Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Κοίτα το πρόγραμμα που έχω είναι ελεύθερο και φεύγω χωρίς ρήτρες.

Ο κωδικός της volterra είναι όντως αυτό που αναφέρει το excel και το αναγράφει πάνω από το πλαίσιο της υπογραφής. 

[url=https://ibb.co/4PdHMhZ][img]https://i.ibb.co/bzJkLcg/IMG-20210419-171932.jpg[/img][/url]

Αφου μπορεις να φυγεις να το κανεις τοτε για να μην χρεωνεσαι με ΟΤΣ και μαλακιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφου μπορεις να φυγεις να το κανεις τοτε για να μην χρεωνεσαι με ΟΤΣ και μαλακιες.

Αυτό θα κάνω. 

Απλά  μου δινει πολύ καλή τιμή στο Φ. Α. (πιο κάτω και από τη τιμή της φυσικό αέριο) αλλά τι να το κάνεις όταν στα παίρνει από το ρεύμα; 

Τώρα σκέφτομαι για το συγκεκριμένο της volterra για το ηλεκτρικό και για το φυσικό αεριο στη φισικο αέριο Ελλάδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Απλά  μου δινει πολύ καλή τιμή στο Φ. Α. (πιο κάτω και από τη τιμή της φυσικό αέριο) αλλά τι να το κάνεις όταν στα παίρνει από το ρεύμα; 

Ετσι ακριβως.

Πολλες φορες δεν συμφερει να εισαι σε dual γιατι στα παιρνει ειτε απο το ρευμα ειτε απο αεριο σε συγκριση με αλλα προγραμματα.

 

7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Τώρα σκέφτομαι για το συγκεκριμένο της volterra για το ηλεκτρικό και για το φυσικό αεριο στη φισικο αέριο Ελλάδος. 

Για φυσικο αεριο καλυτερα ρωτα εδω.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Γιατι η συγκριση γινεται με τις κιλοβατωρες του νυχτερινου της ΔΕΗ οπου ειναι χαμηλοτερες σε σχεση με το ημερησιο της ΔΕΗ.Λογικο ειναι.

Κακως εβαλες ομως μισες την ημερα και μισες την νυχτα.Το να εισαι 50-50 το θεωρω πολυ δυσκολο να επιτευχθει.Δεν ξερω τι προγραμματισμο θα κανεις αλλα καλυτερα βαλε 4500 και 1500.

Εγω να φανταστεις που εχω περιπου 8300 κιλοβατωρες συνολικα οι νυχτερινες ειναι περιπου 1700.

Nai το διορθωσα, εβαλα 4000 και 2000. 

εφικτο αυτο νομιζω. 

οποτε ειναι 135Ε  (ημερησιο) vs 192Ε (νυχτερινο) με 6000 Kwh. οποτε πως συμφερει το νυχτερινο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μικρές είναι οι καταναλώσεις μου. 

Πέρσι είχα 2150 ημέρα και 738 νυχτερινό σε 3φ ρολόι. 

Είμαι στη w+v. Πέρσι ήμουν αρκετά καλά αλλά φέτος έχουν πάρει την ανιουσα οι τιμές τους. 

Φαντασου για το προηγούμενο μήνα ζήτησαν 14 ευρώ ΟΤΣ  για 264 khw. 

Πολλά δεν είναι; 

Και γενικώς κάθε μήνα πλέον από το νέο έτος η οτσ δε πέφτει κάτω από 7.

14€ για 264 κιλοβατώρες, σημαίνει 0.053€ επιπλέον.

Τι ονομαστική τιμή έχεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Nai το διορθωσα, εβαλα 4000 και 2000. 

εφικτο αυτο νομιζω. 

οποτε ειναι 135Ε  (ημερησιο) vs 192Ε (νυχτερινο) με 6000 Kwh. οποτε πως συμφερει το νυχτερινο? 

Δεν ξερω αν ειναι εφικτο αλλα αυτο εξαρταται απο εσενα.

