Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Εντωμεταξύ παιδεύομαι με το pdf του συμβολαίου μιας και το libreoffice draw δεν το ανοίγει σωστά , ούτε το gimp βγάζει με τη σειρά τις σελίδες .. Απλά ήθελα να βάλω ψηφιακά ημερομηνία και υπογραφή ,αλλά παίζει να το εκτυπώσω στο τέλος ,να υπογράψω και να τα σκανάρω 🙃

Μπορείς να το ανοίξεις και στο Word. Εγώ πάντως έκανα αυτό που λες, το εκτύπωσα, το υπέγραψα, το σκανάρισα και τους το έστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/1/2021 στις 2:33 ΜΜ, Incepted είπε

Question : Αν η KWh αθροιστικά νυχτερινου και ημερησιου δεν ξεπερνανε το οριο του ΚΟΤ-β οι εκπτωση εφαρμοζεται και στο νυχτερινο ; δηλαδη για παραδειγμα στη ΔΕΗ απο 0,07897 παει στα (0,07897 -  0.045) = 0.03397 ; ή τιμολογειται σαν ημερησια χρεωση και η νυχτερινη με 0.11 ;

Τιμολογείται ως ημερήσια η νυχτερινή και μετά γίνεται η έκπτωση. 
Ανέβασα ένα pdf που τα αναγράφει αναλυτικά αλλά το κατέβασα πριν λίγο λόγω προσωπικών δεδομένων! 
Παράδειγμα σε μένα με ΚΟΤ-Α νυχτερινό: 
458kwh ημερήσιες + 251kwh νυχτερινές, σύνολο 709kwh < 1400kwh(KOT-A). 
Τιμολογήθηκαν με 709 x (0,11058-0,075). 
Σε άλλο παράδειγμα πχ, 
1200kwh ημερήσεις + 500kwh νυχτερινές, 
θα τιμολογήσει τις 1400 (1200+200) με 0,11058-0,075 και τις 500-200 νυχτερινές=300 με 0,07897.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί όχι ηλεκτρονικά η διαδικασία; Εσύ το επέλεξες έτσι;

Έγινε και ηλεκτρονικά πρώτα και τώρα το έστειλαν και με courier, νομίζω προβλέπεται να γίνετε έτσι και από την νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 3:59 ΜΜ, korakios είπε

Αν εξαιρέσεις τους 24 μήνες δέσμευση ,καλό φαίνεται . Το 0,08041 είναι με ή χωρίς το 12% ?
Επίσης πρέπει να σκεφτείς οτι στους 24 μήνες θα πρέπει να παραμείνεις και στις υπόλοιπες υπηρεσίες συνδρομητής

Γιατί μιλάτε για 12% ΦΠΑ? 

Στην ΔΕΗ είναι 6%! Οι εναλλακτικοί έχουν άλλον ΦΠΑ??

 

5 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Μου ήρθε και με courier το συμβόλαιο της solar και πάμε δυνατά. Μένει να δω τώρα αν και πόσο ρήτρα αποχώρησης θα  βάλει η Nrg για 3 μήνες.

Τα παράτησα τα ΕΛΤΑ μετά τα 2 κοριτσάκια και είπα να σε ακολουθήσω στον Σουμπάση! 
Το θέμα είναι οτι online δεν μου βγάζει το πρόγραμμα "ΟΙΚΙΑΚΟ fixed" (έχει επιλογές μόνο για τα S1) και οτι δεν δέχεται στο ανέβασμα τον λογαριασμό της ΔΕΗ!! 
Τί μπορώ να κάνω? Να τους στείλω email?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Τα παράτησα τα ΕΛΤΑ μετά τα 2 κοριτσάκια και είπα να σε ακολουθήσω στον Σουμπάση! 
Το θέμα είναι οτι online δεν μου βγάζει το πρόγραμμα "ΟΙΚΙΑΚΟ fixed" (έχει επιλογές μόνο για τα S1) και οτι δεν δέχεται στο ανέβασμα τον λογαριασμό της ΔΕΗ!! 
Τί μπορώ να κάνω? Να τους στείλω email?

Ωραία, γίναμε δύο 😂 .Εγώ έτσι έκανα,τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω 2-3 πραγματακια και τους τα έστειλα αμέσως με email.Μετα από μια μέρα μου στείλανε το συμβόλαιο.

Επεξ/σία από Kzaxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Εγώ έτσι έκανα,τους πήρα τηλέφωνο και τους τα έστειλα αμέσως με email.Μετα από μια μέρα μου στείλανε το συμβόλαιο.

Άρα όλα τα προσωπικά σου στοιχεία τα είπες τηλεφωνικά!? 

Όταν σου έστειλαν το συμβόλαιο, είχε μέσα έτοιμα γραμμένα τα στοιχεία σου ή τα συμπλήρωσες εσύ με στυλό? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Γιατί μιλάτε για 12% ΦΠΑ? 

δε μίλησε κανένας για ΦΠΑ... η έκπτωση συνέπειας είναι 12%

22 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Στην ΔΕΗ είναι 6%! Οι εναλλακτικοί έχουν άλλον ΦΠΑ??

