Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Klausx είπε

Protergia με Κ.Ο.Τ.Α.

0,03528€/kWh (μέρα/νύχτα)
Πάγιο Ημερήσιας Ενέργειας: 1,75 €
Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 2,29 €

Προσφορά τηλεφωνική από nrg(εταιρία που την προωθεί):

Το πάγιο από nrg χωρίς να αναφέρουν ότι υπάρχει fixed...και επίσης λέγαν ότι θα είναι 3,5(<800kWH) χωρίς να δουν κατανάλωση. Τελικά το πάγιο θα ήταν 5,5€ εφόσον είμαστε σε άλλη κλίμακα.

Δεν καταλαβα τιποτα...καλυτερα ν'αναφερεις τα προγραμματα και διαβασε επισης το sticky.Δες τα excel χωρις ΟΤΣ και βαλε την καταναλωση σου για να δεις τι συμφερει.

Για να δεις τι σε συμφερει με ΚΟΤ να κοιτας τα προγραμματα με την χαμηλοτερη αρχικη τιμη.

Την χαμηλοτερη αρχικη τιμη απ'ολα τα προγραμματα την εχει το Save οποτε με ΚΟΤ-Α θα εχεις μηδενικη κιλοβατωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μην ασχολεισαι καν.

Διαβασε το sticky και βαλε την καταναλωση σου στα excel που ειναι χωρις ρητρες και δες τι σε συμφερει.

Ποιο προγραμμα συγκεκριμενα ειναι αυτο?

Διαβασε το sticky και βαλε την καταναλωση σου στα excel που ειναι χωρις ρητρες και δες τι σε συμφερει.

Eχω δει το excel.Στην volterra 0,085 χωρις ΟΤΣ ,παγιο ειμαι, απλα μου φανηκε καλο.Απο τη αλλη η nrg με βαση το excel φενεται καλη και μαρεσει και το app της.Τελικα ομως τι παιζει με την 24μηνο συμβολαιο. Υπαρχουν ρητρες αποχωρησης η δινεις πισω το δωρο που σου κανουν στην αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Αρχικα, πληρωνουμε λιγοτερο στη 2η περιπτωση. αυτο κομπλε. 

Οποτε:

στο ημερησιο,  396,72  (συνολο) -192,08

 

hmer.JPG

.

ενω στο βραδυνο 285,25 (συνολο) - 135,13 (κερδος)

 

nyxter.JPG

 

Μια τελευταια ερωτηση. 

με πηρε παλι τηλ η κοπελα απο την ελπεδισον και τηε ρωτησα για ρητρες κλπ, και μου ειπε οτι η μονη ρητρα που εχω ειναι οτι αν σπασω νωρητερα το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσω το δωρο πισω κατα 100% τον 1ο χρονο και κατα 50% το 2ο χρονο. (το δωρο ειναι 50Ε απο το ρευμα σαν δωρο). τα 9 ευρω στο παγιο της ελπεδισον γιατι να το βαλω να τα πληρωνω? μπορω καπου να βρω να διαβασω τι περιλαμβανει αυτο για να δω αν χρειαζεται? 

γιατι αν η μονη ρητρα ειναι τα 50 ευρω, δεν συμφερει να το βαλω.

Ξαναδιαβασε οτι εχουμε πει παλι ολα απο την αρχη αλλα οχι μονο μια φορα.Απο 2 φορες και πανω.

Ξαναδιαβασε το sticky και ξαναδες τα excel.

Αφου το κανεις αυτο μετα μιλα με οποιον παροχο θες και διαβασε τις συμβασεις που θα σου στειλουν αναλυτικα.

Τελος αφου τα κανεις ολα αυτα κι εχεις αποριες τοτε ξαναρωτα εδω οτι θελεις για να σε βοηθησουν.

3 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Eχω δει το excel.Στην volterra 0,085 χωρις ΟΤΣ ,παγιο ειμαι, απλα μου φανηκε καλο.Απο τη αλλη η nrg με βαση το excel φενεται καλη και μαρεσει και το app της.Τελικα ομως τι παιζει με την 24μηνο συμβολαιο. Υπαρχουν ρητρες αποχωρησης η δινεις πισω το δωρο που σου κανουν στην αρχη?

Τι εννοεις τι παιζει με το 24μηνο συμβολαιο?

Υπαρχει ρητρα αποχωρησης αφου το συμβολαιο ειναι 24μηνο.

Για το δωρο δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια αν το επιστρεφεις η οχι.Δεν θυμαμαι κιολας να εχω διαβασει κατι στην συμβαση για επιστροφη του δωρου.Μπορει να το εγραφε να το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι καθολου τωρα να σου απαντησω με σιγουρια.

Μπορεις να το ρωτησεις ομως και να σου δωσουν και μια απαντηση γραπτως ωστε αν συμβει κατι στο μελλον να το εχεις σαν αποδειξη.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα η ΡΑΕ ειχε βγαλει ανακοινωση οτι απαγορευται η εταιρειες να χρεωνουν ρητρες αποχωρησης και σκεφτηκα οτι το συμβολαιο ειναι οτι εισαι καλυμμενος για 2 χρονια στην τιμη κιλοβατωρας που υπογραφουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν καταλαβα τιποτα...καλυτερα ν'αναφερεις τα προγραμματα και διαβασε επισης το sticky.Δες τα excel χωρις ΟΤΣ και βαλε την καταναλωση σου για να δεις τι συμφερει.

