Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

Μιλώντας για ΚΟΤ , σουλούπωσα το ΚΟΤ excel , θέλει επαλήθευση γιατί είχα καιρό να ασχοληθώ και δεν ξέρω αν πατάω σε λάθη

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

Το smart ειναι 0,0619 νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να αναφέρω ότι στο Γ1Ν ΚΟΤ Α', οι νυχτερινές KWh υπολογίζονται στην ίδια αρχική τιμή με αυτές της ημέρας (0,11058€) πριν μπει η έκπτωση.

Στην ουσία δεν υπάρχει κανένα κέρδος με το νυχτερινό στο Γ1Ν ΚΟΤ Α' και χρεώνεσαι το πάγιο νυχτερινού. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Να αναφέρω ότι στο Γ1Ν ΚΟΤ Α', οι νυχτερινές KWh υπολογίζονται στην ίδια αρχική τιμή με αυτές της ημέρας (0,11058€) πριν μπει η έκπτωση.

Στην ουσία δεν υπάρχει κανένα κέρδος με το νυχτερινό στο Γ1Ν ΚΟΤ Α' και χρεώνεσαι το πάγιο νυχτερινού. 

Πιθανολογω ότι κάνεις λάθος.

Στείλε ένα λογαριασμό να δούμε, αν θες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

45 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Να αναφέρω ότι στο Γ1Ν ΚΟΤ Α', οι νυχτερινές KWh υπολογίζονται στην ίδια αρχική τιμή με αυτές της ημέρας (0,11058€) πριν μπει η έκπτωση.

που είναι το πρόβλημα δηλαδή ? Υπάρχει κάποια επιβάρυνση ?

45 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Στην ουσία δεν υπάρχει κανένα κέρδος με το νυχτερινό

έχεις κέρδος στις υπόλοιπες νυχτερινές , θα καταλάβεις αν βάλεις αρκετές κιλοβατώρες στο νυχτερινό. Και στην τελική αν χάσεις το ΚΟΤ σου μένει η χαμηλότερη χρέωση του νυχτερινού και οι μειωμένες ρυθμιζόμενες

45 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

και χρεώνεσαι το πάγιο νυχτερινού. 

τα ούτε 7 ευρώ (edit περισσότερο απο το ημερήσιο) το χρόνο ?

 

Επεξ/σία από korakios
offtopic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

τα ούτε 7 ευρώ το χρόνο ?

Αυτό είναι το μόνο χάσιμο στην περίπτωση μου, συν το κόστος για την αντικατάσταση του μετρητή όταν έγινε.

Είχα πριν και εικόνα από φίλο που είχε νυχτερινό με ΚΟΤ Α΄. Το προχώρησα όμως γιατί έβλεπα ότι στο μέλλον θα υπάρχουν ανατιμήσεις και αλλαγές που μπορεί να με βγάλουν εκτός ΚΟΤ.

Τείνουν να κάνουν ασύμφορο το Γ1Ν της ΔΕΗ. Αν δεν υπήρξε η πάγια εντολή θα είχα είδη κάνει την μετάβαση στο online. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Αυτό είναι το μόνο χάσιμο στην περίπτωση μου, συν το κόστος για την αντικατάσταση του μετρητή όταν έγινε.

Είχα πριν και εικόνα από φίλο που είχε νυχτερινό με ΚΟΤ Α΄. Το προχώρησα όμως γιατί έβλεπα ότι στο μέλλον θα υπάρχουν ανατιμήσεις και αλλαγές που μπορεί να με βγάλουν εκτός ΚΟΤ.

Τείνουν να κάνουν ασύμφορο το Γ1Ν της ΔΕΗ. Αν δεν υπήρξε η πάγια εντολή θα είχα είδη κάνει την μετάβαση στο online. 

Επειδη εισαι εκτος θεματος καλυτερ ρωτησε οτι θες στα θεματα για την ΔΕΗ και για το ΚΟΤ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μίλησα σήμερα με NRG και μου είπαν για το save 40 που είχαμε πει παλιότερα και οτι έβαλαν τώρα το smart που συμφέρει καλύτερα. 

Καλά τα λέει να βάλω το Smart?

ειχα ψάξει παλιότερα και έβγαινε οτι το save 40 άξιζε αρα τώρα και το smart υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valantis123 είπε

Καλησπέρα, μίλησα σήμερα με NRG και μου είπαν για το save 40 που είχαμε πει παλιότερα και οτι έβαλαν τώρα το smart που συμφέρει καλύτερα. 

Καλά τα λέει να βάλω το Smart?

ειχα ψάξει παλιότερα και έβγαινε οτι το save 40 άξιζε αρα τώρα και το smart υποθέτω.

