Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikosperis είπε

Μου ήρθε και εμένα ο λογαριασμός της nrg εκκαθαριστικός με ρήτρα αναπροσαρμογής 107 ευρώ δεν είχα προλάβει να βάλω το fixed. Με 4503 κιλοβατώρες ημέρας και 275 κιλοβατώρες νύχτας το νυχτερινό το έβαλα τον τελευταίο μήνα για αυτό και είναι τόσο λίγο 

Το save 40 ,έχεις?

Σου είχαν πει (γραπτώς) οτι δεν εφαρμόζεται στο 4 μηνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Το save 40 ,έχεις?

Σου είχαν πει (γραπτώς) οτι δεν εφαρμόζεται στο 4 μηνο ?

οχι ημουν πιο παλιος πελατης τις nrg ειμαι 1,5 χρονο εκει απλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη ρητρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosperis είπε

οχι ημουν πιο παλιος πελατης τις nrg ειμαι 1,5 χρονο εκει απλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη ρητρα

"κλασσική" ρήτρα 0,0224 , ούτε μικρή ούτε μεγάλη . Πως και δεν έβαλες το fix ?

Κανονικά όταν το ενεργοποιείς μένει μέχρι να το απενεργοποιήσεις πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

"κλασσική" ρήτρα 0,0224 , ούτε μικρή ούτε μεγάλη . Πως και δεν έβαλες το fix ?

Κανονικά όταν το ενεργοποιείς μένει μέχρι να το απενεργοποιήσεις πάλι

δεν το γνωριζα για την ρητρα και δεν ειχα θεμα σε αλλον λογαριασμο και μετα που το εμαθα απο εδω εκανα αιτηση και εβαλα το fix πριν κανενα μηνα περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosperis είπε

δεν το γνωριζα για την ρητρα και δεν ειχα θεμα σε αλλον λογαριασμο και μετα που το εμαθα απο εδω εκανα αιτηση και εβαλα το fix πριν κανενα μηνα περιπου

το παρήγορο είναι οτι πάλι απο ΔΕΗ λιγότερα πλήρωσες ...

πάντως θα έβαζα το save 40 για να μην έχω το κλιμακωτό πάγιο του nrg 4U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το παρήγορο είναι οτι πάλι απο ΔΕΗ λιγότερα πλήρωσες ...

πάντως θα έβαζα το save 40 για να μην έχω το κλιμακωτό πάγιο του nrg 4U

το sane 40 για να ξερετε γενικα ειναι μονο για καινουργιους πελατες δεν ισχυει για τους υπαρχοντες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosperis είπε

το sane 40 για να ξερετε γενικα ειναι μονο για καινουργιους πελατες δεν ισχυει για τους υπαρχοντες

θα τους πίεζα πάντως με "απειλή" οτι θα έφευγα .

Θα δούμε και τα ΕΛΤΑ τι κάνουν απο ρήτρα και αν δεν την εφαρμόζουν θα αποτελεί εναλλακτική (αν βγάλει άκρη βέβαια κάποιος με την εξυπηρέτηση που δεν υπάρχει)

Ή με elpedison και γραπτή προσφορά μη απενεργοποίηση της έκπτωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα τους πίεζα πάντως με "απειλή" οτι θα έφευγα .

Θα δούμε και τα ΕΛΤΑ τι κάνουν απο ρήτρα και αν δεν την εφαρμόζουν θα αποτελεί εναλλακτική (αν βγάλει άκρη βέβαια κάποιος με την εξυπηρέτηση που δεν υπάρχει)

Ή με elpedison και γραπτή προσφορά μη απενεργοποίηση της έκπτωσης

για την καταναλωση μου μεχρι στιγμης ειναι η καλυτερη περιπου 12.000 ειχα περυσι και φετος ισωσ πεσω στις 10.000 τον χρονο , η επομενη που ειναι κοντα ειναι αυτες οι δυο που ειπες αλλα και παλι μου βγαινουν πιο ακριβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στη Nova Energy και ενημερώθηκα (αν και αργά) ότι η έκπτωση συνέπειας (μειωμένες χρεώσεις κιλοβατώρας) εφαρμόζεται μόνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό και όχι στους έναντι όπου γίνεται το πάρτι με τις χρεώσεις...

