Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι ότι ο εκκαθαριστικός των ΕΛΤΑ Ενέργεια με ημερομηνία έως 7 Ιουνίου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για εμάς. Οι όποιες αλλαγές εφαρμόζονται μετά τις 7/6, οπότε από εδώ κι εμπρός ενδιαφέρει το "τι και πώς".

Είμαι ΣΧΕΔΟΝ σίγουρος ότι στον δικό μου εκκαθαριστικό (ημερομηνία έκδοσης 25 Μαϊου), υπήρχε πεδίο ΟΤΣ στην πίσω πλευρά. Αλλά χωρίς τιμή φυσικά. Εκεί χτύπησε το καμπανάκι στο κεφάλι μου, αλλά μπορεί να υπήρχε και παλιότερα (και δεν το είχα δει). Μετά ήρθε η γνωστή επιστολή για τις ανατιμήσεις.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Απάτη . Ζητά γραπτώς ότι δε θα εφαρμοστεί αναπροσαρμογή και να αναδιατυπώσουν την προσφορά . 

Διαβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση , κατέβασε το excel που την αφορά και συμπλήρωσε ετήσια κιλοβατώρα :)

Αυτό δεν υπάρχει καν , είναι η εγγύηση του παρόχου που φυσικά επιστρέφεται κατά τη λήξη της σύμβασης ή όπως αναφέρεται με πάγια εντολή 
Φυσικα , θα πάρει πίσω την εγγύηση που είχε δώσει στη ΔΕΗ 

Λογικά είχες αφήσει τον προηγούμενο και δεν έχει έκπτωση συνέπειας ;

Δε θα το έλεγα , πχ και ένα 50αρικο το χρόνο για κάποιους έχει διαφορά :)

Δίκιο έχεις για το  50αρικο όπως και για πολλά άλλα...

Περιμένω να κάνω και το τελευταίο μου συμβόλαιο στην volterra όπου δυστυχώς δεν πρόλαβα τις τιμές του V1 λόγω του ότι περιμένω μάταια την απάντηση (?) της ΡΑΕ σε διπλή καταγγελία που έκανα στον Ήρωνα..

Στην μέχρι τώρα κατανάλωση του σπιτιού με το πρόγραμμα αυτό --360° ΟΙΚΙΑΚΟ -- το κέρδος έναντι της ΔΕΗ (Γ1Ν) είναι μόνο 35 ευρώ !!!

Φυσικά δεν υφίστανται οι κρυφές χρεώσεις για ΟΤΣ κλπ. και σωστά το έχεις στο excel.

Επίσης η εγγύηση είναι 25 ευρώ αφού δεν βάζω πάγια εντολή και μου έκαναν δώρο 20 ( πιστωτικό 20 ευρώ στον επόμενο λογαριασμό του προηγούμενου V1 συμβολαιου. )

Δεν πήγα στην Solar Energy παρόλο που θα είχα το διπλάσιο όφελος γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ασχοληθούν με δυνατότητα να έχεις λογαριασμό και να ελέγχεις- πληρώνεις κλπ από εκεί.

Η ΕΛΙΝ για το θέμα αυτό έχει ποικίλες απαντήσεις που σημαίνει πως ούτε αυτοί σκοπεύουν να ασχοληθούν άσε που με τις νέες τους τιμές στα ίδια είμαστε με το 360 ΟΙΚΙΑΚΟ της volterra.

Μέτρησε και το όνομα του AVAX (βλ. γραμμή 4 ΜΕΤΡΟ ) 

Σας ευχαριστώ όλους - εντάξει κάποιοι εξαιρούνται !!- και ειδικά τον korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Genius1 η Protergia μου έστειλε την εξής ειδοποίηση στον τελευταίο λογαριασμό:

"Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση των υπολογιστικών παραμέτρων των Χρεώσεων Προμήθειας του Άρθρου 8.8. της μεταξύ μας Σύμβασης, κατ’
εφαρμογή του Γενικού Όρου 11.2 αυτής, λόγω μεταβολής των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης
του παρόντος λογαριασμού. Μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf ή καλέστε μας στο
18311 και ζητήστε μας κάθε πληροφορία. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική
επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!".

Στο μεταξύ, το άρθρο 8.8 στο οποίο αναφέρονται, περιγράφει τον τρόπο υπολογισμού του περίφημου "αθροίσματος" βάσει ΤΕΑ και συντελεστών Α και Β, και όντως υπάρχει στις συμβάσεις των υπολοίπων προγραμμάτων της εταιρείας.

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_135_v2_6.2021_gos_oikiako_promo_mvp.pdf

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_3_v15_7.2020_gos_oikiako_basic.pdf


Στο Genius, το άρθρο 8.8 ουσιαστικά δεν υπάρχει, μιας και πρόκειται για πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ (το άρθρο 8.9 των παραπάνω συμβάσεων έχει γίνει άρθρο 8.8 στη σύμβαση του Genius).

