Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, bill27 είπε

7000kwh τον χρονο.Αν κανεις τους υπολογισμους θα δεις οτι η διαφορα μεταξυ εναλλακτικου και οτε ειναι τεραστια!!

Ποσο ταιραστια δηλαδη? Επισης εισαι απο τους τυχερους ισως που δν εχουν ΟΤΣ ακομα...πλεον δεν υπαρχουν ευκολα τετοια συμβολαια η ειναι μονο για 6μηνες η μη χρεωση της ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ποσο ταιραστια δηλαδη? Επισης εισαι απο τους τυχερους ισως που δν εχουν ΟΤΣ ακομα...πλεον δεν υπαρχουν ευκολα τετοια συμβολαια η ειναι μονο για 6μηνες η μη χρεωση της ΟΤΣ

Κανε τις πραξεις για να δεις,οταν ερθει ο καιρος για την ανανεωση του συμβολαιου μου τοτε θα δω τι θα κανω,επισης υπαρχει και η πιθανοτητα να μεινω στο ιδιο συμβολαιο αοριστου συμφωνα με τους ειδικους ορους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plomaskost είπε

Βάλτε ένα πρόγραμμα της ΔΕΗ που είναι σίγουρο βρέξει χιονίσει και γιατί μπλέκετε για 5-6 ευρώ το μήνα στις ιδιωτικές που κάποια στιγμή θα σας την κάνουν;

Για ΔΕΗ εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/44/

 

33 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ποσο ταιραστια δηλαδη? Επισης εισαι απο τους τυχερους ισως που δν εχουν ΟΤΣ ακομα...πλεον δεν υπαρχουν ευκολα τετοια συμβολαια η ειναι μονο για 6μηνες η μη χρεωση της ΟΤΣ

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Αυτα τα ξερω...περιμενω και κανεναν πραγματικο πελατη αλλου προγραμματος να μας πει αποψεις. Γιατι πιο πολυ στο thread τελικα καταληξαμε να λεμε ο ενας παροχος ειναι κλεφτης, ο αλλος χρεωνει 30/μηνα ΟΤΣ κτλπ...τελικα οσοι εχουν παει σε ενναλακτικους εχουν πραγματικο κερδος η μιλαμε για κανα 10αρικο-20αρικο το 4μηνο? Και μην μου πει κανεις εγω καιω 20-25k kwh και εχω κερδος 100 ευρο τον χρονο...Μιλαμε για μια φυσιολογικη οικογενεια νουμερα με 1500-2000kwh το 4μηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτα τα ξερω...περιμενω και κανεναν πραγματικο πελατη αλλου προγραμματος να μας πει αποψεις.

προσωπικά έχω NRG με 4€ όμως το fixed , ευχαριστημένος

υπάρχουν μέλη που έχουν Elin , solar δεν έχουν αναφέρει έξτρα χρεώσεις , για ποιο πρόγραμμα απο ποια εταιρία ενδιαφέρεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

για κανα 10αρικο-20αρικο το 4μηνο

Παντως, αφου υποτιμας τα χρηματα γενικως, αν σου περισσευει το 20αρικο το τετραμηνο, μπορω να σου στειλω ενα λογαριασμο Ρεβολουτ για να μου τα βαζεις εκει. Θα πινω στην υγεια σου τις λιγες φορες που βγαινω εξω.

Κι επειδη θελω να προλαβω τυχον περιεργες απαντησεις, ημουν 2 χρονια στα ΕΛΤΑ Ενεργεια και τωρα πηγα Σολαρ. Ασχοληθηκα 5 μερες για να βρω νεο παροχο. Δεν κουραστηκα για να κανω μερικα τηλεφωνα επικοινωνιας και το καθαρο κερδος μου ως τωρα ηταν περιπου 120 ευρω το χρονο. Αν βαλω και τα 60 δικα σου απο διπλα, πληρωνω την ετησια ΕΥΔΑΠ μου.

Και περισσευουν για το κερασμα... Σκεψου την προταση μου σε παρακαλω, μην την απορριψεις αμεσως.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Παντως, αφου υποτιμας τα χρηματα γενικως, αν σου περισσευει το 20αρικο το τετραμηνο, μπορω να σου στειλω ενα λογαριασμο Ρεβολουτ για να μου τα βαζεις εκει. Θα πινω στην υγεια σου τις λιγες φορες που βγαινω εξω.

