Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Jupiterr είπε

Εκκαθαριστικο τετραμηνου πληρωσα  τον προηγουμενο μηνα.και τωρα αποφασισα να μετρησω εγω το ρολοι να το κανω καθε μηνα και ηρθε αυτο..

μπορω να σου παραθεσω τους τελευταιους δυο λογαριασμους αν θελεις.

εχω εκνευριστει γιατι δεν καταλαβαινω αν εχει γινει καποιο λαθος.και στο online chat μαζι τους δεν εβγαλα ακρη.λενε Συγκεκριμένα για τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας υπάρχουν κλίμακες χρεώσεων ανάλογα με το πλήθος των κιλοβατωρών  αλλά και των ημερών μέσα στις οποίες έχει γίνει η εκάστοτε κατανάλωση.

 

ο πρωτος ειναι τετραμηνου και ο επομενος ειναι αμεσως τον επομενο μηνα.Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου

image.png

image.png

Στον 2ο λογαριασμό πλήρωσες ΟΤΣ 0,028€/kWh + 0,059€/kWh χρέωση προμήθειας + 59(συνδρομή)/365(ημέρες έτους)*121 (ημέρες εκκαθαριστικού)/738(κατανάλωση) 0,0265€/kWh χρέωση παγίου = 0,1135€/kWh 

ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ; Η WATT αγαπάει ρήτρα, χρεώνει συνδρομή στον θεό και έχεις μικρή κατανάλωση (και μεγάλη να είχες βέβαια...). ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΗ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...

10 λεπτά πριν, sndev είπε

ο ομιλος ελιν ναι , το part του ρεύματος οχι

Ενεργειακός Όμιλος είναι , πρέπει να διαχωρίσω τα parts? Τι λογική είναι αυτή; Έχει άλλο ισολογισμό στον ρεύμα; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ; Η WATT αγαπάει ρήτρα, χρεώνει συνδρομή στον θεό και έχεις μικρή κατανάλωση (και μεγάλη να είχες βέβαια...). ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΗ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...

Δεν έχεις άδικο αλλά και οι εταιρίες εκτός το οτι δεν αναγράφουν ρήτρες στις σελίδες τους ,πλέον δεν τις αναγράφουν ούτε online στους όρους όπως η "φυσικό αέριο"
Θα μου πεις στο συμβόλαιο πρέπει να διαβάσεις τι παίζει αλλά δυστυχώς δεν το κάνουν όλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Στον 2ο 

Ενεργειακός Όμιλος είναι , πρέπει να διαχωρίσω τα parts? Τι λογική είναι αυτή; Έχει άλλο ισολογισμό στον ρεύμα; 

απο την στιγμη που λες για τσιρο ομιλου στο πιο προηγούμενο μήνυμα σου κ συγρινεις σκετο εταιριες ρευματος  πρεπει να βαζεις στην εξίσωση κ τους αλλους καθως καπου ανοικουν δεν ειναι μονες τους

 η θα συγκρίνεις σκετο τα κομματια ρευματος τους η ολου το ομίλου που ανοικει η καθε μια

που προσωπικά σκασιλα μου οι τζιροι μεταξύ μας εμενα με νοιαζει να ειναι σωστοι στην αντιμετώπιση στα συμφωνηθεντα κ αμεσοι οταν εχω θεμα η απορία.

μεθαύριο κλείνω 1 χρόνο ελιν κ παράδοξος είμαι παραπανω απο το ικανοποιημενος μαζι τους οσον αφορα το ρευμα σε ολα τα επίπεδα κ στη τσέπη μού. το τονίζω γτ καλο ειναι να αναφέρουμε κ τα θετικά απο μια εμπειρία μας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα.

Αλλαξα τον Σεπτεμβριο σε 2 οικιακες τριφασικες παροχες απο ΔΕΗ Γ1Ν σε Protergia με 45% εκπτωση (0.062 και 0,043).

Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμμενη εταιρεια και προγραμμα ; την πατησα η ηταν μια καλη επιλογη ;

Καταχωρω σε μηνιαια βαση τις ενδειξεις και εκδιδεται μηνιαιος εκκαθαριστικος. Πως μπορω να διαπιστωσω αν γινονται η αν θα γινουν (υπαρχει απαλλαγη ΟΤΣ για τους πρωτους 6 μηνες), υπερβολικες χρεωσεις στην ΟΤΣ η οπουδηποτε αλλου (πχ ρυθμιζομενες χρεωσεις) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το συγκεκριμένο πρόγραμμα της Protergia 1+ χρόνο τώρα. Μου ειχε δωσει και 120 ευρώ στην αρχή. Γενικά έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα. Το πρώτο εξάμηνο δε χρέωνε και ΟΤΣ οπότε γενικά το κέρδος ήταν μεγάλο. Σιγά σιγά από τον Αυγουστο έχει μικροχρεώσεις ΟΤΣ και πάλι συνέφερε. Μόλις μου βγήκε ο τελευταίος λογαριασμός όμως και σε αυτον είχε χρεωση ΟΤΣ 26.5 ευρώ τη μεγαβατώρα. Με άλλα λόγια μου βγήκε ελάχιστα φθηνότερα από ΔΕΗ enter. Συνοπτικά όπως πάει το πράγμα και αν συνεχίσει έτσι με την ΟΤΣ όχι δε συμφέρει να τη βάλεις τώρα (αν και για 6 μηνες είναι χωρίς ΟΤΣ οπότε κάτι κερδίζεις). Προσωπικά έβγαλα μεγάλο κέρδος. Σκέφτομαι να τους δώσω ένα μέρος του (τη ρήτρα αποδεσμευσης 50 ευρώ) και να πάω για αλλού..αλλά θα περιμένω και τον επόμενο λογαριασμό να δώ.. Αν εξαιρέσεις το παραπάνω θέμα η εταιρία ειναι καλή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους λογαριασμούς, ενώ έχει και ωραια εφαρμογή για καταχώρηση ενδείξεων μηνιαίου λογαριασμού κλπ.

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

καλησπερα και χρονια πολλα.

Αλλαξα τον Σεπτεμβριο σε 2 οικιακες τριφασικες παροχες απο ΔΕΗ Γ1Ν σε Protergia με 45% εκπτωση (0.062 και 0,043).

Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμμενη εταιρεια και προγραμμα ; την πατησα η ηταν μια καλη επιλογη ;

Καταχωρω σε μηνιαια βαση τις ενδειξεις και εκδιδεται μηνιαιος εκκαθαριστικος. Πως μπορω να διαπιστωσω αν γινονται η αν θα γινουν (υπαρχει απαλλαγη ΟΤΣ για τους πρωτους 6 μηνες), υπερβολικες χρεωσεις στην ΟΤΣ η οπουδηποτε αλλου (πχ ρυθμιζομενες χρεωσεις) ;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες (υπάρχει βέβαια μια έξυπνη εταιρεία που χρεώνει την ρήτρα ΟΤΣ στο πεδίο των ρυθμιζόμενων χρεώσεων και παρανομεί χωρίς να την ενοχλεί κάποιος,αυτή η εταιρεία είναι η V..t.n - βρείτε την και κερδίστε την ΟΤΣ της χρονιάς)...κατά τα άλλα σε κάθε λογαριασμό προσθέτεις όλες τις ανταγωνιστικές χρεώσεις (πάγιο, χρέωση kWh και ρήτρα) και διαιρείς με την κατανάλωση σου. Περίπου 0.09€/kWh θα σου βγαίνει...αν σου βγει όπως του φίλου με την Watt στα 0.1135 μάλλον έκανες λάθος επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

Χαχαχ! Σιγά , με τόσα που έχεις στο κεφάλι σου κομπλέ . Ρεύμα να έχει το σπίτι βασικά όταν μπεις και να μη χρειαστείς μπαλαντέζα απο γείτονα , τα υπόλοιπα λεπτομέρειες !
 

