Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε κάποια εμπειρία από πιστωτικό τελικό λογαριασμό Elpedison; Σας επέστρεψαν χρήματα ή σας είπαν όταν και... αν κάνετε πάλι σύμβαση θα αφαιρεθούν από τον λογαριασμό σας;  

 

For the record τους έχω στείλει email με αυτή την ερώτηση και θα σας ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Έχετε κάποια εμπειρία από πιστωτικό τελικό λογαριασμό Elpedison; Σας επέστρεψαν χρήματα ή σας είπαν όταν και... αν κάνετε πάλι σύμβαση θα αφαιρεθούν από τον λογαριασμό σας; 

Από Ζενιθ είχα και μπήκαν σε τράπεζα . Άσχετο, αλλά ήθελα να αναφέρω οτι ισχύει και τυχών έκπτωση συνέπειας όταν βγαίνει πιστωτικός λόγω επιστροφής εγγύησης.

Έχει καιρό που εκδόθηκε ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ στην Solar πρόσφατα,από λάθος δικό μου δεν είχα τα χρήματα στην τράπεζα για να εξοφληθεί η πάγια εντολή του τελευταίου λογαριασμού.Με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα να με ενημερώσουν για την μη εξόφληση του λογαριασμού (στέλνει βέβαια και η τράπεζα ενημέρωση για την μη πραγματοποίηση της πάγιας).

Θα μου πείτε για πάρουν τα λεφτά πήραν τηλέφωνο αλλά νομίζω ότι για να μην χάσεις τυχών έκπτωση είναι καλοπροαίρετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Από Ζενιθ είχα και μπήκαν σε τράπεζα . Άσχετο, αλλά ήθελα να αναφέρω οτι ισχύει και τυχών έκπτωση συνέπειας όταν βγαίνει πιστωτικός λόγω επιστροφής εγγύησης.

Έχει καιρό που εκδόθηκε ?

 

Μάλιστα, ευχαριστώ! Αυτό τον μήνα εκδόθηκε, δεν έχει "λήξει" ακόμα. 

Ενδιαφέρον, σε κάθε περίπτωση πολλοί (και εγώ) δεν δώσαμε καθόλου εγγύηση λόγω ενεργοποίησης πάγιας εντολής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

πολλοί (και εγώ) δεν δώσαμε καθόλου εγγύηση λόγω ενεργοποίησης πάγιας εντολής. 

Τότε πως βγήκε πιστωτικός ? Απο έναντι μήπως? Σημασία έχει οτι εξοφλείται αυτόματα ο τελευταίος λογαριασμός εφόσον βγαίνει αρνητικό το ποσό (πιστωτικό) .
Πάντως μην αγχώνεσαι , δε τα χάνεις .

Εννοείται όμως , ανα εβδομάδα ένα mail και ένα τηλ να μην ξεχνιούνται 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Τότε πως βγήκε πιστωτικός ? Απο έναντι μήπως? Σημασία έχει οτι εξοφλείται αυτόματα ο τελευταίος λογαριασμός εφόσον βγαίνει αρνητικό το ποσό (πιστωτικό) .
Πάντως μην αγχώνεσαι , δε τα χάνεις .

Εννοείται όμως , ανα εβδομάδα ένα mail και ένα τηλ να μην ξεχνιούνται 😁

Ναι ακριβώς, από έναντι. Ήρθε ο έναντι πχ 80€, τα ρούφηξαν, έκανα αίτηση διακοπής, μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ το ρολόι και έκλεισε την παροχή, βγήκε ο τελικός 40€ μείον τα 80€ που είχα πληρώσει = -40€  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ihavetheanswers είπε

Ναι ακριβώς, από έναντι. Ήρθε ο έναντι πχ 80€, τα ρούφηξαν, έκανα αίτηση διακοπής, μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ το ρολόι και έκλεισε την παροχή, βγήκε ο τελικός 40€ μείον τα 80€ που είχα πληρώσει = -40€  

θα στα βάλουν σε τράπεζα , απλά μη ξεχάσεις να αναφέρεις και την τυχών έκπτωση συνέπειας (αν εφαρμόζει το πρόγραμμα που ήσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ στην Solar πρόσφατα,από λάθος δικό μου δεν είχα τα χρήματα στην τράπεζα για να εξοφληθεί η πάγια εντολή του τελευταίου λογαριασμού.Με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα να με ενημερώσουν για την μη εξόφληση του λογαριασμού (στέλνει βέβαια και η τράπεζα ενημέρωση για την μη πραγματοποίηση της πάγιας).

Θα μου πείτε για πάρουν τα λεφτά πήραν τηλέφωνο αλλά νομίζω ότι για να μην χάσεις τυχών έκπτωση είναι καλοπροαίρετο.

Θα ειχαν να πληρωσουν καμια επιταγη τα παιδια τελος του μηνα και ειπαν να μαζεψουν κανενα φραγκο.:P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

βγάλε πχ απο Ιανουάριο την τελική μέση κιλοβατώρα να καταλάβεις.

Απο περιέργεια πόσο παραπάνω χρέωσαν σε πόσες κιλοβατώρες ?

Είδα ότι ΟΤΣ πήρε την ανηφόρα από τον 3/2021 και μετά. Rollecoaster δηλαδή.

Η χρέωση είναι 62 ευρώ για 2200Kwh, εκκαθαριστικός 4μήνου ο λογαριασμός.

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, soterman είπε

Είδα ότι ΟΤΣ πήρε την ανηφόρα από τον 3/2021 και μετά. Rollecoaster δηλαδή.

Η χρέωση είναι 62 ευρώ για 2200Kwh, εκκαθαριστικός 4μήνου ο λογαριασμός.

