Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έφυγα 8 ημέρες νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου και η Protergia με χρέωσε 30€. Έχουν δικαίωμα τόσο υψηλό ποσό σαν χρέωση πρόωρης αποχώρησης για τόσες λίγες μέρες;

http://prntscr.com/11qwswc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι περιπέτειες συνεχίζονται..

Έκανα κανονικά αίτηση στην nrg για το save40%, ήρθε το συμβόλαιο, διάβασα και τους όρους, όλα καλά. Έμαθα ότι ο πατέρας μου είχε ανανεώσει τηλεφωνικά με την Ζενίθ, ευτυχώς η ανανέωση λήγει στις 06/05, οπότε δεν ανησυχώ για έξτρα χρέωση καθώς διάβασα στο site της Ζενίθ ότι τον τελευταίο μήνα η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης μηδενίζεται. Έχει κάποιος διαφορετική εμπειρία επί του πρακτέου;

 

Επίσης με πήραν τηλέφωνο από Ζενίθ και μου προσέφεραν για νυκτερινό, πρόγραμμα με 0,054€/kWh και 0,039€/kWh για ημέρα και νύχτα αντίστοιχα. Οι τιμές είναι μετά από εκπτώσεις συνέπειας και ρήτρα ΟΤΣ μετά το πρώτο εξάμηνο. Ζήτησα τους όρους του προγράμματος να δω τι άλλο μπορεί να είναι κρυμμένο. 

 

Με διαόλισαν μεσημεριάτικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDimi είπε

Μπορούν να καταργήσουν την επιλογή να βάλεις fixed με 4 ευρώ τον μηνα από την στιγμή που αναγράφεται στο συμβόλαιο; 

Ναι φυσικα και μπορουν.....εδω εχουμε δει αλλα κι αλλα αυτο που ειναι ευκολο.Και να το καταργησουν μπορουν αλλα και ν'αυξησουν την τιμη του οποτε θελουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggp είπε

Ρε παιδιά έφυγα 8 ημέρες νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου και η Protergia με χρέωσε 30€. Έχουν δικαίωμα τόσο υψηλό ποσό σαν χρέωση πρόωρης αποχώρησης για τόσες λίγες μέρες;

http://prntscr.com/11qwswc

κάνε αμφισβήτηση στη ΡΑΕ για μηδενική ρήτρα αποχώρησης

10 λεπτά πριν, Demis είπε

Έμαθα ότι ο πατέρας μου είχε ανανεώσει τηλεφωνικά με την Ζενίθ, ευτυχώς η ανανέωση λήγει στις 06/05, οπότε δεν ανησυχώ για έξτρα χρέωση

Έχει συμμορφωθεί ως προς την οδηγία της ΡΑΕ και δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (έχει ΟΤΣ)

11 λεπτά πριν, Demis είπε

Οι τιμές είναι μετά από εκπτώσεις συνέπειας και ρήτρα ΟΤΣ μετά το πρώτο εξάμηνο

Λογικό είναι αφου δεν εφαρμόζει ρήτρα ΟΤΣ το πρώτο εξάμηνο , μετά αρχίζει η χαρά 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggp είπε

Ρε παιδιά έφυγα 8 ημέρες νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου και η Protergia με χρέωσε 30€. Έχουν δικαίωμα τόσο υψηλό ποσό σαν χρέωση πρόωρης αποχώρησης για τόσες λίγες μέρες;

http://prntscr.com/11qwswc

Αν το γραφει η συμβαση οτι αν φυγεις πριν την ληξη του συμβολαιου τον τελευταιο μηνα τοτε ειναι οκ.

Αν δεν γραφει κατι τετοιο τοτε μπορεις να κανεις καταγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Ναι φυσικα και μπορουν.....εδω εχουμε δει αλλα κι αλλα αυτο που ειναι ευκολο.Και να το καταργησουν μπορουν αλλα και ν'αυξησουν την τιμη του οποτε θελουν.

