Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Αποκοπή από την άλλη εταιρεία που είμαι τώρα?

Ναι αυτό γίνεται , να το έχεις υπόψιν

Αναφορά σε κείμενο

Ο παλαιός Προμηθευτής, σε περίπτωση μη τήρησης, από μεριάς του Πελάτη, των όρων του διακανονισμού των ληξιπρόθεσμων οφειλών, διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει στον αντίστοιχο Διαχειριστή εντολή απενεργοποίησης της παροχής, ακόμη και εάν έχει συναφθεί σύμβαση προμήθειας με νέο Προμηθευτή».

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/upourgike-apophase-apeelg-ph1-oik-177367-2016.html

το κάνανε για να αποφεύγονται φέσια κάνοντας τράμπα πάροχους

Βέβαια διαφυλάσσουν και για ΚΟΤ,ΠΟΤ οτι δε θα κοπεί το ρεύμα αλλά περνάς σε καθολικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Ναι αυτό γίνεται , να το έχεις υπόψιν

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/upourgike-apophase-apeelg-ph1-oik-177367-2016.html

Νομίζω ( και εύχομαι)  θα ενημερωθώ πρώτα από τον πάροχο που έχω τώρα και θα στείλω τα email  εκεί που πρέπει. Επίσης δεν ξέρω αν μπορούν να το κάνουν τόσο εύκολα σε ΚΟΤ.

Θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Επίσης δεν ξέρω αν μπορούν να το κάνουν τόσο εύκολα σε ΚΟΤ.

έκανα edit αν το δεις

καλό είναι να ψάξεις αν ισχύει το οτι αν κάνεις καταγγελία το μπλοκάρεις, ώστε να την προχωρήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

έκανα edit αν το δεις

καλό είναι να ψάξεις αν ισχύει το οτι αν κάνεις καταγγελία το μπλοκάρεις, ώστε να την προχωρήσεις

Θα ξεκινήσω αύριο ένα κειμενακι για ΡΑΕ και Στκ στο οποίο με λίγα λόγια θα τους πω ότι θέλω να πληρώσω( αλλά μάλλον δεν θέλουν αυτοί να πληρωθούν😂) και οτι μετά από προτροπή μου δεν μου στέλνουν αναλυτικό εκκαθαριστικό!!!!

Για να είμαστε καλυμμένοι.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερή η αντιμετώπιση πάντως και η κατάσταση από τους παρόχους εν γένει.

Τραγική κατάσταση, μαθηματικός δεν είμαι, ούτε έξυπνακιας, όμως αδυνατω να καταλάβω ποια είναι ακριβώς η συμβολή της ΡΑΕ, και του κράτους στην κατάσταση αυτή. Απορώ γιατί ο καθε Μυτιληναίος δεν μπορεί σαν παραγωγός να πουλήσει την kwh που ο ίδιος παράγει ΟΣΟ γουστάρει, απορώ γιατί εγώ με 5 φίλους που γουστάρουμε συστήνοντας έναν πάροχο ,να κάνουμε ποδήλατο 24*7 και να πουλάμε το ρεύμα που παράγουμε όσο γουστάρουμε, απορώ με το χρηματιστήριο ενέργειας. 

Η φάση πιο πολύ μου φαίνεται καρτέλ παρόχων σε συμφωνία με το κράτος για να "ανοίξει" η αγορά λόγω απαίτησης Ευρώπης με μεθοδευμένη χειραγωγηση μέσω χρηματιστηρίου Ενεργειας, υπολογισμού χρεώσεων με ολοκληρώματα, διαφορικές εξισώσεις και κβαντομηχανική ώστε η κιλοβάτωρα τους να υπολογίζεται στο τέλος σε αξία κοντά με αυτή της ΔΕΗ.

Που αν στη Δεη κόβανε την ανοησία με την κλιμακωτή χρέωση θα τρέχαμε πίσω. Βέβαια αν την έκοβαν κ αυτοί θα καταλήγανε με ΟΤΣ στο τέλος, μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βέβαια αν την έκοβαν κ αυτοί θα καταλήγανε με ΟΤΣ στο τέλος, μάλλον.

