Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, thespartian είπε

Ως πελάτης της nrg από 1η Απριλίου, να αναφέρω ότι και στους δύο λογαριασμούς που μου έχουν στείλει υπάρχει χρέωση του fixed. Θα έπρεπε να υπάρχει και στους λογαριασμούς του φίλου αφού και αυτός το είχε επιλέξει από την αρχή.

Αν δεν υπάρχει, κάποιος το είχε αφαιρέσει εξ αρχής από το συμβόλαιο του φίλου και όχι τώρα.

Κι αν δεν υπηρχε λογικα θα εκανε κατι(επικοινωνια μαζι τους) για να δει για ποιον λογο δεν το ειχαν εφαρμοσει στον 1ο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που έχω να πω εγώ ως παλιός πελάτης της nrg είναι ότι έπεσε πολύ στα μάτια μου από την στιγμή που ζητούσα αναλυτικά τις χρεώσεις της ΟΤΣ και απαντούσαν ότι νάνε.

Εδώ τώρα τους ενημέρωσα να μου στείλουν για τον τελευταίο λογαριασμό πριν φύγω ανάλυση και αυτοί πάλι τίποτα αλλά δεν με πειράζει και πολύ,δεν θα τους πληρώσω μέχρι να δω τη χρέωσαν σαν ρήτρα αποχώρησης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

από την στιγμή που ζητούσα αναλυτικά τις χρεώσεις της ΟΤΣ και απαντούσαν ότι νάνε.

κοίτα, αυτό βασικά κανένας πάροχος δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα .

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Κι αν δεν υπηρχε λογικα θα εκανε κατι(επικοινωνια μαζι τους) για να δει για ποιον λογο δεν το ειχαν εφαρμοσει στον 1ο λογαριασμο.

τελικά ήξερε οτι δεν είχε ενεργοποιηθεί

μάλλον το διόρθωσε ο πωλητής και βασικά έγινε η χοντράδα

_________________________________________________________

αφου συζητούσαμε και το ενδεχόμενο να αφήσει χωρίς Fixed απο Οκτώβριο

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , ειμαι στην Ελιν και σε λιγο καιρο ληγει το συμβολαιο μου ,το συμβολαιο μου ειναι το electricon νυχτερινο 365.Γενικα αρκετα ευχαριστημενος απο την εταιρεια.Θελω να ρωτησω με βαση τα παρακατω που ειναι στους ειδικους ορους του προγραμματος μετα την ληξη του συμβολαιου γινεται αοριστου??Δεν θελω να φυγω απο αυτο το προγραμμα.

 

 

οροι.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον καθισα και αναλυσα εναν λογαριασμο προτεργιας και εχω πληρη εικονα και στοιχεια.
Κατ' αρχην το μονο που μπορει να αλλαξει απο εναν παροχο σε αλλον ειναι:
Α. ΠΑΓΙΟ.
Β.ΤΙΜΗ KWH
Γ. ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΟΤΣ

Στην προτεργια σε ενα κανονικο συμβολαιο μπαινει ΟΤΣ μετα τους πρωτους 6 μηνες. συνηθες σχεδον σε ολους τους παροχους.

Για να βρουμε ποσο θα χρεωθουμε εξτρα πρεπει να ξερουμε το ανω οριο πανω απο το οποιο γινεται προσαυξηση και το οποιο αναγραφεται στο συμβολαιο. εστω Χ. και το Χ στην προτεργια ειναι 50€/mwh

Y = MTA*A+B

η διαφορα Υ-Χ εινα αυτο που θα πληρώσουμε ανα mwh

MTA απο το site https://www.enexgroup.gr/el/markets-reports.
εχει 1 αρχειο για καθε μηνα και η τιμη που μας ενδιαφέρει ειναι η DAM στη σελιδα 4. 
για τους μηνες ΟΚΤ, ΝΟΕ, ΔΕΚ 2020 ΚΑΙ ΙΑΝ 2021 
εχουμε: 46,22+52,66+58,39+52,52 = 210,79 / 4 = 52,6975

