Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannakas είπε

Φίλοι είμαι άσχετος και ζητώ την βοήθειά σας

Έχω μονοφασικό στην ΔΕΗ και για 4μηνο έκαψα 2446kwh.

Που συστήνετε να πάω?

ευχαριστώ

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση πρώτα, κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εμένα το excel μου βγαζει την solar με διαφορά! Παιρνω τηλ στην εταιρεία και όλα καλα. Στο τέλος τους λεω είμαι απο Κρητη, και μου λενε ότι δεν κανουμε συνδεσεις στην Κρητη. Αστα να πανε. Που να παω τώρα? Να το διορθώσετε στο excel οτι δεν είναι για όλη την Ελλάδα.

Επισης πηρα elpendison και μου έκανε ΚΟΤ fixed παρόμοια προσφορά με solar αλλα με 9 ευρω το μηνα παγιο. Εγώ έχω ΚΟΤ Β wattvolt νυχτερινο (0,095η,0,078ν). Το ΚΟΤ Β μονο τους θερινους μηνες μου μπαινει, τους χειμερινούς το χανω και ερχονται κατι 400αρες.

Ηθελα να καταργησω το ΚΟΤ Β μιας και το χανω τους πιο πολλους μηνες αλλά διαβαζοντας το forum τρομαξα με τα ΟΤΣ και ας μου δινουν 0,055η και 0,039 νυχτας (και δυο μηνες δωρο Volton). Τι λέτε να φύγω ή να μεινω?

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mtziris είπε

Στο τέλος τους λεω είμαι απο Κρητη, και μου λενε ότι δεν κανουμε συνδεσεις στην Κρητη.

???????????????????

31 λεπτά πριν, mtziris είπε

Που να παω τώρα?

Efaenergy ?

31 λεπτά πριν, mtziris είπε

Να το διορθώσετε στο excel οτι δεν είναι για όλη την Ελλάδα.

Θα το γράψω στα σχόλια , είσαι ο πρώτος που το αναφέρει και ειλικρινά δε βρίσκω λογική γιατί δε δέχονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την efaenergy θα φαω πορτα ή εχει πανελλαδική καλυψη. Βασικά η efaenergy της volton είναι? Γιατι κατι αναφερει στο site της

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mtziris είπε

Βασικά η efaenergy της volton είναι? Γιατι κατι αναφερει στο site της

Ναι , της Volton , δε σε απασχολεί ως καταναλωτή. Γενικότερα αν φοβάσαι μην κλείσει κτλ ,να βάλεις πάγια εντολή για την εγγύηση (αν την επιστρέφει με πάγια, δε γνωρίζω)

18 λεπτά πριν, mtziris είπε

Με την efaenergy θα φαω πορτα ή εχει πανελλαδική καλυψη.

Μπορείς να ρωτήσεις :)

https://efaenergy.gr/επικοινωνία/

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω την αλήθεια φοαβαμαι μην κλεισει, αγνωστη τελειως η εταιρεια. Αυτό με την elpendison συμφερει? ΚΟΤ Β 0,089 (+15% με εμπροθεσμη μονο στο εκκαθαριστικο =0,076) και 0,066 νυχτας fix αλλα με 9 ευρώ παγιο και 50 ευρώ εγγυηση . Οι κιλοβατώρες ειναι καλες, νομιζω δεν το εχετε στο excel, καινουργιο είναι? 

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtziris είπε

Να σου πω την αλήθεια φοαβαμαι μην κλεισει, αγνωστη τελειως η εταιρεια.

και να κλείσει τι σε νοιάζει ? Ειδικά αν δεν σου χρωστάν εγγύηση . Το ρεύμα δεν κόβεται

6 λεπτά πριν, mtziris είπε

Αυτό με την elpendison συμφερει? ΚΟΤ Β 0,089 (+15% με εμπροθεσμη μονο στο εκκαθαριστικο =0,076) και 0,066 νυχτας fix αλλα με 9 ευρώ παγιο και 50 ευρώ εγγυηση .

Το πάγιο είναι πολύ υψηλό , έχεις τόσο μεγάλες καταναλώσεις ? Αν είναι διόρθωσε τα κελιά στο excel  κιλοβατώρα μέρας,νύχτας και πάγιο και τα υπόλοιπα θα τα υπολογίσει

Αγνοείς τελική τιμή μιας και είσαι με ΚΟΤ, σε νοιάζει η στήλη με το κέρδος

7 λεπτά πριν, mtziris είπε

Οι κιλοβατώρες ειναι καλες, νομιζω δεν το εχετε στο excel, καινουργιο είναι?

δεν το έχω δει στο site πάντως . Πριν ένα μήνα είχε με 9 πάγιο

0,076075    0,056185

μέρας και νύχτας αντίστοιχα αλλά δεν εφάρμοζε έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ (δηλαδή +15%)

Ούτε τώρα δεν έχει στο site το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα που έχω στο excel , αλλά το αναφέρει

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity_June_21/EL 003_10_06-21_ElectricityHome_JUN21.pdf

Γ. ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ (σελίδα 9)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geo555 είπε

παιδια εταιρεια χωρις συμβολαιο, μονο για καλοκαιρινους μηνες (3-4) για το εξοχικο, ποια προτεινετε?

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση πρώτα, κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δεν το έχω δει στο site πάντως . Πριν ένα μήνα είχε με 9 πάγιο

0,076075    0,056185

μέρας και νύχτας αντίστοιχα αλλά δεν εφάρμοζε έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ (δηλαδή +15%)

Ούτε τώρα δεν έχει στο site το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα που έχω στο excel , αλλά το αναφέρει

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity_June_21/EL 003_10_06-21_ElectricityHome_JUN21.pdf

Γ. ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ (σελίδα 9)

Στο καταλογο το έχει χωρίς παγιο εμενα γιατί μου είπε για παγιο 9 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtziris είπε

Στο καταλογο το έχει χωρίς παγιο εμενα γιατί μου είπε για παγιο 9 ευρώ

Για να μην εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής . Τώρα γιατί σου είπαν για πρόγραμμα που δεν υπάρχει σε κατάλογο , άγνωστο

Εκτός απο ΕΦΑ δες και του Ηρών και βασικά (με επιφύλαξη) ,ρίξε μια ματιά σε αυτό το πειραματικό excel

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Για να μην εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής . Τώρα γιατί σου είπαν για πρόγραμμα που δεν υπάρχει σε κατάλογο , άγνωστο

Εκτός απο ΕΦΑ δες και του Ηρών και βασικά (με επιφύλαξη) ,ρίξε μια ματιά σε αυτό το πειραματικό excel

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/

Πως αλλαχουμε τις τιμες στο εγγραφο πρεπει να το αποθηκευσω καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mtziris είπε

Πως αλλαχουμε τις τιμες στο εγγραφο πρεπει να το αποθηκευσω καπως?

Όπως τα άλλα excel. Το κατεβάζεις πρώτα και βάζεις τιμές στα πεδία -> (που είναι υποκίτρινα)

Ίσως σε χαλαρούς καλοκαιρινούς ρυθμούς, μπορεί να σηκώσω σελίδα για online εισαγωγή (και ευκολία)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω παλι στο excel ότι με συμφέρει η solar και κλεω😭. Στείλτε και εσείς κανενα email μπας και δεχτούνε την Κρητη. ΘΑ δω και το nrg ή το ΗΡΩΝ που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...