Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Είναι πολύ παράξενο όλα αυτά τα μαθηματικά και την πρόβλεψη να την έχουν μεταφέρει στον καταναλωτή

Χωρίς να γνωρίζω πόσο εργάζονται στην ΡΑΕ μπορεί οι άνθρωποι να κάνουν παπάδες ... είναι τουλάχιστον άκομψο ή δύσκολο να κάνει ο καταναλωτής αυτές τις προβλέψεις 

Φαντάσου οτι πχ το

Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ΙΙ) της τιμής 11,5 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 50 €/ΜWh,

Δηλαδή ο τύπος α*ΟΤΣ+β είναι σύσταση της ΡΑΕ για διαφάνεια !

Βέβαια η Ζενιθ σου λέει ,οκ αυτόν θα χρησιμοποιώ για ευκολία του καταναλωτή αλλά θα μεταβάλλω το β ανάλογα το μήνα ....

Κοίτα , απο το πινακάκι της ΑΔΜΗΕ βγαίνει μια άκρη, και ο @vskέχει έτοιμο excel που υπολογίζει, το θέμα είναι οτι πρακτικά δε βλέπεις αυτά τα νούμερα στο λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά το θέμα με τη ΟΤΣ είναι αστείο, είναι καθαρά θέμα τύχης το αν θα έχεις καλές χρεώσεις ή όχι, εμένα ας πούμε μου έκατσαν καλύτερα από ότι περίμενα τους τελευταίους 22 μήνες. 

Ωστόσο, έκανα επιλογή να πατήσω σε λίγο ποιο στέρεες βάσεις αν και στους υπόλοιπους παράγοντες ήμουν ευχαριστημένος (mobile app, πληρωμή με πάγια εντολή κτλ)

Και μιας και το κουβεντιάσαμε νωρίτερα, ο φίλος μου έστειλε το συμβόλαιο σήμερα, διαβάζω και αύριο θα φύγει υπογεγραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι?

Για να αλλάξω πάροχο, κάνω αίτηση στον νέο και μετά διακόπτω τον παλιό? 

Κάνει τη διαδικασία ο νέος?

Κάπως αλλιώς;

Ποιά είναι η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Να ρωτήσω κάτι?

Για να αλλάξω πάροχο, κάνω αίτηση στον νέο και μετά διακόπτω τον παλιό? 

Κάνει τη διαδικασία ο νέος?

Κάπως αλλιώς;

Ποιά είναι η διαδικασία;

όταν κάνεις αίτηση σε νέο πάροχο ,ενημερώνει ΔΕΔΔΗΕ και αυτόματα γίνεται και η διακοπή απο τον παλιό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η εφαρμογή της nrg είναι πολύ καλή. Με το που είναι η μέρα να βάλεις τις μετρήσεις έστειλε sms και ειδοποίηση από την εφαρμογή. Πάγια εντολή κάνει χρέωση την τελευταία μέρα, η έκπτωση στον πρώτο μήνα έγινε κανονικά και γενικά πάμε καλά ... 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cambo99 είπε

Πάντως η εφαρμογή της nrg είναι πολύ καλή. Με το που είναι η μέρα να βάλεις τις μετρήσεις έστειλε sms και ειδοποίηση από την εφαρμογή. Πάγια εντολή κάνει χρέωση την τελευταία μέρα, η έκπτωση στον πρώτο μήνα έγινε κανονικά και γενικά πάμε καλά ... 😋

Σου ήρθε ο λογαριασμός?στο nrg 40% είσαι?μήπως μπορείς να βάλεις τις χρεώσεις σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Σου ήρθε ο λογαριασμός?στο nrg 40% είσαι?μήπως μπορείς να βάλεις τις χρεώσεις σου?

έχω έναν έναντι αν ενδιαφέρεσαι, η έκπτωση 25 ευρώ εφαρμόζεται κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cambo99 είπε

Πάντως η εφαρμογή της nrg είναι πολύ καλή. Με το που είναι η μέρα να βάλεις τις μετρήσεις έστειλε sms και ειδοποίηση από την εφαρμογή. Πάγια εντολή κάνει χρέωση την τελευταία μέρα, η έκπτωση στον πρώτο μήνα έγινε κανονικά και γενικά πάμε καλά ... 😋

Απ'την άλλη της elpedison είναι μέτρια.

Δεν έχει ενημερώσεις, δεν επιβεβαιώνει ότι έλαβε τη μέτρηση και επίσης δεν έχει και πολύ νόημα η καταχώρηση μέτρησης μιας και δεν εκκαθαρίζεται πλέον μηνιαίως( όπως έκανε μέχρι και τέλη Δεκεμβρίου).

Από την άλλη έχει πολύ βολικό chat . Όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει, έχει σχεδόν άμεση ανταπόκριση και υψηλό επίπεδο γνώσης του αντικειμένου από την άλλη πλευρά.

