Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

  

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

με πετσοκοψες 😁

angry samurai cop GIF by RiffTrax

 

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Είμαι και στο κινητό και έχω χαζεψει με το Excel.

αλλάξανε πολλά αυτόν το μήνα

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Είναι καλύτερα να τούς πάω σε μία απο τής άλλες 2? (ειναι για το πατρικό μου σπιτι) 

Ναι οι κιλοβατώρες παίζουν 2000 τετράμηνο.

απλά μια άποψη λέω :)

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Αυτές δεν έχουν και δέσμευση απο ότι κατάλαβα.

Η solar όχι ,η efaenergy έχει 24μήνες , αλλά αν αλλάξει τιμή πάλι φεύγεις .

Καταρχάς δε μπορώ να μαντέψω το μέλλον , μόνο οι 2 παραπάνω δεν αλλάξανε τιμές (και ο Ηρων που ήταν όμως ακριβά απο την αρχή) , ίσως ακριβύνουν κάποια στιγμή και άγνωστο αν θα αλλάξουν τιμές σε παλιούς πελάτες.

Απλά η NRG μας τα χάλασε όχι μόνο που εκτόξευσε το Fix στα 10 ευρώ , αλλά θεωρεί οτι μπορεί να το σκαμπανεβάζει σαν ξεχωριστή υπηρεσία και είμαστε με ΣτΚ και ΡΑΕ (εξού και η αρνητικότητά μου)

Αν είχες μεγαλύτερη κατανάλωση ,οκ , αλλά ειδικά τώρα που ,προς το παρών, συμφέρουν οι άλλες ,δε βρίσκω και πολύ νόημα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σημειώσω ότι τώρα που ζήτησα διευκρινίσεις επί των χρεώσεων από τα ΕΛΤΑ, φαίνεται να κάνουν τους Αλέκους 4 ημέρες τώρα. Ακόμα περιμένω απαντητικό mail για να φύγω.

@ababa641 και @rakeesh έχετε κάνει κάποια κίνηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Να σημειώσω ότι τώρα που ζήτησα διευκρινίσεις επί των χρεώσεων από τα ΕΛΤΑ, φαίνεται να κάνουν τους Αλέκους 4 ημέρες τώρα. Ακόμα περιμένω απαντητικό mail για να φύγω.

@ababa641 και @rakeesh έχετε κάνει κάποια κίνηση;

είχα ρωτήσει εγώ για ρήτρα πάντως , το Δεκέμβριο περίπου . Όπου να'ναι θα απαντήσουν 😛

Πάντως σε καταλαβαίνω γιατί παίζει να ακριβύνουν και οι υπόλοιποι μεχρι να απαντήσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

 

@ababa641 και @rakeesh έχετε κάνει κάποια κίνηση;

Μου έσκασε ο λογαριασμός σήμερα, αύριο θα μπορώ να τον κατεβάσω να τον δω και να σας ενημερώσω.

Εγώ ακόμη δεν κάνω κάποια κίνηση, περιμένω να δω που θα πας για να έρθω... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σας το πα,ο καθενας απο μια επιστολη-μειλ διαμαρτυριας σε ΣτΚ και ΡΑΕ οτι με το νεο συστημα χοντρικης ρευματος (target model) την πληρωνουν στην ουσια οι καταναλωτες ενω ελεγαν πως ειναι για οφελος του καταναλωτη..Οι εταιρειες λογο της αυξησης  αγορας χονδρικης ρευματος αυξανουν τα τιμολογια και δεν υπαρχει ανταγωνισμος,πρεπει αμεσα να αλλαξει το συγκεκριμενο συστημα αγορας ....Καποιος βρε παιδια που γνωριζει περισσοτερα και μπορει να αναπτυξει το θεμα ας κανει εναν κοπο και να συνταξει την επιστολη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Χθές έλαβα το λογαριασμο μου (protergia) και είδα οτι το κόλπο με τη Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8, αυξήθηκε αρκετά. Πηρα τηλ τωρα στη προτεργια και μου είπαν οτι θα αυξηθεί κι άλλο.

Σε σύγκριση με ΔΕΗ πάλι με συμφέρει ? Δεν ξέρω τι να κάνω. Τι άλλο αξίζει ?

Το πρόγραμμα που έχω ειναι με 0,066€/kWh γιαυτο και η έκπτωση.

Επισυνάπτω και μια φωτο απο τις χρεώσεις.

 

protergia.jpg

το 41,80 πως προκύπτει ?

Αξίζει ή παμε για άλλο ?

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως σε καταλαβαίνω γιατί παίζει να ακριβύνουν και οι υπόλοιποι μεχρι να απαντήσουν

Ακριβώς γι' αυτό. Ήδη το τρένο της Ελίν χάθηκε και μου μένει μόνο Solar. Αν και μάλλον εκεί θα πήγαινα εξ αρχής.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nebtios είπε

Σε σύγκριση με ΔΕΗ πάλι με συμφέρει ?

βασικά ποιο ακριβά σου βγαίνει

20 λεπτά πριν, nebtios είπε

Δεν ξέρω τι να κάνω. Τι άλλο αξίζει ?

