Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, epir21 είπε

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.

Όντως η Solar φαίνεται να συμφέρει περισσότερο αλλά από τα λίγα που είδα μου φαίνεται "μικρή" εταιρία ως προς το δίκτυο της (καταστήματα κλπ) και το φοβάμαι λίγο, η διαφορά με την Ελίν σε κόστος είναι αρκετά μικρή σε ετήσια βάση και δεδομένου ότι είναι "μεγαλύτερη" εταιρία, κάτι με οδηγεί προς αυτήν.

Εννοείται οτι δεν είναι μόνο το κέρδος ,αλλά και η εξυπηρέτηση κάθε εταιρίας. Solar είναι ήδη κάποια άτομα , βέβαια όντως ,είναι μικρή εταιρία με μικρότερο πελατολόγιο αλλά μπορεί να είναι και θετικό

Στην Ελιν παίρνεις και πόντους για καύσιμα νομίζω .

Αν δεν ήταν νέα σύνδεση θα σου πρότεινα να το έκανες μέσω allazorevma που δίνει και bonus ,αλλά είχε κάνει κολλητός μου και καθυστερούσε η διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί να φοβηθείς; Χωρίς ρεύμα δε μένεις.😁

Σίγουρα όχι :P Απλά θα έχω καλύτερη εξυπηρέτηση (θεωρητικά) εάν αυτό χρειαστεί ποτέ.

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Στην Ελιν παίρνεις και πόντους για καύσιμα νομίζω .

Και εγώ αυτό κατάλαβα με μια γρήγορη ματιά αλλά λίγο που το έψαξα τους πόντους αυτούς μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις για δώρα και όχι καύσιμα.

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Εμένα δε μου καθυστέρησε

Θέλω να έχω ρεύμα από τις 28/5, ελπίζω να είναι εφικτό. Πόσο σου είχε πάρει εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, epir21 είπε

Σίγουρα όχι :P Απλά θα έχω καλύτερη εξυπηρέτηση (θεωρητικά) εάν αυτό χρειαστεί ποτέ.

Και εγώ αυτό κατάλαβα με μια γρήγορη ματιά αλλά λίγο που το έψαξα τους πόντους αυτούς μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις για δώρα και όχι καύσιμα.

Θέλω να έχω ρεύμα από τις 28/5, ελπίζω να είναι εφικτό. Πόσο σου είχε πάρει εσένα;

Καλησπέρα.. Αν δοθεί η εντολή από τον παροχο ο Δεδδηε ενεργοποιεί το ρεύμα εντός τριών ημερών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Αν δοθεί η εντολή από τον παροχο ο Δεδδηε ενεργοποιεί το ρεύμα εντός τριών ημερών.. 

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά από τον Απρίλιο έχει λήξει το συμβόλαιο της elpedison και το σκέστομαι για nrg save 40%. Έβαλα την κατανάλωση στο excel και το συγκεκριμένο πακέτο για 7700KW βγαίνει το οικομικότερο. Σκέφτομαι να το συνδυάσω με αέριο που με την συνδυαστική έκπτωση βγαίνει στα ίδα με την elpedison. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι η 24 μηνη δέσμευση. 

 

Τώρα έχουμε και ένα εξοχικό που έχουμε το Electricity Home Day με 0,08950 και μηδέν πάγιο. Αυτό το πρόγραμμα έχει και ΟΤΣ αλλά τον τελευταίο χρόνο ήταν αμελητέο το ποσό, 1,8€ σύνολο. Και απ' ότι είδα έχουν βγάλει τώρα οι εταιρείες προγράμματα για εξοχικό και χαμηλότερη τιμή ΚW τους καλοκαιρινούς μήνες και τις περιόδους των διακοπών. Αυτά τα προγράμματα απ' ότι είδα έχουν ΟΤΣ.

Η εναλλακτική για το εξοχικό είναι μεταξύ we energy και volterra με σταθερή χρέωση μηδέν πάγιο και χωρίς δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η ΟΤΣ στο nrg save 40%? Μήπως συμφέρει τώρα το καλοκαίρι να μην βάλουμε το fixed?

το καλοκαίρι δε μπορεί να μαντέψει κάποιος πόσο θα είναι η ΟΤΣ.

Ο τρόπος υπολογισμού ρήτρας περιγράφεται στο συμβόλαιο

59 λεπτά πριν, AlphaAlpha είπε

Η εναλλακτική για το εξοχικό είναι μεταξύ we energy και volterra με σταθερή χρέωση μηδέν πάγιο και χωρίς δέσμευση.