Αν σου βγαινει 135 με το ημερησιο και 195 με το νυχτερινο τοτε σε συμφερει με το νυχτερινο.Δεν καταλαβα τι εννοεις πως συμφερει με το νυχτερινο?

Επισης δεν καταλαβαινω που μπερδευεσαι γενικοτερα.Ειναι πολυ απλα και αναλυτικα ετσι οπως τα δειχνει το excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω αν ειναι εφικτο αλλα αυτο εξαρταται απο εσενα.

Αν σου βγαινει 135 με το ημερησιο και 195 με το νυχτερινο τοτε σε συμφερει με το νυχτερινο.Δεν καταλαβα τι εννοεις πως συμφερει με το νυχτερινο?

Επισης δεν καταλαβαινω που μπερδευεσαι γενικοτερα.Ειναι πολυ απλα και αναλυτικα ετσι οπως τα δειχνει το excel.

οχι μια χαρα το excel.

Απλα ειχα την εντυπωση οτι οταν καποιος βαλει νυχτερινο,  και καιει ας πουμε το 30% το βραδυ θα βγαινει τελικα λιγοτερο. 

αλλα τελικα παιζουν και αλλοι παραγοντες βλεπω. 

ευχαριστω για ολη τη βοηθεια φιλε μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, emperor4her είπε

οχι μια χαρα το excel.

Απλα ειχα την εντυπωση οτι οταν καποιος βαλει νυχτερινο,  και καιει ας πουμε το 30% το βραδυ θα βγαινει τελικα λιγοτερο. 

αλλα τελικα παιζουν και αλλοι παραγοντες βλεπω. 

ευχαριστω για ολη τη βοηθεια φιλε μου! 

Αν βαλεις νυχτερινο λιγοτερο θα πληρωνεις δεν θα πληρωνεις περισσοτερο.Ειδες πουθενα εσυ να πληρωνει καποιος περισσοτερο οταν βαζει νυχτερινο?

Ακομη και στις ρυθμιζομενες χρεωσεις οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα θα πληρωνεις λιγοτερο.

sorry αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσαι και δεν ξερω αν με καταλαβαινεις 100% σε οτι λεω.

Μηπως δεν τα λεω εγω καλα η δεν τα λεω ετσι οπως θες?:wacko:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Nai το διορθωσα, εβαλα 4000 και 2000. 

εφικτο αυτο νομιζω. 

οποτε ειναι 135Ε  (ημερησιο) vs 192Ε (νυχτερινο) με 6000 Kwh. οποτε πως συμφερει το νυχτερινο? 

Φίλε μας μπερδεύεις.

135€ αν κατάλαβα είναι το κέρδος σου με νυχτερινό και 192€ το κέρδος σου με ημερήσιο. Αν ναι, αυτό που ξεχνάς είναι ότι η σύγκριση δεν είναι απόλυτη αλλά σχετική, οπότε και το μέτρο σύγκρισης στο νυχτερινό είναι το νυχτερινό της ΔΕΗ που ξεκινάει ήδη οικονομικότερα από το ημερήσιο. Άρα μπορεί το σχετικό περιθώριο κέρδους να σου φαίνεται μικρότερο (135 έναντι 192), αλλά το απόλυτο κέρδος, αυτό της τσέπης σου, σαφώς θα είναι μεγαλύτερο. Εν ολίγοις θα πληρώνεις συνολικά λιγότερα.

Μη μας καις τον εγκέφαλο.:lol:

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν βαλεις νυχτερινο λιγοτερο θα πληρωνεις δεν θα πληρωνεις περισσοτερο.Ειδες πουθενα εσυ να πληρωνει καποιος περισσοτερο οταν βαζει νυχτερινο?

Ακομη και στις ρυθμιζομενες χρεωσεις οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα θα πληρωνεις λιγοτερο.

sorry αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσαι και δεν ξερω αν με καταλαβαινεις 100% σε οτι λεω.

Μηπως δεν τα λεω εγω καλα η δεν τα λεω ετσι οπως θες?:wacko:

Με εκαψες τωρα. 

