα 

20201226_013501.jpg

20201226_013632.jpg

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

19 οι αθεόφοβοι. Δηλαδή με ΟΤΣ ~26Mw ξεκινά χρέωση .....


 

Αγαπητέ Korakie,  στο λινκ που παραθέτεις  η ΖΕΝΙΘ αναφέρει ότι εναρμόνισε το αρθρο 11 των ΓΟΣΠ ( Γενικών Ορων Συμβασης Προμήθειας) σύμφωνα με τις οδηγίες της απόφασης 409/2020 της ΡΑΕ.

Εψαξα λοιπόν και βρήκα την απόφαση 409/2020 της ΡΑΕ,  που δημοσιεύθηκε στις 14/04/2020 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, βάσει της οποίας η ΖΕΝΙΘ - αλλά και άλλοι ενδεχομένως πάροχοι - αναγκάσθηκε να προβεί σε περαιτέρω ενέργειες διαφάνειας(???)  και πραγματικά έμεινα εκπληκτος για δύο λόγους!

1. Το γεγονός ότι ενεργοποιήθηκε η ΡΑΕ και προέβη σε « Κατευθυντήριες Οδηγίες για τη διαφάνεια και την επαληθευσιμότητα των χρεώσεων στο ανταγωνιστικό σκέλος των τιμολογίων XT»,  καταδεικνύει  ότι τα πράγματα είχαν  φθάσει στο απροχώρητο, με τις πρακτικές των παρόχων για μπέρδεμα των πελατών  και ο οποίες άλλωστε είναι ακριβώς αυτές τις οποίες αναφέρουμε εδώ.

2. Ο δευτερος λόγος είναι ότι ενώ η απόφαση της ΡΑΕ είχε τεθεί σε ισχύ από  την 14/4/2020, ημέρα δημοσιευσης στην ΕΦημερίδα της Κυβερνήσεως,  η ΖΕΝΙΘ έσπευσε να ανακοινώσει ότι ο συντελεστής από 9 γίνεται 19 (!!!!!) από το Δεκέμβριο 2020 που οι τιμές ΟΤΣ πήραν την ανιούσα προφανώς για μεγαλύτερο κέρδος. Επιπλέον δε, η ΡΑΕ επιχειρεί να θέσει κατευθυντήριες οδηγίες, δεν ζητά άυξηση των συντελεστών ώστε  να επιβάλονται ρητρα αναπροσαρμογής από χαμηλότερες τιμές ΟΤΣ. Τωρα πώς το εξέλαβε η ΖΕΝΙΘ και στο αίτημα της ΡΑΕ για περισσότερη διαφάνεια απαντά με αύξηση των σντελεστών μόνο αυτή το ξέρει.

Πάντως πραγματικά, αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά, είναι ο ορισμός του «ό,τι προλάβουμε να αρπάξουμε» . Είναι η ελληνική κουτοπονηριά η οποία δυστυχώς έχει παρεισφρύσει και σε νέα στελέχη επιχειρήσεων.

Με βάση τα παραπάνω  αλλά και αυτών που ακολουθούν, μάλλον και ο Herthan    θα πρέπει να συμφωνήσει μαζί μου, όταν τις προάλλες έλεγα ότι οι πάροχοι εδώ ακροβατούν  μεταξύ του νόμιμου και της κοροιδίας απέναντι στον πελάτη.

Παραθέτω το λινκ της εν λόγω απόφασης409/2020 της ΡΑΕ, αλλά όποιος το βρίσκει βαρετό ας διαβάσει αυτά που έχω μαρκάρει.

https://energypress.gr/sites/default/files/media/document_50.pdf

1415826755_2020-12-2608_58_46.png.496eed005b16642c43d037e5a028a767.png

 

688216357_2020-12-2609_01_28.png.3f070541e4479fbfb9f0289886b6da48.png

 

2053849823_2020-12-2609_03_18.png.c0d0ff511cc920038142e03b853d7e21.png

1817100330_2020-12-2609_05_21.png.b87303ad9c574d42e9fe1cb41ad52e61.png

1017921531_2020-12-2609_08_20.png.bd4c10f2cfdff4990ac4c740f8ed541e.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια Πολλα!

