Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, argimeg είπε

Nαι το είδα και με συμφέρει γιατί θα κάνω το διπλό αέριο (νέα σύνδεση)-ρεύμα οπότε θα έχω παραπάνω έκπτωση στο αέριο και το ρεύμα είναι πιο σταθερό από watt and wolt χωρίς ΟΤΣ.

ρίξε μια ματιά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58719652

ουσιαστικά λίγο μετά το ποστ σου , αναφέρει για την πιθανή αύξηση (συνέχεια εκεί)

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δες το παρακάτω τόπικ. Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι συνήθως να τα έχεις και τα δύο στον ίδιο πάροχο ΔΕ συμφέρει.

ναι είχε ρωτήσει ,αλλά έτυχε σε περίπτωση γιυατό μήπως να αναθεωρήσει

11 λεπτά πριν, argimeg είπε

Αν δηλαδή συμφωνήσουν να αγοράσουν αυτοί το ρεύμα 200 εγώ πόσα θα τους πληρώσω;

το θέμα είναι οτι η χοντρική είναι κοινή και δε βγαίνουν τα νούμερα . Δεν προκύπτει απο κάπου οτι η watt&volt αγόρασε 118,73€/MWh όταν Ιούλιο έκλεισε στα 101,85 .

14 λεπτά πριν, argimeg είπε

Εδώ δεν θα πρέπει να επέμβει η πολιτεία και να βάλει ένα φρένο και στους δυο.

Μάλλον θα βάλουν όριο 30% αύξησης αργότερα (απο ΡΑΕ)

Κάνω και ένα ψιλο copy-paste

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,ζητώντας την επιστροφή του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω ρε σεις παιδιά παντού παγίδες στα συμβόλαια. Θα πρέπει να καθόμαστε 3 ώρες να διαβάζουμε το συμβόλαιο για να δούμε αν υπάρχει καμιά παγίδα. Και με τις ορολογίες που χρησιμοποιούν αντε να βγάλεις άκρη.

Οι περισσότεροι τελικά κουράζονται από το πολύ ψάξιμο, όροι από εδώ όροι από εκεί και ή κάθονται ΔΕΗ ή πάνε όπου να ναι γιατί κάποιος τους είπε ότι πληρώνει λιγότερα από την ΔΕΗ. Τώρα αυτό το λιγότερα μπορεί να είναι και 20€ τον χρόνο.

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, argimeg είπε

Τι να πω ρε σεις παιδιά παντού παγίδες στα συμβόλαια. Θα πρέπει να καθόμαστε 3 ώρες να διαβάζουμε το συμβόλαιο για να δούμε αν υπάρχει καμιά παγίδα. Και με τις ορολογίες που χρησιμοποιούν αντε να βγάλεις άκρη.

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το λινκ που σου έδωσα (επειδή έκανες παράθεση πάνω σε αυτό)

15 λεπτά πριν, argimeg είπε

Οι περισσότεροι τελικά κουράζονται από το πολύ ψάξιμο, όροι από εδώ όροι από εκεί και ή κάθονται ΔΕΗ ή πάνε όπου να ναι γιατί κάποιος τους είπε ότι πληρώνει λιγότερα από την ΔΕΗ.

γιαυτό είναι το excel ,να απλοποιεί τα πράγματα

16 λεπτά πριν, argimeg είπε

Τώρα αυτό το λιγότερα μπορεί να είναι και 20€ τον χρόνο.

για άλλους είναι τίποτα για άλλους υπολογίσιμο , υποκειμενικά , ο καθένας όπως καταλαβαίνει

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το λινκ που σου έδωσα (επειδή έκανες παράθεση πάνω σε αυτό)

Ναι τώρα το είδα, κατά λάθος έκανα παράθεση σε αυτό. Γενικά μιλούσα. Είναι και η ώρα δύσκολη :)

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Πριν 2 εβδομάδες έκανα μεταφορά στο Οικιακό Fixed της Protergia. Με πήραν χτες και μου είπαν να τους δώσω μέτρηση επί τόπου, καθώς αυτή που τους έδωσα αρχικά δεν έγινε δεκτή. Δε μου είπαν γιατί, ρώτησα ποιος δεν την έκανε δεκτή, μου λένε ο ΔΕΔΗΕΕ. Ξαναέδωσα μέτρηση. Κανείς που να του έχει τύχει, τι κουφό ειναι τούτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελαβα την προσφορα απο την σολαρ.

φανταζομαι με αυτο στο συμβολαιο δεν θα υπαρχει ΟΤΣ.

