Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είμαι ειδικός στις χρεώσεις οπότε ας σε συμβουλέψουν άλλοι αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ παίζοντας με το Excel  είναι πως  αν και ειδικά σε χαμηλές καταναλώσεις παίζει ρόλο τόσο η συνολική σου κατανάλωση όσο και αν/ποιό μέρος απο αυτή ειναι νυχτερινή. 

 

Απο ένα σημείο και μετά η ταμπακιέρα είναι η ίδια (μετά ΦΠΑ ρυθμιζόμενων χρεώσεων κτλ) και σου βγαίνει η "ουσιαστική" κιλοβατώρα (δηλαδή διαιρώντας το τελικό κόστος του λογαριασού+ τα άλλα πάγια χρεώσεις με τις κwh που κατανάλωσες) κάπου στα 20+ λεπτά η "ουσιαστική" κιλοβατώρα σε όλους 

 

 

 

Πχ

 

msbbsXx.png

 

Οπότε δεν έχει και πολύ ουσία τελικά να αλλάξεις εκτός αν έχεις πολύ μικρή ετήσια κατανάλωση ή πολύ μεγάλη κατανάλωση  οι ενδιάμεσες καταναλώσεις είναι στα ίδια απλά σου βάζουν το τυράκι σε μια μέτρηση (πχ πάγιο κιλοβατώρα κτλ) και στο παίρνουν απο αλλού και καταλήγουν στα ίδια. Όπως βλέπεις πάροχοι με τρελές διαφορές στο πόσο σου λένε ότι χρεώνουν την κιλοβατώρα καταλήγουν να έχουν παρόμοια τελική χρέωση. 

Όπως ακριβώς αναφέρεις το νυχτερινό βολεύει πολύ... Συνήθως από τα δικά μου standards το 25-35% περίπου της κατανάλωσης είναι νυχτερινό (με τη χρήση ηλιακού θερμοσίφωνα). Δεν νομίζω ότι μπορεί να πάει πάνω από 35-40% χωρίς να κάνεις τη "νύχτα - μέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, andreasb72 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... Βλέπω ότι τελικά καταλήγουμε εκεί που κάποτε είχα εκτιμήσει ότι περίπου η φασαρία είναι για 100€-130€ το χρόνο ανά νοικοκυριό.

καλά εξαρτάται την κατανάλωση και είναι και υποκειμενικό το να αλλάξει κάποιος .

Πχ άλλος αλλάζει για 20 ευρώ ,άλλος δεν μπαίνει στον "κόπο" για 200 ευρώ ανα έτος...

Ή άλλος φοβάται να αλλάξει πάροχο και προτιμά ΔΕΗ , άλλος προτιμά να πληρώνει και τα ίδια αλλά να φύγει απο ΔΕΗ

γιαυτό είναι και τα excel και το topic εδω, να βγαίνει ξεκάθαρα ποσό και να αναφέρονται τυχών παγίδες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreasb72 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... Βλέπω ότι τελικά καταλήγουμε εκεί που κάποτε είχα εκτιμήσει ότι περίπου η φασαρία είναι για 100€-130€ το χρόνο ανά νοικοκυριό.

Φίλε όποιου του περισεύουν κάθεται ΔΕΗ προφανώς. Αλλά δεν είναι για όλους λίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

αν σου πω βγαίνει 22 λεπτά στην ΔΕΗ η κιλοβατώρα και 20 στην ελπέτντισον ασχέτως το πως θα παίξεις στις περισσότερες περιπτώσεις (όσο αφορά την συνολική κατανάλωση μέρα και νύχτα) η διαφορά θα ειναι δηλαδή σε 2,3 λεπτά την κιλοβατώρα το σκέφτεσαι μετα

δε θα το σκέφτομαι , θα έκανα τις πράξεις και θα τα έβγαζα σε ευρώ.

Φυσικά εννοείται δε γίνεται γενικότερα και απόλυτα να πεις σε κάποιον η κιλοβατώρα στον Α πάροχο βγαίνει 0,123456789 με όλα μαζί (πάγια ρυθμιζόμενες) , είναι τέρμα λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα απο το καλοκαιρι παροχο και απο ΔΕΗ , σε Watt+Volt

Tους πρωτους 3-4 μηνες ολα καλα ..