Ευτυχώς αναγράφεται στο συμβόλαιο το fixed, επομένως σε οποιαδήποτε αλλαγή φεύγει κάποιος αζημίως (χωρίς τρεχάματα σε ΣτΚ&ΡΑΕ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευτυχώς αναγράφεται στο συμβόλαιο το fixed, επομένως σε οποιαδήποτε αλλαγή φεύγει κάποιος αζημίως (χωρίς τρεχάματα σε ΣτΚ&ΡΑΕ)

Ναι εννοειται σε οποιαδηποτε αλλαγη των ορων φευγει αζημιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, korakios said:

κάνε αμφισβήτηση στη ΡΑΕ για μηδενική ρήτρα αποχώρησης

Έχει συμμορφωθεί ως προς την οδηγία της ΡΑΕ και δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (έχει ΟΤΣ)

Λογικό είναι αφου δεν εφαρμόζει ρήτρα ΟΤΣ το πρώτο εξάμηνο , μετά αρχίζει η χαρά 😁

Ναι και γω αυτό σκέφτηκα. Λέω να μη κολαστώ και να πορευτώ όπως είχα πει εξαρχής με nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευτυχώς αναγράφεται στο συμβόλαιο το fixed, επομένως σε οποιαδήποτε αλλαγή φεύγει κάποιος αζημίως (χωρίς τρεχάματα σε ΣτΚ&ΡΑΕ)

Απλά θα ψάχνουμε παρόχου πάλι, ίσως το ενεργοποιήσω λίγο νωρίτερα. Ακόμα δεν έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, JDimi said:

Απλά θα ψάχνουμε παρόχου πάλι, ίσως το ενεργοποιήσω λίγο νωρίτερα. Ακόμα δεν έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό! 

Κάνε το το συντομότερο, από ό,τι έχω καταλάβει αργεί αρκετά η διαδικασία, αναλόγως πάντα με το που βρίσκεσαι.

Πχ ανατολική Θεσσαλονίκη που βρίσκομαι, ακόμη περιμένω ενημέρωση για να πληρώσω το κόστος αλλαγής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2021 στις 8:05 ΜΜ, Apostolis276 είπε

Να τα επιστρέψω, αλλά να τα πάρω πρώτα... :)

 

Σήμερα ήρθε ο τελικός λογαριασμός από Elpedison ο οποίος περιέχει και 87 € +ΦΠΑ για πρόωρη λύση συμβολαίου. Τους έστειλα email να το αφαιρέσουν αλλά δε βλέπω να το κάνουν. Που πρέπει να απευθυνθώ για να βρω το δίκιο μου; Εννοείται πως δεν έχω υπογράψει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Apostolis276 είπε

Σήμερα ήρθε ο τελικός λογαριασμός από Elpedison ο οποίος περιέχει και 87 € +ΦΠΑ για πρόωρη λύση συμβολαίου. Τους έστειλα email να το αφαιρέσουν αλλά δε βλέπω να το κάνουν. Που πρέπει να απευθυνθώ για να βρω το δίκιο μου; Εννοείται πως δεν έχω υπογράψει τίποτα...

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

https://www.rae.gr/forma-parapanon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alexiko είπε

Έχεις εικόνα πρακτική του πως και τι;

Να βοηθήσω, ΑΦΜ στην πολυκατοικία μπορεί να βγει αντίστοιχα με μια μικρή επιχείρηση ή ένα σύλλογο. Συνήθως γίνεται αν η πολυκατοικία έχει κάποια σταθερή εργασιακή σχέση με κάποιο άτομο, πχ θυρωρό που δεν τον πληρώνει με μπλοκάκι ή αποδείξεις. Δηλαδή πολύ σπάνια.
Είναι ωστόσο μπελάς, μάλλον θα χρειαστεί λογιστή και θέλει φασαρία κάθε φορά που αλλάζει διαχειριστής να δηλώνεται ο νέος, με πρακτικά συνελεύσεων κλπ. Συν ότι αν κάποιος είναι αμελής και δεν κάνει δηλώσεις, μπορεί να φορτώσει την πολυκατοικία και με πρόστιμα.
Σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο αν ο λόγος είναι η αλλαγή παρόχου ηλ.  ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος διαχειριστης πολυκατοικιας αναλαμβανει την ευθυνη να φυγει απο το χωρις-ΑΦΜ λογαριασμο της ΔΕΗ για να παει σε αλλο παροχο και να παρει -υποχρεωτικα- τον λογαριασμο στο ονομα του? Ασε που μετα αν σε ενα χρονο αλλαξει ο διαχειριστης, θα πρεπει να αλλαξει και το αφμ του ιδιοκτητη της παροχης με -ισως- εξτρα κοστος.

Τι λετε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...