Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

Απο τον Ηρών σου το είπαν ? Ή απο το τον "σύμβουλο" στο fb ? 🤣 (δεν κρατήθηκα!)

Τεσπα, θα δούμε απο εβδομάδα

 

Όπως λες κ εσύ η σελίδα είναι για να βοηθάμε , αν δεν σας ενδιαφέρει να μην βοηθάμε όλοι οι άλλοι εκτός από 2 με 3 που γράφετε συνέχεια . 

Το θέμα είναι από που το έμαθα;;; Το έμαθα κ το λέω γιατί η διαφορά είναι μεγάλη πλέον κ για όποιον θέλει να γλυτώσει τα 5 επιπλέον ευρώ συν να πάρει κ την επιταγή για shell που κ αυτή σταματάει νομίζω ότι αξίζει τον κόπο .

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Ο καθενας μπαινει και λεει εδω μεσα οτι του κατεβει στο κεφαλι χωρις καμια επισημη πληροφορηση και χωρις κανενα στοιχειο η αποδειξη για τα οσα λεει.

Κανονικα αυτα τα ατομα πρεπει να τρωνε κατευθειαν ban απο εδω μεσα αλλα και σε καθε ενοτητα ωστε να σταματησει αυτο το φαινομενο.

Αν ολοι οσοι ειμαστε εδω μεσα παμε και ενεργοποιησουμε σημερα το Fixed στην NRG και δεν αλλαξει κατι απο Δευτερα θα μας τα δωσει τα χρηματα αυτα το ατομο που εγραψε εδω περ οτι το fixed θ'αυξηθει?ΟΧΙ απλα θα εξαφανιστει και απο ντροπη δεν θα ξαναμιλησει.

Ακομα και να ισχυει κατι τετοιο δεν βγαινεις να το πεις αν δεν εχεις στοιχεια και αποδειξεις οτι ισχυει αυτο.

Αν από Δευτέρα αυτά που είπα ισχύουν εσύ που λες όλα αυτά τι θα βγεις να πεις;;;; 

Αναμονή μέχρι την Δευτέρα για να δούμε ποιος ενημερώνει κ ποιος όχι .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Όπως λες κ εσύ η σελίδα είναι για να βοηθάμε , αν δεν σας ενδιαφέρει να μην βοηθάμε όλοι οι άλλοι εκτός από 2 με 3 που γράφετε συνέχεια .

Στο παρελθόν δε βοήθησες και αν θυμάσαι σβηστήκαν αρκετά μηνύματά σου λόγω παραπληροφόρησης . Γιαυτό και το σχόλιο , δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου

Επίσης το nrg save40% ΔΕΝ έχει δωροεπιταγή 50Ε της shell αλλά συμφέρει παραπάνω απο το κυμαινόμενο πάγιο του 4U (και έχει 25Ε δώρο)

Το αν θα αυξηθεί το fixed , θα το δούμε απο εβδομάδα , καλά κάνεις και το αναφέρεις ,αρκεί όντως να ξέρεις σίγουρα 100% οτι θα ακριβύνει, απο έγκυρη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Στο παρελθόν δε βοήθησες και αν θυμάσαι σβηστήκαν αρκετά μηνύματά σου λόγω παραπληροφόρησης . Γιαυτό και το σχόλιο , δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου

Επίσης το nrg save40% ΔΕΝ έχει δωροεπιταγή 50Ε της shell αλλά συμφέρει παραπάνω απο το κυμαινόμενο πάγιο του 4U (και έχει 25Ε δώρο)

Το αν θα αυξηθεί το fixed , θα το δούμε απο εβδομάδα , καλά κάνεις και το αναφέρεις ,αρκεί όντως να ξέρεις σίγουρα 100% οτι θα ακριβύνει, απο έγκυρη πηγή.