Εδω και 4 μηνες ομως , ερχονται συνεχεια αυξανομενοι λογαριασμοι , με ποσά  στο ¨Συμπληρωματικες χρεωσεις"  ..

Μεχρι που εγινε το ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ..

Τον προηγουμενο μηνα , με καταναλωση 793 κιλοβατωρες , πληρωσα 143 Ε ..

Και αυτο τον μηνα , με καταναλωση 753 κιλοβατωρες , πληρωσα 153 Ε ...

ΔΗΛΑΔΗ , ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ , ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ...!!!

Επειδη ψάχνομαι να φυγω , αλλα διαβαζω μεσα εδω οτι ΟΛΕΣ οι εταιριες τα ιδια κανουν πανω κατω , τι με συμβουλεύετε τελικα ..??

Θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας ..

Ευχαριστω πολυ ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, stakyr1968 είπε

Επειδη ψάχνομαι να φυγω , αλλα διαβαζω μεσα εδω οτι ΟΛΕΣ οι εταιριες τα ιδια κανουν πανω κατω , τι με συμβουλεύετε τελικα ..??

Πίσω ΔΕΗ και ξερό ψωμί 😁

δεν έχεις διαβάσει ούτε μια σελίδα ....

διάβασε το sticky για αρχή , ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ λέγεται αυτό που σε χρεώνουν

  

7 λεπτά πριν, stakyr1968 είπε

Τον προηγουμενο μηνα , με καταναλωση 793 κιλοβατωρες , πληρωσα 143 Ε ..

Και αυτο τον μηνα , με καταναλωση 753 κιλοβατωρες , πληρωσα 153 Ε ...

επίσης μάλλον τα προσθέτεις όλα στα τελικά ποσά το οποίο δεν είναι και σωστό μιας και σε άλλο πάροχο κάποια παραμένουν κοινά (ΕΡΤ, ρυθμιζόμενες...)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

δε θα το σκέφτομαι , θα έκανα τις πράξεις και θα τα έβγαζα σε ευρώ.

Φυσικά εννοείται δε γίνεται γενικότερα και απόλυτα να πεις σε κάποιον η κιλοβατώρα στον Α πάροχο βγαίνει 0,123456789 με όλα μαζί (πάγια ρυθμιζόμενες) , είναι τέρμα λάθος

Πως ειναι τέρμα λάθος αφού έτσι λένε τα νούμερα; 

 

Αν το λένε τα νούμερα ειναι τέρμα σωστό κατα την ταπεινή μου άποψη (εκτός και αν οι αρχικές τιμές που παίρνω απο το excel σου δεν ειναι σωστές που δεν έχω λόγο να πιστεύω κάτι τέτοιο) 

 

 και αν τα νούμερα ειναι απλά και δεν χρειάζεται ο άλλος να σκέφτεται τι θα γίνει στην Χ περίπτωση τι θα γίνει στην Υ τότε ακόμη καλύτερα τέσπα δεν έπιασα κανέναν απο τον λαιμό να σκεφτεί με τον ίδιο τρόπο όποιος θέλει ας κάτσει να ασχολείται μια μια με την κάθε χρέωση για 10 παρόχους και να κάνει 100 προσθαφαιρέσεις  στο μυαλό του  και να πρέπει να ειναι σίγουρος πόσο θα καταναλώσει εκ των προτέρων, εγώ προτιμώ να βλέπω την ταμπακιέρα πόσο βγαίνει ουσιαστικά στο τέλος μετά απο "ικα μεβε τεβε κλεβε" η κιλοβατώρα (βασιζόμενος φυσικά στις τιμές του excel σου για τις τιμές των "ικα μεβε τεβε κλεβε")   :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Πίσω ΔΕΗ και ξερό ψωμί 😁

δεν έχεις διαβάσει ούτε μια σελίδα ....

διάβασε το sticky για αρχή , ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ λέγεται αυτό που σε χρεώνουν

"δεν έχεις διαβάσει ούτε μια σελίδα ...." 

