Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Luciferia είπε

o εκκαθαριστικός βγήκε από τον Ηρων τέλη Μάρτιου,φαντάσου δεν έχει λήξει ακόμη!οπότε η επόμενη μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ θα είναι νομίζω Ιούνιο.

καλά ,ας ξεμπερδέψω με τα του Ηρων και μετά βλέπουμε με τα υπόλοιπα !

Καλα κι εγω ακομη δεν εχω ξεμπερδεψει με την ΗΡΩΝ για να μου βγαλουν τελικο λογαριασμο.Δεν τους εχω δωσει καποια μετρηση ομως οπως εσυ.

Η επομενη καταμετρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ ειναι στις 06/08 οπως γραφει ο λογαριασμος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Γινε πιο αναλυτικος και δωσε περισσοτερες πληροφοριες για να καταλαβουμε.

0,0638KwH - 0,075(ΚΟΤ Α) και θα βγαίνει αρνητικό -0,0112 kwh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

0,0638KwH - 0,075(ΚΟΤ Α) και θα βγαίνει αρνητικό -0,0112 kwh...

απλά θα είναι μηδενική ,όχι αρνητική

7 ώρες πριν, Luciferia είπε

Τελικά μου έστειλε email ο Heron σχετικά με το παράπονο που καταχωρήσαμε για τις αυξημένες τιμές και φυσικά μου ανέλυαν το Ο.Τ.Σ τι είναι,πως υπολογίζεται και τα σχετικά !

Ναι, αλλά ανέφερες τη σύσταση της ΡΑΕ στο οτι προγράμματα με ΟΤΣ δε θεωρουνται σταθερής τιμής και δεν προβλέπεται ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ?

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Επίσης ρώτησα πότε να περιμένω τον 1ο λογαριασμό και μου είπαν ότι συνήθως καθυστερεί,μπορεί να κάνει 1 με 1μιση μήνα,όντως είναι έτσι?όχι ότι υπάρχει πρόβλημα,αλλά μου έκανε εντύπωση

κάνε πάντως μια εγγραφή στο mynrg να ενεργοποιήσεις το e-bill

επίσης μπορείς να εκμεταλλευτείς και τους πόντους που δίνουν στη shell

βγάζεις κάρτα (μπορείς και ψηφιακή μέσω app στο κινητό)

https://www.allsmart.gr/

και δήλωση της κάρτας στο

https://www.nrg.gr/el/dilosi-kartas-allSmart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

0,0638KwH - 0,075(ΚΟΤ Α) και θα βγαίνει αρνητικό -0,0112 kwh...

Απο ποια εταιρια ειναι αυτο το προγραμμα και ποιο προγραμμα συγκεκριμενα ειναι αυτο?

Κοιτα μονο να μην υπαρχουν ρητρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Απο ποια εταιρια ειναι αυτο το προγραμμα και ποιο προγραμμα συγκεκριμενα ειναι αυτο?

Κοιτα μονο να μην υπαρχουν ρητρες.

Energy Electricity 4U, στην αίτηση και στα χαρακτηριστικά αναγράφει ότι (Το παρόν πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας δε συνδυάζεται με το Κ.Ο.Τ. (Α') ή Π.Ο.Τ.)  γιαυτό και δεν προχωράω γιατί είναι από 3ή εταιρία που παίρνει τηλέφωνα. Με λίγα λόγια το έχω μόνο σε mail και προφορικά ότι θα λειτουργήσει η έκπτωση του Κ.Ο.Τ.Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Klausx είπε

Energy Electricity 4U, στην αίτηση και στα χαρακτηριστικά αναγράφει ότι (Το παρόν πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας δε συνδυάζεται με το Κ.Ο.Τ. (Α') ή Π.Ο.Τ.)  γιαυτό και δεν προχωράω γιατί είναι από 3ή εταιρία που παίρνει τηλέφωνα. Με λίγα λόγια το έχω μόνο σε mail και προφορικά ότι θα λειτουργήσει η έκπτωση του Κ.Ο.Τ.Α

Και γιατι δεν βαζεις το Save που ειναι φθηνοτερο το οποιο συνδυαζεται με ΚΟΤ?

Μηδενικη καταναλωση θα εχεις με μικροτερο παγιο.10,5 ειναι το παγιο στο 4U με το fixed και 6,5 στο Save με το fixed.

Διαβασε το sticky και τα excel καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση γιατί έχω χαθεί. Πήρα εκκαθαριστικό από δεη και είχα κατανάλωση 3654kw το 4μηνο. Και μου έκοψαν την έκπτωση από το κοτβ στο οποίο είμαι. 1900 kw δικαιούμαι. Είναι δικαιολογημένο αυτο? Να κοπεί η έκπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sithodor είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση γιατί έχω χαθεί. Πήρα εκκαθαριστικό από δεη και είχα κατανάλωση 3654kw το 4μηνο. Και μου έκοψαν την έκπτωση από το κοτβ στο οποίο είμαι. 1900 kw δικαιούμαι. Είναι δικαιολογημένο αυτο? Να κοπεί η έκπτωση?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios έστειλα σχετικό email με ερώτηση περί μη πληρωμής ρήτρας αποχώρησης,απάντηση δεν έχω πάρει προς το παρόν.