Γενικά τους βλέπω ότι είναι οργανωμένοι. Δεν έχω διαπιστώσει κάποιο λάθος σε όλους τους λογαριασμούς που έχω λάβει ως τώρα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα σας,

 

Μου είχε έρθει ο Εναντι πρόσφατα για το διάστημα 22/01/21 μέχρι 22/02/21, όπου τον πλήρωσα και φαίνονται τα παρακάτω τέλη και φόροι.

 

image.png.733b2e73349d4f97b899fe0347abf5fc.png

image.png.7118f358bccd2c6a56d3a1f5e4dcf6a1.png

Εδωσα ψηφιακή καταμέτρηση και μου βγήκε ο Εκκαθαριστικός για το διάστημα 21/01/2021 - 06/03/2021 και φαίνονται τα παρακάτω Τέλη και Φόροι.

image.png.1e7024cd84d244e30968b9fe29827c54.png

image.png.f3ef946e5d86f343464c611349bef0c5.png

 

Και στις 2 περιπτώσεις, φαίνεται να έχουν υπολογιστεί με τον ίδιο τρόπο!! Δηλαδή με ξαναχρέωσαν για κάτι που εχω πληρώσει; μου βάζουν 2 φορές τα τέλη και φορους για την ίδια περίοδο;

Ο έναντι αφορά 32 ημέρες και ο εκκαθαριστικός 44 ημέρες μέσα στο ίδιο διάστημα. Στα τέλη όμως και στις 2 περιπτώσεις υπολογίζονται 60x 

 

 Η μόνη αφαίρεση που γίνεται στον Εκκαθαριστικό , είναι η έναντι αξία ρευματος!

 

Τους κυνηγάω  ή έχουν δίκιο;

 

Edit: Ακυρο, τώρα ανοιξαν τα μάτια μου και είδα την αναλογία στις ημέρες, φαίνεται να είναι οκ

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Στα τέλη όμως και στις 2 περιπτώσεις υπολογίζονται 60x 

το 60 είναι τα τετραγωνικά , μετά θα δεις οτι ακολουθούν τα σωστά νούμερα

την ΕΡΤ την έχουν χρεώσει κανονικά στον εκκαθαριστικό

τη ρήτρα αναπροσαρμογής να κοιτάς , κάπως αλλιώς τη βάπτισε η watt&volt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

το 60 είναι τα τετραγωνικά , μετά θα δεις οτι ακολουθούν τα σωστά νούμερα

την ΕΡΤ την έχουν χρεώσει κανονικά στον εκκαθαριστικό

τη ρήτρα αναπροσαρμογής να κοιτάς , κάπως αλλιώς τη βάπτισε η watt&volt

Εκανα επεξεργασία, άκυρο τελικά, φαινεται να είναι σωστά.

Δεν έχω Ρήτρα Αναπροσαρμογής στο δικό μου πρόγραμμα στην Watt

Υπόλοιπες εικόνες απο τον εκκαθαριστικό μου.

image.png.a2866f3a73be2731e36bd92ff03287fb.png

image.png.8d9905f23dd50da44da3ace5cb634b48.png

 

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος δικός μου σε nrg 40%, είναι για λίγες ημέρες, σε λίγο θα έρθει ο δεύτερος. Μετρήσεις τους στέλνω εγώ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΟΥ 
Ημερομηνία Έκδοσης 19/02/2021
Ημερομηνία Λήξης 11/03/2021
Για την nrg πληρώνετε -7,41 €
Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις 21,68 €
Χρεώσεις Δήμων 7,04 €
Φόροι/Τέλη 1,94 €

 

τους πρώτους 4 είπαμε ότι έχει σταθερό ΟΤΣ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Εκανα επεξεργασία, άκυρο τελικά, φαινεται να είναι σωστά.

έχουμε γίνει καχύποπτοι πλέον , με το δίκιο σου με όλα που συμβαίνουν

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Δεν έχω Ρήτρα Αναπροσαρμογής στο δικό μου πρόγραμμα στην Watt

ποιο έχεις ?

1 λεπτό πριν, JDimi είπε

τους πρώτους 4 είπαμε ότι έχει σταθερό ΟΤΣ;

Δεν υπάρχει σταθερό ΟΤΣ , απλά δεν εφαρμόζεται , αλλά σε άλλον τον είπαν 2 μήνες , σε μένα 4 αλλά το έχω και γραπτώς , γιατί δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο έχεις ?

Ηταν ενα πρόγραμμα που μου είχαν προτείνει πριν ενα χρόνο ακριβώς. Δεν υπήρχε διαθέσιμο στην σελίδα τους και απ'οτι κατάλαβα το έδιναν μόνο συγκεκριμένοι συνεργάτες τους. Στον πρώτο λογαριασμό, φυσικά και είχαν χρεώσει άλλο πρόγραμμα, αλλά μετά απο κυνήγι , τηλέφωνα και email, μου έδωσαν την προσφορά που μου είχαν πει στο τηλέφωνο οι συνεργάτες τους.

0,076000€/kWh πρωί-βράδυ , χωρίς ΟΤΣ, χωρίς δέσμευση και χωρίς πάγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...