οχι :)

22 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Τα παράτησα τα ΕΛΤΑ μετά τα 2 κοριτσάκια και είπα να σε ακολουθήσω στον Σουμπάση! 

Καλά είναι για μπίρι μπίρι , στην πράξη όμως....! Είσαι και τυχερός που δεν πέτυχες έναν μλκ ,που παίζει να τον ξύπνησα , σούπερ βαριεστημένος με πέταξε άμεσα στα σταθερά τηλ που δεν απαντάνε

24 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Τί μπορώ να κάνω? Να τους στείλω email?

Ναι :)

1 ώρα πριν, vsk είπε

Μπορείς να το ανοίξεις και στο Word. Εγώ πάντως έκανα αυτό που λες, το εκτύπωσα, το υπέγραψα, το σκανάρισα και τους το έστειλα.

αααααα, τώρα το λες ????!!!! Τεσπα βρήκα ένα ωραίο προγραμματάκι , Xournal λέγεται ,είναι και για Windows βλέπω . Δοκίμασα το libreoffice writer κομπλέ αλλά στο συγκεκριμένο pdf λαγκάρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δε μίλησε κανένας για ΦΠΑ... η έκπτωση συνέπειας είναι 12%

Α, ΟΚ! :)

11 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Ωραία, γίναμε δύο 😂 .Εγώ έτσι έκανα,τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω 2-3 πραγματακια και τους τα έστειλα αμέσως με email.Μετα από μια μέρα μου στείλανε το συμβόλαιο.

Ωραία! Μάλλον θα είμαστε οι 2 πρώτοι στον Σουμπάση. 

Θα στείλω email σε λίγο και αύριο θα τους πάρω τηλ να με καθοδηγήσουν. 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην χρειαστεί να μετακομίσουμε σε καμιά Φλώρινα-Καστοριά-Κοζάνη (δεν θυμάμαι πού βρίσκεται κιόλας) για να έχουμε από κοντά τον Σουμπάση!! :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Καλημέρα, πως σχολιάζετε τη νέα κίνηση της Ήρων να σε κάνει μέτοχο στα φωτοβολταϊκά; 

Θεωρώ ότι είναι εξαιρετική κίνηση (στην Ευρώπη είναι σύνηθες κάτοικοι να είναι μέτοχοι σε Ενεργειακές Κοινότητες) απλά δεν είναι ξεκάθαρο από το site του Ήρωνα πόσες KWh αγοράζεις το έτος με 1000 ευρώ και δεν περιγράφεται τί ισχύει με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (YKΩ, ΕΤΜΕΑΡ κλπ.)

Μακάρι να το ακολουθήσουν και άλλοι πάροχοι  (Protergia ακούς;)

Με τη συμμετοχή αγοράζεις μόνο έκπτωση στο κόστος ηλεκτρικής ενέργειας και όχι στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giannhsma84 είπε

Βγήκε και ο εκκαθαριστικός έκπτωση συνέπειας 14.5 ευρό μόνο

Screenshot_20210202_093056.jpg

Καλησπερα φιλε η εκπτωση για αυτο τον λογαριασμο μπαινει στον επομενο παντα ,αυτη ειναι η λογικη της εμπροθεσμης πληρωμης αρα στον επομενο λογαριασμο εφ οσον τον πληρωσεις εμπροθεσμα θα δεις εκπτωση 113 ευρω , ειναι πιστευω το καλυτερο προγραμμα της αγορας αν επελεξες το up χωρις δεσμευση γιατι εχει κ χαμηλο παγιο με την επιστροφη 20 ευρω αλλα κ ελευθερια να φυγεις. Στειλε μονο κ το κατω μερος να δω την ΟΤΣ  εκει ολη η ιστορια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, korakios said:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι στην mbc έγραφε χωρίς έκπτωση συνέπειας , ήταν σαν αρχική τιμή

Τον βρήκα ! @cambo99 εσένα το συμβόλαιο αναφέρει 0,10442 αρχική τιμή?

Και ξέχασα να το ρωτήσω, τον έχω ζαλίσει τον άνθρωπο στο chat και email

Εννοείς προ έκπτωσης; Θα το βρω και θα επανέλθω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

Άρα όλα τα προσωπικά σου στοιχεία τα είπες τηλεφωνικά!? 

Όταν σου έστειλαν το συμβόλαιο, είχε μέσα έτοιμα γραμμένα τα στοιχεία σου ή τα συμπλήρωσες εσύ με στυλό? 

 

 

 

Δεν είπα τίποτα τηλεφωνικά,μου είπαν τι χρειάζονται σε δικαιολογητικά και τους τα έστειλα.Ολα ήταν ετοιμα συμπληρωμένα

Επεξ/σία από Kzaxas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Εδώ είναι από το συμβόλαιο οι τιμές :

https://prnt.sc/y1ktno

Ναι, απλά εγώ νόμιζα οτι είναι με συνέπεια αλλά είναι τελική τιμή :)
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...