καλύτερα volterra, εκτός αν εννοείς κάποιο άλλο πρόγραμμα (εκτός excel) για we energy

59 λεπτά πριν, AlphaAlpha είπε

Σκέφτομαι να το συνδυάσω με αέριο που με την συνδυαστική έκπτωση βγαίνει στα ίδα με την elpedison

καλύτερα Ηρών Flex για το αέριο ,αλλά υπάρχει αντίστοιχο ήδη θέμα ,οπότε εκεί η συνέχεια

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα volterra, εκτός αν εννοείς κάποιο άλλο πρόγραμμα (εκτός excel) για we energy

Από we energy εννοώ το we free που έχει σχεδόν ίδια χρέωση με της Volterra. Αλλά βλέπω ότι η wefree μπορεί να κάνει διακοπή της έκπτωσης οπότε η Voterra φαίνεται καλύτερη επιλογή.

 

23 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα Ηρών Flex για το αέριο ,αλλά υπάρχει αντίστοιχο ήδη θέμα ,οπότε εκεί η συνέχεια

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AlphaAlpha είπε

Από we energy εννοώ το we free που έχει σχεδόν ίδια χρέωση με της Volterra. Αλλά βλέπω ότι η wefree μπορεί να κάνει διακοπή της έκπτωσης οπότε η Voterra φαίνεται καλύτερη επιλογή.

δεν είναι μόνο αυτό , 6 μήνες κρατά η έκπτωση ,το αναφέρει στους όρους ,μετά απο 0,080 πάει 0,0925, στο excel έβαλα μέσο όρο για ένα χρόνο (αν κρατήσει την έκπτωση 6 μήνες)

12 ώρες πριν, epir21 είπε

Και εγώ αυτό κατάλαβα με μια γρήγορη ματιά αλλά λίγο που το έψαξα τους πόντους αυτούς μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις για δώρα και όχι καύσιμα.

το ίδιο στη shell (με NRG)  ,αλλά εκεί τουλάχιστον εξαργυρώνεις 1600 πόντους για μέσα-έξω πλύσιμο

Δες μήπως έχει κάτι αντίστοιχο η Ελιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με την Ελίν. για να κάνω την σύμβαση και μου ζήτησαν φωτογραφία του ρολογιού την οποία και έστειλα.

Προέκυψε ότι το σπίτι διαθέτει νυχτερινό ρεύμα (δεν το γνώριζα) και έτσι μου έστειλαν σύμβαση για το Fixed! Οικιακό Νυχτερινό, βλέπω είναι και αυτό αντίστοιχο με το απλό Fixed! Οικιακό απλώς έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο, αλλα λογικό μιάς και έχει χαμηλότερη τιμή κατά την διάρκεια της νυχτερινής κατανάλωσης. Προχωράω με αυτό όπως και να έχει μιας και δεν έχει δέσμευση και βλέπουμε στην πορεία εαν αξίζει να αλλάξω ανάλογα με την κατανάλωση.

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας γιατί δεν γνώριζα αρκετά πράγματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, epir21 είπε

Μίλησα με την Ελίν. για να κάνω την σύμβαση και μου ζήτησαν φωτογραφία του ρολογιού την οποία και έστειλα.

Προέκυψε ότι το σπίτι διαθέτει νυχτερινό ρεύμα (δεν το γνώριζα) και έτσι μου έστειλαν σύμβαση για το Fixed! Οικιακό Νυχτερινό, βλέπω είναι και αυτό αντίστοιχο με το απλό Fixed! Οικιακό απλώς έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο, αλλα λογικό μιάς και έχει χαμηλότερη τιμή κατά την διάρκεια της νυχτερινής κατανάλωσης. Προχωράω με αυτό όπως και να έχει μιας και δεν έχει δέσμευση και βλέπουμε στην πορεία εαν αξίζει να αλλάξω ανάλογα με την κατανάλωση.

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας γιατί δεν γνώριζα αρκετά πράγματα! 

Καλησπερα... Θα περασουν και απο τον Δεδδηε να παρουν την μετρηση....Ξερεις αν εχει ληξει το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου; Μπορει αν εχει ληξει να ζητησουν νεα ΥΔΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2021 στις 5:31 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα... Θα περασουν και απο τον Δεδδηε να παρουν την μετρηση....Ξερεις αν εχει ληξει το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου; Μπορει αν εχει ληξει να ζητησουν νεα ΥΔΕ..

Δεν γνωρίζω δυστυχώς και για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό. Δεν μου έχει αναφέρει κάποιος κάτι, ούτε από την Ελιν ούτε από το μεσιτικό ούτε η ιδιοκτήτρια, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα και να καθυστερήσει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, epir21 είπε

Δεν γνωρίζω δυστυχώς και για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό. Δεν μου έχει αναφέρει κάποιος κάτι, ούτε από την Ελιν ούτε από το μεσιτικό ούτε η ιδιοκτήτρια, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα και να καθυστερήσει κάτι;

Σε ποια περιοχη είσαι;; Για να αλλάξεις παροχο περναει ο Δεδδηε και καταγραφεί την ένδειξη της παροχης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...