Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι η χοντρική που αγοράζει ( φυσικά άμεσα συνδεδεμένη με την ΟΤΣ , μεγάλη παραπλάνηση)

0,02Ε/kw μέχρι 10.000Kw και 0,015 για >10.000Kw

ΜΛΑΚΙΕΣ της Watt.

Δεν εχουν τι να κανουν και σου λεει κατσε μπας και μπερδεψω κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

ΜΛΑΚΙΕΣ της Watt.

Δεν εχουν τι να κανουν και σου λεει κατσε μπας και μπερδεψω κανεναν.

Αφού ο κόσμος κοιτά τα νούμερα μόνο , φταίνε και οι πωλητές , θα την πατήσουν πάρα πολλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Αφού ο κόσμος κοιτά τα νούμερα μόνο , φταίνε και οι πωλητές , θα την πατήσουν πάρα πολλοί

Αμα ειναι μλακες και δεν καταλαβαινουν σε τι προγραμμα πανε και δεν ξερουν καλα να παθουν.

Υπαρχουν πολλα καλα προγραμματα χωρις ρητρες κι αλλες κρυφες χρεωσεις.Δεν χρειαζεται καν ν'ασχοληθει καποιος με το συγκεκριμενο προγραμμα ποσο μαλλον αν δεν καταλαβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

μπερδευτηκα λιγο με τις τελευεταιες σελιδες για αυτο θα ρωτησω κατευθειαν μιας και βλεπω εχετε γνωσεις στο θεμα!

Ειμαι στην ΔΕΗ (ημερήσιο και νυχτερινο απλο οικιακο ρευμα) και θελω να αλλαξω παροχο και ειμαι στην αναζητηση τωρα ψαχνοντας διαφορα προγραμματα στις υπαρχουσες εταιρειες ρευματος! Να πω οτι δεν ειμαι δικαιουχος κοινωνικου τιμολογιου οποτε το ρευμα μου ερχεται με το.... κανονικο κοστος!

 

Ψαχνοντας λοιπον και συγκρινοντας σε διαφορες πλατφορμες, καποιες μου εμφανιζουν διαφορετικες εταιρειες ως πιο συμφερουσες, δηλαδη με το χαμηλοτερο κοστος αν και στην ομαδα των φθηνοτερων εταιρειων γενικα ηταν πανω κατω οι ιδιες! Δηλαδη Volton, Protergia, Φυσικο αεριο, Ηρων κλπ Οποτε με μπερδεψε λιγο! 

Με βαση του οτι η μεση καταναλωση το 4μηνο ειναι κοντα 3000kwh, ποια πιστευεται οτι ειναι η πιο συμφερουσα- αξιοπιστη-τιμης/ποιοτητας εταιρεια? 

Ξερω οτι δεν πρεπει να κοιταω μονο την τιμη πωλησης του ρευματος, αλλα και διαφορες αλλες παγιδουλες οπως παγια, ΟΤΣ κλπ! Εσεις τι προτεινετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

Εσεις τι προτεινετε? 

Να διαβάσεις πρώτα την καρφιτσωμένη "προτεινόμενη ανάρτηση" και να συμπληρώσεις το excel :)

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Με βαση του οτι η μεση καταναλωση το 4μηνο ειναι κοντα 3000kwh

όντως και τόσο το τετράμηνο ? Ελπίζω να έχεις νυχτερινό φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο με μπερδεψε λιγο αλλα δεν εχω ιδεα και ποια ειναι η ετησια καταναλωση συνολικα! μονο του τελευταιου εκκαθαριστικου που μου ηρθε που ειναι 3095 μαζι ημερησιο και νυχτερινο ρευμα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Να διαβάσεις πρώτα την καρφιτσωμένη "προτεινόμενη ανάρτηση" και να συμπληρώσεις το excel :)

Αμαν βρε παιδακι μου και εσυ αμεσως διαβασε το excel...πες και ενα γεια τον ανθρωπο😄😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντωμεταξυ στο excel ουτε protergeia βλεπω ουτε volton που μου τα εμφανιζοναι ως φθηνοτερα σε αλλα sites... να υποθεσω οτι δεν συμφερουν καν, οποτε γι αυτο δεν μπηκαν?

