Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Νόμιζα ότι Ελιν προτείνετε. Είδα και το excel που ανέβασες και ήταν από τις φθηνότερες. 

 

Nrg δεν έχει και ΟΤΣ ρήτρα όμως; Νυχτερινό ρεύμα θα ήθελα επιπλέον. 

Προτείνω πάντα ανάλογα την κατανάλωση .
Σίγουρα η αντλία είναι πολύ καλύτερη απο ηλεκτρικό λέβητα ,αλλά δε νομίζω να είσαι κάτω απο 6000Kw το τετράμηνο . Δηλαδή χοντρικά 10000Kw το χρόνο.

Εξαρτάται βέβαια και το μοντέλο και την απόδοσή της. Δες ή ρώτα

https://www.insomnia.gr/search/?q=αντλία&quick=1&type=forums_topic&nodes=9&search_in=titles

Επειδή η Ελιν δεν έχει δέσμευση , μπορείς να ξεκινήσεις και μετά βλέπεις.
Τα προηγούμενα της nrg και elpedison είναι και για νυχτερινό, επίσης δίνουν όλα την επιλογή fixed για σταθερή χωρίς ρήτρα χρέωση

 

41 λεπτά πριν, Jupiterr είπε

πιο συγκεκριμενα οι υκω ειναι

 373,00 kWh x 0,00690 €/kWh 2.57€

 94,00 kWh x 0,05000 €/kWh 4,70€

271,00 kWh x 0,08500 €/kWh 23,04€

Μήπως είναι εκκαθαριστικές του τετραμήνου? Γιατί δεν έχουν και πολύ λογική τα νούμερα . Ανα τετράμηνο είναι

<1600 0,0069Ε

1600<2000 0,05Ε

>2000 0,085Ε

0,0867 Ε/Kw σου βγήκε , βέβαια η ρήτρα ήταν τεράστια ζήτα ανάλυση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκκαθαριστικο τετραμηνου πληρωσα  τον προηγουμενο μηνα.και τωρα αποφασισα να μετρησω εγω το ρολοι να το κανω καθε μηνα και ηρθε αυτο..

μπορω να σου παραθεσω τους τελευταιους δυο λογαριασμους αν θελεις.

εχω εκνευριστει γιατι δεν καταλαβαινω αν εχει γινει καποιο λαθος.και στο online chat μαζι τους δεν εβγαλα ακρη.λενε Συγκεκριμένα για τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας υπάρχουν κλίμακες χρεώσεων ανάλογα με το πλήθος των κιλοβατωρών  αλλά και των ημερών μέσα στις οποίες έχει γίνει η εκάστοτε κατανάλωση.

 

ο πρωτος ειναι τετραμηνου και ο επομενος ειναι αμεσως τον επομενο μηνα.Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου

image.png

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, korakios είπε

Προτείνω πάντα ανάλογα την κατανάλωση .
Σίγουρα η αντλία είναι πολύ καλύτερη απο ηλεκτρικό λέβητα ,αλλά δε νομίζω να είσαι κάτω απο 6000Kw το τετράμηνο . Δηλαδή χοντρικά 10000Kw το χρόνο.

Εξαρτάται βέβαια και το μοντέλο και την απόδοσή της. Δες ή ρώτα

https://www.insomnia.gr/search/?q=αντλία&quick=1&type=forums_topic&nodes=9&search_in=titles

Επειδή η Ελιν δεν έχει δέσμευση , μπορείς να ξεκινήσεις και μετά βλέπεις.
Τα προηγούμενα της nrg και elpedison είναι και για νυχτερινό, επίσης δίνουν όλα την επιλογή fixed για σταθερή χωρίς ρήτρα χρέωση

 

Μήπως είναι εκκαθαριστικές του τετραμήνου? Γιατί δεν έχουν και πολύ λογική τα νούμερα . Ανα τετράμηνο είναι

<1600 0,0069Ε

1600<2000 0,05Ε

>2000 0,085Ε

0,0867 Ε/Kw σου βγήκε , βέβαια η ρήτρα ήταν τεράστια ζήτα ανάλυση

6000 το τετράμηνο; Τώρα που βλέπω τους λογαριασμούς της ΔΕΗ σε αυτό το σπίτι ο μεγαλύτερος ήταν 3000 μόνο μια φορά όταν είχε γεννηθεί το μωρό και είχαμε συνέχεια ανοικτό το καλοριφέρ λαδιού. Αλλιώς συνήθως το χειμώνα είναι στα 2000-2200 και το καλοκαίρι 1200-1500. Και αυτά με κουζίνα και πλυντήριο πιάτων 10ετιας ενεργοβόρα. 

 

Θα μου πεις το καινούριο σπίτι θα είναι σχεδόν διπλάσια τμ, αλλά σε νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Δεν θέλω να δίνω πάνω από 250 ευρω το 4μηνο σε εκκαθαριστικό. 

 

Εσύ προτείνεις με ΟΤΣ ή όχι με βάση την εμπειρία σου; 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jupiterr είπε

 Συγκεκριμένα για τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας υπάρχουν κλίμακες χρεώσεων ανάλογα με το πλήθος των κιλοβατωρών  αλλά και των ημερών μέσα στις οποίες έχει γίνει η εκάστοτε κατανάλωση.

Σωστά το λένε.