Επειδή δεν έχω καμία εμπειρία από άλλους παρόχους ενέργειας, θα ηθελα να σας ρωτήσω εάν αυτό είναι κοινή πρακτική για όλους τους παρόχους ή αν υπάρχουν κάποιοι που να εφαρμόζουν την έκπτωση συνέπειας σε όλους τους λογαριασμούς (έναντι και εκκαθαριστικούς).

Μια αυτό, μια και οι χρεώσεις ρήτρας προσαρμογής (σε 1+ χρόνο νομίζω πως μόνο μία φορά είχα πίστωση από τη ρήτρα) θεωρώ πως έχουν μηδενίσει το όφελος που περίμενα από τη μεταφορά μου από τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoponer είπε

θα ηθελα να σας ρωτήσω εάν αυτό είναι κοινή πρακτική για όλους τους παρόχους ή αν υπάρχουν κάποιοι που να εφαρμόζουν την έκπτωση συνέπειας σε όλους τους λογαριασμούς

εξαρτάται τον πάροχο .Δες το sticky στο πως δίνεις καταμέτρηση ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ

6 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Μια αυτό, μια και οι χρεώσεις ρήτρας προσαρμογής (σε 1+ χρόνο νομίζω πως μόνο μία φορά είχα πίστωση από τη ρήτρα) θεωρώ πως έχουν μηδενίσει το όφελος που περίμενα από τη μεταφορά μου από τη ΔΕΗ

βάλε τις κιλοβατώρες στο excel και δες τι σε συμφέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Είμαι στη Nova Energy και ενημερώθηκα (αν και αργά) ότι η έκπτωση συνέπειας (μειωμένες χρεώσεις κιλοβατώρας) εφαρμόζεται μόνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό και όχι στους έναντι όπου γίνεται το πάρτι με τις χρεώσεις...

Επειδή δεν έχω καμία εμπειρία από άλλους παρόχους ενέργειας, θα ηθελα να σας ρωτήσω εάν αυτό είναι κοινή πρακτική για όλους τους παρόχους ή αν υπάρχουν κάποιοι που να εφαρμόζουν την έκπτωση συνέπειας σε όλους τους λογαριασμούς (έναντι και εκκαθαριστικούς).

Μια αυτό, μια και οι χρεώσεις ρήτρας προσαρμογής (σε 1+ χρόνο νομίζω πως μόνο μία φορά είχα πίστωση από τη ρήτρα) θεωρώ πως έχουν μηδενίσει το όφελος που περίμενα από τη μεταφορά μου από τη ΔΕΗ.

Ηθελα να παω κ εγω στη Nova Energy αλλα 1 μηνα μετα δεν ειχα καταφερει να βγαλω στη γραμμη καποιον να γνωριζει τα βασικα. Γενικά εχει καλη τιμη KWh με χαμηλο παγιο αλλα νομιζω εχει οριο 45 στην ΟΤΣ

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

εξαρτάται τον πάροχο .Δες το sticky στο πως δίνεις καταμέτρηση ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ

βάλε τις κιλοβατώρες στο excel και δες τι σε συμφέρει :)

Είναι εξαιρετική η δουλειά που έχεις κάνει στο excel και σε ευχαριστώ πολύ! Επειδή η Nova Energy δεν είναι μέσα στη λίστα (προφανώς, λόγω ΟΤΣ), δεν μπορώ να δω τι όφελος θα έχω με βάση την ετήσια κατανάλωσή μου.