Είναι 100 % σίγουρο ότι θα γίνει αυτό σε συνδιασμό με μείωση της κιλοβατώρας σε 0.061 κ συμφέρει κάποιος να το κάνει μέχρι αύριο γιατί θα έχει για όλη την διάρκεια του συμβολαίου του 4 ευρώ το Φιξ ενώ από Δευτέρα 9 πράγμα που πλέον δεν συμφέρει τις χαμηλές καταναλώσεις γιατί πας πλέον τιμή ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι πληροφοριες ειναι τυπου: Μου ειπε ο μπατζανακης μου οτι ο τελικος του Champions League ειναι στημενος και θα κερδισει η Τσελσι...βαλε οτι εχεις και δεν εχεις.

Ακομα και αληθεια να ειναι δεν μπορεις να βγεις και να πεις τετοιο πραγμα αν δεν στηριζεται καπου αυτο που λες.Αν δεν εχεις καποιο στοιχειο η αν δεν μου το πει ο Πεπ ο ιδιος δεν ας λεει ο αλλος οτι θελει.Κι ας ειναι αληθεια.

Προς διευκρινιση παντως δεν αμφισβητω το αν ισχυει η οχι αλλα λεω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος να ειπωθει κατι τετοιο ειδικα απο ενα ατομο το οποιο οτι εχει πει μεχρι σημερα το 50% ειναι παραπληροφορηση και το αλλο 50% διαφημιση.  

Και πολυ ασχοληθηκα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οταν οι πληροφοριες ειναι τυπου: Μου ειπε ο μπατζανακης μου οτι ο τελικος του Champions League ειναι στημενος και θα κερδισει η Τσελσι...βαλε οτι εχεις και δεν εχεις.

Ακομα και αληθεια να ειναι δεν μπορεις να βγεις και να πεις τετοιο πραγμα αν δεν στηριζεται καπου αυτο που λες.Αν δεν εχεις καποιο στοιχειο η αν δεν μου το πει ο Πεπ ο ιδιος δεν ας λεει ο αλλος οτι θελει.Κι ας ειναι αληθεια.

Προς διευκρινιση παντως δεν αμφισβητω το αν ισχυει η οχι αλλα λεω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος να ειπωθει κατι τετοιο ειδικα απο ενα ατομο το οποιο οτι εχει πει μεχρι σημερα το 50% ειναι παραπληροφορηση και το αλλο 50% διαφημιση.  

Και πολυ ασχοληθηκα.....

Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στα μάτια μου η πληροφορία είναι αξιόπιστη ειδικά όταν έχει τέτοια λεπτομέρια πχ ακριβή χρονικό προσδιορισμό και τιμές μέχρι δεκαδικά γεγονός που με κάνει να επιβεβαιώνει ότι είναι όντως εκ των έσω.

Μεγαλύτερη αξία έχει η πληροφορία παρά η πηγή στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στα μάτια μου η πληροφορία είναι αξιόπιστη ειδικά όταν έχει τέτοια λεπτομέρια πχ ακριβή χρονικό προσδιορισμό και τιμές μέχρι δεκαδικά γεγονός που με κάνει να επιβεβαιώνει ότι είναι όντως εκ των έσω.

Μεγαλύτερη αξία έχει η πληροφορία παρά η πηγή στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Για μένα.

Δεκτο liak κι οπως ειπα και πιο πανω δεν αμφισβητω αν ειναι αληθεια η ψεματα αλλα οταν απο συγκεκριμενα ατομα υπαρχει τοσο μεγαλη παραπληροφορηση και απο τα 100 πραγματα που εχουν πει ισχυουν το πολυ τα 5 τοτε ο τροπος που δινεται μια πληροφορια και ειδικα μια τετοια πληροφορια θεωρω οτι ειναι αυτονοητο να υπαρξει αντιδραση.

Aν η πληροφορια προερχοταν απο αξιοπιστα ατομα τοτε δεν θα υπηρχε καμια αντιδραση 

Μακαρι να ειναι σωστη η πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με την όλη φάση θυμήθηκα να στείλω αίτηση για ενεργοποίηση του fixed 😁

Spoiler

Στέλνετε συμπληρωμένο το FIXED.pdf στο

[email protected]

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Πάντως με την όλη φάση θυμήθηκα να στείλω αίτηση για ενεργοποίηση του fixed 😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στέλνετε συμπληρωμένο το FIXED.pdf στο

[email protected]

Κ πολυ καλα εκανες γιατι με το fix στα 9 ευρω κ στα 16 για το Γ21 νομιζω οτι μιλαμε για χαμηλες καταναλωσεις τιμες ΔΕΗ ....