Απο χτες που βρηκα την συζητηση , τουλαχιστον 20 σελιδες ...352 δεν εχω διαβασει ουτε στις πανελληνιες !!!

"ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ λέγεται αυτό που σε χρεώνουν" 

Το καταλαβα αυτο (απο τις 20 σελιδες ..) , αλλα απ΄οτι βλεπω , εκτος απ΄αυτο , βρισκουν και αλλους τροπους να σε "αρμεγουν" ...

"Πίσω ΔΕΗ και ξερό ψωμί" ....

Ειναι "ειρωνικη" ή πραγματικη συμβουλη ..???  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stakyr1968 είπε

Το καταλαβα αυτο (απο τις 20 σελιδες ..) , αλλα απ΄οτι βλεπω , εκτος απ΄αυτο , βρισκουν και αλλους τροπους να σε "αρμεγουν" ...

σαν ? (το sticky να διάβαζες για αρχή , με τα SOS να ξεκινάς!)

1 λεπτό πριν, stakyr1968 είπε

"Πίσω ΔΕΗ και ξερό ψωμί" ....

Ειναι "ειρωνικη" ή πραγματικη συμβουλη ..???  

φυσικά και είναι ειρωνική :)

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πως ειναι τέρμα λάθος αφού έτσι λένε τα νούμερα; 

παράδειγμα απλό (μόνο ημερήσιο και μηδενικό πάγιο )

2 ευρώ η κιλωβατώρα και 1 ευρώ ρυθμιζόμενες μέχρι 10 κιλοβατώρες και 5 ευρώ απο 11 κιλοβατώρες και πάνω και πάνω

καις 20 κιλοβατώρες άρα 40Ε (2*20) συν 1*10 συν 5*10 δηλαδή  100 ευρώ σύνολο για τις 20 κιλοβατώρες

το να πεις είναι 5 ευρώ η κιλοβατώρα είναι λάθος

αν κάψεις 1 κιλοβατώρα δεν θα πληρώσεις 5 ευρώ αλλά 2+1= 2 ευρώ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΑΥΞΟΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (πόσο μάλλον που αλλάζουν σε νυχτερινό , είναι και το πάγιο, κάποιοι πάροχοι έχουν και κλιμακες στην κιλοβατώρα )

Ότι κατάλαβες κατάλαβες σεβαστή η άποψή σου αλλά

έπρεπε να σε διορθώσω να μη μπερδεύονται υπόλοιποι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

σαν ? (το sticky να διάβαζες για αρχή , με τα SOS να ξεκινάς!)

φυσικά και είναι ειρωνική :)

παράδειγμα απλό (μόνο ημερήσιο και μηδενικό πάγιο )

2 ευρώ η κιλωβατώρα και 1 ευρώ ρυθμιζόμενες μέχρι 10 κιλοβατώρες και 5 ευρώ απο 11 κιλοβατώρες και πάνω και πάνω

καις 20 κιλοβατώρες άρα 40Ε (2*20) συν 1*10 συν 5*10 δηλαδή  100 ευρώ σύνολο για τις 20 κιλοβατώρες

το να πεις είναι 5 ευρώ η κιλοβατώρα είναι λάθος

αν κάψεις 1 κιλοβατώρα δεν θα πληρώσεις 5 ευρώ αλλά 2+1= 2 ευρώ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΑΥΞΟΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (πόσο μάλλον που αλλάζουν σε νυχτερινό , είναι και το πάγιο, κάποιοι πάροχοι έχουν και κλιμακες στην κιλοβατώρα )

Ότι κατάλαβες κατάλαβες σεβαστή η άποψή σου αλλά

έπρεπε να σε διορθώσω να μη μπερδεύονται υπόλοιποι

Δες καταρχήν πόσες γραμμές χρησιμοποίησες για το "απλό" παράδειγμα. 

 

Δες τον φίλο απο πάνω που αποτελεί την πλειοψηφία των ανθρώπων που θέλουν απλά να ξέρουν την ταμπακιέρα και να μην σκέφτονται όλα τα απο πάνω 

21 λεπτά πριν, stakyr1968 είπε

"δεν έχεις διαβάσει ούτε μια σελίδα ...." 