Πάντως βλέπω στο excel ότι με συμφέρουν γενικά τα elpedison ElectricityHome Night fixed και nrg Save 40%, καθώς η νυχτερινή μας κατανάλωση είναι περίπου το 45% της ημερήσιας :-)

Θα κοιτάξω στο sticky για να δω αν και πώς μπορώ να δίνω καταμέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ στην περίπτωσή μου για να γλυτώσω τις υψηλές χρεώσεις στους έναντι. Πάντως δεν κατάλαβα αν υπάρχουν πάροχοι που να εφαρμόζουν έκπτωση συνέπειας σε εκκαθαριστικούς λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Θα κοιτάξω στο sticky για να δω αν και πώς μπορώ να δίνω καταμέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ στην περίπτωσή μου για να γλυτώσω τις υψηλές χρεώσεις στους έναντι.

Είναι πολύ απλό:
https://ivr.deddie.gr/(S(1va5nbmiwntoiha5zn0hhimg))/Login.aspx
Με τη συμπλήρωση του μετρητή σου, θα σου γράψει πότε είναι η επόμενη ημερομηνία που μπορείς.

45% νυχτερινή κατανάλωση είναι πάρα πολύ καλά, μπράβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Incepted είπε

Ηθελα να παω κ εγω στη Nova Energy αλλα 1 μηνα μετα δεν ειχα καταφερει να βγαλω στη γραμμη καποιον να γνωριζει τα βασικα. Γενικά εχει καλη τιμη KWh με χαμηλο παγιο αλλα νομιζω εχει οριο 45 στην ΟΤΣ

Υποψιάζομαι ότι το support της Nova Energy είναι της Nova και όχι της Volton, οπότε δεν έχουν καλή ενημέρωση. Αυτό με τις ΟΤΣ το έμαθα αργά (45-55 στη Nova Energy αν δεν κάνω λάθος, πολύ στενά όρια) και παρατήρησα ότι μου ακυρώνει την έκπτωση συνέπειας κάθε φορά.

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Είναι πολύ απλό:
https://ivr.deddie.gr/(S(1va5nbmiwntoiha5zn0hhimg))/Login.aspx
Με τη συμπλήρωση του μετρητή σου, θα σου γράψει πότε είναι η επόμενη ημερομηνία που μπορείς.

45% νυχτερινή κατανάλωση είναι πάρα πολύ καλά, μπράβο.

Σε ευχαριστώ, δεν είχα ιδέα αλλά φαίνεται εύκολο (και ανεξάρτητο από τον πάροχο). Θα το δοκιμάσω μέσα Μαΐου που μου είπε το σύστημα.

Παίζουμε πολύ με το νυχτερινό: Δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ με ημερήσιο θερμοσίφωνας, στεγνωτήριο, πλυντήριο ρούχων & πιάτων, μόνο κουζίνα και κάποια θερμαντικά σώματα λαδιού. Έχουμε βρει τους χρόνους μας και μας βολεύει (π.χ. πλυντήριο το βράδυ και άπλωμα ρούχων νωρίς το πρωί). Είναι σημαντική η εξοικονόμηση που πετυχαίνουμε με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Επειδή η Nova Energy δεν είναι μέσα στη λίστα (προφανώς, λόγω ΟΤΣ), δεν μπορώ να δω τι όφελος θα έχω με βάση την ετήσια κατανάλωσή μου.

αφού έχεις τους λογαριασμούς μπορείς να δεις πόσο πλήρωσες σε 3 τετράμηνα τη χρέωση ρεύματος (προμήθεια ενέργειας ή όπως αλλιώς το ονομάζει) (προ ΦΠΑ) και να συγκρίνεις
Οσο για την έκπτωση δεν έχω λίστα με ποιους εφαρμόζουν έκπτωση συνέπειας σε όλους τους λογαριασμούς ή μόνο στους εκκαθαριστικούς

Πάντως το save 40% έχει το πλεονέκτημα οτι η τιμή κιλοβατώρας είναι αρχική χωρίς να χρειαστεί έκπτωση συνέπειας

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...