μισο, κατεβαζω το αλλο το excel με το νυχτερινο. βαζω 6000 kwh, εκ των οποιον κατω στα κουτακια το σπαω σε 4000 και 2000.  το  κερδος, βγαινει 135

στο ημερησιο, βαζω απλα 6000 kwh και μου βγαζει κερδος 192. 

δεν το εχω αληθεια και αισθανομαι χαζος τωρα!! το 192 ειναι μεγαλυτερο απο το 135. αρα, το ημερησιο συμφερει περισσοτερο! 

 

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε μας μπερδεύεις.

135€ αν κατάλαβα είναι το κέρδος σου με νυχτερινό και 192€ το κέρδος σου με ημερήσιο. Αν ναι, αυτό που ξεχνάς είναι ότι η σύγκριση δεν είναι απόλυτη αλλά σχετική, οπότε και το μέτρο σύγκρισης στο νυχτερινό είναι το νυχτερινό της ΔΕΗ που ξεκινάει ήδη οικονομικότερα από το ημερήσιο. Άρα μπορεί το σχετικό περιθώριο κέρδους να σου φαίνεται μικρότερο (135 έναντι 192), αλλά το απόλυτο κέρδος, αυτό της τσέπης σου, σαφώς θα είναι μεγαλύτερο. Εν ολίγοις θα πληρώνεις συνολικά λιγότερα.

Μη μας καις τον εγκέφαλο.:lol:

για βαλε 6000 kwh με 4000 ημερα 2000 νυχτα. ποσο σου βγαζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Με εκαψες τωρα. 

μισο, κατεβαζω το αλλο το excel με το νυχτερινο. βαζω 6000 kwh, εκ των οποιον κατω στα κουτακια το σπαω σε 4000 και 2000.  το  κερδος, βγαινει 135

στο ημερησιο, βαζω απλα 6000 kwh και μου βγαζει κερδος 192. 

δεν το εχω αληθεια και αισθανομαι χαζος τωρα!! το 192 ειναι μεγαλυτερο απο το 135. αρα, το ημερησιο συμφερει περισσοτερο! 

 

sorry φιλε αλλα χτυπησε ενα καμπανακι στον εγκεφαλο που μου λεει να σταματησω.

Ελπιζω να βοηθησα.:)

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε μας μπερδεύεις.

135€ αν κατάλαβα είναι το κέρδος σου με νυχτερινό και 192€ το κέρδος σου με ημερήσιο. Αν ναι, αυτό που ξεχνάς είναι ότι η σύγκριση δεν είναι απόλυτη αλλά σχετική, οπότε και το μέτρο σύγκρισης στο νυχτερινό είναι το νυχτερινό της ΔΕΗ που ξεκινάει ήδη οικονομικότερα από το ημερήσιο. Άρα μπορεί το σχετικό περιθώριο κέρδους να σου φαίνεται μικρότερο (135 έναντι 192), αλλά το απόλυτο κέρδος, αυτό της τσέπης σου, σαφώς θα είναι μεγαλύτερο. Εν ολίγοις θα πληρώνεις συνολικά λιγότερα.

Μη μας καις τον εγκέφαλο.:lol:

870309869_.PNG.2dffe19911071821b49408a015bb7039.PNG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, emperor4her είπε

για βαλε 6000 kwh με 4000 ημερα 2000 νυχτα. ποσο σου βγαζει? 

Χωρίς να κοιτάω το excel, επειδή νομίζω ότι κατάλαβα το "πρόβλημα", σου θυμίζω ότι η βάση σύγκρισης κάθε φορά είναι οι χρεώσεις της ΔΕΗ αν σε βοηθάει.

Θα στο πω με ένα παράδειγμα με αριθμούς ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΧΑΙΟΥΣ για να καταλάβεις που το πάω.

Έστω ότι με 8000 ημερήσιες ώρες πληρώνεις στη ΔΕΗ 100€ και με 6000 ημερήσιες, 2000 νυχτερινό πληρώνεις 80€.

