Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από επικοινωνία που είχα με την Protergia για το Οικιακό Fixed μου ανέφεραν πως δεν ισχύει για νέους πελάτες, παρά μόνο για υφιστάμενους. Θα έπρεπε δηλαδή να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και να μεταφερθώ στο Fixed μετά από 6 μήνες (αν υπάρχει ακόμη σαν πρόγραμμα).

Επίσης, κατά την επικοινωνία μου με την ΕΦΑ για το Fixed μου ανέφεραν πως δεν έχουν πλατφόρμα καταχώρησης ενδείξεων, με αποτέλεσμα να τα πληρώνεις όλα μαζεμένα στον εκκαθαριστικό ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, garnetakos είπε

Μετά από επικοινωνία που είχα με την Protergia για το Οικιακό Fixed μου ανέφεραν πως δεν ισχύει για νέους πελάτες, παρά μόνο για υφιστάμενους.

????

βασικά μέσω messenger με ενημέρωσαν οτι ισχύει κανονικά , αλλά δε μου είπανε οτι δεν ισχύει για νεους . Θα περιμένω και email ή αν πουν τα ίδια και σε άλλους (όχι οτι δε σε εμπιστεύομαι ,απλά μην πέτυχες πωλητή που δε γνώριζε) , φεύγει απο excel , κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο πήρα προσφορά για ρεύμα από Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Εν ολίγοις

1) Πάγιο 4.5 ευρώ ανά μήνα

2)  ΟΤΣ:. Μηδένικη για έξη μήνες ( σε 2ετες συμβόλαιο.

3) Τιμή κιλοβατώρας με προϋπολογισμενη έκπτωση συνέπειας ( θέλει πάγια εντολή )

Ημερήσιο: 0,054/kvh και 

Νυχτερινό: 0,039/kvh

4) 500 ευρώ για τεχνική κάλυψη ηλεκτρολόγου, υδραυλικού, τζαμά, κλειδαρά.... μέχρι 4 φορές

5) 3000 ευρώ ασφάλεια σπιτιού, για φυσική καταστροφή, διάρρηξη κ.λ.π.

Τι λέτε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σκέφτομαι από protergia που είμαι τώρα και με την προσαύξηση αυτό το μήνα πήγε η τιμή 0.138 kwh να πάω στην δεη στο my home online με 30 ευρώ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και  με 0,096 kwh σταθερό χωρίς προσαυξήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους ,και στις 2 παροχες ρευματος που εχω ειχα επιλεξει την ελιν electricon χωρις ρητρα προσαρμογης μετα απο 17 μηνες που τους εχω σε συμβολαιο αοριστου διαρκειας σημερα μου εστειλαν mail με πολυ μεγαλες αυξησεις δινοντας μου περιθωριο 10 ημερων να επιλεξω αν δεχομαι η να αλλαξω εταιρεια, αυτο ειναι νομιμο? στην συμβαση μας γραφει ξεκαθαρα πως για οποιαδηποτε αλλαγη πρεπει να ενημερωθω 60 ημερες νωριτερα....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Πριν λίγο πήρα προσφορά για ρεύμα από Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Εν ολίγοις

1) Πάγιο 4.5 ευρώ ανά μήνα

2)  ΟΤΣ:. Μηδένικη για έξη μήνες ( σε 2ετες συμβόλαιο.

3) Δωρεάν ένας μήνας

4) Τιμή κιλοβατώρας με προϋπολογισμενη έκπτωση συνέπειας ( θέλει πάγια εντολή )

Ημερήσιο: 0,054/kvh και 

Νυχτερινό: 0,039/kvh

5) 500 ευρώ για τεχνική κάλυψη ηλεκτρολόγου, υδραυλικού, τζαμά, κλειδαρά.... μέχρι 4 φορές

6) 3000 ευρώ ασφάλεια σπιτιού, για φυσική καταστροφή, διάρρηξη κ.λ.π.

Τι λέτε;   Συμφέρει; Εναλλακτική;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

????

βασικά μέσω messenger με ενημέρωσαν οτι ισχύει κανονικά , αλλά δε μου είπανε οτι δεν ισχύει για νεους . Θα περιμένω και email ή αν πουν τα ίδια και σε άλλους (όχι οτι δε σε εμπιστεύομαι ,απλά μην πέτυχες πωλητή που δε γνώριζε) , φεύγει απο excel , κρίμα

Μακάρι να έτυχα σε πωλήτρια που δεν γνώριζε, αλλά και από το Site όταν πας στην καρτέλα γίνε πελάτης μας και συνεχίσεις τις επιλογές δεν σου το δίνει σαν επιλογή το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Ελπίζω να έχεις διαφορετική ενημέρωση γιατί δεν μένουν και εναλλακτικές.