 

Δεν με επιασες...δεν ειναι θεμα υποτιμησης. Ειναι θεμα οτι με μια αυξημενη οριακη τιμη συστηματος για 2 μηνες τον χειμωνα χανεις ολο το ετησιο κερδος σου. Τοσο απλο. 

Επισης οτι προταση μου εχουν κανει και μιλαμε για πανω απο 30 τηλεφωνικες κλησεις το τελευταιο 9μηνο, το μεγιστο κερδος που εχω με τις 1500kwh/4μηνο ειναι γυρω στο 15αρι χωρις να εχουν υπολογισει την ΟΤΣ...εξαιτιας των παγιων κυριως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν με επιασες...δεν ειναι θεμα υποτιμησης. Ειναι θεμα οτι με μια αυξημενη οριακη τιμη συστηματος για 2 μηνες τον χειμωνα χανεις ολο το ετησιο κερδος σου. Τοσο απλο. 

Επισης οτι προταση μου εχουν κανει και μιλαμε για πανω απο 30 τηλεφωνικες κλησεις το τελευταιο 9μηνο, το μεγιστο κερδος που εχω με τις 1500kwh/4μηνο ειναι γυρω στο 15αρι χωρις να εχουν υπολογισει την ΟΤΣ...εξαιτιας των παγιων κυριως. 

Οκ, αφου εκανες την ερωτηση νωριτερα, πηρες την απαντηση απο εμενα. Φυσικα αφορα τη δικη μου περιπτωση. Ωστοσο και παλι δεν εχει λογικη να ρωτας "τελικα οσοι εχουν παει σε εναλλακτικους". Το "τελικα" δεν υπαρχει. Ολο αυτο ειναι δυναμικο, γι' αυτο υπαρχουν διακυμανσεις και διαφορες.

Αλλωστε, τα λες μονος σου: "το μεγιστο κερδος που εχω με τις 1500kwh/4μηνο". Τι απαντηση περιμενεις απο καποιον που εχει 3000/4μηνο ή 1000/4μηνο; Αφου δεν ειναι συγκρισιμα μεγεθη. Κοιτας τον εαυτο σου και προχωρας. Εδω ανταλασσουμε αποψεις και πληροφοριες, δεν εχει λογικη να μετραμε ποιος την εχει μεγαλυτερη. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν με επιασες...δεν ειναι θεμα υποτιμησης. Ειναι θεμα οτι με μια αυξημενη οριακη τιμη συστηματος για 2 μηνες τον χειμωνα χανεις ολο το ετησιο κερδος σου. Τοσο απλο. 

μάλλον δεν έχεις καταλάβει οτι ήταν και είναι σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

Απο το excel όλα τα προγράμματα (πλην του Γ1 της ΔΕΗ που έχει ρήτρα CO2 και απο Αύγουστο ρήτρα αναπροσαρμογής) κανένα δεν εφαρμόζει ρήτρα . Της NRG (όπως παλιότερα της elpedison) έχει διαφορά οτι σαν πρόγραμμα εφαρμόζει ρήτρα και πρέπει να ενεργοποιήσεις το fixed (πλέον στα 9,9€ με τα γνωστά θέματα που προέκυψαν)

Τώρα αν δεν ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα , δε νομίζω οτι μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος και θα σου πρότεινα να δεις κάποια της ΔΕΗ εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/44/

Αλλιώς δε νομίζω να έχει νόημα περαιτέρω συζήτηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ήταν και είναι σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

Εχεις δικιο, δεν το εγραψα διοτι τα ΕΛΤΑ δεν εχουν ενεργοποιησει ΟΤΣ. Αλλα με την ευκαιρια, ας το γραψω κι αυτο: δεν ειμαι σε προγραμμα με ΟΤΣ. ΤΥΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

τελικα οσοι εχουν παει σε ενναλακτικους εχουν πραγματικο κερδος η μιλαμε για κανα 10αρικο-20αρικο το 4μηνο?

Όταν είσαι σε πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ και γνωρίζεις την ετήσια κατανάλωση, γνωρίζεις ακριβώς το όφελος.