Έτσω ότι σε άλλο πάροχο για τις ίδιες ώρες, πληρώνεις 75€ για ημερήσιο και 65€ νυχτερινό.

Το κέρδος σου στο πρώτο σενάριο είναι 25€ και στο δεύτερο 15€. Όντως λοιπόν από μόνο του σου φαίνεται μικρότερο το κέρδος 15<25. Σε ποιό πληρώνεις λιγότερο όμως;

Αφού στο νυχτερινό και η ΔΕΗ ξεκινάει από χαμηλότερη χρέωση. Είναι αδύνατο το νυχτερινό να σου βγαίνει ακριβότερο σε απόλυτη τιμή.

Κάνε την αναγωγή σε αυτό που μας λες και νομίζω ότι εκεί έγκειται το μπλέξιμό σου.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protergia με Κ.Ο.Τ.Α.

0,03528€/kWh (μέρα/νύχτα)
Πάγιο Ημερήσιας Ενέργειας: 1,75 €
Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 2,29 €

Προσφορά τηλεφωνική από nrg(εταιρία που την προωθεί):

Το πάγιο από nrg χωρίς να αναφέρουν ότι υπάρχει fixed...και επίσης λέγαν ότι θα είναι 3,5(<800kWH) χωρίς να δουν κατανάλωση. Τελικά το πάγιο θα ήταν 5,5€ εφόσον είμαστε σε άλλη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Χωρίς να κοιτάω το excel, επειδή νομίζω ότι κατάλαβα το "πρόβλημα", σου θυμίζω ότι η βάση σύγκρισης κάθε φορά είναι οι χρεώσεις της ΔΕΗ αν σε βοηθάει.

Θα στο πω με ένα παράδειγμα με αριθμούς ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΧΑΙΟΥΣ για να καταλάβεις που το πάω.

Έστω ότι με 8000 ημερήσιες ώρες πληρώνεις στη ΔΕΗ 100€ και με 6000 ημερήσιες, 2000 νυχτερινό πληρώνεις 80€.

Έτσω ότι σε άλλο πάροχο για τις ίδιες ώρες, πληρώνεις 75€ για ημερήσιο και 65€ νυχτερινό.

Το κέρδος σου στο πρώτο σενάριο είναι 25€ και στο δεύτερο 15€. Όντως λοιπόν από μόνο του σου φαίνεται μικρότερο το κέρδος 15<25. Σε ποιό πληρώνεις λιγότερο όμως;

Αφού στο νυχτερινό και η ΔΕΗ ξεκινάει από χαμηλότερη χρέωση. Είναι αδύνατο το νυχτερινό να σου βγαίνει ακριβότερο σε απόλυτη τιμή.

Κάνε την αναγωγή σε αυτό που μας λες και νομίζω ότι εκεί έγκειται το μπλέξιμό σου.

Αρχικα, πληρωνουμε λιγοτερο στη 2η περιπτωση. αυτο κομπλε. 

Οποτε:

στο ημερησιο,  396,72  (συνολο) -192,08

 

hmer.JPG

.

ενω στο βραδυνο 285,25 (συνολο) - 135,13 (κερδος)

 

nyxter.JPG

 

Μια τελευταια ερωτηση. 

με πηρε παλι τηλ η κοπελα απο την ελπεδισον και τηε ρωτησα για ρητρες κλπ, και μου ειπε οτι η μονη ρητρα που εχω ειναι οτι αν σπασω νωρητερα το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσω το δωρο πισω κατα 100% τον 1ο χρονο και κατα 50% το 2ο χρονο. (το δωρο ειναι 50Ε απο το ρευμα σαν δωρο). τα 9 ευρω στο παγιο της ελπεδισον γιατι να το βαλω να τα πληρωνω? μπορω καπου να βρω να διαβασω τι περιλαμβανει αυτο για να δω αν χρειαζεται? 

γιατι αν η μονη ρητρα ειναι τα 50 ευρω, δεν συμφερει να το βαλω.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...