Απο χτες που βρηκα την συζητηση , τουλαχιστον 20 σελιδες ...352 δεν εχω διαβασει ουτε στις πανελληνιες !!!

"ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ λέγεται αυτό που σε χρεώνουν" 

Το καταλαβα αυτο (απο τις 20 σελιδες ..) , αλλα απ΄οτι βλεπω , εκτος απ΄αυτο , βρισκουν και αλλους τροπους να σε "αρμεγουν" ...

"Πίσω ΔΕΗ και ξερό ψωμί" ....

Ειναι "ειρωνικη" ή πραγματικη συμβουλη ..???  

 

Όλα αυτά λύνονται με το απλά αν κοιτάνε την "ουσιαστική" τελικό κόστος κιλοβατώρα. 

 

Επίσης μάλλον παρεξήγησες οι τιμές των "ουστιαστικών"/τελικού κόστους κιλοβατωρών δεν ειναι στατικές! αλλάζουν! Ακριβώς επειδή λαμβάνουν υπόψιν όλα τα απο πάνω χωρίς να χρειάζεται εσύ να τα κάνεις με το μυαλό σου. 

 

Απλά στην πράξη παίζοντας με αρκετούς συνδιασμούς καταναλώσεων (και σε αυτό ακριβώς με βοήθησε το να βλέπω το κόστος τελικής "ουσιαστικής" κιλοβατώρας φάτσα φόρα χωρίς να σκέφτομαι με το μυαλό μου ξεχωριστά την κάθε περίπτωση)

 

 είδα που παρά τις μεταβολές σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση ουσιαστικά δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στο τελικό κόστος της κιλοβατώρας. 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δες τον φίλο απο πάνω που αποτελεί την πλειοψηφία των ανθρώπων που θέλουν απλά να ξέρουν την ταμπακιέρα και να μην σκέφτονται όλα τα απο πάνω 

γιαυτό και κοιτάνε τα ευρώ στη στήλη

το απλό παράδειγμα (μάλλον σε ζόρισε να το κατανοήσεις 😁) , ήταν αποκλειστικά για σένα γιατί είναι λάθος η σκέψη σου

9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Επίσης μάλλον παρεξήγησες οι τιμές των "ουστιαστικών"/τελικού κόστους κιλοβατωρών δεν ειναι στατικές! αλλάζουν! Ακριβώς επειδή λαμβάνουν υπόψιν όλα τα απο πάνω χωρίς να χρειάζεται εσύ να τα κάνεις με το μυαλό σου. 

το ίδιο λέμε , οτι αλλάζουν , αλλά με το πετάς ένα ξερό νούμερο βάζοντας τις ρυθμιζόμενες τις κάνεις στατικές (πάρε μια ανάσα να το καταλάβεις)

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Απλά στην πράξη παίζοντας με αρκετούς συνδιασμούς καταναλώσεων (και σε αυτό ακριβώς με βοήθησε το να βλέπω το κόστος τελικής "ουσιαστικής" κιλοβατώρας φάτσα φόρα χωρίς να σκέφτομαι με το μυαλό μου ξεχωριστά την κάθε περίπτωση)

ότι βοηθά τον καθένα , περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

είδα που παρά τις μεταβολές σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση ουσιαστικά δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στο τελικό κόστος της κιλοβατώρας. 

που να μην το έβλεπες !🤣

Μου αρέσει που πας να ασχοληθείς με BitCoin και φτιάχνεις μια (ΛΑΘΟΣ) στήλη με τελική κιλοβατώρα των .... 2 δεκαδικών ψηφίων 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stakyr1968 είπε

Αλλαξα απο το καλοκαιρι παροχο και απο ΔΕΗ , σε Watt+Volt

Tους πρωτους 3-4 μηνες ολα καλα ..

Εδω και 4 μηνες ομως , ερχονται συνεχεια αυξανομενοι λογαριασμοι , με ποσά  στο ¨Συμπληρωματικες χρεωσεις"  ..

Μεχρι που εγινε το ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ..

Τον προηγουμενο μηνα , με καταναλωση 793 κιλοβατωρες , πληρωσα 143 Ε ..