Αν οι 738Kw ήταν ακριβώς το ένα τέταρτο του τετραμήνου θα σε χρέωναν

400*0,0069

100*0,05

238*0,085

28Ε

Αλλά δεν μπορεί να προβλέψει πόσο θα κάψεις το τετράμηνο για να δει σε ποια κλίμακα είσαι και το πάει με προσέγγιση.  Όταν κλείσει και ο τελευταίος μήνας απο το τετράμηνο μπορείς να το επαληθεύσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο allazorevma που κοιτάω δεν βλέπω διαφορετική τιμή για κατανάλωση πάνω από 2000kwh σε όσα προγράμματα έχω κοιτάξει μέχρι τώρα. 

Επισης για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα το πιο φθηνό είναι της ΔΕΗ enter home νυχτερινό, μετά Ελιν και μετά nrg. Έχω μπερδευτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Εσύ προτείνεις με ΟΤΣ ή όχι με βάση την εμπειρία σου; 

Χωρίς ,για αυτό το διάστημα μιας και γίνεται ένας χαμός απο το τελευταίο 3μηνο.
Προσωπικά στη Ζενιθ είμαι με ΟΤΣ και μου έβγαινε 0,075 μέσο όρο ,αλλά ο τελευταίος μήνας ήταν οτι να'ναι και περιμένω ανάλυση. Είμαι για να φεύγω δηλαδή

Αν δε μάθεις πόσο καίει η αντλία είναι δύσκολο να βγει άκρη , εδώ ένα καλοφιρερ λαδιου σου ανέβασε την κατανάλωση . Μια αντλία για κεντρική  θέρμανση δε θα σου κάψει? 
Εφόσον πάλι κέρδος θα έχεις και με ΕΛΙΝ , ξεκίνα και μετά αν είναι βλέπεις.
Απλά το νυχτερινό είναι αρκετά σημαντικό, μην το ξεχάσεις!

6 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Επισης για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα το πιο φθηνό είναι της ΔΕΗ enter home νυχτερινό, μετά Ελιν και μετά nrg. Έχω μπερδευτεί. 

Της ΔΕΗ δεν ισχύει πλέον.

Αυτά τα τσέκαρες ?

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει φιλε μου.ζητησα αναλυση για τη ρητρα και βλεπουμε.παντως ετσι μου φαινεται πως η δεη συμφερει περισσοτερο με τοσες κρυφες χρεωσεις που εχουν οι αλλες

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 5:17 ΜΜ, Lazostat είπε

Οπότε βάζω το Ελιν fixed νυχτερινο; Γνωρίζεις πανω κάτω σε πόσες ημέρες από την αίτηση θα έχω ρεύμα; 

Δυστυχώς δε γνωρίζω

Στις 5/1/2021 στις 5:10 ΜΜ, Jupiterr είπε

παντως ετσι μου φαινεται πως η δεη συμφερει περισσοτερο με τοσες κρυφες χρεωσεις που εχουν οι αλλες

ε βέβαια , 0,0867 ευρώ η κιλοβατώρα ,με τις "κρυφές" χρεώσεις , δε συμφέρει από τα ~0,10 "φανερά" της ΔΕΗ ...

άκυρο , τώρα είδα οτι έχεις ετήσια συνδρομή άρα στον πρώτο δεύτερο και μέσο όρο έχεις

0,0835 0,1140 0,0987

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Οπότε βάζω το Ελιν fixed νυχτερινο; Γνωρίζεις πανω κάτω σε πόσες ημέρες από την αίτηση θα έχω ρεύμα; 

Καλησπέρα.. Έκανες αίτηση για πιο πραγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Έκανες αίτηση για πιο πραγμα;

Έστειλα αίτηση για το electricon fixed νυχτερινο και περιμενω να με πάρουν τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lazostat είπε

Έστειλα αίτηση για το electricon fixed νυχτερινο και περιμενω να με πάρουν τηλέφωνο. 

Το έκανες μέσω allazorevma που δίνει και το 20ρικο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Καλησπέρα στην παρέα... αν κάποιος έχει ΚΟΤ Β έχει όφελος να πάει σε άλλο πάροχο εκτός ΔΕΗ?

Οφελος εχει σιγουρα και ειδικα αν ειναι και μεγαλη η καταναλωση.

Το κακο ειναι οτι προγραμμα δεν βρισκουμε να παμε.

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Το έκανες μέσω allazorevma που δίνει και το 20ρικο ?

Τωρα διαβαζα τους ορους της elpedison κι επεσα εκει που γραφει για την εκπτωση 15%.

Και φυσικα γραφει: Η έκπτωση δεν αφορά πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης, πρόγραμμα Ακραίας Φτώχειας ή και άλλη έκπτωση μέσω προωθητικής ενέργειας του Προμηθευτή για το χρονικό διάστημα απόδοσης της έκπτωσης της προωθητικής ενέργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τωρα διαβαζα τους ορους της elpedison κι επεσα εκει που γραφει για την εκπτωση 15%.

Και φυσικα γραφει: Η έκπτωση δεν αφορά πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης, πρόγραμμα Ακραίας Φτώχειας ή και άλλη έκπτωση μέσω προωθητικής ενέργειας του Προμηθευτή για το χρονικό διάστημα απόδοσης της έκπτωσης της προωθητικής ενέργειας.

Αν χωρίς την έκπτωση πάλι σου βγαίνει οικονομικά μην το αφήνεις.
Πάρτο θετικά ,δε θα ανησυχείς πλέον μήπως στην κόψουνε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...