λογικά πιο ακριβά απο πχ Solar σου βγήκε. Βέβαια έχεις και νυχτερινό ,επομένως θα πρέπει να τα υπολογίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα συμφορουμίτες,  σε μια φίλη που είναι στη ΔΕΗ της έδωσαν μία προσφορά από τον πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος «Φυσικό Αέριο''  και επειδή δεν έχουμε ιδιαίτερες γνώσεις θα θέλαμε τα φώτα σας 

Τα στοιχεία που έχουμε είναι:

''Ο Πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος «Φυσικό Αέριο» προσφέρει 2ετές συμβόλαιο με 1 μήνα δωρεάν, μισή τιμή χρέωση της κιλοβατώρας σε σχέση με τη ΔΕΗ και στην ημερήσια και στη βραδινή  κατανάλωση ρεύματος (συγκεκριμένα 0,0545 €/Kwh το Kανονικό και 0,03925 €/Kwh το Nυχτερινό). 
Ακόμα προσφέρει 2 χρόνια ασφάλεια σπιτιού στην Interamerican καθώς και 2 χρόνια δωρεάν τεχνικούς (υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κλπ) για 5 φορές το χρόνο (με ποσό μέχρι 100 ευρώ χρέωση τη φορά επίσης δωρεάν). 
Τέλος δωρεάν «μετάβαση» από τη ΔΕΗ, αν δηλώσεις πάγια εντολή πληρωμής.''

Τι γνώμη έχετε; 

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

Καλημέρα συμφορουμίτες,  σε μια φίλη που είναι στη ΔΕΗ της έδωσαν μία προσφορά από τον πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος «Φυσικό Αέριο''  και επειδή δεν έχουμε ιδιαίτερες γνώσεις θα θέλαμε τα φώτα σας 

Τα στοιχεία που έχουμε είναι:

''Ο Πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος «Φυσικό Αέριο» προσφέρει 2ετές συμβόλαιο με 1 μήνα δωρεάν, μισή τιμή χρέωση της κιλοβατώρας σε σχέση με τη ΔΕΗ και στην ημερήσια και στη βραδινή  κατανάλωση ρεύματος (συγκεκριμένα 0,0545 €/Kwh το Kανονικό και 0,03925 €/Kwh το Nυχτερινό). 
Ακόμα προσφέρει 2 χρόνια ασφάλεια σπιτιού στην Interamerican καθώς και 2 χρόνια δωρεάν τεχνικούς (υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κλπ) για 5 φορές το χρόνο (με ποσό μέχρι 100 ευρώ χρέωση τη φορά επίσης δωρεάν). 
Τέλος δωρεάν «μετάβαση» από τη ΔΕΗ, αν δηλώσεις πάγια εντολή πληρωμής.''

Τι γνώμη έχετε; 

Καλημέρα και σε σένα!!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, μην δίνετε σημασία γιατί όλα αυτά που είπαν είναι το τυράκι κι ακολουθεί η φάκα που λέγεται ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος -- ή αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς ή δεν ξέρω πως αλλιώς θα την πουν -- που μπαίνει στους εκκαθαριστικούς λογαριασμους κι εκεί πέφτει πολύ κλάμα !!!

Δυστυχώς πλέον οι διαφερές από την ΔΕΗ είναι πολύ μικρές και συμφέρει να φύγεις μόνο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις και ΜΟΝΟ σε συμβόλαια χωρίς ΟΤΣ.

Ρίξε μια ματιά στα excel που θα βρεις στην ανάρτηση που είναι στο πάνω μέρος της σελίδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

Θα πρότεινα σήμερα .

Έλα ντε,  κλέφτες θα γίνουν οι εταιρίες, πως θα ζήσουν ? !

Η πλάκα είναι οτι αν έπεφτε η τιμή χοντρικής και έστω μείωναν το fixed , θα λέγαν

"Λυπούμαστε κύριε , η τιμή αναγράφεται στη σύμβασή σας και έχει διάρκεια 24 μήνες!"

κατα τα άλλα fixed και μπύρες ....

 

 

Η καταγγελία προς ΣτΚ εφυγε....

Αναμονή τώρα

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, NovaLacertae είπε

Τι γνώμη έχετε; 

Απάτη . Ζητά γραπτώς ότι δε θα εφαρμοστεί αναπροσαρμογή και να αναδιατυπώσουν την προσφορά . 

Διαβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση , κατέβασε το excel που την αφορά και συμπλήρωσε ετήσια κιλοβατώρα :)

1 ώρα πριν, NovaLacertae είπε

Τέλος δωρεάν «μετάβαση» από τη ΔΕΗ, αν δηλώσεις πάγια εντολή πληρωμής.''

Αυτό δεν υπάρχει καν , είναι η εγγύηση του παρόχου που φυσικά επιστρέφεται κατά τη λήξη της σύμβασης ή όπως αναφέρεται με πάγια εντολή 
Φυσικα , θα πάρει πίσω την εγγύηση που είχε δώσει στη ΔΕΗ 

33 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Μόλις κατέβασα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από ΕΛΤΑ

Λογικά είχες αφήσει τον προηγούμενο και δεν έχει έκπτωση συνέπειας ;

32 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Δυστυχώς πλέον οι διαφερές από την ΔΕΗ είναι πολύ μικρές και συμφέρει να φύγεις μόνο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις και ΜΟΝΟ σε συμβόλαια χωρίς ΟΤΣ.

Δε θα το έλεγα , πχ και ένα 50αρικο το χρόνο για κάποιους έχει διαφορά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...