Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Με λίγα λόγια κάθε πάροχος πρέπει να έχει ένα σταθερό τιμολόγιο (χωρίς ΟΤΣ,CO2) , η τιμή του 6 μήνες τουλάχιστον ίδια , ο υπολογισμός της ρήτρας να είναι τύπου αΧ+β και να το δείχνουν στον τιμοκατάλογο και όχι μόνο στους γενικούς όρους του συμβολαίου , να είναι επαληθεύσιμα για τον καταναλωτή (και όχι τύπου έναντι)  και φυσικά ρήτρα αποχώρησης μόνο σε σταθερού τιμολογίου 

Σύσταση και όχι υποχρέωση ορίζει η κατευθυντήρια γραμμή. Δεν υποχρεούται ο προμηθευτής σε τίποτα από τα παραπάνω εκτός της επαληθευσιμοτητας της ρήτρας αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 1:13 ΠΜ, kgounaris είπε

Μίλησα Παρασκευή απόγευμα με άλλον υπάλληλο της εξυπηρέτησης πελατών και μου είπε ότι ρήτρα προσαρμογής δεν υφίσταται στο Genius και ότι από συστημικό λάθος έχει αναγράφει σε όλους τους λογαριασμούς η συγκεκριμένη ειδοποίηση. Το επιβεβαίωσε και με άλλο συνάδελφό του. Όταν είπα ότι την προηγούμενη μέρα άλλα μου λέγανε στο τηλέφωνο, απόρησε και μου είπε ότι μπορεί να έτυχα σε άπειρο υπάλληλο. Παρόλα αυτά τόνισα πως έχω στείλει email με αντίστοιχα ερωτήματα και περιμένω απάντηση μέχρι τέλος της εβδομάδας που μας έρχεται το αργότερο, ώστε να ξέρω αν θα μείνω ή θα φύγω εντός τριάντα ημερών. Μόλις έχω την απάντηση θα ενημερώσω.

Στο λογαριασμό που κατέβασα από το myprotergia την προηγούμενη εβδομάδα εμφανίζονταν κανονικά η ειδοποίηση περί ρήτρας προσαρμογής κλπ. Χθες μου στείλανε το λογαριασμό με email και το κείμενο της ειδοποίησης έχει εξαφανιστεί. Μπήκα και στο myprotergia να κατεβάσω και από εκεί το λογαριασμό και όντως το έχουν διορθώσει, δεν υπάρχει πλέον η ειδοποίηση. Ευτυχώς που έχω κρατήσει το αρχικό pdf file και τους το έχω στείλει και με email για να έχω αποδείξεις. Περιμένω και την απάντηση στο email μου για να είμαι 100% σίγουρος ότι προς το παρόν δεν υφίσταται κάποιο θέμα, αλλά πρέπει να κοιτάμε και το παραμικρό στους λογαριασμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kgounaris είπε

Στο λογαριασμό που κατέβασα από το myprotergia την προηγούμενη εβδομάδα εμφανίζονταν κανονικά η ειδοποίηση περί ρήτρας προσαρμογής κλπ. Χθες μου στείλανε το λογαριασμό με email και το κείμενο της ειδοποίησης έχει εξαφανιστεί. Μπήκα και στο myprotergia να κατεβάσω και από εκεί το λογαριασμό και όντως το έχουν διορθώσει, δεν υπάρχει πλέον η ειδοποίηση. Ευτυχώς που έχω κρατήσει το αρχικό pdf file και τους το έχω στείλει και με email για να έχω αποδείξεις. Περιμένω και την απάντηση στο email μου για να είμαι 100% σίγουρος ότι προς το παρόν δεν υφίσταται κάποιο θέμα, αλλά πρέπει να κοιτάμε και το παραμικρό στους λογαριασμούς...

Προτεργια και εγω ακου. 

