Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

στην ανάρτηση γράφω οτι είναι προγράμματα χωρίς ΟΤΣ :) καθώς και άλλα χρήσιμα πράγματα

Επίσης στο excel έχει και σχόλια , καλό είναι να τα διαβάσεις

Λείπουν όντως κάποια με σταθερή χρέωση αλλά περιμένο ένα της Watt&Volt να ξεκαθαρίσουν τη χρέωση (πάντα χωρίς ΟΤΣ). Δε συμφέρουν όμως καθόλου, απλά θα τα βάλω να είναι όλα μαζί

 

 

οπα μισο, protergia και volton εχουν ΟΤΣ προγραμματα ή δεν εχεις προλάβει να τα βάλεις? 

επισης το νυχτερινο στο 1o excel περα απο την ΔΕΗ το εχουν και καποια απο τα παραπανω προγραμματα (για να ξερω να το υπολογισω και αυτο μεσα :P )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Ποια είναι η πιο φτηνή τιμή κιλοβατώρας αυτή την στιγμή χωρίς ΟΤΣ , ξέρει κάποιος ;;;;

δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να δεις την πιο φθηνή τιμή μιας και εξαρτάται συνολικά με το πάγιο έχει το πρόγραμμα και τη συνολική σου κατανάλωση

8 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

οπα μισο, protergia και volton εχουν ΟΤΣ προγραμματα

Protegeia σίγουρα ναι . Είχε παλιά ένα χωρίς ΟΤΣ αλλά το έβγαλε (δε συνέφερε καθόλου) και έβαλε το mpv με ΟΤΣ . Θα το ξανατσεκάρω και αν έχει αλλάξει κάτι θα ενημερωσω

Volton έχει το https://volton.gr/services/volton-unique-flat/

αλλά και μεγάλο πάγιο έχει και όχι τόσο φθηνή κιλοβατώρα (edit θα το βάλω αργότερα ,μαζί με άλλα 2)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν θελω να αποφυγω τα προγραμματα ΟΤΣ, αποφευγω και τις protergeia και volton αφου απο οτι καταλαβα δεν πρεπει να εχουν προγραμμα χωρις (για να μην ειναι και στο excel λογικα...) για το Φυσικο Αεριο ισχυει το ιδιο? γιατι και αυτο μου το βγαζουν απο τα φθηνοτερα οι πλατφορμες σύγκρισης!

Εντωμεταξυ ενας φιλος μου που εχει βαλει Ηρων, λεει για συνεπεις πελατες κοβει 45%? Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Άμα είναι πιο χαμηλή συμφέρει τότε νομίζω 

Μην μπλεκεις καθολου με τετοια μπερδεμενα προγραμματα.

Καλυτερα να ξερεις τι πληρωνεις παρα να σ'εχουμε καθε μερα εδω μεσα να κανουμε πραξεις για να δουμε τι εφταιξε.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.;)

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

οποτε αν θελω να αποφυγω τα προγραμματα ΟΤΣ, αποφευγω και τις protergeia και volton αφου απο οτι καταλαβα δεν πρεπει να εχουν προγραμμα χωρις (για να μην ειναι και στο excel λογικα...) για το Φυσικο Αεριο ισχυει το ιδιο? γιατι και αυτο μου το βγαζουν απο τα φθηνοτερα οι πλατφορμες σύγκρισης!

Εντωμεταξυ ενας φιλος μου που εχει βαλει Ηρων, λεει για συνεπεις πελατες κοβει 45%? Ισχυει?

Διαβασε το sticky και δεν τα excel.

Στα excel εχει ολα τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ τα οποια συμφερουν σε συγρκριση με την ΔΕΗ.Μην κοιτας καμια πλατφορμα καθως μπορεις ευκολα να δεις και να υπολογισεις μονος σου τι σε συμφερει.Με την βοηθεια απο τα excel φυσικα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

για το Φυσικο Αεριο ισχυει το ιδιο? γιατι και αυτο μου το βγαζουν απο τα φθηνοτερα οι πλατφορμες σύγκρισης!