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

και αυτο με μπερδεψε λιγο αλλα δεν εχω ιδεα και ποια ειναι η ετησια καταναλωση συνολικα! μονο του τελευταιου εκκαθαριστικου που μου ηρθε που ειναι 3095 μαζι ημερησιο και νυχτερινο ρευμα... :P

δεν έχεις τους προηγούμενους 2 εκκαθαριστικούς ? Αν όχι πας στο περίπου , δηλαδή παίζει ρόλο αν έχεις αντλία θερμότητας πχ για το χειμώνα και καλοκαίρι δεν χρησιμοποιείς τόσο κλιματιστικά (παράδειγμα)

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

Αμαν βρε παιδακι μου και εσυ αμεσως διαβασε το excel...πες και ενα γεια τον ανθρωπο😄😆

Μα έβαλα χαμογελάκι ? :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Εντάξει...αν θες δοκίμασε το πάντως. Η εκκαθάριση θα γίνει στις 30 μέρες με αναγωγή στις 120 όπως λέει και ο νόμος...που σημαίνει πως οι 1600 kWh που δήλωσες σε ενα μήνα θα εκκαθαριστούν ως εξής:

400 στην χαμηλή κλίμακα (1600*30/120)

50 στην δέυτερη κλίμακα (200*30/120)

και οι υπόλοιπες στην υψηλή...

 

Απο το site του ΗΡΩΝ

Μπορώ να καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις του μετρητή μου κάθε μήνα;

 

Ασφαλώς και μπορείς χρησιμοποιώντας την υπηρεσία «Μέτρα Μόνος σου», αφού κάνεις εγγραφή στην ηλεκτρονική μας πλατφόρμα My ΗΡΩΝ. Το χρονικό διάστημα καταχώρησης είναι συγκεκριμένο για κάθε κύκλο τιμολόγησης και θα λαμβάνεις «Έναντι Λογαριασμούς με Ένδειξη Πελάτη».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

εντωμεταξυ στο excel ουτε protergeia βλεπω ουτε volton που μου τα εμφανιζοναι ως φθηνοτερα σε αλλα sites... να υποθεσω οτι δεν συμφερουν καν, οποτε γι αυτο δεν μπηκαν?

στην ανάρτηση γράφω οτι είναι προγράμματα χωρίς ΟΤΣ :) καθώς και άλλα χρήσιμα πράγματα

Επίσης στο excel έχει και σχόλια , καλό είναι να τα διαβάσεις

Λείπουν όντως κάποια με σταθερή χρέωση αλλά περιμένο ένα της Watt&Volt να ξεκαθαρίσουν τη χρέωση (πάντα χωρίς ΟΤΣ). Δε συμφέρουν όμως καθόλου, απλά θα τα βάλω να είναι όλα μαζί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα που είμαι nrg έχω 0.062 τιμή κ πάγιο 2.50 κ σίγουρα σε λίγο θα έχω κ ρήτρα , αν βάλω το Φιξ νομίζω είναι πιο ακριβή από το zero ,σύμφωνα με την τιμή που με είπε ο γνωστόςου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superbull76 είπε

Εγώ τώρα που είμαι nrg έχω 0.062 τιμή κ πάγιο 2.50 κ σίγουρα σε λίγο θα έχω κ ρήτρα , αν βάλω το Φιξ νομίζω είναι πιο ακριβή από το zero ,σύμφωνα με την τιμή που με είπε ο γνωστόςου 

Η τιμη που σου ειπε ο γνωστος σου δεν στεκει,αποκλειεται να αγοραζει το ρευμα 0.095 την kwh.Λογικα η τιμη αυτη δεν θα ειναι σταθερη και θα ειναι οσο ειναι η ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

Η τιμη που σου ειπε ο γνωστος σου δεν στεκει,αποκλειεται να αγοραζει το ρευμα 0.095 την kwh.Λογικα η τιμη αυτη δεν θα ειναι σταθερη και θα ειναι οσο ειναι η ΟΤΣ

Άσχετα με το νούμερο , το οποίο είναι όντως υπερβολικό, δεν είπε οτι είναι σταθερή ,αλλά η χοντρική παλαιότερου μήνα

Μάλλον 0,095 θα έβγαινε συνολικά υποθέτω οτι εννοούσε ρα σε λίγο θα έχω κ ρήτρα , αν βάλω το Φιξ νομίζω είναι πιο ακριβή από το zero ,σύμφωνα με την τιμή που με είπε ο γνωστόςου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...