Να σας ρωτήσω, για ακίνητο με σχεδόν μηδενική κατανάλωση αν παω στο ΔΕΗ myhome enter θα "κερδίσω" τα 100 ευρώ ή έχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Αυτήν την περίοδο οι περισσότεροι λογαριασμοί έρχονται σχεδόν μόνο με το πάγιο νύχτας και την ελάχιστη χρέωση για το σκέλος Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ. Δηλαδή παίζει μέσα στα δυο χρόνια να μην έχω συνολικά ούτε 100 ευρώ χρέωση για Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και χρόνια πολλά

τελικά αξίζει κανείς να φύγει απο την ΔΕΗ και να πάει σε άλλο πάροχο σε μια κατανάλωη των 1200 το τετράμηνο?

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nixi είπε

Χρονια Πολλα!

Να σας ρωτήσω, για ακίνητο με σχεδόν μηδενική κατανάλωση αν παω στο ΔΕΗ myhome enter θα "κερδίσω" τα 100 ευρώ ή έχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Αυτήν την περίοδο οι περισσότεροι λογαριασμοί έρχονται σχεδόν μόνο με το πάγιο νύχτας και την ελάχιστη χρέωση για το σκέλος Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ. Δηλαδή παίζει μέσα στα δυο χρόνια να μην έχω συνολικά ούτε 100 ευρώ χρέωση για Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ.

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι αξίζει να το ρωτήσεις..Για κοίταξε το.

 

40 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά

τελικά αξίζει κανείς να φύγει απο την ΔΕΗ και να πάει σε άλλο πάροχο σε μια κατανάλωη των 1200 το τετράμηνο?

Δεν νομίζω να αξίζει να φύγεις και να πας σε άλλο πάροχο.. Και μπορεί να χρειαστείς νέο πιστοποιητικό αν έχει λήξει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nixi είπε

Χρονια Πολλα!

Να σας ρωτήσω, για ακίνητο με σχεδόν μηδενική κατανάλωση αν παω στο ΔΕΗ myhome enter θα "κερδίσω" τα 100 ευρώ ή έχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Αυτήν την περίοδο οι περισσότεροι λογαριασμοί έρχονται σχεδόν μόνο με το πάγιο νύχτας και την ελάχιστη χρέωση για το σκέλος Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ. Δηλαδή παίζει μέσα στα δυο χρόνια να μην έχω συνολικά ούτε 100 ευρώ χρέωση για Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ.

Ευχαριστώ

Αν το κάνεις και δεν έχεις πρόβλημα να δεσμευτείς 2 χρόνια κάντο τώρα γιατί σταματά η έκπτωση απο το νεο έτος

1 ώρα πριν, supermarioarv είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά

τελικά αξίζει κανείς να φύγει απο την ΔΕΗ και να πάει σε άλλο πάροχο σε μια κατανάλωη των 1200 το τετράμηνο?

Εννοείται , δες Solar,Volterra,Elta για χωρίς δέσμευση ή και ΔΕΗ myhome enter αν προλάβεις την έκπτωση των 100Ε ,αλλά με 2 χρόνια δέσμευση ...

44 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν νομίζω να αξίζει να φύγεις και να πας σε άλλο πάροχο.. Και μπορεί να χρειαστείς νέο πιστοποιητικό αν έχει λήξει..

~100Ε ανα έτος δεν αξίζει? Έστω οτι χρειάζεται πιστοποιητικό και δίνει ένα 50άρι στη χειρότερη πάλι κέρδος έχεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stsp είπε

Με βάση τα παραπάνω  αλλά και αυτών που ακολουθούν, μάλλον και ο Herthan    θα πρέπει να συμφωνήσει μαζί μου, όταν τις προάλλες έλεγα ότι οι πάροχοι εδώ ακροβατούν  μεταξύ του νόμιμου και της κοροιδίας απέναντι στον πελάτη.

Δεν υπαρχει καμια κοροιδια και καμια παρανομια οπως σου ειπα και την προηγουμενη φορα και σου εξηγησα και τους λογους.

Δεν υποστηριζω κανεναν και δεν με νοιαζει ουτε για τους παροχους ουτε για την ΔΕΗ παρα μονο για την τσεπη μου.