ναι , με ΟΤΣ

Το πρόγραμμα της volton που έγραψα δεν έχει ΟΤΣ , θα μπει αργότερα

όπως και το

https://www.petrogazenergy.gr/paketo/reyma-gia-to-spiti/red-home-fixed

δεν έχει ΟΤΣ

και ένα της watt&volt που δεν εχει ΟΤΣ το οποίο είναι που με καθυστερεί για να τα βάλω όλα μαζί ,μιας και άλλα γράφει στον τιμοκατάλογο και άλλα στο site

27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μην μπλεκεις καθολου με τετοια μπερδεμενα προγραμματα.

Καλυτερα να ξερεις τι πληρωνεις παρα να σ'εχουμε καθε μερα εδω μεσα να κανουμε πραξεις για να δουμε τι εφταιξε.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.;)

Εγώ προτείνω να μπει* ,αφού θέλει ο άνθρωπος ..... όσο για τις πράξεις ,τι να επαληθεύσει κάποιος , τη χοντρική που αγόρασε η εταιρία ?!

Spoiler

*γιατί έχω μεγάλη περιέργεια  😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2021 στις 9:45 ΜΜ, DownUNDERground είπε

@ababa641 το νου μας στα ΕΛΤΑ!!! Όχι να χαθείς και να μην πάρουμε χαμπάρι!😁

Είμαι χαμένος το τελευταίο διάστημα τρέχω με άλλα θέματα αλλά κάθε μήνα ενημερώνω για την ΟΤΣ στον λογαριασμό.

Θα ρίξω μια ματιά να δω τι έχει συμβεί...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Είμαι χαμένος το τελευταίο διάστημα τρέχω με άλλα θέματα αλλά κάθε μήνα ενημερώνω για την ΟΤΣ στον λογαριασμό.
Θα ρίξω μια ματιά να δω τι έχει συμβεί...

υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην εφαρμόζει για 6 μήνες όπως και κάνουνε κάποιο άλλοι πάροχοι, αλλά παραμένουμε αισιόδοξοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Μια γρήγορη ματιά που έριξα οι αυξήσεις έχουν να κάνουν με την ρήτρα ρύπων... σωστά?

-έβαλε η ΔΕΗ στο Γ1 ρήτρα ρύπων λόγω λιγνιτικών , ίσως τι φάγανε και παλαιοί του home online

-η nrg μαμήθηκε και αύξησε το fixed στα 9,90 και θέλει να το περάσει και σε παλιούς συνδρομητές που δεν το είχαν ενεργοποιήσει

- η watt&volt ξεκίνησε νέα εποχή χρέωσης ,τύπου φυσικού αερίου , κόστος προμήθειας+κέρδος εμπορίας

 

δεν έχεις χάσει και τίποτα !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω ξέρουμε με ποιες εταιρίες δεν αξίζει να ασχοληθείς οπότε μικρό το κακό μέχρι στιγμής.

Το θέμα είναι να μην γίνει καρτέλ αλλά είναι πολλές για να τα βρουν μεταξύ τους...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios οταν κανεις τις αλλαγες στο excel ενημέρωσε μας για να κανουμε και ενα τελευταιο check up πριν καταληξουμε στην εταιρεια! Παντως voltera και protergeia τις ειχα απο τις πιο συμφερουσες τοσο καιρο στο μυαλο μου και μου εκανε εντυπωση που δεν ειναι καν στην λιστα! :P

ευτυχώς δεν βιαστηκα να παω καπου ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Παντως voltera και protergeia τις ειχα απο τις πιο συμφερουσες τοσο καιρο στο μυαλο μου και μου εκανε εντυπωση που δεν ειναι καν στην λιστα!

Voltera είναι , μάλλον Volton εννοούσες :)

Επίσης δεν υπάρχει συμφέρουσα εταιρία , παραμόνο συμφέρον πρόγραμμα εταιρίας

ΥΓ. Τώρα βάζω Volton & Protergeia όταν τα τελειώσω θα σε κάνω tag

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...