Μεχρι να πεσει η οριακη τιμη δεν θα συμφερουν οι ιδιωτες πλεον σε χαμηλες καταναλωσεις 

Και τα 25 ευρω γινονται 20 στο προγραμμα save αυτα ....

 

 

 

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεκτο liak κι οπως ειπα και πιο πανω δεν αμφισβητω αν ειναι αληθεια η ψεματα αλλα οταν απο συγκεκριμενα ατομα υπαρχει τοσο μεγαλη παραπληροφορηση και απο τα 100 πραγματα που εχουν πει ισχυουν το πολυ τα 5 τοτε ο τροπος που δινεται μια πληροφορια και ειδικα μια τετοια πληροφορια θεωρω οτι ειναι αυτονοητο να υπαρξει αντιδραση.

Aν η πληροφορια προερχοταν απο αξιοπιστα ατομα τοτε δεν θα υπηρχε καμια αντιδραση 

Μακαρι να ειναι σωστη η πληροφορια.

Δεν ειπα πουθενα ψεματα , μιλουσαμε για πολλα για αεριο οπου λεγατε για ρητρες που υπαρχουν στον ΗΡΩΝ που ακομα φυσικα δεν εχουν χρεωθει , υπαρχει η δυνατοτητα αλλα δεν εχουν χρεωθει , απλα ολοι οι παροχοι σε σχεση με την ζενιθ στο αεριο εχουν πιο ακριβες τις ρυθμιζομενες γιατι στο αεριο εξαρτωνται απο τον αριθμο πελατων που εχει η καθε εταιρια κ επειδη η ζενιθ εχει τους περισσοτερους εκει ειναι πιο οικονομικη ,αλλα οι 6 μοναδες διαφορα που εχει με τον ΗΡΩΝ στο προγραμμα fix την κανει πιο ακριβη.

Οσο για το ρευμα λεγατε ΟΤΣ στο προγραμμα 0,078 που εχει ο ΗΡΩΝ πραγμα που επεισης δεν εχω δει σε λογαριασμο μου , εχω δει ομως σε προγραμμα UP που εχει 0,060 με εκπτωση συνεπειας .

Δεν νομιζω να παραπληροφορησα καπου , αυτα που βλεπω κ γνωριζω τα λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω βρε παιδια γιατι εχω καιρο να ασχοληθω. Εχω κοινωνικο τιμολογιο B αλλα ξεπερναω στον εκκαθαριστικο συνηθως τις μοναδες και εχω ενα παλιο τιμολογιο απο protergeia. Παιζει να βρω  αλλο φθηνο η λογω του κοινωνικου να μην το ψαξω; Η χρεωση ιδια δεν ειναι στο κοινωνικο σε ολες τις εταιριες. Παιζει μα υπαρχει χρεωαη πιο φθηνη απο το κοινωνικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω βρε παιδια γιατι εχω καιρο να ασχοληθω. Εχω κοινωνικο τιμολογιο B αλλα ξεπερναω στον εκκαθαριστικο συνηθως τις μοναδες και εχω ενα παλιο τιμολογιο απο protergeia. Παιζει να βρω  αλλο φθηνο η λογω του κοινωνικου να μην το ψαξω; Η χρεωση ιδια δεν ειναι στο κοινωνικο σε ολες τις εταιριες. Παιζει μα υπαρχει χρεωαη πιο φθηνη απο το κοινωνικο;

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

Η χρέωση είναι αρχική τιμή κιλοβατώρας μείον έκπτωση ΚΟΤ, επομένως όσο πιο φθηνή η αρχική τιμή τόσο και το κέρδος και σε ΚΟΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα μπερδεμα οι χρεωσεις. Εγω αυτο εχω τωρα. Δεν μπορώ να καταλαβω αν κερδιζω κατι με το τιμολογιο αυτο και ας ειναι κοινωνικο

IMG_29052021_103241_(600_x_493_πίξελ).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 0,11027 χρέωση κιλοβατώρας που είναι πολύ υψηλό. Ελπίζω οτι θα πάρεις στο επόμενο λογαριασμό κάποια επιστροφή, ποιο πρόγραμμα έχεις?