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_110_v2_5.2020_gos_oikiako_genius.pdf

Ελπίζω να έχει συμπεριληφθεί εκ παραδρομής στο λογαριασμό η συγκεκριμένη ειδοποίηση, τους έχω στείλει σχετικό email και περιμένω να μου απαντήσουν πως ένα σταθερό πρόγραμμα γίνεται κυμαινόμενο. Διαφορετικά, το λόγο έχει ο Συνήγορος του Καταναλωτή...

Επεξ/σία από kgounaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Δε θα το έλεγα , πχ και ένα 50αρικο το χρόνο για κάποιους έχει διαφορά :)

Ακριβώς. 50€ μπορεί για κάποιους να είναι ένα δίμηνο ή τρίμηνο λογαριασμών τηλεφώνου/ίντερνετ. Όπως έχω ξαναπεί, όποιου του περισσεύουν ας μην ασχοληθεί...

2 ώρες πριν, jonkyr είπε

Φαντάζομαι ότι ο εκκαθαριστικός των ΕΛΤΑ Ενέργεια με ημερομηνία έως 7 Ιουνίου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για εμάς. Οι όποιες αλλαγές εφαρμόζονται μετά τις 7/6, οπότε από εδώ κι εμπρός ενδιαφέρει το "τι και πώς".

Ακριβώς έτσι. Δυστυχώς @ababa641 ο λογαριασμός που ανέβασες πέφτει ακριβώς πάνω στην αλλαγή, οπότε δε χρησιμεύει για εξαγωγή συμπερασμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgounaris είπε

Ελπίζω να έχει συμπεριληφθεί εκ παραδρομής στο λογαριασμό η συγκεκριμένη ειδοποίηση, τους έχω στείλει σχετικό email και περιμένω να μου απαντήσουν πως ένα σταθερό πρόγραμμα γίνεται κυμαινόμενο. Διαφορετικά, το λόγο έχει ο Συνήγορος του Καταναλωτή...

Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν ασχέτως συμβολαίου , απλά έχεις δικαίωμα αποχώρησης

Μόλις τώρα, davarisx είπε

Με το Nrg save 40 έχει αλλάξει κάτι στους όρους/χρεώσεις?

άργησες λίγο :)

Ναι , καταρχάς άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού ρήτρας (ουσιαστικά αυξήθηκε)

Το πιο σημαντικό είναι οτι όσοι δεν είχαν ενεργοποιήσει το fix πριν 1/6 το πήγαν απο 4 σε 9,90

Αν δεις πίσω έχει ψωμί και καταγγελίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν ασχέτως συμβολαίου , απλά έχεις δικαίωμα αποχώρησης

Ναι, δυστυχώς έτσι είναι, το γνωρίζω και θα το εκμεταλλευτώ αν χρειαστεί. Αλλά ακόμα στο site λένε για "Σταθερά τιμολόγια από την Protergia για ολόκληρο το 2021":

https://www.protergia.gr/el/content/σταθερά-τιμολόγια-από-την-protergia-για-ολόκληρο-το-2021

Θα καταλάβαινα π.χ. να αλλάξουν το μηνιαίο πάγιο τoυ Genius. Τουλάχιστον θα είχε πάλι σταθερή τιμή ανά kWh για τις κιλοβατώρες του προγράμματος (π.χ. τις 2500 που έχω στο Genius1). Αλλά να εισάγουν ρήτρα ΟΤΣ σε πρόγραμμα που το διαφήμιζαν ως σταθερής χρέωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kgounaris είπε

Αλλά να εισάγουν ρήτρα ΟΤΣ σε πρόγραμμα που το διαφήμιζαν ως σταθερής χρέωσης;

Στείλε άμεσα ερώτημα μέσω email και πάρε τώρα τηλ κρατώντας την ώρα που μίλησες.

Ρωτάς αν όντως θα μπει ρήτρα αναπροσαρμογής και αν ναι ζητάς να φύγεις αζημίως (το είχα δει το πρόγραμμα , δε θυμάμαι πως χρέωνε και τι δέσμευση είχε)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Στείλε άμεσα ερώτημα μέσω email και πάρε τώρα τηλ κρατώντας την ώρα που μίλησες.

Ρωτάς αν όντως θα μπει ρήτρα αναπροσαρμογής και αν ναι ζητάς να φύγεις αζημίως (το είχα δει το πρόγραμμα , δε θυμάμαι πως χρέωνε και τι δέσμευση είχε)

Τους πήρα χθες τηλέφωνο και άκρη δεν έβγαλα, οι ισχυρισμοί που άκουσα ήταν το λιγότερο αστείοι. Ισχυριζόντουσαν ότι το Genius είχε εξ αρχής πρόβλεψη για ρήτρα ΟΤΣ (ούτε τα προγράμματά τους δεν ξέρουν) και ότι είναι υποχρεωμένοι από το κράτος να έχουν αυτές τις χρεώσεις αναπροσαρμογής. Ευτυχώς έμεινα σχετικά ψύχραιμος με αυτά που άκουγα. 

