Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από την χθεσινή παρότρυνση να στείλω email στην NRG και να τους πω ότι θα προσφύγω  στο ΣΤΕ για την δολιοφθορά και παραποίηση στο συμβόλαιο μου.  συμβουλή  που μου έδωσαν κάποιοι καλοί συναγωνιστές για φθηνότερο ρεύμα εδώ μέσα πήρα πρωί πρωί αυτό το μνμ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι θα εξετάσουμε το αίτημα σας και θα επανέλθουμε εκ νέου.

Παραμένουμε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση

Μετά από λίγο είχα κλήση στο κινητό μου και χωρίς κάποια δικαιολογία  και συγνώμη μου είπαν απλά  ότι θα  μου στείλουν την αίτηση fixed με τα 4 ευρώ να την συμπληρώσω και να την στείλω το οποίο και θα κάνω.Εξήγηση για το περιστατικό  δεν δόθηκε καμία και ήθελα να τους τα έχωνα και τηλεφωνικά άλλα δεν μπορούσα επειδή ήμουν στην εργασία μου.Ευχαριστώ τον KORAKIOS ΚΑΙ HERTHAN.Εύχομαι ΚΟRAKIOS να βγάλεις και συ άκρη  σύντομα μ αυτούς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

Σίγουρα γίνεται αορίστου . καλύτερα να τους ρωτήσεις τι παίζει μιας και σε αορίστου μπορούν να σε περάσουν σε άλλο πρόγραμμα αν δεν υπάρχει το παλιό με άλλες χρεώσεις .

Ευχαριστω για την απαντηση.Θα επικοινωνησω μαζι τους να δω τι θα μου πουνε.Πιστευω πως θα μου το αφησουν αοριστου απο το να με χασουν σαν πελατη...Παντως με υπολογισμους που εκανα εναν ολοκληρο χρονο η kwh μαζι με το παγιο χωρις φπα βγαινει περιπου 0.0731€ ,δεν πιστευω δλδ οτι δεν βγαζουν και αυτοι κατι δλδ δεν ειναι ζημιογονο για την εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Εύχομαι ΚΟRAKIOS να βγάλεις και συ άκρη  σύντομα μ αυτούς.

εγώ λογικά 4Ε θα πληρώνω μιας και συμπτωματικά έκανα πιο μπροστά την αίτηση . Το θέμα είναι οτι έστω γίνεται κάποιο θαύμα και πχ τα φωτοβολταϊκά μπουν δυναμικά και πέσει εντελώς η ΟΤΣ . Καταργώ το fixed , μετά όμως πχ το χειμώνα ,αν θελήσω να το ξαναβάλω τι θα γίνει ? Θα τους παρακαλάω και θα μανουριάζω για αυτά που δικαιούμαι?

Και κατα κυριο λόγο ,απλά δε μου αρέσουν τέτοιες κινήσεις . Ήδη η ΡΑΕ επέτρεψε την κοροϊδία με τις προωθήσεις χαμηλών τιμών κρύβοντας το κόστος της ρήτρας ,χωρίς να τους υποχρεώσει να δείχνουν το σύνολο τελευταίων μηνών (όπως γίνεται στο αέριο) . Εδώ δεν κάνουν ούτε καν ανάλυση όταν ζητηθεί για να κάνει κάποιος επαλήθευση....

Τώρα , αν πάνε να αναπροσαρμόζουν και το Fixed ,την κάτσαμε , γιαυτό και έστειλα ΡΑΕ και σήμερα στον ΣτΚ. Να μην περάσει δηλαδή σαν ξεχωριστή υπηρεσία .Θα δούμε

31 λεπτά πριν, bill27 είπε

Παντως με υπολογισμους που εκανα εναν ολοκληρο χρονο η kwh μαζι με το παγιο χωρις φπα βγαινει περιπου 0.0731€ ,δεν πιστευω δλδ οτι δεν βγαζουν και αυτοι κατι δλδ δεν ειναι ζημιογονο για την εταιρεια.

Δε νομίζω

Αναφορά σε κείμενο

Φέτος, ωστόσο, καταγράφηκε αύξηση κατά 6,9% έναντι του προηγούμενου μήνα, με το σύνολο των επιβαρύνσεων να αγγίζει τα 73,87 ευρώ ανά Μεγαβατώρα (MWh). Η άνοδος αυτή «μεταφράζεται» σε αύξηση κατά 4,8 ευρώ περίπου από τον Μάρτιο, όταν είχε διαμορφωθεί σε 69,08 ευρώ ανά Μεγαβατώρα. 

