Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry για το Offtopic που ακολουθεί αλλά ενδιαφέρει όσους είμαστε σε εναλλακτικό παροχο.

 

Για να καταλάβετε σε τι μπάχαλο χώρα ζούμε σχετικά με τους εναλλακτικούς παροχους.

 

Έκανα αίτηση για να γράψω το παιδί μου στην υποχρεωτική εκπαίδευση (προνηπιο).

 

Το νηπιαγωγείο μου έστειλε να κάνω διόρθωση στην αίτηση .

 

Ο λόγος : είχα βάλει αποδεικτικό κατοικίας λογαριασμό ELPEDISON.

 

Δεν τον δέχονται λέει ... Είναι ιδιωτική εταιρία.

 

Εάν δεν έχεις ΔΕΗ τότε θέλουν μισθωτήριο ή Ε9.

 

Κατά τα άλλα και η ΔΕΗ είναι πλέον ιδιωτική εταιρία αλλά έχει ακόμα άλλα προνόμια .

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Sorry για το Offtopic που ακολουθεί αλλά ενδιαφέρει όσους είμαστε σε εναλλακτικό παροχο.

 

Για να καταλάβετε σε τι μπάχαλο χώρα ζούμε σχετικά με τους εναλλακτικούς παροχους.

 

Έκανα αίτηση για να γράψω το παιδί μου στην υποχρεωτική εκπαίδευση (προνηπιο).

 

Το νηπιαγωγείο μου έστειλε να κάνω διόρθωση στην αίτηση .

 

Ο λόγος : είχα βάλει αποδεικτικό κατοικίας λογαριασμό ELPEDISON.

 

Δεν τον δέχονται λέει ... Είναι ιδιωτική εταιρία.

 

Εάν δεν έχεις ΔΕΗ τότε θέλουν μισθωτήριο ή Ε9.

 

Κατά τα άλλα και η ΔΕΗ είναι πλέον ιδιωτική εταιρία αλλά έχει ακόμα άλλα προνόμια .

 

 

αυθαίρετη διαπίστωση υπαλλήλου που το είδε Τζένκινς χάν Κατακτητής του Δημοσίου

Ντρέπομαι για την ανάρτηση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα,

Αρχικά να πω ευχαριστώ για το excel και όλες τις πληροφορίες, είναι πραγματικά πολύ βοηθητικές.

Στην δικιά μου περίπτωση βλέπω οτι με συμφέρει να πάω σε μία εκ των NRG, Voltera, Solar energy ή Ελίν. 

Ποιόν πάροχο να διαλέξω από αυτούς από άποψη αξιοπιστίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω για Protergia ότι στο προηγούμενο πρόγραμμα που είχα 24/7/365 Νυχτερινο που είχα η ΟΤΣ ήταν στα 40-55. Πλέον τα παιδιά είδαν ότι δε βγαίνει και κατέβασαν το όριο χαμηλώνοντας την τιμή κιλοβατώρας για να έρθει η μια η άλλη όπως λέμε αλλά με τη δύναμη της διαφήμισης στον καταναλωτή μένει η αρχική τιμή κιλοβατώρας.

Εγώ αν και:

1. Βαριέμαι πολύ  τα διαδικαστικά αλλαγής

2. Βάζοντας τα κάτω σε σχέση με το πιο φθηνό fixed πρόγραμμα πλήρωσα για 2 έτη 20 ευρώ παραπάνω κατ'έτος που δε το λες και τραγικό

έκανα αίτηση για να μπω στο 40% Save της NRG γιατί

α. Όταν λέμε καλέστε με για ανανέωση δεν εννοούμε μια φορά και τέλος παίδες και να σας ψάχνω 3 μέρες (χάσατε ευκαιρία να εκμεταλλευτείτε τη βαρεμάρα για αλλαγή)

β. Μπορεί η διαφορά με την ΟΤΣ να μην ήταν μεγάλη αλλά ήταν (40-55) Στο καινούριο ο πρόγραμμα προσφέρατε (40-50). Άρα αφού δε καίγεστε κ εσείς γιατί να καίγομαι να τζογάρω? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όριο κατανάλωσης σε kWh ώστε να μη συμφέρει κάθε μήνα να ζητούμε εκκαθαριστικό;

Καλησπέρα, η παραπάνω ερώτηση για τους πιο έμπειρους.

Μου έχουν πει πως αν η κατανάλωση πχ μήνα είναι > 2.000 kWh (πχ σε περίοδο χειμώνα), τότε δεν συμφέρει να ζητούμε κάθε μήνα εκκαθαριστικό γιατί βάσει των >2.000 kWh που έχουμε κάψει ανεβαίνουν κάποιοι συντελεστές άλλων χρεώσεων (που σε όλους τους παρόχους είναι οι ίδιες)  κι έτσι τελικά πληρώνουμε περισσότερο. Είναι καλύτερο λένε να αποφύγουμε τους εκκαθαριστικούς γι αυτό το διάστημα των 2-3 μηνών της βαρυχειμωνιάς και να μας έρχονται οι έναντι...

Είναι σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο Joe.Ειλικρινα δεν ακουσει ποτε στην ζωη μου κατι τετοιο.

