Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, alexiko είπε

Μίλησα και εγώ με Protergia και μου είπαν ότι ισχύει κανονικά το οικιακό fixed. Πρώτη φορά στενοχωριέμαι που δε γίνεται 2 και 3 χρόνια συμβόλαιο. 🤣

Αυτό το πρόγραμμα είναι το πιο οικονομικό της αγοράς ; Εχει ρητρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, geornirv είπε

Αυτό το πρόγραμμα είναι το πιο οικονομικό της αγοράς ; Εχει ρητρα ;

Δες λεπτομέρειες εδώ. Το φθηνότερο σε τιμή καταλόγου δεν είναι, αλλά δεν έχει πάγιο, ΟΤΣ κλπ. Τίμια τιμή, ξεκάθαρο συμβόλαιο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μόλις μίλησα με protergia και μου ειπαν ότι δεν υπάρχει το Οικιακό fixed Ν. Μόνο το οικιακό Ν που λέει δεν εχει ΟΤΣ. Ό,τι να'ναι.....

Και το link "απέκτησε τώρα την προσφορά" στο οικιακο fixed δε λειτουργεί

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

Ελπίζω πως όχι , ίσως γιατί τα Γ1,ΓΝ1 δεν έχουν δέσμευση , αλλά πάλι δε δικαιολογείται

Θα μπορούσαν να βγάλουν νέο πρόγραμμα που να είχε ρήτρα

Πιστευω πως ακριβως για να πιασουν τα παπουδια το κανουν.

Πραγματικα ευκολα λεφτα για αυτους.Οπως ο ΟΤΕ που τους ειχε στα προγραμματα με χρεωση στα παντα και πληρωναν 100αρικα το μηνα ενω ειχε βρωμισει ο τοπος με προγραμματα του 20αρικου με τα παντα μεσα.

Θα δει ο παππους 40 ευρω παραπανω και νομιζεις θα καταλαβει τιποτα?Θα το πληρωσει και τελος.Καλα για να αλλαξουν εταιρεια ουτε λογος φυσικα.

Δυστυχως παντως δυσοιωνο το μελλον για το ρευμα...Θα αναπολουμε εποχες μονο με ΔΕΗ και χωρις εναλλακτικους 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δυστυχως παντως δυσοιωνο το μελλον για το ρευμα...Θα αναπολουμε εποχες μονο με ΔΕΗ και χωρις εναλλακτικους 😅

μπααααααα, ανέφερες εποχές ΟΤΕ και ο πΟΤΕ την εποχή που εξωτερικό υπήρχε ADSL και εδώ έδινε ISDN ,πλήρωνε πρόστιμο ετήσιο στην Ε.Ε. λόγω μη ολοκλήρωσης του δικτύου ADSL. Αλλά προτιμούσε να τα τρώει μιας και το πρόστιμο μέχρι ένα σημείο ήταν μικρότερο

Τα ίδια με ΔΕΗ , που έκαιγε λιγνίτη και το πρόστιμο ρύπων ήταν μικρότερο μέχρι κάποια χρόνια πριν, ενώ εξαφάνισε επιδοτήσεις και τα λεφτά του ΕΤΜΕΑΡ (μέρος του οποίο είναι για ΑΠΕ)

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

Ρε παιδιά μόλις μίλησα με protergia και μου ειπαν ότι δεν υπάρχει το Οικιακό fixed Ν. Μόνο το οικιακό Ν που λέει δεν εχει ΟΤΣ. Ό,τι να'ναι.....

Και το link "απέκτησε τώρα την προσφορά" στο οικιακο fixed δε λειτουργεί

πέτυχες υπάλληλο που δεν γνώριζε μάλλον. Τους είπα χθες για τη λάθος ημερομηνία και είπαν σήμερα οτι θα τη διορθώσουν και όντως γράφει έως 31/7. Πες τους και για το link οτι δε λειτουργεί

2 ώρες πριν, James. είπε

Και εμενα μια απο τα ιδια. Μου ρθε το mail της ΕΛΙΝ χτες, και απο σημερα ψαχνομαι να αλλαξω εταιρια.

Μια διευκρινηση, μας εβαλαν και ΟΤΣ η απλα ανεβηκε η τιμη της κιλοβατωρας?