Και αυτο τον μηνα , με καταναλωση 753 κιλοβατωρες , πληρωσα 153 Ε ...

ΔΗΛΑΔΗ , ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ , ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ...!!!

Επειδη ψάχνομαι να φυγω , αλλα διαβαζω μεσα εδω οτι ΟΛΕΣ οι εταιριες τα ιδια κανουν πανω κατω , τι με συμβουλεύετε τελικα ..??

Θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας ..

Ευχαριστω πολυ ..

 

 

Βαλε τις καταναλωσεις σου στα excel και θα βρεις ευκολα τι σε συμφερει.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Μου αρέσει που πας να ασχοληθείς με BitCoin και φτιάχνεις μια (ΛΑΘΟΣ) στήλη με τελική κιλοβατώρα των .... 2 δεκαδικών ψηφίων 😂

Το οτι εγινε αυτη η στηλη ειναι τραγικο.

38 λεπτά πριν, stakyr1968 είπε

Το καταλαβα αυτο (απο τις 20 σελιδες ..) , αλλα απ΄οτι βλεπω , εκτος απ΄αυτο , βρισκουν και αλλους τροπους να σε "αρμεγουν" ...

Αν μπορεις πες μας ανλυτικα σε παρακαλω και με στοιχεια ποιοι ειναι αυτοι οι τροποι.

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι αλλά αν έχεις τριφασικό δεν θα μπορείς να έχεις οικιακό τιμολόγιο λογικά δεν λέω ότι δεν θα μπορείς να το αλλάξεις αλλά δεν θα πρέπει να "πέσεις" σε μονοφασικό για να βάλεις οικιακό πρόγραμμα; 

Σοβαρα τωρα?

Ξερεις τι ειναι μονοφασικο και τριφασικο?

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

 Όπως βλέπεις πάροχοι με τρελές διαφορές στο πόσο σου λένε ότι χρεώνουν την κιλοβατώρα καταλήγουν να έχουν παρόμοια τελική χρέωση. 

Οχι καμια σχεση δεν ισχυει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση.

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Να στο πω με άλλο παράδειγμα πχ η RTX 3090 έχει 33% διαφορά συνολικά με μια RX 6800 και  λες εσύ αξίζει να δώσω +2000 ευρώ να πάρω την RTX αν το δεις όμως σαν FPS σε παιχνίδια όπου αμέσως αμέσως όλες παίζουν πάνω απο 100+ FPS και η διαφορά των 2 καρτών ειναι στα 20-30 FPS λες όπως κάτσε πολλά ειναι τα +2000 ευρώ για μόνο +20 FPS 

 

Ισως το χειροτερο παραδειγμα η πιο σωστα παρομοιωση που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο.

1 ώρα πριν, andreasb72 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... Βλέπω ότι τελικά καταλήγουμε εκεί που κάποτε είχα εκτιμήσει ότι περίπου η φασαρία είναι για 100€-130€ το χρόνο ανά νοικοκυριό.

Αναλογα με την καταναλωση Ανδρεα.

Για καποιους μπορει να ειναι 10 ευρω και για αλλους 1010.

Εχω φιλο που εφυγε απο την ΔΕΗ κι εχει κερδος 550 ευρω τον χρονο.Θελω να σου πω οτι δεν ειναι για ολους το ιδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

γιαυτό και κοιτάνε τα ευρώ στη στήλη

το απλό παράδειγμα (μάλλον σε ζόρισε να το κατανοήσεις 😁) , ήταν αποκλειστικά για σένα γιατί είναι λάθος η σκέψη σου

το ίδιο λέμε , οτι αλλάζουν , αλλά με το πετάς ένα ξερό νούμερο βάζοντας τις ρυθμιζόμενες τις κάνεις στατικές (πάρε μια ανάσα να το καταλάβεις)

ότι βοηθά τον καθένα , περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

που να μην το έβλεπες !🤣

Μου αρέσει που πας να ασχοληθείς με BitCoin και φτιάχνεις μια (ΛΑΘΟΣ) στήλη με τελική κιλοβατώρα των .... 2 δεκαδικών ψηφίων 😂

Φίλε αυτά που λες δεν ισχύουν απλά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί ο υπολογισμός τιποτα δεν ειναι στατικό και λαμβάνονται υπόψιν όλες οι χρεώσεις!