Α: Συντελεστης προσαυξησης που πρεπει να αναφέρεται στο συμβολαιο ή να οριζεται ισος με τον συντ απωλειων δικτυου. αυτος στην προτεργια ειναι 1,15 και σε αλλους παροχους παιζει απο 1,13 εως  και 1,20

Β: συντελεστής προσαύξησης Β που ορίζεται στην σύμβαση του Παρόχου και συνηθως είναι ίσος με τις προσαυξήσεις συστήματος ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΕΛΑΠΕ που βρισκουμε στην ιστοσελιδα 
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras
ανοιγουμε το αρχειο ετους που μας ενδιφερει παιρνουμε για καθε μηνα την τιμη "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ(€/MWh)"
Για τους μηνες ΟΚΤ, ΝΟΕ, ΔΕΚ 2020 ΚΑΙ ΙΑΝ 2021 έχουμε: 6,727+17,008+16,085+7,663=47,483/4 = 11,87.

αρα Υ = 52,6975 * 1,15 + 11,87 = 72,47  €/mhw

Αρα η προτεργια θελει 72,47 - 50= 22,47 €/mwh. 

δηλαδη για 1438kwh που εκαψα θα πληρωσω εξτρα 22,47 Χ 1,438 = 32,31


Συμφωνα με τα νεα στοιχεια απο τους μηνες 02/03/04/05 2021 φαινεται οτι το Y θα διαμορφωθει περιπου στο 76,10 οποτε αναμενω την νεα χρεωση αρθρου 8.8. στα 26,10€/mwh

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Αυτό που έχω να πω εγώ ως παλιός πελάτης της nrg είναι ότι έπεσε πολύ στα μάτια μου από την στιγμή που ζητούσα αναλυτικά τις χρεώσεις της ΟΤΣ και απαντούσαν ότι νάνε.

Εδώ τώρα τους ενημέρωσα να μου στείλουν για τον τελευταίο λογαριασμό πριν φύγω ανάλυση και αυτοί πάλι τίποτα αλλά δεν με πειράζει και πολύ,δεν θα τους πληρώσω μέχρι να δω τη χρέωσαν σαν ρήτρα αποχώρησης.

Η nrg παντως φιανεται να  εχει ανω οριο OTS τα 55/mwh και συντελεστες Α.=1,18 και Β.=8.

Αρα θα εβγαζε στην περιπτωση μου 52,6975*1,18+8 = 70,18 δηλαδη 70,18 - 50 = εξτρα χρεωση 15,18 €/mwh,

15,18χ1,438 =21,82  στο λογαριασμο, περι τα 11 ευρω φτηνοτερα απο προτεργια στο αρθρο 8.8.

βεβαια δεν ξερω το κοστος kwh και το παγιο.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Η nrg παντως φιανεται να  εχει ανω οριο OTS τα 55/mwh και συντελεστες Α.=1,18 και Β.=8.

Αρα θα εβγαζε στην περιπτωση μου 52,6975*1,18+8 = 70,18 και εξτρα χρεωση 15,18 €/mwh, περι τα 11 ευρω φτηνοτερα.

βεβαια δεν ξερω το κοστος kwh και το παγιο.

Ήταν αρκετά καλή χρέωση κιλοβατώρας με κυμαινόμενο πάγιο βάση κατανάλωσης,αλλά όταν έχει στα χαρτιά ΟΤΣ 60 και πληρώνεις όταν είναι πιο χαμηλά (όπως έδειξες και με την προσαύξηση στο παράδειγμα σου) σε συνδυασμό με την μη διαφάνεια των χρεώσεων πηγαίνεις πολύ απλά σε πάροχο χωρίς ΟΤΣ (όπου κερδίζεις ακόμα περισσότερο βάση της καταναλώσεις σου και  της  τεράστιας βοήθειας του Excel του

@korakios .

Όπως είπε και ο @HERTHAN  και ο @korakios πιο πάνω και πολλές φορές,ακόμα και με ΟΤΣ αξίζει να φύγει κάποιος από την ΔΕΗ σε άλλον πάροχο.Τωρα τη θα γίνει σε έναν μήνα η σε έναν χρόνο το βλέπεις εκείνη την στιγμή.

