Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Σχετικά με την παγίδα καταχώρησης των ενδείξεων σας...

Παράδειγμα

α. Κατανάλωσα 1600kWh σε 120 ημέρες. Στην εκκαθάριση λοιπόν του 4μηνου όλες οι KWh υπολογίζονται στην χαμηλή κλίμακα ΥΚΩ άσχετα από το διάστημα που τις κατανάλωσα (πχ τις κατανάλωσα όλες σε 30 ημέρες αλλά εκκαθάριση σε 120 ημέρες).

β. Κατανάλωσα 1600kWh σε 120 ημέρες. Κάθε μήνα δήλωνα ένδειξη. Εάν τις 1600 kWh τις κατανάλωσα σε έναν και μόνο μήνα και καταχώρησα ένδειξη στον πάροχο μου, τότε θα εκκαθαριστώ σε 30 μέρες αντί για 120...που σημαίνει πως θα χρεωθώ 3 κλίμακες ΥΚΩ για την ίδια κατανάλωση.

Οπότε προσέχετε

Η ΔΕΗ δεν χρεώνει ΟΤΣ σε κανένα πρόγραμμα. Αν μπορείς στείλε μου λογαριασμό Μαίου Home Enter (με κατανάλωση Μαιου) και μηδενική CO2. Δεν έχω ΔΕΗ για να μου έρθει η χρέωση αλλά ήρθε σε άλλους

Έχω το myhome enter και αν μπεις στο site της ΔΕΗ, δεν χρεώνεσαι ούτε ΟΤΣ ούτε CO2.

Διάβασα ότι η ΔΕΗ χρέωσε για τον Μάιο CO2. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Σχετικά με την παγίδα καταχώρησης των ενδείξεων σας...

Παράδειγμα

α. Κατανάλωσα 1600kWh σε 120 ημέρες. Στην εκκαθάριση λοιπόν του 4μηνου όλες οι KWh υπολογίζονται στην χαμηλή κλίμακα ΥΚΩ άσχετα από το διάστημα που τις κατανάλωσα (πχ τις κατανάλωσα όλες σε 30 ημέρες αλλά εκκαθάριση σε 120 ημέρες).

β. Κατανάλωσα 1600kWh σε 120 ημέρες. Κάθε μήνα δήλωνα ένδειξη. Εάν τις 1600 kWh τις κατανάλωσα σε έναν και μόνο μήνα και καταχώρησα ένδειξη στον πάροχο μου, τότε θα εκκαθαριστώ σε 30 μέρες αντί για 120...που σημαίνει πως θα χρεωθώ 3 κλίμακες ΥΚΩ για την ίδια κατανάλωση.

Οπότε προσέχετε

 

Δεν νομιζω οτι λειτουργει ετσι οπως το λες. Που τα ειδες/διαβασες αυτα?

Το οτι στελνεις ενδειξη καθε μηνα δεν σημαινει οτι θα παρεις 12 εκκαθαριστικους. Οι εκκαθαριστικοι ειναι παντα 3 ανα 4 μηνες και με βαση αυτους γινεται η χρεωση.

Το μονο που εξασφαλιζεις οταν στελνεις μετρηση ειναι να σου ερθει ο εναντι ακριβως οσο πρεπει ωστε να μην ερχεται ο εκκαθαριστικος με μεγαλο ποσο.  

εκκαθαριση δεν γινεται μηνιαιως και η κλιμακα YKΩ αφορα τετραμηνο. Υπαρχουν και σχετικοι νομοι.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Δεν νομιζω οτι λειτουργει ετσι οπως το λες. Που τα ειδες/διαβασες αυτα?

Το οτι στελνεις ενδειξη καθε μηνα δεν σημαινει οτι θα παρεις 12 εκκαθαριστικους. Οι εκκαθαριστικοι ειναι παντα 3 ανα 4 μηνες και με βαση αυτους γινεται η χρεωση.

Το μονο που εξασφαλιζεις οταν στελνεις μετρηση ειναι να σου ερθει ο εναντι ακριβως οσο πρεπει ωστε να μην ερχεται ο εκκαθαριστικος με μεγαλο ποσο.  

εκκαθαριση δεν γινεται μηνιαιως και η κλιμακα YKΩ αφορα τετραμηνο. Υπαρχουν και σχετικοι νομοι.