Eγώ καίω περίπου 4500 ημερήσιο και 1000 νυχτερινό... όταν έβαλα το Εlin Εlectricon πριν 2 χρόνια (δεν ισχύει πλέον για νέους πελάτες) είχα όφελος 165+ΦΠΑ ανά έτος. Τώρα που μειώθηκε η έκπτωση συνέπειας, το όφελος μου είναι 140+ΦΠΑ. Αυτά συγκριτικά με ΔΕΗ, μόνο στη τιμή προμήθειας. Βάλε και τη ρήτρα CO2 που εφάρμοζε η ΔΕΗ μέχρι τον Αύγουστο.... το όφελος ήταν σαφώς μεγαλύτερο. Τώρα πλέον έχω χάσει τη μπάλα με τις χρεώσεις της ΔΕΗ (30% έκπτωση στη τιμή προμήθειας και ακριβή ρήτρα προσαρμογής)... οπότε δε μπορώ να συγκρίνω σίγουρα.

Όσο για το επαγγελματικό ρεύμα που επίσης κοντεύω να κλείσω 2ετία, το όφελος είναι 650 ανά έτος.

Για ποιο λόγο λοιπόν να τα ακουμπάω στη ΔΕΗ και να μη τα βάζω στη τσέπη μου; Τρόπος του λέγειν στην τσέπη μου γιατί και πάλι δε περισσεύει σάλιο!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξέρεις κανένας αν ισχύει ? Γράφει έως 28/2 αλλά ίσως να δέχονται ακόμα

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed

 

__________________________________

έστειλα ένα email πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 15/7/2021 στις 12:23 ΠΜ, Depeche3 είπε

Τα προγράμματα που συμφέρουν είναι του Ήρων 24/7 νυχτερινό ή το up τα οποία αν δεν ξεπεράσεις το όριο Κοτ δεν χρεώνουν ρήτρα .

Αυτό απο που προκύπτει; Στο site γράφει : "υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής".

Στις 15/7/2021 στις 12:30 ΠΜ, Depeche3 είπε

Σήμερα με αυτή την κατανάλωση δεν έχει κάτι καλύτερο από ΔΕΗ σήμερα όμως γιατί από Αυγούστο θα έχει 

Κ η nrg δίνει το Κοτ κ στο save κ στο smart κ στο παλιό με τιμή 0.063 

Ήρων λογαριασμός με Κοτ α .....για πείτε ...

Screenshot_20210715-003305.jpg

Η έκπτωση συνέπειας πως βγαίνει τόσο -9,7€; Πρώτα δεν αφαιρεί την έκπτωση ΚΟΤ και μετά εφαρμόζει την έκπτωση συνέπειας ο ΗΡΩΝ; Επίσης το -0,81€ σημαίνει πίστωση τι φάση σε πληρώνουνε κιόλας; Τέλος το πάγιο γιατί είναι 2,8€ αντί για 2,9€;

Στις 15/7/2021 στις 9:02 ΠΜ, Depeche3 είπε

Φιλε μου ειμαι πελατης του Ηρων εδω κ ενα χρονο εχω το ΚΟΤ Β στο προγραμμα 24/7 νυχτερινο με χρεωση 0.078 χωρις εκπτωση οπως εχει το up που οταν το εκανα δεν ηξερα κ δεν μου ειπαν οτι κ αυτο περνει κανονικα κοτ κ ετσι επελεξα το συγκεκριμενο .

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΡΗΤΡΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Κ ΑΠΟ 2 ΑΚΟΜΑ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΡΗΤΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΚΟΤ, ΑΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΤ Κ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΡΗΤΡΑ.

Ο ΚΟΡΑΚΙΟΣ ΕΔΩ Κ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΩΝΕΙ ΡΗΤΡΑ ΟΠΩΣ Κ ΤΟ UP ΠΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΔΩ Κ 13 ΜΗΝΕΣ Κ ΑΥΤΗ .

Κ Η NRG ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΡΗΤΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΑ ΚΟΤ Κ ΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ ΚΟΤ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟ ΟΡΙΟ . 

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ 

Βασικά καλύτερο είναι το νυχτερινό παρά το up γιατί έχει μεγαλύτερο πάγιο οπότε η καθαρή τιμή kwh ανεβαίνει. Αλλά με τον μπακαλίστικο τρόπο που φαίνεται να υπολογίζει και να χρεώνει τα ΚΟΤ η ΗΡΩΝ μάλλον συμφέρει παραπάνω το συγκεκριμένο.