Επεξ/σία από Kzaxas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Λοιπον καθισα και αναλυσα εναν λογαριασμο προτεργιας και εχω πληρη εικονα και στοιχεια.
Κατ' αρχην το μονο που μπορει να αλλαξει απο εναν παροχο σε αλλον ειναι:
Α. ΠΑΓΙΟ.
Β.ΤΙΜΗ KWH
Γ. ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΟΤΣ

Στην προτεργια σε ενα κανονικο συμβολαιο μπαινει ΟΤΣ μετα τους πρωτους 6 μηνες. συνηθες σχεδον σε ολους τους παροχους.

Για να βρουμε ποσο θα χρεωθουμε εξτρα πρεπει να ξερουμε το ανω οριο πανω απο το οποιο γινεται προσαυξηση και το οποιο αναγραφεται στο συμβολαιο. εστω Χ. και το Χ στην προτεργια ειναι 50€/mwh

Y = MTA*A+B

η διαφορα Υ-Χ εινα αυτο που θα πληρώσουμε ανα mwh

MTA απο το site https://www.enexgroup.gr/el/markets-reports.
εχει 1 αρχειο για καθε μηνα και η τιμη που μας ενδιαφέρει ειναι η DAM στη σελιδα 4. 
για τους μηνες ΟΚΤ, ΝΟΕ, ΔΕΚ 2020 ΚΑΙ ΙΑΝ 2021 
εχουμε: 46,22+52,66+58,39+52,52 = 210,79 / 4 = 52,6975

Α: Συντελεστης προσαυξησης που πρεπει να αναφέρεται στο συμβολαιο ή να οριζεται ισος με τον συντ απωλειων δικτυου. αυτος στην προτεργια ειναι 1,15 και σε αλλους παροχους παιζει απο 1,13 εως  και 1,20

Β: συντελεστής προσαύξησης Β που ορίζεται στην σύμβαση του Παρόχου και συνηθως είναι ίσος με τις προσαυξήσεις συστήματος ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΕΛΑΠΕ που βρισκουμε στην ιστοσελιδα 
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras
ανοιγουμε το αρχειο ετους που μας ενδιφερει παιρνουμε για καθε μηνα την τιμη "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ(€/MWh)"
Για τους μηνες ΟΚΤ, ΝΟΕ, ΔΕΚ 2020 ΚΑΙ ΙΑΝ 2021 έχουμε: 6,727+17,008+16,085+7,663=47,483/4 = 11,87.

αρα Υ = 52,6975 * 1,15 + 11,87 = 72,47  €/mhw

Αρα η προτεργια θελει 72,47 - 50= 22,47 €/mwh. 

δηλαδη για 1438kwh που εκαψα θα πληρωσω εξτρα 22,47 Χ 1,438 = 32,31


Συμφωνα με τα νεα στοιχεια απο τους μηνες 02/03/04/05 2021 φαινεται οτι το Y θα διαμορφωθει περιπου στο 76,10 οποτε αναμενω την νεα χρεωση αρθρου 8.8. στα 26,10€/mwh

Στην Ελίν το Β είναι 5.7 δηλαδή ακόμη ποιο φθηνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως στους τελευταιους 3 λογαριασμους εχω πληρωσει για 3798 kwh εξτρα 33,02€ λογο 8.8

που σημαινει επιβαρυσνη 33,02/3798 = 0,0087€/kwh.

Δηλαδη απο 0,06065 στην ουσια πληρωνω 0,06934€ / kwh.

Μολις τελειωσει το συμβολαιο θα πρεπει να δω το συμβολαιο χωρις OTΣ τι παγιο και τι χρεωση kwh εχει.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Όπως είπε και ο @HERTHAN  και ο @korakios πιο πάνω και πολλές φορές,ακόμα και με ΟΤΣ αξίζει να φύγει κάποιος από την ΔΕΗ σε άλλον πάροχο.Τωρα τη θα γίνει σε έναν μήνα η σε έναν χρόνο το βλέπεις εκείνη την στιγμή.