Εντάξει...αν θες δοκίμασε το πάντως. Η εκκαθάριση θα γίνει στις 30 μέρες με αναγωγή στις 120 όπως λέει και ο νόμος...που σημαίνει πως οι 1600 kWh που δήλωσες σε ενα μήνα θα εκκαθαριστούν ως εξής:

400 στην χαμηλή κλίμακα (1600*30/120)

50 στην δέυτερη κλίμακα (200*30/120)

και οι υπόλοιπες στην υψηλή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις μου ειπε ο γνωστος μου το προγραμμα της βατ που απο οτι λεει δεν εχει ξαναβγει τετοιο ....

Θα λεγεται zero κ θα πληρωνεις μου ειπε οτι πληρωνει η βατ για να το αγορασει το ρευμα συν πχ 2 ευρω ανα 100 κιλοβατωρες για τις υπηρεσιες της βατ, δηλ για 1000 κιλοβατωρες 20 ευρω.....

Κ τιποτα αλλο εξτρα ολα θα ειναι μεσα κ σε καθε λογαριασμο θα εχει αναλυτικα ποσο αγοραζει η βατ το ρευμα .

Ηδη μου ειπε το εχουν καποιοι κ απο σημερα θα υπαρχει διαφημιση παντου!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superbull76 είπε

Παιδια μολις μου ειπε ο γνωστος μου το προγραμμα της βατ που απο οτι λεει δεν εχει ξαναβγει τετοιο ....

Θα λεγεται zero κ θα πληρωνεις μου ειπε οτι πληρωνει η βατ για να το αγορασει το ρευμα συν πχ 2 ευρω ανα 100 κιλοβατωρες για τις υπηρεσιες της βατ, δηλ για 1000 κιλοβατωρες 20 ευρω.....

Κ τιποτα αλλο εξτρα ολα θα ειναι μεσα κ σε καθε λογαριασμο θα εχει αναλυτικα ποσο αγοραζει η βατ το ρευμα .

Ηδη μου ειπε το εχουν καποιοι κ απο σημερα θα υπαρχει διαφημιση παντου!!!!!!

Μακρια απο watt πανω απο 40 σεντ Ρητρα εχει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Παιδια μολις μου ειπε ο γνωστος μου το προγραμμα της βατ που απο οτι λεει δεν εχει ξαναβγει τετοιο ....

Θα λεγεται zero κ θα πληρωνεις μου ειπε οτι πληρωνει η βατ για να το αγορασει το ρευμα συν πχ 2 ευρω ανα 100 κιλοβατωρες για τις υπηρεσιες της βατ, δηλ για 1000 κιλοβατωρες 20 ευρω.....

Κ τιποτα αλλο εξτρα ολα θα ειναι μεσα κ σε καθε λογαριασμο θα εχει αναλυτικα ποσο αγοραζει η βατ το ρευμα .

Ηδη μου ειπε το εχουν καποιοι κ απο σημερα θα υπαρχει διαφημιση παντου!!!!!!

Σε γυάλινη μπάλα είδε τέτοιο πρόγραμμα; Γιατί μόνο εκεί πιστεύω μπορεί να φανεί.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Δεν ξέρω , τι να σου πω αυτά μου είπε αυτά σας λέω .

https://www.watt-volt.gr/zero/

Για δείτε κ πείτε μου αν αξίζει εσείς που ξέρετε 

wow μαλλον μιλαμε για το φθηνοτερο πακετο της αγορας νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bill27 είπε

wow μαλλον μιλαμε για το φθηνοτερο πακετο της αγορας νομιζω...

κράτα μικρό καλάθι

47 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε γυάλινη μπάλα είδε τέτοιο πρόγραμμα; Γιατί μόνο εκεί πιστεύω μπορεί να φανεί.😁

όντως το έχει ,αλλά είμαι δύσπιστος

34 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Δεν ξέρω , τι να σου πω αυτά μου είπε αυτά σας λέω .

https://www.watt-volt.gr/zero/

Για δείτε κ πείτε μου αν αξίζει εσείς που ξέρετε 

Ωραία , γιατί δεν τον ρώτησες τι ακριβώς παίζει ? Θέλει ετήσια συνδρομή ? Θέλει να γίνεις παραγωγός ?

Τι να πω εκτός αν μπήκαν πιο νωρίς τα φωτοβολταϊκά που είχα αναφέρει (αλλά και πάλι)

Edit: Μήπως εννοεί σταθερή επιπλέον χρέωση 0,02Ε/Kw ????!!!! έχω καεί !

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχω το myhome enter και αν μπεις στο site της ΔΕΗ, δεν χρεώνεσαι ούτε ΟΤΣ ούτε CO2.