 

Επειδή σε δυσκολεύει να διαβάσεις την φόρμουλα μάλλον (που ειναι απλή θα σου κάνω μια επίδειξη ) 

 

όπου βλέπεις πως οι τιμές επηρεάζονται με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, με τις νυχτερινές αλλά και ημερήσιες κιλοβατώρες έβαλα και μόνος μου άκυρη τιμή στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (και με καταναλώσεις σταθερές) πάλι αλλάξανε οι τιμές στο τελικό κόστος κιλοβατώρας. 

 

Πριν αρχίσεις τις ειρωνείες σε παρακαλώ πρώτα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γίνεται. 

 

Εγώ είπα είμαι άσχετος (απο την ελληνική γραφειοκρατεία) και ούτε θέλω να γίνω σχετικός και ζήτησα βοήθεια αυτό δεν με κάνει άσχετο σε βασικούς υπολογισμούς ή άλλα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Φίλε αυτά που λες δεν ισχύουν απλά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί ο υπολογισμός τιποτα δεν ειναι στατικό και λαμβάνονται υπόψιν όλες οι χρεώσεις!

όπως σου ξαναείπα καταλαβαίνω πως λειτουργεί . Επίσης εγώ είδα το βίντεο.

Εσύ έχεις την καλοσύνη να διαβάσεις το παράδειγμα που σου έδωσα ?

13 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πριν αρχίσεις τις ειρωνείες σε παρακαλώ πρώτα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γίνεται. 

Η ειρωνεία ήταν και είναι γιατί δεν μπαίνεις καν στον κόπο να σκεφτείς τι κάνεις λάθος και με κουράζεις

Να στο θέσω απλά, φφφφφφφφφφ,

βγάζεις με 10000 κιλοβατώρες ένα νούμερο πχ 0,22

ε, η κιλοβατώρα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ 0,22 γιατί αν βάλεις 5000 κιλοβατώρες άλλο θα σου βγάλει. (edit δε θα σου βγάλει 0,11 τις μισές δηλαδή )

Επίσης δεν είναι τυχαίες οι χρεώσεις της κιλοβατώρας πχ 0,012345 σε πολλούς πάροχους , δεν τις παρουσιάζουν ως 0,01 ή 0,00 για σύγκριση

Πιο απλά δεν γίνεται

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Φίλε αυτά που λες δεν ισχύουν απλά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί ο υπολογισμός τιποτα δεν ειναι στατικό και λαμβάνονται υπόψιν όλες οι χρεώσεις!

 

Επειδή σε δυσκολεύει να διαβάσεις την φόρμουλα μάλλον (που ειναι απλή θα σου κάνω μια επίδειξη ) 

 

όπου βλέπεις πως οι τιμές επηρεάζονται με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, με τις νυχτερινές αλλά και ημερήσιες κιλοβατώρες έβαλα και μόνος μου άκυρη τιμή στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (και με καταναλώσεις σταθερές) πάλι αλλάξανε οι τιμές στο τελικό κόστος κιλοβατώρας. 

 

Πριν αρχίσεις τις ειρωνείες σε παρακαλώ πρώτα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γίνεται. 

 

Εγώ είπα είμαι άσχετος (απο την ελληνική γραφειοκρατεία) και ούτε θέλω να γίνω σχετικός και ζήτησα βοήθεια αυτό δεν με κάνει άσχετο σε βασικούς υπολογισμούς ή άλλα πράγματα. 

να σου κανω μια ερωτηση κρισεως?

Ας πουμε οτι σε γενικες γραμμες 20% ειναι μια εκπτωση που "αξιζει" τον κοπο. Δηλαδη καποιος που πληρωνει 1000 ευρω το χρονο ρευμα, κερδιζει 200 ευρω. Καποιος που πληρωνει 10,000 ευρω ρευμα κερδιζει 2,000

Ποση μεταβολη θα δεις στην τιμη Kwh? 20%? Ποσο ειναι 20% του 0.21 η του 0.23?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...