Επειδη ειναι πολυ ρισκο ομως ενα προγραμμα με ΟΤΣ παντα προτεινω να επιλεγουν προγραμματα χωρις ΟΤΣ για να ξερουν τι πληρωνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και σε εμένα η ώρα να φύγω από elpedison μιας και το συμβόλαιο λήγει, ήμουν από τους τυχερούς που ειχα fixed 1,5 e οπότε με την ανανέωση αν την κάνω πάω στα 9 ---> not gonna happen.

Τσεκαρα το excel (πολύ χρήσιμο και μπράβο παιδιά για την βοήθεια) γλυκοκοιταζω το Ελιν fixed οικιακό νυχτερινό , βλέπω πάγιο 1.88 και χωρίς δέσμευση αλλά δεν βλέπω έκπτωση συνέπειας (εκτός και αν δεν κοιτάω καλά..). 

Καταναλώσεις τον χειμώνα που έρχεται θα έχω σίγουρα παραπάνω από πέρυσι (τριφασικό , κατανάλωση 4μηνου τον χειμώνα ~2500kwh), έχετε υπόψη κάποιον άλλο πέρα από Ελιν με fixed ή χωρίς OTΣ να προτείνετε;

Θενξ !

Επεξ/σία από morgoth_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε εναντι στο παλικαρι για το οποιο εκανα την αιτηση απο την NRG , το fixed που το ειχε ενεργοποιημενο απο την υπογραφη του συμβολαιου, ειναι στα 4.53 για 34 ημερες, οποτε ειναι με το παλιο, στα 4/30 ημερες. Το αναφερω πληροφοριακα για το ολο θεμα με την "νεα" fixed ρητρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Ηρθε εναντι στο παλικαρι για το οποιο εκανα την αιτηση απο την NRG , το fixed που το ειχε ενεργοποιημενο απο την υπογραφη του συμβολαιου, ειναι στα 4.53 για 34 ημερες, οποτε ειναι με το παλιο, στα 4/30 ημερες. Το αναφερω πληροφοριακα για το ολο θεμα με την "νεα" fixed ρητρα.

Ναι για όσους το είχαν ήδη ενεργοποιημένο κομπλέ  ,τώρα για όσους το ενεργοποίησαν απο 1/6 θα μας τα πει ο ΣτΚ όπου και έστειλα σήμερα .

4 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Η nrg παντως φιανεται να  εχει ανω οριο OTS τα 55/mwh και συντελεστες Α.=1,18 και Β.=8.

απο 60 σε 55 ,τώρα 52

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-06/Ρήτρα αναπροσαρμογής.pdf

4 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Αρα θα εβγαζε στην περιπτωση μου 52,6975*1,18+8 = 70,18 δηλαδη 70,18 - 50 = εξτρα χρεωση 15,18 €/mwh,

20,18 θες να πεις :)

+0,032 βγαίνει η χρέωση  για Απρίλιο , ~0,095 τελική , δε λέει

3 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

γλυκοκοιταζω το Ελιν fixed οικιακό νυχτερινό , βλέπω πάγιο 1.88 και χωρίς δέσμευση αλλά δεν βλέπω έκπτωση συνέπειας (εκτός και αν δεν κοιτάω καλά..). 

0,085 δεν είναι με την έκπτωση ή κάνω λάθος?

5 ώρες πριν, bill27 είπε

Καλημερα , ειμαι στην Ελιν και σε λιγο καιρο ληγει το συμβολαιο μου ,το συμβολαιο μου ειναι το electricon νυχτερινο 365.Γενικα αρκετα ευχαριστημενος απο την εταιρεια.Θελω να ρωτησω με βαση τα παρακατω που ειναι στους ειδικους ορους του προγραμματος μετα την ληξη του συμβολαιου γινεται αοριστου??

Σίγουρα γίνεται αορίστου . καλύτερα να τους ρωτήσεις τι παίζει μιας και σε αορίστου μπορούν να σε περάσουν σε άλλο πρόγραμμα αν δεν υπάρχει το παλιό με άλλες χρεώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Σωστα τόσο βγαίνει 0.085 ημέρας, 0.066 νύχτας

άρα κομπλέ το excel :)

λογικά η Solar και ίσως η Voltera (ανάλογα την κατανάλωση) θα σου δίνει κάτι περισσότερο , το αν αξίζει εσύ το ξέρεις

Δηλαδή δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...