Για να δεις τι σε συμφερει με ΚΟΤ να κοιτας τα προγραμματα με την χαμηλοτερη αρχικη τιμη.

Την χαμηλοτερη αρχικη τιμη απ'ολα τα προγραμματα την εχει το Save οποτε με ΚΟΤ-Α θα εχεις μηδενικη κιλοβατωρα.

Protergia έχω τώρα με τις χρεώσεις που ανέφερα.

Μου πρότειναν Electricity 4U με μηδενική κιλοβατωρα αλλά με πάγιο 5,5€/μήνα λέγοντας τηλεφωνικά ότι θα είναι 3,5€/μήνα χωρίς να πουν ότι έχει κλίμακα ή επιλογή για fixed. Επίσης αυτό το πακέτο αναφέρει ότι

  • Το παρόν πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας δε συνδυάζεται με το Κ.Ο.Τ. (Α') ή Π.Ο.Τ.

Μετά μου πρότειναν το basic...λογικά αποφεύγουν το save. Σίγουρα ήταν πιο φτηνή από protergia αλλά η προσέγγιση ήταν λάθος γιαυτό και δεν προχώρησα.
Θα μιλήσω για το save κατευθείαν με την nrg γιατί οι τρίτες εταιρείες που καλούν είναι άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Αν θυμαμαι καλα η ΡΑΕ ειχε βγαλει ανακοινωση οτι απαγορευται η εταιρειες να χρεωνουν ρητρες αποχωρησης και σκεφτηκα οτι το συμβολαιο ειναι οτι εισαι καλυμμενος για 2 χρονια στην τιμη κιλοβατωρας που υπογραφουμε

Δεν το ξερω αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Αν ειχε βγαλει ποτε τετοια ανακοινωση η ΡΑΕ θα το γνωριζαμε πιστευω.

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Protergia έχω τώρα με τις χρεώσεις που ανέφερα.
Μου πρότειναν Electricity 4U με μηδενική κιλοβατωρα αλλά με πάγιο 5,5€/μήνα λέγοντας τηλεφωνικά ότι θα είναι 3,5€/μήνα χωρίς να πουν ότι έχει κλίμακα ή επιλογή για fixed. Επίσης αυτό το πακέτο αναφέρει ότι

  • Το παρόν πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας δε συνδυάζεται με το Κ.Ο.Τ. (Α') ή Π.Ο.Τ.

Μετά μου πρότειναν το basic...λογικά αποφεύγουν το save. Σίγουρα ήταν πιο φτηνή από protergia αλλά η προσέγγιση ήταν λάθος γιαυτό και δεν προχώρησα.
Θα μιλήσω για το save κατευθείαν με την nrg γιατί οι τρίτες εταιρείες που καλούν είναι άστα να πάνε.

Εννοειτε αυτο να κανεις.

Παρε τηλεφωνο ζητησε το.Οτι ερωτησεις εχεις να κανεις να τις κανεις μεσω email για να εχεις και γραπτως τις απαντησεις σε οτι κι αν εχεις απορια. 

29 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Η γονεις μου που ειναι στην nrg στο basic με KOT συμφερει να πανε στο nrg save(αν γινεται)?

Tι ερωτηση ηταν αυτη τωρα?

Δεν ειδες το sticky και το excel?

Διαβασε λιγο το sticky και βαλε τις καταναλωσεις στο excel.

Δεν γινεται να ξερω ολα τα προγραμματα της αγορας.Δες τι δινει το basic και συγκρινε το με το save.Πιο ευκολο πραγμα δεν υπαρχει 15 δευτερολεπτα θα σου παρει να το κανεις.

Δεν γινεται να δινει κανεις καθε μερα τετοιες απαντησεις σε τετοια ερωτηματα ειδικα οταν ρωτανε τοσα πολλα ατομα καθημερινα.

Γι'αυτο εκανε το sticky και τα excel ο korakios για να μην γινονται αυτες οι ερωτησεις.

Διαβαστε καμια 50αρια σελιδες πιο πισω μετα το sticky με τα excel κι οτι απορια υπαρχει μετα ρωτατε εδω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Αν θυμαμαι καλα η ΡΑΕ ειχε βγαλει ανακοινωση οτι απαγορευται η εταιρειες να χρεωνουν ρητρες αποχωρησης και σκεφτηκα οτι το συμβολαιο ειναι οτι εισαι καλυμμενος για 2 χρονια στην τιμη κιλοβατωρας που υπογραφουμε

Edit:

Διάβασε το sticky στο τέλος. Με ΟΤΣ τα θεωρεί μη σταθερής χρέωσης και όντως υπάρχει πρόβλεψη για αποχώρηση