Στο τελευταίο λογαριασμό ειχε την ενημέρωσή για τη ρητρα.με ειχε χρεώσει κανονικα αλλα 25 για το μηνα. Τλπ κανω αιτηση για σολαρ. Με παιρνουν τηλ τωρα απο προτεργια και μου λενε τα γνωστα γιατι θες να φυγεις κ λοιπα.τους λεω για τη ρητρα και μου κανουν την εξης αντιπρόταση. Με 0 παγιο για ενα χρονο με 0.088 τη κιλοβατώρα χωρις ρητρα και 50 ευρω μειων στο επομενο λογαριασμό. Πως ακούγεται; εχει η προτεργια προγραμμα χωρις ρητρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nebtios είπε

εχει η προτεργια προγραμμα χωρις ρητρα ;

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako

βέβαια γράφει για ρήτρα αλλά πιστεύω οτι είναι λάθος .

21 λεπτά πριν, nebtios είπε

Με 0 παγιο για ενα χρονο με 0.088 τη κιλοβατώρα χωρις ρητρα και 50 ευρω μειων στο επομενο λογαριασμό. Πως ακούγεται;

κομπλέ είναι, σε πιο ήσουν πριν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1149698168_Screenshot_20210623-122153_AdobeAcrobat.jpg.52db70aa134cf5265679eef4d788fd61.jpg

Καλησπερα.

 

Τι διαολο ειναι η προσαυξηση συμφωνα με το αρθρο 8.8 στην protergia? Ειχα μια τετοια χρεωση 62ευρω στον τελευταιο λογαριασμο με την υποσημειωση που βλεπετε στο screenshot.

Στο link που δινει https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf , δεν βγαζω ακρη οπως ειναι λογικο.

 

EDIT: Καταλαβα, ειναι η ρητρα ΟΤΣ. Μηπως να παω αλλου κ γω;

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako

βέβαια γράφει για ρήτρα αλλά πιστεύω οτι είναι λάθος .

κομπλέ είναι, σε πιο ήσουν πριν ?

Προτεργια παλι δεν θυμαμαι τωρα πιο αλλα μεχρι πριν 2, 3 μηνες ηταν καλα. Μετα ειχα πρόσθετα αλλα 20 με 25. Περιμενω να μου στειλουν τους ορους χωρις ριτρα για να δω σιγουρα. 

 

Μπηκα ειδα λογαριασμό οικιακο ν λεγεται αυτό που είχα. 

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako

βέβαια γράφει για ρήτρα αλλά πιστεύω οτι είναι λάθος .

κομπλέ είναι, σε πιο ήσουν πριν ?

 

2 ώρες πριν, nebtios είπε

Προτεργια και εγω ακου. 

Στο τελευταίο λογαριασμό ειχε την ενημέρωσή για τη ρητρα.με ειχε χρεώσει κανονικα αλλα 25 για το μηνα. Τλπ κανω αιτηση για σολαρ. Με παιρνουν τηλ τωρα απο προτεργια και μου λενε τα γνωστα γιατι θες να φυγεις κ λοιπα.τους λεω για τη ρητρα και μου κανουν την εξης αντιπρόταση. Με 0 παγιο για ενα χρονο με 0.088 τη κιλοβατώρα χωρις ρητρα και 50 ευρω μειων στο επομενο λογαριασμό. Πως ακούγεται; εχει η προτεργια προγραμμα χωρις ρητρα ;

Αυτό θυμάμαι ότι είχε κάποια στιγμή αλλά το απέσυρε γρήγορα.