αν είναι και τα 2 με 9,90 fixed ναι ,το smart είναι καλύτερο. Αν σου δώσουν το save 40% με 4Ε fixed αλλάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και στα 2 9(?) νομίζω μου είπε μπορεί και 9.90 δε θυμάμαι. οκ θα το προχωρήσω.

Το fixed θα δω αν θα το βάλω μετά τον 5ο λογαριασμό που μπορεί να έχει ρήτρα και μόνο αν είναι πάνω απο 10€ η ρήτρα θα με συμφέρει από ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

ναι και στα 2 9(?) νομίζω μου είπε μπορεί και 9.90 δε θυμάμαι. οκ θα το προχωρήσω.

Το fixed θα δω αν θα το βάλω μετά τον 5ο λογαριασμό που μπορεί να έχει ρήτρα και μόνο αν είναι πάνω απο 10€ η ρήτρα θα με συμφέρει από ότι κατάλαβα.

9,90 το πήγανε σίγουρα

μπορείς απο τώρα να υπολογίσεις τη ρήτρα με βάση προηγούμενα στοιχεία. Λογικά θα έχεις μεγάλη κατανάλωση για να μην έχεις θέμα με το υψηλό πάγιο, άρα παίζει να μαζευτεί και αρκετό ποσό απο την αναπροσαρμογή (>9,90)

Επίσης στους όρους γράφει για 6μηνη μη τροποποίηση τιμής . Πάρε γραπτώς αν ισχύει και για τη ρήτρα , μιας και τελευταία έχουν δικές τους νομικές απόψεις !

Υπόψιν προς το παρών θεωρούν το fixed κάτι ξεχωριστό απο το συμβόλαιο και παίζει πχ να το πάνε 15Ε όταν θες να το ενεργοποιήσεις και να ψάχνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

9,90 το πήγανε σίγουρα

μπορείς απο τώρα να υπολογίσεις τη ρήτρα με βάση προηγούμενα στοιχεία. Λογικά θα έχεις μεγάλη κατανάλωση για να μην έχεις θέμα με το υψηλό πάγιο, άρα παίζει να μαζευτεί και αρκετό ποσό απο την αναπροσαρμογή (>9,90)

Επίσης στους όρους γράφει για 6μηνη μη τροποποίηση τιμής . Πάρε γραπτώς αν ισχύει και για τη ρήτρα , μιας και τελευταία έχουν δικές τους νομικές απόψεις !

Υπόψιν προς το παρών θεωρούν το fixed κάτι ξεχωριστό απο το συμβόλαιο και παίζει πχ να το πάνε 15Ε όταν θες να το ενεργοποιήσεις και να ψάχνεσαι.

οκ ευχαριστώ θα το ζητήσω και γραπτός. οτι στους 24 μήνες που θα έχω συμβόλαιο δεν αλλάζει η τιμή της κιλοβατώρας 0.0619 και της ενεργοποίησης η απενεργοποίησης της ρήτρας.

Ναι η κατανάλωση παίζει στης 2000 κιλοβατώρες το 4μηνο πάγιο μου είπε με ebill θα ειναι κάπου 2.5€ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Ναι η κατανάλωση παίζει στης 2000 κιλοβατώρες το 4μηνο πάγιο μου είπε με ebill θα ειναι κάπου 2.5€ το μήνα.

1,18 * (MCP + Αποκλίσεις)+ 0,011

με στοιχεία Μαΐου

είσαι 1,18*(63,499+1,643) + 0,011 - 52 (άνω όριο) , διά χίλια = ~0,025 e/kw

Άρα αν καις 500/μήνα έχεις 12,5Ε επιβάρυνση . Άρα ναι τα 9,90 συμφέρουν , αλλά

γιατί δεν κοιτάς Solar και EfaEnergy που δίνουν καλύτερο κέρδος ?????????

Στην τελική αν ακριβύνει κάποια απο τις 2 φεύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

1,18 * (MCP + Αποκλίσεις)+ 0,011

με στοιχεία Μαΐου

είσαι 1,18*(63,499+1,643) + 0,011 - 52 (άνω όριο) , διά χίλια = ~0,025 e/kw

Άρα αν καις 500/μήνα έχεις 12,5Ε επιβάρυνση . Άρα ναι τα 9,90 συμφέρουν , αλλά

γιατί δεν κοιτάς Solar και EfaEnergy που δίνουν καλύτερο κέρδος ?????????

Στην τελική αν ακριβύνει κάποια απο τις 2 φεύγεις

με πετσοκοψες 😁

Είμαι και στο κινητό και έχω χαζεψει με το Excel.

Είναι καλύτερα να τούς πάω σε μία απο τής άλλες 2? (ειναι για το πατρικό μου σπιτι) 

Ναι οι κιλοβατώρες παίζουν 2000 τετράμηνο.

Αυτές δεν έχουν και δέσμευση απο ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...