όχι δεν έβαλαν ΟΤΣ

2 ώρες πριν, alexiko είπε

Μίλησα και εγώ με Protergia και μου είπαν ότι ισχύει κανονικά το οικιακό fixed. Πρώτη φορά στενοχωριέμαι που δε γίνεται 2 και 3 χρόνια συμβόλαιο. 🤣

όπως έχω ξανααναφέρει το συμβόλαιο απλά σε δεσμεύει χωρίς να εγγυάται σταθερή τιμή. Περισσότερο συμφέρει την εταιρία και δένει τον πελάτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Η πρόσφατη εμπειρία τι λέει για την ΥΔΕ από ηλεκτρολόγο σε περίπτωση ΜΗ αλλαγής ονόματος στο λογαριασμό κατά την αλλαγή παρόχου;

Σκέφτομαι να αλλάξω των γονιών μου αλλά αν χρεωθούν και το πιστοποιητικό το όποιο ώφελος εξαφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Καλημέρα κορακιε,

Η ΤΕΑ είναι η αγορά επόμενης ημέρας. Οπότε στον πίνακα του ΑΔΜΗΕ δεν την βρίσκεις. Ο ΑΔΜΗΕ βάζει μέσο όρο ΤΕΑ και ενδοημερησια που ουσία είναι το κόστος (προ απωλειών ,ΛΠ και αποκλίσεων). Για να βρεις ΤΕΑ πρέπει να πας στο site του ΕΝΕΧ

γνωρίζεις πως γίνεται να τραβήξει κάποιος μέσο όρο της ΤΕΑ απο το site του ENEX για κάποιο χρονικό διάστημα? Ή έστω ένα μηνιαίο excel ?

Μου κάνει εντύπωση δεν υπάρχει τρόπος να κάνει κάποιος επαλήθευση τον υπολογισμό στο λογαριασμό του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μπααααααα, ανέφερες εποχές ΟΤΕ και ο πΟΤΕ την εποχή που εξωτερικό υπήρχε ADSL και εδώ έδινε ISDN ,πλήρωνε πρόστιμο ετήσιο στην Ε.Ε. λόγω μη ολοκλήρωσης του δικτύου ADSL. Αλλά προτιμούσε να τα τρώει μιας και το πρόστιμο μέχρι ένα σημείο ήταν μικρότερο

Τα ίδια με ΔΕΗ , που έκαιγε λιγνίτη και το πρόστιμο ρύπων ήταν μικρότερο μέχρι κάποια χρόνια πριν, ενώ εξαφάνισε επιδοτήσεις και τα λεφτά του ΕΤΜΕΑΡ (μέρος του οποίο είναι για ΑΠΕ)

πέτυχες υπάλληλο που δεν γνώριζε μάλλον. Τους είπα χθες για τη λάθος ημερομηνία και είπαν σήμερα οτι θα τη διορθώσουν και όντως γράφει έως 31/7. Πες τους και για το link οτι δε λειτουργεί

όχι δεν έβαλαν ΟΤΣ

όπως έχω ξανααναφέρει το συμβόλαιο απλά σε δεσμεύει χωρίς να εγγυάται σταθερή τιμή. Περισσότερο συμφέρει την εταιρία και δένει τον πελάτη

Το συγκεκριμένο που λέμε τώρα που δε συμφέρει τον πελάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thespartian είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Η πρόσφατη εμπειρία τι λέει για την ΥΔΕ από ηλεκτρολόγο σε περίπτωση ΜΗ αλλαγής ονόματος στο λογαριασμό κατά την αλλαγή παρόχου;

Σκέφτομαι να αλλάξω των γονιών μου αλλά αν χρεωθούν και το πιστοποιητικό το όποιο ώφελος εξαφανίζεται.

Αν δεν αλλάξεις όνομα, δεν υπάρχει θέμα ΥΔΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 11:55 ΠΜ, korakios είπε

δεν το είχε καν στο site, πρόσφατα το (ξανα)έβαλε ,αλλά πρώτα ήθελα επιβεβαίωση οτι ισχύει ,δε γίνεται να τα βάζω έτσι στο excel

Αφού μου είπαν οτι ισχύει το έβαλα στο excel

δε νομίζω οτι έχει σχέση η εταιρία , αλλά το πρόγραμμα ,μιας και στα υπόλοιπα (edit της protergia) απο ότι βλέπεις χτυπάνε ρήτρες με κιλοβατώρα αρκετά υψηλότερη της ΔΕΗ

Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο! Πάντως το πρόγραμμα συμφέρει φουλ, αν το ψάξεις και το βρεις θα σου λύσει τα χέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexiko είπε

Το συγκεκριμένο που λέμε τώρα που δε συμφέρει τον πελάτη;

Αναφέρομαι γενικά για πρόγραμμα με δέσμευση vs χωρίς . Επειδή έγραψες οτι θα προτιμούσες να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ,δε σημαίνει οτι η εταιρία δεν μπορεί να αλλάξει τις τιμές και παράλληλα μέχρι να το κάνει δε μπορείς να φύγεις αζημίως για να πας σε νέο πιο ανταγωνιστικό

3 λεπτά πριν, tasos_orf είπε

Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο! Πάντως το πρόγραμμα συμφέρει φουλ, αν το ψάξεις και το βρεις θα σου λύσει τα χέρια

αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες ,είναι εμπορικά διαθέσιμο στο site. Δεν το έψαχνα για μένα , αλλά για να το βάλω στο excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μπααααααα, ανέφερες εποχές ΟΤΕ και ο πΟΤΕ την εποχή που εξωτερικό υπήρχε ADSL και εδώ έδινε ISDN ,πλήρωνε πρόστιμο ετήσιο στην Ε.Ε. λόγω μη ολοκλήρωσης του δικτύου ADSL. Αλλά προτιμούσε να τα τρώει μιας και το πρόστιμο μέχρι ένα σημείο ήταν μικρότερο

Τα ίδια με ΔΕΗ , που έκαιγε λιγνίτη και το πρόστιμο ρύπων ήταν μικρότερο μέχρι κάποια χρόνια πριν, ενώ εξαφάνισε επιδοτήσεις και τα λεφτά του ΕΤΜΕΑΡ (μέρος του οποίο είναι για ΑΠΕ)

πέτυχες υπάλληλο που δεν γνώριζε μάλλον. Τους είπα χθες για τη λάθος ημερομηνία και είπαν σήμερα οτι θα τη διορθώσουν και όντως γράφει έως 31/7. Πες τους και για το link οτι δε λειτουργεί

όχι δεν έβαλαν ΟΤΣ

όπως έχω ξανααναφέρει το συμβόλαιο απλά σε δεσμεύει χωρίς να εγγυάται σταθερή τιμή. Περισσότερο συμφέρει την εταιρία και δένει τον πελάτη

πότε έφαγε πρόστιμο γι αυτό το λόγο ο ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μιλησα με protergia.

μεταφερομαι χωρις κοστος απο το -45% στο fixed με 0,08822 ημερησια και 0,06318 νυκτερινο (σε σχεση με 0,06065 και 0,04345 αλλα ΜΕ ΟΤΣ).

Περιμενω να μου στειλουν εντος των ημερων (δεν μπορεσα να το κανω πιο συγκεκριμμενο) τις καινουργιες συμβασεις για να τις υπογραψω και να μεταφερθω.

Ρωτησα επισης για το επαγγελματικο 1 με -50% ( επι 0,12116 και 5€ παγιο), που ημουν και μου ειπαν οτι υπαρχει fixed και εδω που ομως δεν ειναι αναρτημενο στην σελιδα τους. Η χρεωση πλεον θα ειναι 9€ !!! παγιο και 0,08481. Τους ζητησα να μου το στειλουν και αυτο για να δω αν θα το αποδεχθω.

Σε μια πρωτη συγκριση στο οικιακο πληρωσα 110,28€ και θα πληρωνα με το fixed 67,24€ με 574 + 263kwh καταναλωση. Επισης στο επαγγελματικο θα διαμορφωθει απο 116,11€ στα 79,81€ με 835kwh.

Αυτη την εποχη δεν νομιζω οτι θα ευρισκα κατι καλυτερο χωρις μεγαλυτερη ταλαιπωρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, επειδή έχω καεί στον χυλό, διαβάστε μία το παρακάτω (από όρους με EFA) και πείτε μου την άποψή σας:

image.png.ce34d7b9d211d7e013e7809b9c292346.png

ΟΚ, πες ότι γίνεται μια αλλαγή στις χρεώσεις π.χ., εντός 60 ημερών μπορώ να καταγγείλω την σύμβαση, πως διασφαλίζω ότι δεν θα μου εφαρμοστεί ποινή αποχώρησης

image.png.5706bd6793f0cca9c7f3e3fad95b659e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

πότε έφαγε πρόστιμο γι αυτό το λόγο ο ΟΤΕ?

έχουν περάσει τόσα χρόνια , δε θυμάμαι πότε , 2003-2005 περίπου (νομίζω)

4 λεπτά πριν, skiace είπε

Ρωτησα επισης για το επαγγελματικο 1 με -50% ( επι 0,12116 και 5€ παγιο), που ημουν και μου ειπαν οτι υπαρχει fixed και εδω που ομως δεν ειναι αναρτημενο στην σελιδα τους. Η χρεωση πλεον θα ειναι 9€ !!! παγιο και 0,08481. Τους ζητησα να μου το στειλουν και αυτο για να δω αν θα το αποδεχθω.

νομίζω για επαγγελματικά ,τα παιδιά έχουν αναφέρει του Ηρών και της Solar , ρίξε μια ματιά

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ΟΚ, πες ότι γίνεται μια αλλαγή στις χρεώσεις π.χ., εντός 60 ημερών μπορώ να καταγγείλω την σύμβαση, πως διασφαλίζω ότι δεν θα μου εφαρμοστεί ποινή αποχώρησης

ενδιαφέρον το 6.5 , το έχω παρατηρήσει γενικότερα και ήλπιζα οτι μέσω ΣτΚ για το γνωστό θέμα ,θα είχα απαντήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...