μα στο Γ1,ΓΝ1 θα εφαρμοστεί ρήτρα απο Αύγουστο ήδη

Αντί να γίνει ανταγωνισμός κατάφεραν και σχημάτισαν καρτέλ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την τις απαντήσεις σας. 

Μου έστειλαν το παρακάτω. Είμαι ΔΕΗ έχω το γ1 και κατανάλωση περίπου 1500 το τετράμηνο. Συμφέρει? 

 

Τα χαρακτηριστικά του προγράμματος Ρεύματος του ειδικού τιμολογίου ένστολων  είναι τα ακόλουθα:

  • Σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0,0594€ από τον πρώτο λογαριασμό*
  • Πάγιο: 2,90€/μήνα (δωρεάν τα πάγια του πρώτου χρόνου από την εκπροσώπηση)
  • Εγγύηση: 0€
  • Μηνιαίος Εκκαθαριστικός Λογαριασμός

*Το συμβόλαιο έχει διάρκεια δύο χρόνια. Το πρώτο έτος η τιμή είναι στα 0,0594€/kWh και τον δεύτερο χρόνο ο πελάτης τιμολογείται με 0,108€/kWh με 45% έκπτωση συνέπειας (τελική τιμή 0,0594€/kWh).

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panoramatienda είπε

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την τις απαντήσεις σας. 

Μου έστειλαν το παρακάτω. Είμαι ΔΕΗ έχω το γ1 και κατανάλωση περίπου 1500 το τετράμηνο. Συμφέρει? 

 

Τα χαρακτηριστικά του προγράμματος Ρεύματος του ειδικού τιμολογίου ένστολων  είναι τα ακόλουθα:

  • Σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0,0594€ από τον πρώτο λογαριασμό*
  • Πάγιο: 2,90€/μήνα (δωρεάν τα πάγια του πρώτου χρόνου από την εκπροσώπηση)
  • Εγγύηση: 0€
  • Μηνιαίος Εκκαθαριστικός Λογαριασμός

*Το συμβόλαιο έχει διάρκεια δύο χρόνια. Το πρώτο έτος η τιμή είναι στα 0,0594€/kWh και τον δεύτερο χρόνο ο πελάτης τιμολογείται με 0,108€/kWh με 45% έκπτωση συνέπειας (τελική τιμή 0,0594€/kWh).

 

Ευχαριστώ πολύ 

99,9% θα εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής. Μόνο αν πάρεις γραπτή απάντηση θα σιγουρευτείς

Περι ρήτρας αναπροσαρμογής και προγράμματα διάβασε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58455497

και συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panoramatienda είπε

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την τις απαντήσεις σας. 

Μου έστειλαν το παρακάτω. Είμαι ΔΕΗ έχω το γ1 και κατανάλωση περίπου 1500 το τετράμηνο. Συμφέρει? 

 

Καλυτερα να μην ασχοληθεις καθολου.

Δες το sticky και τα excel οπως σου ειπε ο korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Αποκοπή από την άλλη εταιρεία που είμαι τώρα?

Καλημερα... Αυτο μπορει να γινει... Αν δεν εχεις εξοφλησει τον προηγουμενο παροχο... Εχει το δικαιωμα να το ζητησει...Και μαλιστα γινεται πολυ συχνα αυτο... ( οι παροχοι δεν πολυ κοιτανε αν υπαρχει ΚΟΤ)

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ποτέ δε γούσταρα αυτά τα έντυπα... ένα λάθος και ξαφνικά ο κόσμος βρίσκεται με κομμένη παροχή. Και στη τηλεφωνία το ίδιο χάλι. Εγώ πάντα για καταγγελία στέλνω γραπτό αίτημα σε επίσημη μορφή, ουσιαστικά κόβοντας και ράβοντας διάφορα σημεία.