Οποιος θελει να αυξησει τιμες το κανει ειτε γιατι ετσι γουσταρει ειτε γιατι του το επιτρεπει ο νομος να το κανει.Απο την στιγμη που ενημερωνει και μπορει να κανει οτι θελει ο καθενας δεν υπαρχει κανενα θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stsp είπε

Αγαπητέ Korakie,  στο λινκ που παραθέτεις  η ΖΕΝΙΘ αναφέρει ότι εναρμόνισε το αρθρο 11 των ΓΟΣΠ ( Γενικών Ορων Συμβασης Προμήθειας) σύμφωνα με τις οδηγίες της απόφασης 409/2020 της ΡΑΕ.

Εψαξα λοιπόν και βρήκα την απόφαση 409/2020 της ΡΑΕ,  που δημοσιεύθηκε στις 14/04/2020 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, βάσει της οποίας η ΖΕΝΙΘ - αλλά και άλλοι ενδεχομένως πάροχοι - αναγκάσθηκε να προβεί σε περαιτέρω ενέργειες διαφάνειας(???)  και πραγματικά έμεινα εκπληκτος για δύο λόγους!

1. Το γεγονός ότι ενεργοποιήθηκε η ΡΑΕ και προέβη σε « Κατευθυντήριες Οδηγίες για τη διαφάνεια και την επαληθευσιμότητα των χρεώσεων στο ανταγωνιστικό σκέλος των τιμολογίων XT»,  καταδεικνύει  ότι τα πράγματα είχαν  φθάσει στο απροχώρητο, με τις πρακτικές των παρόχων για μπέρδεμα των πελατών  και ο οποίες άλλωστε είναι ακριβώς αυτές τις οποίες αναφέρουμε εδώ.

2. Ο δευτερος λόγος είναι ότι ενώ η απόφαση της ΡΑΕ είχε τεθεί σε ισχύ από  την 14/4/2020, ημέρα δημοσιευσης στην ΕΦημερίδα της Κυβερνήσεως,  η ΖΕΝΙΘ έσπευσε να ανακοινώσει ότι ο συντελεστής από 9 γίνεται 19 (!!!!!) από το Δεκέμβριο 2020 που οι τιμές ΟΤΣ πήραν την ανιούσα προφανώς για μεγαλύτερο κέρδος. Επιπλέον δε, η ΡΑΕ επιχειρεί να θέσει κατευθυντήριες οδηγίες, δεν ζητά άυξηση των συντελεστών ώστε  να επιβάλονται ρητρα αναπροσαρμογής από χαμηλότερες τιμές ΟΤΣ. Τωρα πώς το εξέλαβε η ΖΕΝΙΘ και στο αίτημα της ΡΑΕ για περισσότερη διαφάνεια απαντά με αύξηση των σντελεστών μόνο αυτή το ξέρει.

Πάντως πραγματικά, αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά, είναι ο ορισμός του «ό,τι προλάβουμε να αρπάξουμε» . Είναι η ελληνική κουτοπονηριά η οποία δυστυχώς έχει παρεισφρύσει και σε νέα στελέχη επιχειρήσεων.

Με βάση τα παραπάνω  αλλά και αυτών που ακολουθούν, μάλλον και ο Herthan    θα πρέπει να συμφωνήσει μαζί μου, όταν τις προάλλες έλεγα ότι οι πάροχοι εδώ ακροβατούν  μεταξύ του νόμιμου και της κοροιδίας απέναντι στον πελάτη.

Παραθέτω το λινκ της εν λόγω απόφασης409/2020 της ΡΑΕ, αλλά όποιος το βρίσκει βαρετό ας διαβάσει αυτά που έχω μαρκάρει.

https://energypress.gr/sites/default/files/media/document_50.pdf

1415826755_2020-12-2608_58_46.png.496eed005b16642c43d037e5a028a767.png

 

688216357_2020-12-2609_01_28.png.3f070541e4479fbfb9f0289886b6da48.png

 