Αυξητικά είχε κινηθεί το κόστος και τον προηγούμενο μήνα, συγκριτικά με τον Φεβρουάριο. Έτσι, τον Μάρτιο εμφάνισε άνοδο κατά 6,43 ευρώ ανά Μεγαβατώρα σε μηνιαία βάση, δηλαδή κατά 10% περίπου από τον δεύτερο μήνα του έτους, όταν άγγιξε τα 62,65 ευρώ ανά Μεγαβατώρα. Αντίθετα, ο Φεβρουάριος είχε κινηθεί καθοδικά, έναντι του Ιανουαρίου, όταν το κόστος είχε ανέλθει σε 64,11 ευρώ ανά Μεγαβατώρα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Δε νομίζω

 

Οπως βλεπεις σε αυτο το αρθρο η ΟΤΣ δεν ξεπερασε ουτε τα 60 και το 2020 και το 2021.

https://energeia.shop/pos-ypologizetai-i-ots-2021-sygkrisi-paroxon/

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill27 είπε

Οπως βλεπεις σε αυτο το αρθρο η ΟΤΣ δεν ξεπερασε ουτε τα 60 και το 2020 και το 2021.

https://energeia.shop/pos-ypologizetai-i-ots-2021-sygkrisi-paroxon/

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για την εγκυρότητα του site και να προτιμήσω στοιχεία του ΑΔΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

καθώς και

https://energypress.gr/news/alma-sto-hondremporiko-kostos-ilektrikis-energeias

Δεν το λέω φυσικά για να σε πείσω , απλά εκφέρω την άποψή μου

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Θα ανεβουν οι τιμες..

Πρώτη φορά το αναφέρεις 😁

Και πάλι απο ΔΕΗ , φθηνότερα είμαστε :) Άλλωστε αυτός και ο λόγος του νήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για την εγκυρότητα του site και να προτιμήσω στοιχεία του ΑΔΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

καθώς και

https://energypress.gr/news/alma-sto-hondremporiko-kostos-ilektrikis-energeias

Δεν το λέω φυσικά για να σε πείσω , απλά εκφέρω την άποψή μου

Πρώτη φορά το αναφέρεις 😁

Και πάλι απο ΔΕΗ , φθηνότερα είμαστε :) Άλλωστε αυτός και ο λόγος του νήματος

Ένας φίλος που έχει nrg (χωρίς fixed), του ήρθε 0.108 τιμή ανά κιλοβατώρα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ένας φίλος που έχει nrg (χωρίς fixed), του ήρθε 0.107 τιμή ανά κιλοβατώρα.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ζητήσει ανάλυση του λογαριασμού μιας και η ρήτρα αναπροσαρμογής εξαρτάται την περίοδο κατανάλωσης καθώς και απο τον τρόπο υπολογισμού που αναφέρεται στο συμβόλαιο (εκτός αν το άλλαξαν χωρίς ενημέρωση).

Στην ανάλυση θα φανεί και καλό είναι αν δεν απαντήσουν σε 2 εργάσιμες να στείλει μέσω ΣτΚ και κοινοποίηση στη ΡΑΕ

Βέβαια και εγώ έστειλα στη ΡΑΕ για τη Ζενιθ και τους έκανε "ντα" 😁... (τουλάχιστον τώρα δεν αλλάζουν τους συντελεστές)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για την εγκυρότητα του site και να προτιμήσω στοιχεία του ΑΔΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

καθώς και

https://energypress.gr/news/alma-sto-hondremporiko-kostos-ilektrikis-energeias

Δεν το λέω φυσικά για να σε πείσω , απλά εκφέρω την άποψή μου

 

Μα και παλι εβαλα τα στοιχεια ολα του 2020 και η μεση οτς ειναι 58 και κατι για ολο τον χρονο,εγω πλhρωνω την kwh 0,073.Σαφως και εχει κερδος η εταιρεια σε βαθος χρονου

Χωρίς τίτλοοτς.jpg

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

Μα και παλι εβαλα τα στοιχεια ολα του 2020 και η μεση οτς ειναι 58 και κατι για ολο τον χρονο,εγω πλhρωνω την kwh 0,073.Σαφως και εχει κερδος η εταιρεια

Άλλο το 19 ,άλλο το 20 και άλλο το 21 . Κολλά δηλαδή στο το αν θα ισχύουν οι ίδιες χρεώσεις ή πουν να μπεις σε άλλο πρόγραμμα

Μακάρι να κάτσει το καλύτερο για σένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ζητήσει ανάλυση του λογαριασμού μιας και η ρήτρα αναπροσαρμογής εξαρτάται την περίοδο κατανάλωσης καθώς και απο τον τρόπο υπολογισμού που αναφέρεται στο συμβόλαιο (εκτός αν το άλλαξαν χωρίς ενημέρωση).

Στην ανάλυση θα φανεί και καλό είναι αν δεν απαντήσουν σε 2 εργάσιμες να στείλει μέσω ΣτΚ και κοινοποίηση στη ΡΑΕ

Βέβαια και εγώ έστειλα στη ΡΑΕ για τη Ζενιθ και τους έκανε "ντα" 😁... (τουλάχιστον τώρα δεν αλλάζουν τους συντελεστές)

Για 212 κιλοβατώρες του έβαλαν ρήτρα 6.06€, δηλαδή 0.02858 και αφορά έκδοση 17 Μαίου.

Ο επόμενος μπορεί να είναι μεγαλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για 212 κιλοβατώρες του έβαλαν ρήτρα 6.06€, δηλαδή 0.02858 και αφορά έκδοση 17 Μαίου.

Ο επόμενος μπορεί να είναι μεγαλύτερος.

Σε ποιο πρόγραμμα είναι ?  Μήπως τον συμφέρει να φύγει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...