Δηλαδή λες ότι και οι άλλες εταιρίες δεν εφαρμόζουν ρήτρα σε ΚΟΤ;
Πως όμως εξασφαλίζεσαι σε αυτή την περίπτωση αφού το έχεις υπογράψει;
Πχ. αν σου πουν να πληρώσεις αναδρομικά ρήτρα όταν πας να φύγεις τι θα κάνεις;
Χρήσιμα πάντως οι εμπειρίες και τα όσα αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, windserf2020 είπε

  

Αυτό απο που προκύπτει; Στο site γράφει : "υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής".

Η έκπτωση συνέπειας πως βγαίνει τόσο -9,7€; Πρώτα δεν αφαιρεί την έκπτωση ΚΟΤ και μετά εφαρμόζει την έκπτωση συνέπειας ο ΗΡΩΝ; Επίσης το -0,81€ σημαίνει πίστωση τι φάση σε πληρώνουνε κιόλας; Τέλος το πάγιο γιατί είναι 2,8€ αντί για 2,9€;

Βασικά καλύτερο είναι το νυχτερινό παρά το up γιατί έχει μεγαλύτερο πάγιο οπότε η καθαρή τιμή kwh ανεβαίνει. Αλλά με τον μπακαλίστικο τρόπο που φαίνεται να υπολογίζει και να χρεώνει τα ΚΟΤ η ΗΡΩΝ μάλλον συμφέρει παραπάνω το συγκεκριμένο.

Δηλαδή λες ότι και οι άλλες εταιρίες δεν εφαρμόζουν ρήτρα σε ΚΟΤ;
Πως όμως εξασφαλίζεσαι σε αυτή την περίπτωση αφού το έχεις υπογράψει;
Πχ. αν σου πουν να πληρώσεις αναδρομικά ρήτρα όταν πας να φύγεις τι θα κάνεις;
Χρήσιμα πάντως οι εμπειρίες και τα όσα αναφέρεις.

Τα συγκεκριμένα προγράμματα κ λογικά κ όλα όσα είναι με Κοτ χωρίς να το ξέρω βέβαια σε όλες τις εταιρίες είναι με αναπροσαρμογή τιμής γιατί αν το ξεπεράσεις το όριο εφαρμόζεται το πρόγραμμα που έχεις άρα μπαίνει κ η ρήτρα αναπροσαρμογής , αυτό γίνεται στον Ηρών γιατί το έχω δει κ λογικά κ στις άλλες εταιρίες χωρίς να το ξέρω βέβαια .

Όσον αφορά το πρόγραμμα αν μπορείς να πληρώνεις εμπροθεσμα συμφέρει το up αλλιώς πας 24/7 σε Ήρων ή πας σε nrg με σταθερή τιμή 0.061

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Τα συγκεκριμένα προγράμματα κ λογικά κ όλα όσα είναι με Κοτ χωρίς να το ξέρω βέβαια σε όλες τις εταιρίες είναι με αναπροσαρμογή τιμής γιατί αν το ξεπεράσεις το όριο εφαρμόζεται το πρόγραμμα που έχεις άρα μπαίνει κ η ρήτρα αναπροσαρμογής , αυτό γίνεται στον Ηρών γιατί το έχω δει κ λογικά κ στις άλλες εταιρίες χωρίς να το ξέρω βέβαια .

Όσον αφορά το πρόγραμμα αν μπορείς να πληρώνεις εμπροθεσμα συμφέρει το up αλλιώς πας 24/7 σε Ήρων ή πας σε nrg με σταθερή τιμή 0.061

Δεν νομίζω μιας και το πρόγραμμα δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε ΚΟΤ.
Εννοεί ότι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το πρόγραμμα, γενικά, για-όλους. Τώρα εάν η εταιρία έχει αποφασίσει να μην το εφαρμόζει σε ΚΟΤ είναι άλλο θέμα. Απλά ρωτάω πως είμαστε εξασφαλισμένοι σε αυτή την περίπτωση αφού άλλα έχουμε υπογράψει...

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας στον λογαριασμό σου που παρέθεσες η ΗΡΩΝ, αλλά το up έχει χρέωση ((0,11000-0,075)*χ+2,9)*0,55 ενώ το 24/7 (0,07850-0,075)*χ+1,9.
Για μια κατανάλωση 400kwh θα πληρώσεις στην πρώτη περίπτωση
9.295‬€ ενώ στην δεύτερη 3.3€.

 

Επεξ/σία από windserf2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...