@HERTHAN τελικά μου έστειλαν μνμ σήμερα από NRG να καταχωρήσω ενδείξεις για τον 1ο λογαριασμό,άρα μάλλον θα βγεί πολύ πιο σύντομα από 1μιση μήνα που μου είπαν στο τηλέφωνο! τέλοσπαντων για να δούμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. ηρθε και σε μενα η ωρα να φυγω απο την ΚΕΝ που εγινε volton. 

ημουν 3 χρονια, μπηκα τον σεπτεμβριο 2018 με 18μηνη δεσμευση, οπου τον ιουνιο του 2019 μαθαινω οτι μου εκαναν ανανεωση του πακετο μου μονοι τους χωρις να με ενημερωσουν σε 24 μηνο συμβολαιο. αρα ληγει 12/06/2021 (απο οτι μου ειπαν,δεν εχω κανενα χαρτι)

μετα απο υπολογισμους μου σε διαφορους λογαριασμους, με παγια,ΟΤΣ και εκπτωση συνεπειας η κιλοβατωρα μου καταιβαινει 0,098 (και μου λενε οτι εχω 0,063...)
 

λεω να παω στην ΕΛΙΝ χωρις δεσμευση,  ακουω εδω μεσα καλα σχολια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luciferia είπε

  έστειλα σχετικό email με ερώτηση περί μη πληρωμής ρήτρας αποχώρησης,απάντηση δεν έχω πάρει προς το παρόν.

 

Δεν θα πάρεις καμία απαντηση...θα τα βάλουν στον τελικό λογαριασμό μήπως και τα πληρώσεις!!!

Εγώ που ξεκίνησα αντίστροφα, χωρίς να έχω αποχωρήσει ακόμη από τον Ήρωνα, περιμένω κίνηση από την ΡΑΕ, όπου έχω κάνει καταγγελία αναφέροντας και για την ρήτρα αποχώρησης και για μερικά άλλα  γεγονότα που έχουν να κάνουν με την προχειρότητα και την αρπαχτή αυτής της υποτίθεται μεγάλης εταιρείας!!! Φυσικά και δεν πρόκειται να πληρώσω καμία ρήτρα όποια κι αν είναι η θέση της ΡΑΕ. Όσο για αυτούς τους τυχοδιώκτες δεν ξέρουν καλα-καλα πότε λήγει η σύμβαση μας, (αν υπάρχει κιόλας...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vasilisx είπε

μαθαινω οτι μου εκαναν ανανεωση του πακετο μου μονοι τους χωρις να με ενημερωσουν σε 24 μηνο συμβολαιο

δεν ισχύει ,φεύγεις όποτε θες

34 λεπτά πριν, vasilisx είπε

λεω να παω στην ΕΛΙΝ χωρις δεσμευση,  ακουω εδω μεσα καλα σχολια...

κομπλέ είναι , αλλά διάβασε το sticky και συμπλήρωσε κιλοβατώρες στο excel μήπως σε συμφέρει κάτι άλλο

4 ώρες πριν, Luciferia είπε

@korakios έστειλα σχετικό email με ερώτηση περί μη πληρωμής ρήτρας αποχώρησης,απάντηση δεν έχω πάρει προς το παρόν.

δε θα πάρεις απάντηση , απλά όταν σου έρθει ο λογαριασμός με ρήτρα αποχώρησης κάνε μια καταγγελία στη ΡΑΕ ,

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

αναφέροντας οτι έχεις ήδη στείλει email στον Ηρών , τονίζοντας κιόλας οτι ουδέποτε ενημερώθηκες για ρήτρες αναπροσαρμογής άσχετα που αναφερόταν στο το συμβόλαιο .

Άλλα μέλη σε πρόγραμμα της volterra με ΟΤΣ , πήραν πίσω και 50% απο τη χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής, δηλαδή στο χέρι μας είναι...

26 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

περιμένω κίνηση από την ΡΑΕ, όπου έχω κάνει καταγγελία αναφέροντας και για την ρήτρα αποχώρησης και για μερικά άλλα  γεγονότα που έχουν να κάνουν με την προχειρότητα και την αρπαχτή αυτής της υποτίθεται μεγάλης εταιρείας

καλά , μην περιμένεις και θαύματα ,αλλά καλά έκανες μιας και αν δεν αντιδρά ο κόσμος θα συνεχιστεί η κοροϊδία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω διαβασει αρκετες σελιδες προς τα πισω αλλα δεν εχω δει κατι για αυτο Φυσικο Αεριο Οικιακο Maxi με 0,05885 (εκπτωση συνεπειας 45%, 2,6 παγιο/μηνα, 24μηνη δεσμευση, χωρις ΟΤΣ (ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στην τηλεφωνικη ενημερωση ) συν κατι δωρακια/προσφορες ακομα). Εβαλα τα στοιχεια και στο excel του korakios και μου βγαινει οτι εχω το καλυτερο οφελος σε σχεση με ολες τις αλλες (τις χωρις ΟΤΣ). Εχω καταναλωση περιπου 3500-4000kwh/χρονο χωρις νυχτερινο μετρητη. Δεν πιανω κατι ή οντως ειναι καλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το έχω. Δε με έχει χρεώσει στην αρχή ΟΤΣ. Πάω για 3ο λογαριασμό τώρα. Νομίζω ότι είπαμε δε θα χρεώσει ΟΤΣ τους πρώτους έξι μήνες. Εσένα σου τα είπαν στο τηλέφωνο αλλά το συμβόλαιο λεει ΟΤΣ

Κατά τα άλλα πήρα 80 ευρω δώρα περίπου με το allazoreyma 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...