Διάβασε την καρφιτσωμένη προτεινόμενη ανάρτηση και δες τα excel

20 λεπτά πριν, nebtios είπε

το 41,80 πως προκύπτει ?

θεωρητικά βγαίνει απο τον μαθηματικό τύπο που εφαρμόζεται στο πρόγραμμα αυτό ,ο  οποίος περιγράφεται στο συμβόλαιο . Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει και να σου ήρθε ειδοποίηση στο λογαριασμό και ο μαθηματικός τύπος να περιγράφεται στο site . Όταν το βρεις και πεις και για ποια περίοδο κατανάλωσης αφορά ,μπορούμε να το επαληθεύσουμε στο περίπου.

Αν δε θες να πληρώσεις την προσαύξηση πρέπει να κάνεις τα εξής βήματα:

-Στέλνεις αίτημα στην Protergia για ανάλυση της ρήτρας , λογικά δε θα σου απαντήσουν οπότε

-Στέλνεις ΣτΚ και απαιτείς την επιστροφή του , των ποσών  . Αν δεν ενημερώθηκες ποτέ τηλεφωνικώς στην προώθηση του προγράμματος , ακόμα καλύτερα (και στην περίπτωση που κάνουν ανάλυση)

Αν δεν θες να ασχοληθείς με ΣτΚ , απλά πληρώνεις και δεν έχει νόημα οτιδήποτε άλλο

20 λεπτά πριν, nebtios είπε

Αξίζει ή παμε για άλλο ?

όχι , πας σε άλλο

Επεξ/σία από korakios
γραμματική!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

βασικά ποιο ακριβά σου βγαίνει

Διάβασε την καρφιτσωμένη προτεινόμενη ανάρτηση και δες τα excel

θεωρητικά βγαίνει απο τον μαθηματικό τύπο που εφαρμόζει στο πρόγραμμα αυτό ,το οποίο περιγράφεται στο συμβόλαιο . Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει και να σου ήρθε ειδοποίηση στο λογαριασμό και ο μαθηματικός τυπος να περιγράφεται στο site . Όταν το βρεις και πεις και για ποια περίοδο κατανάλωσης αφορά μπορούμε να το επαληθεύσουμε στο περίπου

Αν δε θες να το πληρώσεις πρέπει να κάνεις τα εξής βήματα

Στέλνεις αίτημα στην Protergia για ανάλυση της ρήτρας , λογικά δε θα σου απαντήσουν οπότε

Στέλνεις ΣτΚ και απαιτείς την επιστροφή του , των ποσών  . Αν δεν ενημερώθηκες ποτέ τηλεφωνικώς στην προώθηση του προγράμματος , ακόμα καλύτερα (και στην περίπτωση που κάνουν ανάλυση)

Αν δεν θες να ασχοληθείς με ΣτΚ , απλά πληρώνεις και δεν έχει νόημα οτιδήποτε άλλο

όχι , πας σε άλλο

Κατάλαβα. Τι προτείνεις στη παρούσα φάση ? τι αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nebtios είπε

Κατάλαβα. Τι προτείνεις στη παρούσα φάση ? τι αξίζει ?

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε την καρφιτσωμένη προτεινόμενη ανάρτηση και δες τα excel

αφού διαβάσεις , συμπληρώνεις ετήσιες κιλοβατώρες στο excel  που θα κατεβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Να σημειώσω ότι τώρα που ζήτησα διευκρινίσεις επί των χρεώσεων από τα ΕΛΤΑ, φαίνεται να κάνουν τους Αλέκους 4 ημέρες τώρα. Ακόμα περιμένω απαντητικό mail για να φύγω.

@ababa641 και @rakeesh έχετε κάνει κάποια κίνηση;

Πήγα ήδη ελιν. Με την τιμή της προηγούμενης εβδομάδας. Αλλά και η τωρινή καλύτερη από τα ΕΛΤΑ είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αναφερει ξανα αλλα οποιος μπορει και ψαχνεται αυτο το διαστημα ας κανει μια ερωτηση και στην Volterra για το προγραμμα 360 Νυχτερινο σε περιπτωση που δεν εχει ΟΤΣ.

Αυτο εδω ειναι το προγραμμα.

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-nyxterino/

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rakeesh είπε

Πήγα ήδη ελιν. Με την τιμή της προηγούμενης εβδομάδας. Αλλά και η τωρινή καλύτερη από τα ΕΛΤΑ είναι.

απο τη νέα των ΕΛΤΑ θες να πεις :)

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

ο αναφερει ξανα αλλα οποιος μπορει και ψαχνεται αυτο το διαστημα ας κανει μια ερωτηση και στην Volterra για το προγραμμα 360 Νυχτερινο σε περιπτωση που δεν εχει ΟΤΣ.

δεν παίζει, βάζω 20 στρουμφονομίσματα στοίχημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με περιπου 1900 το 4 μηνο με συμφέρει καλύτερα μια από αυτές τις 3 με τα κίτρινα ? 

Και οι τιμές τελικές με ΦΠΑ ειναι μονο για το ρευμα χωρις τις άλλες χρεώσεις σωστα ?

protergia 2.jpg

 

We ή solar καλύτερα ?
Ρήτρες αυτές δεν έχουν ?

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...