 

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_132_v1_1.2021_aitisi_oikiako_fixed.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Εννοείται 

Σαν κλασικο χαιβανι δεν ειχα ιδεα για τον ορο αυτο και για το τι ειναι η ΟΤΣ εν γενει. Το θεμα ειναι οτι ολοι οι ιδιωτικοι παροχοι το εχουν απο οτι βλεπω και λογικα σε ολους τους πελατες τους τελευταιους μηνες εχει ενεργοποιηθει κατι παρομοιο. Το θεμα ειναι πως τα 62ευρω ειναι υπερβολικα πολλα, χανεται σχεδον ολο το πλεονεκτημα του να ειμαι στην protergia. Το να γυρισω πισω στη ΔΕΗ ειναι κι αυτο ρισκο καθως αν η ΟΤΣ πεσει, τοτε η ΔΕΗ γινεται αρκετα χειροτερη. Γενικα ενα μπερδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sheik είπε

Σαν κλασικο χαιβανι δεν ειχα ιδεα για τον ορο αυτο και για το τι ειναι η ΟΤΣ εν γενει.

όπως ο περισσότερος κόσμος. Μπορείς να διεκδικήσεις επιστροφή μέσω συνήγορου καταναλωτή ,μιας και δε νομίζψ να σε ενημέρωσαν ποτέ για τη ρήτρα

22 λεπτά πριν, sheik είπε

Το θεμα ειναι οτι ολοι οι ιδιωτικοι παροχοι το εχουν απο οτι βλεπω και λογικα σε ολους τους πελατες τους τελευταιους μηνες εχει ενεργοποιηθει κατι παρομοιο.

  

Στις 22/6/2021 στις 9:23 ΠΜ, korakios είπε

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση πρώτα, κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

 

22 λεπτά πριν, sheik είπε

Το να γυρισω πισω στη ΔΕΗ ειναι κι αυτο ρισκο καθως αν η ΟΤΣ πεσει, τοτε η ΔΕΗ γινεται αρκετα χειροτερη.

Η ΔΕΗ στο Γ1 απο Αύγουστο εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής . Θα έχει 30% έκπτωση αλλά συνολικά το πρόγραμμα θα ακριβύνει

23 λεπτά πριν, sheik είπε

Γενικα ενα μπερδεμα...

Γιαυτό είναι το συγκεκριμένο νήμα . Να απλοποιηθεί το μπάχαλο της μπανανίας

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε με ΟΤΣ με τις υγείες σας. Αυτό το μήνα η MWh είναι ακόμα παραπάνω οπότε να αναμένετε και τα αντίστοιχα πακετάκια.

Η ΡΑΕ πάντως μετα το χαμό που έχει γίνει ζητάει καλύτερη διαφάνεια προς τους καταναλωτές.

Δεν θα έπρεπε ποτέ ο απλός κόσμος να γνωρίζει τι ειναι ΟΤΣ ούτε να συμμετέχει στις δημοπρασίες ενέργειας.

 

20 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Για αύριο είναι 100…μεσοσταθμικό Ιουνίου περίπου στο 75. Μεσοσταθμικό Μαΐου στα 63,16 + αποκλίσεις + ΛΠ + απώλειες = 83 περίπου 

Πάνω απο 127 λένε για αυριο. Ο καύσωνας μέχρι και τα λιγνιτικά άναψε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Παθούσα κι εγώ από nrg με το save 40% και τη μη ενεργοποίηση του fixed στα 4€ λόγω διαβεβαίωσης της εταιρείας για μη εφαρμογή ρήτρας εντός του πρώτου 4μηνου.

Από ό,τι είδα αρκετοί έχετε ήδη κάνει καταγγελία στο ΣτΚ. Μήπως θα μπορούσατε να με καθοδηγήσετε ή να μου στείλετε κάποιο πρότυπο για να πάρω μια ιδέα και να ετοιμάσω κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ πολύ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aesthe_ είπε

Παθούσα κι εγώ από nrg με το save 40% και τη μη ενεργοποίηση του fixed στα 4€ λόγω διαβεβαίωσης της εταιρείας για μη εφαρμογή ρήτρας εντός του πρώτου 4μηνου.

το έχεις κάπου γραπτώς αυτό ? Ή στη χειρότερη είσαι σίγουρη οτι στο είπανε τηλεφωνικά τουλάχιστον κρατώντας στοιχεία εκπροσώπου και ημερομηνία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...