Τους έστειλα μετά email επισυνάπτοντας και την διαφήμιση του Genius που ανέβασα και εδώ, θα τους δώσω περιθώριο μερικών ημερών να απαντήσουν. Στο μεταξύ θα ξαναδοκιμάσω την τύχη μου στο τηλέφωνο, μπας και βρω κάποιον πιο σχετικό...

Genius Πακέτα Ηλεκτρικού Ρεύματος _ Protergia_προσφορά_50_Ευρώ.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να κοιτάξεις το συμβόλαιο που είχες αν έγραφε κάτι για ρήτρα , αν και το θυμάμαι σαν πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ

Βασικά στείλε απο σήμερα στο ΣτΚ μιας και αργούν (έχω στείλει απο 3/6 και περιμένω ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά πρέπει να κοιτάξεις το συμβόλαιο που είχες αν έγραφε κάτι για ρήτρα , αν και το θυμάμαι σαν πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ

Βασικά στείλε απο σήμερα στο ΣτΚ μιας και αργούν (έχω στείλει απο 3/6 και περιμένω ακόμα)

Το έχω το συμβόλαιο, δεν έχει τίποτα περί ρήτρας κλπ. Το κείμενο του άρθρου 8.8 που έχουν τα υπόλοιπα προγράμματα (π.χ. MVP) και εξηγεί τον υπολογισμό της ρήτρας λείπει εντελώς από το δικό μου. Στο Genius το άρθρο 8.8 είναι το άρθρο 8.9 των άλλων συμβολαίων. Για αυτό και απόρησα με την ειδοποίηση του λογαριασμού, το άρθρο 8.8 στο δικό μου συμβόλαιο είναι τελείως άσχετο, αναφέρεται στο τι θα συμβεί όταν η σύμβαση γίνει αορίστου χρόνου, εγώ τώρα κλείνω 5 μήνες από το 24μηνο...

Βασικά έχω θορυβηθεί και σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ το περιθώριο των 30 ημερών που έχω μέχρι μέσα Ιουλίου και να αποχωρήσω (ίσως προς ΔΕΗ myhome online, έχω και νυχτερινό και γενικά μικρές καταναλώσεις). Γιατί κάτι μου λέει ότι σύντομα πάλι κάτι θα βρουν για να μας κρατούν απασχολημένους... Εννοείται ότι αν δω χρέωση ρήτρας ΟΤΣ σε λογαριασμό, η καταγγελία στον ΣτΚ είναι δεδομένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε

Λογικά είχες αφήσει τον προηγούμενο και δεν έχει έκπτωση συνέπειας ;

@korakios έχει έκπτωση συνέπειας το αναφέρει στην πρώτη σελίδα....

4 ώρες πριν, jonkyr είπε

Φαντάζομαι ότι ο εκκαθαριστικός των ΕΛΤΑ Ενέργεια με ημερομηνία έως 7 Ιουνίου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για εμάς. Οι όποιες αλλαγές εφαρμόζονται μετά τις 7/6, οπότε από εδώ κι εμπρός ενδιαφέρει το "τι και πώς".

Είμαι ΣΧΕΔΟΝ σίγουρος ότι στον δικό μου εκκαθαριστικό (ημερομηνία έκδοσης 25 Μαϊου), υπήρχε πεδίο ΟΤΣ στην πίσω πλευρά. Αλλά χωρίς τιμή φυσικά. Εκεί χτύπησε το καμπανάκι στο κεφάλι μου, αλλά μπορεί να υπήρχε και παλιότερα (και δεν το είχα δει). Μετά ήρθε η γνωστή επιστολή για τις ανατιμήσεις.

Σε όσους λογαριασμούς έχω πάρει δεν έχω δει πεδίο ΟΤΣ.

Θα περιμένω να μου σταλεί και ταχυδρομικώς για να δω την επιστολή που αναφέρετε.

 

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ababa641 είπε

@korakios έχει έκπτωση συνέπειας το αναφέρει στην πρώτη σελίδα....

ήρθε ο καιρός για γυαλιά και πολύ το άφησα 😁

14 λεπτά πριν, kgounaris είπε

Βασικά έχω θορυβηθεί και σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ το περιθώριο των 30 ημερών που έχω μέχρι μέσα Ιουλίου και να αποχωρήσω

Αν είναι να πληρώσεις επιπλέον 40 ευρώ/1000kw δε θα το πολυσκεφτόμουν

37 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Πριν υπογραψω τα χαρτια, η solar μου εστειλε αναλυτικα τον τιμοκαταλογο! Ειναι ολα σωστα ετσι? Και οι οροι αποκατω?

Στα χαρτιά γράφει οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής ? Στον τιμοκατάλογο δε γράφει κάτι τέτοιο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Στα χαρτιά γράφει οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής ? Στον τιμοκατάλογο δε γράφει κάτι τέτοιο πάντως

Αν κρινω απο αυτο, νομιζω λεει οτι δεν εχει δικαιωμα ο προμηθευτης να επιβαλει την ρητρα! Αν καταλαβα καλα δηλαδη... :P

οποτε προχωραω?

Χωρίς τίτλο33.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...