Ασε που δεν βλεπω στο allazorevma το προγραμμα electricon fixed νυχτερινο. Μονο το κανονικο εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 5:10 ΜΜ, Jupiterr είπε

ενταξει φιλε μου.ζητησα αναλυση για τη ρητρα και βλεπουμε.παντως ετσι μου φαινεται πως η δεη συμφερει περισσοτερο με τοσες κρυφες χρεωσεις που εχουν οι αλλες

 

Βασικά έκανα και edit πριν , δεν είδα την ετήσια χρέωση 59Ε.
Στον πρώτο και δεύτερο έχεις τιμή κιλοβατώρας 0,0835 0,1140 αντίστοιχα

Απλά σε έσωσε που βγήκε φθηνά όταν έκαψες και πολύ ρεύμα . 40Ε κερδος υπολόγισα σε σχέση με αντίστοιχο της ΔΕΗ με 5% έκπτωση αλλά καλύτερα να πας σε πρόγραμμα της προκοπής χωρίς ρήτρα

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει ως πιο συμφέρον το 'volterra V1 (σε αναμονή)'. (έχω μικρή ετήσια κατανάλωση, 1252kWh ημέρας και 456kWh νύχτας, είμαι στη ΔΕΗ ).

Τι εννοείς 'σε αναμονή';

Και αυτά που βγάζουν αρνητικό κέρδος σημαίνει ότι χάνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ababa641 είπε

Καλησπέρα στην παρέα... αν κάποιος έχει ΚΟΤ Β έχει όφελος να πάει σε άλλο πάροχο εκτός ΔΕΗ?

Εγώ έχω στον Ήρων το πρόγραμμα με το νυχτερινό αρχική τιμή 0.078 με 1.90 πάγιο παίρνω κ 20 ευρώ πίσω αν κλείσω χρόνο κ έχω τελική τιμή 0.033 κ έως τώρα ΟΤΣ δεν έχω όπως ούτε στην ζενίθ που ήμουν είχα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panosssss είπε

Τι εννοείς 'σε αναμονή';

Είναι σήριαλ απο προηγούμενες σελίδες. Σε κάποια λινκ δείχνει οτι εφαρμόζει ρήτρα, στο λινκ που έχω οτι δεν εφαρμόζει.

Στείλε (όχι απο τηλ) email ζητώντας το πρόγραμμα που ξεκάθαρα δεν εφαρμόζεται ΟΤΣ και εφαρμόζεται έκπτωση 5% επιπλέον

3 λεπτά πριν, panosssss είπε

Και αυτά που βγάζουν αρνητικό κέρδος σημαίνει ότι χάνεις

Ναι

3 λεπτά πριν, panosssss είπε

έχω μικρή ετήσια κατανάλωση, 1252kWh ημέρας και 456kWh νύχτας,

Κρίμα που δεν πρόλαβες της ΔΕΗ το enter που έδινε 100Ε δώρο.
Μήπως να κοιτούσες Ελιν και να έκανες αίτηση απο το https://allazorevma.gr/

να τσιμπούσες και 20Ε δωράκι ?

8 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

τώρα ΟΤΣ δεν έχω όπως ούτε στην ζενίθ που ήμουν είχα .....

Καλά και εγώ ένα χρόνο δεν είχα , μετά ήρθαν κάποιο αραιά με μικρό ΟΤΣ και ο τελευταίος ήταν φαρμάκι (ακόμα περιμένω ανάλυση...)

Θέλω να πω αγρίεψαν λίγο τα πράγματα , αλλά μου κάνει εντύπωση που ο Ηρών δεν έχει εφαρμόσει ακόμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σκόπευα να μπω στο My home enter της ΔΕΗ.

Νόμιζα ότι θα το συνεχίζανε και τον Ιανουάριο το δώρο των 100€ αλλά δυστυχώς απέτυχα στην πρόβλεψή μου...

Οκ, με βλέπω για Ελιν (μέσω allazorevma αφού δίνει και δωράκι).

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ναι, σκόπευα να μπω στο My home enter της ΔΕΗ.

Νόμιζα ότι θα το συνεχίζανε και τον Ιανουάριο το δώρο των 100€ αλλά δυστυχώς απέτυχα στην πρόβλεψή μου...

Οκ, με βλέπω για Ελιν.

Το πολύ πολύ αν βγάλει πάλι κάτι αντίστοιχο φεύγεις απο Ελιν μιας και δεν έχει δέσμευση

Πάντως επειδή το κέρδος σου είναι οριακό , μήπως χρειαστείς και πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ? Αν και απόσβεση κάνεις ,αλλά δεν ξέρω τα οικονομικά σου ,τσέκαρε

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...