2053849823_2020-12-2609_03_18.png.c0d0ff511cc920038142e03b853d7e21.png

1817100330_2020-12-2609_05_21.png.b87303ad9c574d42e9fe1cb41ad52e61.png

1017921531_2020-12-2609_08_20.png.bd4c10f2cfdff4990ac4c740f8ed541e.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Οι ιδιώτες πάροχοι δεν τηρούν ούτε κατ ελάχιστον τους όρους του συμβολαίου.Στο συμβόλαιό μου λέει ότι οποιαδήποτε αλλαγή στους όρους θα μου κοινοποιηθεί στον πρώτο λογαριασμό που θα εκδοθεί μετά την απόφαση αλλαγής και θα ισχύσει 2 μήνες μετά.Εντούτοις στον λογαριασμό που εκδόθηκε 11 Δεκεμβρίου με ενημέρωσαν για αλλαγή στους όρους προσαυξήσεων λόγω Ρήτρας αναπροσαρμογής που αποφασίστηκε την 1η Νοεμβρίου του 20 και εφαρμόστηκε άμεσα από 1η Νοεμβρίου ,ενώ στον πρώτο λογαριασμό που εκδόθηκε μετα την ληψη απόφασης αλλαγης των ορων στις 12 Νοεμβρίου δεν με ενημέρωσαν σχετικά.Και ενώ η εφαρμογή της νέας προσαύξησης έπρεπε να γίνει 2 μήνες μετά την ενημέρωσή μου, δηλαδη από 12 Φεβρουαρίου του 21 ,αυτοί την ξεκίνησαν από 1η Νοεμβρίου, πριν καν ενημερωθώ. Με συγχωρείτε, αλλά από τον μανάβη στη λαϊκή που έχει την φθηνότερη τιμή πώλησης σε όλα τα προϊόντα, αλλά με κλέβει στο ζύγι, θα επιλέξω αυτόν που είναι λίγο ακριβότερος, αλλά τίμιος. 

Επεξ/σία από cinrtc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Οι ιδιώτες πάροχοι δεν τηρούν ούτε κατ ελάχιστον τους όρους του συμβολαίου.

Εξαρτάται τον πάροχο, πχ η Ζενιθ ειδοποίησε απο Σεπτέμβριο

3 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Εντούτοις στον λογαριασμό που εκδόθηκε 11 Δεκεμβρίου με ενημέρωσαν για αλλαγή στους όρους προσαυξήσεων λόγω Ρήτρας αναπροσαρμογής που αποφασίστηκε την 1η Νοεμβρίου του 20 και εφαρμόστηκε άμεσα ,ενώ στον πρώτο λογαριασμό που εκδόθηκε μετα την ληψη απόφασης αλλαγης των ορων στις 12 Νοεμβρίου δεν με ενημέρωσαν σχετικά

Τηλ επικοινωνία να δεις μήπως τυχών κάνανε λάθος ,αλλιώς Συνήγορο καταναλωτή

8 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Με συγχωρείτε, αλλά από τον μανάβη στη λαϊκή που έχει την φθηνότερη τιμή πώλησης σε όλα τα προϊόντα, αλλά με κλέβει στο ζύγι, θα επιλέξω αυτόν που είναι λίγο ακριβότερες, αλλά τίμιος. 

Δε σε παρεξήγησε κανένας. Κατέληξες κάπου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν υπαρχει καμια κοροιδια και καμια παρανομια οπως σου ειπα και την προηγουμενη φορα και σου εξηγησα και τους λογους.

Δεν υποστηριζω κανεναν και δεν με νοιαζει ουτε για τους παροχους ουτε για την ΔΕΗ παρα μονο για την τσεπη μου.

Οποιος θελει να αυξησει τιμες το κανει ειτε γιατι ετσι γουσταρει ειτε γιατι του το επιτρεπει ο νομος να το κανει.Απο την στιγμη που ενημερωνει και μπορει να κανει οτι θελει ο καθενας δεν υπαρχει κανενα θεμα.

 

Οταν και η ΡΑΕ αναγκάζεται να επέμβει, φθάνοντας στο σημείο να συμπεριλάβει  φράσεις όπως ότι οι καταναλωτές υφίστανται παραπλάνηση αναφέροντας επί λέξει  «... την παραπλάνησή τους ως προς το πραγματικό κόστος που συνεπάγεται η από μέρους τους κατανάλωση ενέργειας» ,  αλλά και ότι η εν γένει συμπεριφορά  των παρόχων  η οποία «...δύναται να θέσει σε κίνδυνο την εν γένει απελευθέρωση της ελληνικής αγοράς προμήθειας...» αν μη τι άλλο υπάρχει  θέμα . Ασφαλώς ο καθενας μπορεί να έχει τις  αποψεις του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...