Διάβασα ότι η ΔΕΗ χρέωσε για τον Μάιο CO2.

Συμβόλαια home online μέχρι πρόσφατα είχαν κανονικά ρήτρα CO2 ,τώρα το βγάλανε χωρίς (και αλλάξαν και χρεώσεις)

2 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Το οτι στελνεις ενδειξη καθε μηνα δεν σημαινει οτι θα παρεις 12 εκκαθαριστικους. Οι εκκαθαριστικοι ειναι παντα 3 ανα 4 μηνες και με βαση αυτους γινεται η χρεωση.

Όταν δίνεις απο τηλ κάποιοι πάροχοι ,πχ Ζενιθ το βαπτίζουν εκκαθαριστικό , ενώ η NRG κανονικά , έναντι (άσχετη λεπτομέρεια!)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

κράτα μικρό καλάθι

όντως το έχει ,αλλά είμαι δύσπιστος

Ωραία , γιατί δεν τον ρώτησες τι ακριβώς παίζει ? Θέλει ετήσια συνδρομή ? Θέλει να γίνεις παραγωγός ?

Τι να πω εκτός αν μπήκαν πιο νωρίς τα φωτοβολταϊκά που είχα αναφέρει (αλλά και πάλι)

Edit: Μήπως εννοεί σταθερή επιπλέον χρέωση 0,02Ε/Kw ????!!!! έχω καεί !

Συμβόλαια home online μέχρι πρόσφατα είχαν κανονικά ρήτρα CO2 ,τώρα το βγάλανε χωρίς (και αλλάξαν και χρεώσεις)

Όταν δίνεις απο τηλ κάποιοι πάροχοι ,πχ Ζενιθ το βαπτίζουν εκκαθαριστικό , ενώ η NRG κανονικά , έναντι (άσχετη λεπτομέρεια!)

Αυτό είναι ΑΤΟΠΟ !

Λες ότι το online ΔΕΝ είχε CO2. Δεν το ξέρω (είμαι στο enter), αλλά ΤΙ σημασία έχει αφού δεν χρέωσαν ΠΟΤΕ !!!!

ΥΓ. Τώρα, που θα χρεώσουν, λες ότι το έβαλαν !! ΠΙΘΑΝΟΝ, αλλά έχει καμία σημασία ???

Αφού δεν χρεώθηκε ΚΑΝΕΙΣ !!!

ΥΓ. Η μήπως εννοείς ότι χρεωθηκαν κάποιοι τον Μάιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Δεν ξέρω , τι να σου πω αυτά μου είπε αυτά σας λέω .

https://www.watt-volt.gr/zero/

Για δείτε κ πείτε μου αν αξίζει εσείς που ξέρετε 

To good to be true. Προβλέπω ότι θα γελάσουμε με αυτό το πακέτο. Κάποιο φάβο έχει η λάκα.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το zero, υποθέτω αυτό που εννοεί είναι τιμή αγοράς (Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς?) και επιπλέον η χρέωση zero. Οπότε ουσιαστικά έχει ΟΤΣ.

Με τα δεδομένα τα τωρινά πρόχειρα που το έκανα έχει ελάχιστο όφελος σε σχέση με ΔΕΗ. Αν πέσει η τιμή προφανώς θα ισχύουν άλλα.

 

Αυτό λέει: "πληρώνεις για το κόστος της ενέργειας που καταναλώνεις βάσει της χονδρεμπορικής τιμής ρεύματος , ποσό ίδιο ακριβώς με αυτό που έχει καταβάλει η WATT+VOLT για να σου προμηθεύσει την απαιτούμενη ηλεκτρική ενέργεια"

+ το zero

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό είναι ΑΤΟΠΟ !

τοπικό είναι μην αγωνεσαι

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λες ότι το online ΔΕΝ είχε CO2.

ποτέ δεν το είπα αυτό , ξαναδιάβασε αν είναι παρακαλώ, λέω οτι προέβλεπε CO2 κανονικά

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

αλλά ΤΙ σημασία έχει αφού δεν χρέωσαν ΠΟΤΕ !!!!

δεν ξέρω , ρώτα καλύτερα στο άλλο topic με το enter/online

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Τώρα, που θα χρεώσουν, λες ότι το έβαλαν !!

ποτέ δεν το είπα αυτό

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Η μήπως εννοείς ότι χρεωθηκαν κάποιοι τον Μάιο ?

δεν ξέρω , ρώτα καλύτερα στο άλλο topic με το enter/online

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...