Το τονισμένο δεν ισχύει με ΟΤΣ

__________________________________________________________

Πλάκα σήμερα με Ηρών και προώθηση , μου λέγαν οτι δε βάζουν ρήτρες αναπροσαρμογής και ο Ηρών είναι μεγάλος και τρανός παραγωγός ρεύματος και οτι όλοι χρεώνουν αναπροσαρμογή ακόμα και η ΔΕΗ λόγω νομοθεσίας....είναι για εισαγγελέα

2 ώρες πριν, emperor4her είπε

με πηρε παλι τηλ η κοπελα απο την ελπεδισον και τηε ρωτησα για ρητρες κλπ, και μου ειπε οτι η μονη ρητρα που εχω ειναι οτι αν σπασω νωρητερα το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσω το δωρο πισω κατα 100% τον 1ο χρονο και κατα 50% το 2ο χρονο. (το δωρο ειναι 50Ε απο το ρευμα σαν δωρο). τα 9 ευρω στο παγιο της ελπεδισον γιατι να το βαλω να τα πληρωνω? μπορω καπου να βρω να διαβασω τι περιλαμβανει αυτο για να δω αν χρειαζεται? 

το οτι σου είπε απο το τηλ οτι είναι η μοναδική ρήτρα μη το δίνεις σημασία.

τα 9Ε τα βάζεις για να μην έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής στην κιλοβατώρα

δε συνδυάζεται με τα 50Ε δωρο

τους όρους τους έχει κανονικά με λινκ στο site

δε νομίζω οτι συμφέρει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν το ξερω αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Αν ειχε βγαλει ποτε τετοια ανακοινωση η ΡΑΕ θα το γνωριζαμε πιστευω.

Εννοειτε αυτο να κανεις.

Παρε τηλεφωνο ζητησε το.Οτι ερωτησεις εχεις να κανεις να τις κανεις μεσω email για να εχεις και γραπτως τις απαντησεις σε οτι κι αν εχεις απορια. 

Tι ερωτηση ηταν αυτη τωρα?

Δεν ειδες το sticky και το excel?

Διαβασε λιγο το sticky και βαλε τις καταναλωσεις στο excel.

Δεν γινεται να ξερω ολα τα προγραμματα της αγορας.Δες τι δινει το basic και συγκρινε το με το save.Πιο ευκολο πραγμα δεν υπαρχει 15 δευτερολεπτα θα σου παρει να το κανεις.

Δεν γινεται να δινει κανεις καθε μερα τετοιες απαντησεις σε τετοια ερωτηματα ειδικα οταν ρωτανε τοσα πολλα ατομα καθημερινα.

Γι'αυτο εκανε το sticky και τα excel ο korakios για να μην γινονται αυτες οι ερωτησεις.

Διαβαστε καμια 50αρια σελιδες πιο πισω μετα το sticky με τα excel κι οτι απορια υπαρχει μετα ρωτατε εδω.

οκ Ρωτησα επειδη ανεφερες ποιο πανω οτι με το προγραμμα αυτο +ΚΟΤ εχεις μηδενικη κιλοβατωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giannis22k είπε

Εχετε καποια γνωμη γιαυτο;

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

έχει αναλυθεί αρκετές φορές , κάνε search με λέξη κλειδί mpv

έχει ρήτρες αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannis22k είπε

οκ Ρωτησα επειδη ανεφερες ποιο πανω οτι με το προγραμμα αυτο +ΚΟΤ εχεις μηδενικη κιλοβατωρα

Δεν το ειπα ετσι οπως το αναφερεις αλλα μιλησα συγκεκριμενα για ενα αλλο μελος και για συγκεκριμενη κατηγορια ΚΟΤ.

Δεν μιλησα γενικα για οποιον εχει ΚΟΤ.

Την συγκριση την εκανες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok Λαθος καταλαβα τοτε.Συγκριση για το ΚΟΤ εννοεις?Αν ναι οχι δεν μπορεσα.Αν ειναι για προγραμμα χωρις ΟΤΣ περιπου 20ευρω θα κερδισω με Nrg Save 40% τον χρονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα και την αλχημεία που έκανα με τις ΥΚΩ και πλέον υπολογίζει σωστά το κέρδος των ρυθμιζόμενων αν μπει νυχτερινό

Επίσης διόρθωσα και για το "24ώρες νυχτερινό" της elpedison αυτά που είχα με ερωτηματικό (έχει 24μήνες δέσμευση και δε δίνει δώρο 50Ε)

2 λεπτά πριν, giannis22k είπε

ok Λαθος καταλαβα τοτε.Συγκριση για το ΚΟΤ εννοεις?Αν ναι οχι δεν μπορεσα.Αν ειναι για προγραμμα χωρις ΟΤΣ περιπου 20ευρω θα κερδισω με Nrg Save 40% τον χρονο 

τι κατανάλωση ετήσια έχεις ? Λίγα είναι 20Ε/χρόνο κέρδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis22k είπε

Περιπου 4000 αλλα φετος (τον επομενο χειμωνα) ισως λιγοτερα πιστευω ,λογω καλοριφερ και οχι κλιματιστικου

α, ~20Ε εννοείς διαφορά με άλλο πάροχο έτσι ?νόμιζα σε σχέση με ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...