Αλλά αν ήθελε ντε και καλά ο πάροχος να συμπληρώσω το δικό τους έντυπο θα έστελνα τη 2η και 3η σελίδα ως εξής:

(Εννοείται δε θα έστελνα καθόλου τη 1η σελίδα καθώς αφορά διακοπή ηλεκτροδότησης).

zenith_diorthomeno.pdf 1 MB · 6 downloads

τελικα μετα απο 10 τηλ μεχρι να βρω καποιον που να ειχα απαντηση μου λεει οτι αυτο ειναι για διακοπη ρευματοs και οχι για να παω αλλου και μου λεει οτι μπορω να φυγω γιατι πηρα το οκ να φυγω χωριs προστιμο.βεβαια τουs ειχα στειλη mail για καταγγελια τηs συμβασηs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

Κανονικά δεν έπρεπε να είναι στο excel ,απλά ακόμα και με τα 10€ παραμένει λύση για όσους καίνε >8000kw .

Θα πρότεινα να αφαιρεθεί η nrg από οποιαδήποτε οδηγό , από οποιαδήποτε υπολογισμό.

Να γίνει κανονικό ban. Σε όσους γνωρίζετε να διαδοθεί το πόσο αναξιόπιστη εταιρεία είναι.

Δεν έχει κανένα νόημα η συνδιαλλαγή μαζί τους.

Σε συνάδελφό ο οποίος σύναψε σύμβαση το Μάρτιο στο save 40% ,θορυβημένος από τις τελευταίες εξελίξεις , έπαιρνε τηλέφωνο ξανά και ξανά και τον διαβεβαίωσαν πολλάκις ότι βλέπουν ενεργοποιημένο το fixed. Τελικά με τα πολλά του δήλωσαν ότι το fixed δεν ήταν ενεργοποιημένο !

Τώρα περιμένει την καμπάνα και με κοιτάει με απορία λόγω ότι εγώ του πρότεινα την nrg.

Τί να εξετάσει κανείς ;

Το τετράμηνο απαλλαγής από ΟΤΣ που έμεινε τελικά διά στόματος και δεν εφαρμόστηκε ;

Η υποχρέωση διατήρησης του ίδιου τιμοκαταλόγου εντός του εξαμήνου που επίσης δεν εφαρμόστηκε ;

Η αρνητική απάντηση περί αποχώρησης αζημίως λόγω αλλαγής του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ και της συνδρομής fixed ;

Η προτροπή μη ενεργοποίησης του fixed εντός πρώτου τετραμήνου ως περιττή ενέργεια ;

Η αναπροσαρμογή συνδρομής του fixed και στους παλιούς πελάτες ; Λες και θα υπήρχε νοήμων άνθρωπος να δεσμευτεί για δύο χρόνια με ύπαρξη ρήτρας ΟΤΣ και συνδρομή fixed όσο γουστάρει ο πάροχος !!!

Όχι μόνο η εξυπηρέτηση πελατών αλλά και οι συνεργάτες και αντιπρόσωποι της nrg είναι μέσα στο ψέμα και την απάτη.

Βρε ουστ !

Σε όσους γνωρίζετε να γίνει ενημέρωση για το πόσο απατεώνες είναι.

Ban κανονικό !

Επεξ/σία από geopro
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geopro είπε

Θα πρότεινα να αφαιρεθεί η nrg από οποιαδήποτε οδηγό , από οποιαδήποτε υπολογισμό.

Σε ολους τους παροχους συμβαινουν τετοια περιστατικα....αλλα τα γνωριζουμε κι αλλα οχι.Αλλα σε ολους γινονται.

Αν αρχισουμε και βγαζουμε εκτος τον καθε παροχο τοτε σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα αν πει ο καθενας τι του εχει συμβει σε καθε παροχο και τι εχει ακουσει για καθε παροχο τοτε δεν θα μεινει κανενας για να μπορουμε να συγκρινουμε.Θα πρεπει να γυρισουμε ολοι στην ΔΕΗ που ειναι το χειροτερο απ'ολα.

Φυσικα εχεις δικιο σε οτι ειπες σχετικα με την αντιμετωπιση και οτι εχει προηγηθει και συμφωνω απολυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε ολους τους παροχους συμβαινουν τετοια περιστατικα....αλλα τα γνωριζουμε κι αλλα οχι.Αλλα σε ολους γινονται.

Όχι σε τέτοια ένταση και έκταση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...