Κι όμως, κάτι υπάρχει ώστε πάνω από τις πχ 2000 kWh να αλλάζουν κάποια ποσοστά χρέωσης στις ΥΚΩ.

Δεν το έχω σε 1η ζήτηση να στο παραθέσω πιο αναλυτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Κι όμως, κάτι υπάρχει ώστε πάνω από τις πχ 2000 kWh να αλλάζουν κάποια ποσοστά χρέωσης στις ΥΚΩ.

Δεν το έχω σε 1η ζήτηση να στο παραθέσω πιο αναλυτικά...

Μιλας για τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τωρα οι για την χρεωση της κιλοβατωρας?

Κλιμακες υπαρχουν και στα δυο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο παιζει αν ειναι εναντι η εκκαθαριστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το κλασικό φουσκωνεις λίγο πριν το βαρύ τετράμηνο και συμπληρώνεις μετά 

Γλυτωνεις λίγο τις ΥΚΩ και αν ο πάροχος βάζει κλίμακα και στην κιλοβατώρα 

Αλλα δεν γίνεται αν περνάνε από ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, k_w_t είπε

Δεν τον δέχονται λέει ... Είναι ιδιωτική εταιρία.

Καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη . Όσο φταίει αυτός τόσο φταίμε και εμείς που τα αφήνουμε να περνάνε 

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

ο ΔΕΔΔΗΕ περνάει κάθε 4 μήνες?

ναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Υπάρχει όριο κατανάλωσης σε kWh ώστε να μη συμφέρει κάθε μήνα να ζητούμε εκκαθαριστικό;

Καλησπέρα, η παραπάνω ερώτηση για τους πιο έμπειρους.

Μου έχουν πει πως αν η κατανάλωση πχ μήνα είναι > 2.000 kWh (πχ σε περίοδο χειμώνα), τότε δεν συμφέρει να ζητούμε κάθε μήνα εκκαθαριστικό γιατί βάσει των >2.000 kWh που έχουμε κάψει ανεβαίνουν κάποιοι συντελεστές άλλων χρεώσεων (που σε όλους τους παρόχους είναι οι ίδιες)  κι έτσι τελικά πληρώνουμε περισσότερο. Είναι καλύτερο λένε να αποφύγουμε τους εκκαθαριστικούς γι αυτό το διάστημα των 2-3 μηνών της βαρυχειμωνιάς και να μας έρχονται οι έναντι...

Είναι σωστό;

Δεν είναι σωστό, διότι στο τέλος του τετραμήνου τα ίδια θα πληρώσεις όταν βγει ο εκκαθαριστικός.
Δίνοντας μέτρηση  κατανέμεις το ποσό στους μήνες με βάση την πραγματική κατανάλωση και όχι την εκτιμώμενη και αποφέυγεις έναν φουσκωμένο εκκαθαριστικό. 


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Μιλας για τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τωρα οι για την χρεωση της κιλοβατωρας?

Κλιμακες υπαρχουν και στα δυο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο παιζει αν ειναι εναντι η εκκαθαριστικος.

* Δε μιλώ για την τιμή της κιλοβατώρας. Όπως αρχικά ανέφερα, μιλώ για την κατηγορία χρεώσεων που είναι κοινή σε όλους τους παρόχους, πχ ΥΚΩ

* Να στο πω όσο πιο απλά, όπως εγώ το κατάλαβα: αν στους λιγότερο χειμερινούς μήνες που καις λιγότερο από 2000 kWh στέλνεις κάθε μήνα τις μετρήσεις σου και ζητάς εκκαθαριστικό, οι ΥΚΩ τιμολογούνται με ένα Χ (λόγω < 2000 kWh) συντελεστή. Αν μπει ο βαρύς χειμώνας και καις > 2000 kWh τότε ο συντελεστής (και προφανώς οι τελικές ΥΚΩ) αυξάνεται.

Συμφέρει λοιπόν (μου λένε) να αφήσεις το 3μηνο-4μηνο διάστημα του κυρίως χειμώνα σε καθεστώς "έναντι" ώστε οι ΥΚΩ σου να υπολογίζονται με το χαμηλό συντελεστή των < 2000kWh [που προέκυπτε από τους εκκαθαριστικούς που έστελνες τον προηγούμενο καιρό]. Με αυτόν τον τρόπο, ανά χρόνο πληρώνεις λιγότερα χρήματα από το να στέλνεις συνέχεις εκκαθαριστικούς...
Προφανώς ισχύει περισσότερο σε μεγάλες καταναλώσεις (αντλία θερμότητας κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει , εκκαθάριση θα γίνει στο τετράμηνο θες δε θες ,εκεί υπολογίζονται όλα κανονικά 

Η μόνη περίπτωση είναι να μην πρόσβαση η ΔΕΔΔΗΕ και πάλι κάποια στιγμή επιβάλλεται η επιτόπου καταμέτρηση 


Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν έγινε και τίποτα , κάνε ότι νομίζεις καλύτερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να το καταλάβω που ήμουν ίσως λάθος , θα βρω το σχετικό έγγραφο και θα σας το παραθέσω μέχρι το βράδυ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...