Επεξ/σία από garnetakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasos_87 είπε

εγώ σκέφτομαι από protergia που είμαι τώρα και με την προσαύξηση αυτό το μήνα πήγε η τιμή 0.138 kwh να πάω στην δεη στο my home online με 30 ευρώ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και  με 0,096 kwh σταθερό χωρίς προσαυξήσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/44/#comments

αλλά δες και το fixed της protergia στο excel να δεις τι παίζει σε σχέση με το online .

Αν είναι μικρή η διαφορά καλύτερα με 12μήνες αντί 24 δέσμευση

4 λεπτά πριν, marioslefk είπε

δινοντας μου περιθωριο 10 ημερων να επιλεξω αν δεχομαι η να αλλαξω εταιρεια, αυτο ειναι νομιμο? στην συμβαση μας γραφει ξεκαθαρα πως για οποιαδηποτε αλλαγη πρεπει να ενημερωθω 60 ημερες νωριτερα....

δεν εχεις επιλογές , ή καταγγελία ΣτΚ διεκδικώντας 60 μέρες (αλλά παίζει μέχρι να σου απαντήσουν να έχουν περάσει κιόλας) ή μένεις ή αλλάζεις

πάντως στείλε ένα email στην Elin αναφέροντας αυτά. Δες κιόλας μήπως σε παλαιότερο λογαριασμό αναφέρουν κάτι πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marioslefk είπε

καλησπερα σε ολους ,και στις 2 παροχες ρευματος που εχω ειχα επιλεξει την ελιν electricon χωρις ρητρα προσαρμογης μετα απο 17 μηνες που τους εχω σε συμβολαιο αοριστου διαρκειας σημερα μου εστειλαν mail με πολυ μεγαλες αυξησεις δινοντας μου περιθωριο 10 ημερων να επιλεξω αν δεχομαι η να αλλαξω εταιρεια, αυτο ειναι νομιμο? στην συμβαση μας γραφει ξεκαθαρα πως για οποιαδηποτε αλλαγη πρεπει να ενημερωθω 60 ημερες νωριτερα....

Αλλαγή σε χρεώσεις προμήθειας γίνονται χωρίς προειδοποίηση ακόμα και στον λογαριασμό που ακολουθεί την αλλαγή. Αλλαγή σε γενικούς όρους θέλει προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/44/#comments

αλλά δες και το fixed της protergia στο excel να δεις τι παίζει σε σχέση με το online .

Αν είναι μικρή η διαφορά καλύτερα με 12μήνες αντί 24 δέσμευση

δεν εχεις επιλογές , ή καταγγελία ΣτΚ διεκδικώντας 60 μέρες (αλλά παίζει μέχρι να σου απαντήσουν να έχουν περάσει κιόλας) ή μένεις ή αλλάζεις

πάντως στείλε ένα email στην Elin αναφέροντας αυτά. Δες κιόλας μήπως σε παλαιότερο λογαριασμό αναφέρουν κάτι πρώτα

το fixed  της protergia είναι στα 0.0882  kwh με 12 μηνη δέσμευση!καλύτερο φαίνεται από της ΔΕΗ αλλά σίγουρα δεν θα έχει κάποια προσαύξηση το fixed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγω επελεξα ελιν fixed πριν απο μερικες μερες για 3 παροχες οι 2 με μηδενικη καταναλωση η 3η με τη λιγη που εχω αναφερει αλλα ο υπολογισμος εγινε με το 0.094 και το συμβολαιο μου ρθε 0.099.Γιαυτο λεω ανανεωστε το εξελ εγκαιρα.

0.99 μείον 5% έκπτωση άσχετα εάν πληρώνεις στην ώρα σου. Σωστά ήρθε το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Αλλαγή σε χρεώσεις προμήθειας γίνονται χωρίς προειδοποίηση ακόμα και στον λογαριασμό που ακολουθεί την αλλαγή. Αλλαγή σε γενικούς όρους θέλει προειδοποίηση.

Μα πως ειναι νομιμο κατι τετοιο στην ουσια δινει μηδενικο περιθωριο για να ψαχτεις και να κανεις αλλαγη σε αλλη εταιρεια αρα σου επιβαλει την αυξηση του τουλαχιστον για τον πρωτο μηνα.... πια συμφαιρει καλυτερα αυτο τον καιρο απο πλευρας τιμης και χωρις οτσ αν ειναι δυνατον?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasos_87 είπε

το fixed  της protergia είναι στα 0.0882  kwh με 12 μηνη δέσμευση!καλύτερο φαίνεται από της ΔΕΗ αλλά σίγουρα δεν θα έχει κάποια προσαύξηση το fixed?

ναι ,αλλά εννοείται θα το επαληθεύσεις γραπτώς ,αλλά κυρίως να αναφέρεται ρητά στους όρους και στη σύμβαση που θα σου στείλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

αναφέρω στα σχόλια ,συνέπεια .

Αν δεν πληρώνεις έγκαιρα δε θα πάρεις στον επόμενο του εκκαθαριστικού την έκπτωση

Δεν είναι έκπτωση συνέπειας είναι έκπτωση έτσι και αλλιώς σε κάθε λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...