Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, marioslefk είπε

Μα πως ειναι νομιμο κατι τετοιο στην ουσια δινει μηδενικο περιθωριο για να ψαχτεις και να κανεις αλλαγη σε αλλη εταιρεια αρα σου επιβαλει την αυξηση του τουλαχιστον για τον πρωτο μηνα.... πια συμφαιρει καλυτερα αυτο τον καιρο απο πλευρας τιμης και χωρις οτσ αν ειναι δυνατον?

αυτό είναι ένα θέμα που ελπίζω να βγάλει απόφαση (πριν το τέλος του έτους έτσι όπως πάμε) ο ΣτΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, marioslefk είπε

Μα πως ειναι νομιμο κατι τετοιο στην ουσια δινει μηδενικο περιθωριο για να ψαχτεις και να κανεις αλλαγη σε αλλη εταιρεια αρα σου επιβαλει την αυξηση του τουλαχιστον για τον πρωτο μηνα.... πια συμφαιρει καλυτερα αυτο τον καιρο απο πλευρας τιμης και χωρις οτσ αν ειναι δυνατον?

Αφού το αναφέρει ο κώδικας είναι νόμιμο. Όπως ήταν και η άμεση αλλαγή τιμών της ΔΕΗ το 2019 με υπουργική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,αλλά εννοείται θα το επαληθεύσεις γραπτώς ,αλλά κυρίως να αναφέρεται ρητά στους όρους και στη σύμβαση που θα σου στείλουν

δεν θα πρέπει να αναφέρει δλδ το άρθρο 8.8. στα ψιλά γράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν είναι έκπτωση συνέπειας είναι έκπτωση έτσι και αλλιώς σε κάθε λογαριασμό.

Σωστός , νόμιζα είναι συνέπεια

Αναφορά σε κείμενο

Η έκπτωση υπολογίζεται στον εκάστοτε εκδιδόμενο «έναντι» ή «εκκαθαριστικό» λογαριασμό και αφορά στην συνολική χρέωση αξίας για ημερήσια κατανάλωση εντός  της περιόδου για την οποία εκδίδεται ο αντίστοιχος λογαριασμός. Τέλος, η έκπτωση χορηγείται  στον Πελάτη  για όλο το χρονικό διάστημα παραμονής του  στο εν λόγω πρόγραμμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasos_87 είπε

δεν θα πρέπει να αναφέρει δλδ το άρθρο 8.8. στα ψιλά γράμματα;

μπορεί να το αναφέρει στους γενικούς όρους αλλά στους ειδικούς να αναφέρει οτι δεν εφαρμόζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

Όποτε εσείς λετε οτι ειναι 5% +10% έκπτωση συνέπειας; στην ελιν;

δεν είπε κανένας κάτι τέτοιο , 5% είναι στα νέα προγράμματα

https://energy.elin.gr/media/krgdngii/eidikoi-oroi-fixed-oikiako-nyxterino_06-2021.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα με 5% και συνεπεια σαν νεος στο fixed ποσο μου κατεβαινει η κιλοβατωρα

Υ.γ.μαλλον λαθος δεν υπαρχει συνεπεια σωστα;

Υ.γ2 και τοτε τι κινητρο εχει καποιος στην ελιν να ειναι οκ στους λογαριασμους του;μονο η παγια εντολη που θα του επιστρεψει την εγγυηση;

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

Αρα με 5% και συνεπεια σαν νεος στο fixed ποσο μου κατεβαινει η κιλοβατωρα

όσο λέει στο site της Elin ,στο excel , αν κάνεις απλό πολλαπλασιασμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Αρα με 5% και συνεπεια σαν νεος στο fixed ποσο μου κατεβαινει η κιλοβατωρα

Υ.γ.μαλλον λαθος δεν υπαρχει συνεπεια σωστα;

Υ.γ2 και τοτε τι κινητρο εχει καποιος στην ελιν να ειναι οκ στους λογαριασμους του;μονο η παγια εντολη που θα του επιστρεψει την εγγυηση;

18 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά οι τιμές ( με έκπτωση συνέπειας ) 😞 0.054 ημερήσιο και 0.039 νυχτερινό,  4.5 ευρώ παγιο το μήνα και δωρεάν τον 13 μηνα, δεν είναι πολύ καλές για 2ετές συμβόλαιο;

Πώς υπολογίζεται η ΟΤΣ, όταν είναι μηδενική το πρώτο εξάμηνο, για τους υπόλοιπους 18 μήνες συμβολαίου;

Μιλάμε για ρεύμα από το φυσικό αέριο Ελλάδος. Οικιακό MAXI 50

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Πώς υπολογίζεται η ΟΤΣ, όταν είναι μηδενική το πρώτο εξάμηνο, για τους υπόλοιπους 18 μήνες συμβολαίου;

βρες τους γενικούς όρους του συμβολαίου πρώτα

edit , και άλλος λογαριασμός απο Protergia με ρήτρα απο διπλανό φόρουμ

0,14191 τελική

Spoiler

https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=229066&d=1626787336

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καθώς το πρώτο μου μήνυμα, θα ηθελα αρχικα να σας ευχαριστήσω για την ενημέρωση και τις πολυτιμες πληροφορίες. Σας παρακολουθώ συνεχώς αλλά δεν είχα κάτι να γράψω τόσο καιρό...

Και εγω στην ελιν ήμουν από τους πρώτους με 0.085 και με νυκτερινό και με συνεπεια 15% ήδη από Σεπτέμβριο του 2019. Δυστυχώς τα καλα τελειώνουν κάποια στιγμή...

Μετα από έλεγχο φαίνεται για εμένα ότι το Protergia fixed νυχτερινό είναι το πιο συμφέρον. Επιβεβαιώνω ότι το πρόγραμμα αυτό προσφέρεται από την protergia, επικοινώνησα σήμερα μαζί τους.

Εχω 2 ερωτήσεις, αν ξέρετε να μου απαντήσει καποιος:

1. Καθότι δεν έχω κάποια δέσμεση με Ελίν, πρέπει να κάνω κάτι με αυτούς για καταγγελία ή απλά να κάνω αίτηση στην protergia και όλα θα γίνουν αυτόματα και με την Ελίν?

2. Στην Ελίν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του τρέχοντος τετραμήνου τώρα που θα φύγω? Η έκπτωση βγαίνει στον πρώτο έναντι λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό, που για εμένα το τετράμηνο τελειώνει Ιούλιο άρα ο εκκαθαριστικός θα βγει τον Αύγουστο άρα την έκπτωση θα την έπαιρνα στον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...