Συγκριτικά με το save 40% θα γλίτωνες ~125Ε .... (κιλοβατώρες που έκαψες επί τη διαφορά κιλοβατώρας του παροχου που έχεις με τη κιλοβατώρα του save 40%)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Έχεις 0,11027 χρέωση κιλοβατώρας που είναι πολύ υψηλό. Ελπίζω οτι θα πάρεις στο επόμενο λογαριασμό κάποια επιστροφή, ποιο πρόγραμμα έχεις?

Συγκριτικά με το save 40% θα γλίτωνες ~125Ε .... (κιλοβατώρες που έκαψες επί τη διαφορά κιλοβατώρας του παροχου που έχεις με τη κιλοβατώρα του save 40%)

 

Εχω αυτο το προγραμμα πολλα χρονια και οχι δεν παιρνω ποτε επιστροφη, λογω του κοινωνικου τιμολογιου νομιζα οτι πληρωνα φθηνα και δεν ειδα ποτε την χρεωση εκτος κοινωνικου οτι ειναι υψηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα. Νοίκιασα πριν ελάχιστες μέρες και επειδή 1η του Ιουνίου μπαίνω σπίτι, πρέπει να μπει και το ρεύμα όσο πιο άμεσα γίνεται. Το σπίτι που νοίκιασα ήταν 2 μήνες ξενοίκιαστο και προφανώς δεν ηλεκτροδοτείται (αλλά έχει ρολόι και αριθμό παροχής).

Προσπαθούσα την Παρασκευή να βγάλω άκρη με την online αίτηση του ΗΡΩΝ αλλά δεν κατάφερα κάτι. Εγώ πρακτικά θέλω ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ. Στο site όμως ζητούσε ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ρεύματος του σπιτιού και προφανώς δεν τον είχα.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Μεγάλη κατανάλωση ΔΕΝ θα έχω. Πρακτικά το πολύ 650KWh το 4μηνο. Οπότε κινούμαι σε 2 επιλογές:

-ΔΕΗ MyHomeOnline με 30€ έκπτωση

Ή

-ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ 1.

Όσοι ΕΧΕΤΕ βάλει ΕΛΤΑ ενέργεια σε ΝΕΑ παροχή (όχι αλλαγή παρόχου), ποια είναι η εμπειρία σας; Πόσο γρήγορα έγινε η διαδικασία; Χρειάστηκε να μιλήσετε εσείς με τον ΔΕΔΔΗΕ; Θέλω να ξέρω γιατί Δευτέρα πρωί πρέπει να γίνουν οι διαδικασίες και βαριά Τετάρτη πρωί να έχω ρεύμα.

Αυτά από μένα. Ευχαριστώ προκαταβολικά τους συν-insomniaτζήδες και ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι :P .

ΥΓ. ΗΡΩΝ ΔΕΝ θα πάω τελικά γιατί βλέπω ότι πολλοί την έχουν πάθει με την έκπτωση που δεν έχει εφαρμοστεί και δεν ψήνομαι να μπλέξω και να τους κυνηγάω.

Επεξ/σία από TheBlackRazor
υστερόγραφο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheBlackRazor είπε

Όσοι ΕΧΕΤΕ βάλει ΕΛΤΑ ενέργεια σε ΝΕΑ παροχή (όχι αλλαγή παρόχου), ποια είναι η εμπειρία σας; Πόσο γρήγορα έγινε η διαδικασία; Χρειάστηκε να μιλήσετε εσείς με τον ΔΕΔΔΗΕ;

Δε νομίζω ότι θα βρεις κανέναν τέτοιο εδώ. Με τη ΔΕΔΔΗΕ γιατί να μιλήσεις εσύ; Όχι, δε θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...