8.3. Τα μέρη συμφωνούν ότι ο Προμηθευτής δεν δικαιούται, καθ' όλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσας, να αναπροσαρμόζει, μέσω επιβολής
Ρήτρας Προσαρμογής, τις Χρεώσεις Προμήθειας, βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης
του Πελάτη, όπως αυτό θα προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο Κ=A*(ΟΤΣ)+B, όπου: Κ = το κόστος προμήθειας έκαστης κιλοβατώρας σε ευρώ (€/kWh) για
την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο, Α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,2, ΟΤΣ = ο μέσος όρος των τιμών που έλαβε η Οριακή Τιμή Συστήματος
(ΟΤΣ) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ), και Β = η τιμή 0,007€/kWh

Επεξ/σία από skiace
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να φαίνεται στη φωτογραφία και ο αριθμός από το μεταλλικό ταμπελακι @soterman

9 ώρες πριν, argimeg είπε

Έχω εδώ και δύο εβδομάδες που έχω στείλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να πάω στον ΗΡΩΝ στο Only Home που είναι χωρίς ΟΤΣ αλλά παιδιά τέτοια σταρχιδίστικη αντιμετώπιση πρώτη φορά έχω συναντήσει. Τους πήρα δύο φορές από τότε, τους έστειλα και e-mail, σαν να μην θέλουν να κάνουμε συμβόλαιο

Στο κατάστημα ξεμπλέκεις γρήγορα. Εγώ υπέγραψα 21/7 και 27/7 προώθησαν το αίτημα στον δεδδηε. Χτες που ξαναμίλησα με Ήρων να δω τι γίνεται, μου είπαν ότι από 27/7 είμαι πελάτης τους, απλά ο δεδδηε αργεί να το επιβεβαιώσει συστεμικά. Στις πωλήσεις εξ αποστάσεως κι εγώ έχω τραγική εμπειρία με τον Ηρών και μάλιστα σε περίοδο που δε γινόταν χαμός όπως γίνεται τώρα. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

ελαβα την προσφορα απο την σολαρ.

φανταζομαι με αυτο στο συμβολαιο δεν θα υπαρχει ΟΤΣ.

8.3. Τα μέρη συμφωνούν ότι ο Προμηθευτής δεν δικαιούται, καθ' όλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσας, να αναπροσαρμόζει, μέσω επιβολής
Ρήτρας Προσαρμογής, τις Χρεώσεις Προμήθειας, βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης
του Πελάτη, όπως αυτό θα προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο Κ=A*(ΟΤΣ)+B, όπου: Κ = το κόστος προμήθειας έκαστης κιλοβατώρας σε ευρώ (€/kWh) για
την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο, Α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,2, ΟΤΣ = ο μέσος όρος των τιμών που έλαβε η Οριακή Τιμή Συστήματος
(ΟΤΣ) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ), και Β = η τιμή 0,007€/kWh

Σωστά, χωρίς ΟΤΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πρέπει να φαίνεται στη φωτογραφία και ο αριθμός από το μεταλλικό ταμπελακι@soterman

Λογικό αυτό, βέβαια δε μου ζήτησαν φωτογραφία. Ίσως έτσι όμως λυνόταν από την αρχή. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiace είπε

ελαβα την προσφορα απο την σολαρ.

φανταζομαι με αυτο στο συμβολαιο δεν θα υπαρχει ΟΤΣ.

ναι , αφού γράφει οτι δεν εφαρμόζεται  Για το επαγγελματικό είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι , αφού γράφει οτι δεν εφαρμόζεται  Για το επαγγελματικό είναι ?

σωστα.

βεβαια αυτο αναφερεται στην αιτηση, αλλα ο τιμοκαταλογος που μου επισυναψαν προς υπογραφη λεει αλλα.

εχω βαρεθει πια τις επικοινωνιες.

Τιμοκατάλογος Επαγγελματικού Προγράμματος FIXED.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skiace είπε

σωστα.

βεβαια αυτο αναφερεται στην αιτηση, αλλα ο τιμοκαταλογος που μου επισυναψαν προς υπογραφη λεει αλλα.

Τιμοκατάλογος Επαγγελματικού Προγράμματος FIXED.pdf 395 kB · 1 download

κομπλέ είναι , μαζί με τους γενικούς όρους δε στο έστειλαν ?
ρώτα αν θες πριν υπογράψεις να σου ξαναστείλουν το συμβόλαιο και να σε ενημερώσουν οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Ενεργοποιώ fixed με 9,90 ή ψάχνω κάτι άλλο για 5500 kwh/έτος? 

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-06/Ritra-anaprosarmogis.pdf

Έστω MCP+αποκλίσεις ~100 για Ιούλιο (πιστεύω αρκετά μεγαλύτερο  για Ιούλιο μιας και μόνο το MCP έφτασε ~100)

1,18*100+11-52=77 άρα με 458 μέση μηνιαία κατανάλωση(5500/12)

0,077*458=35,3€ ρήτρα

Ναι , ενεργοποίησέ το σήμερα μιας και η τελική κιλοβατώρα θα σου βγει >0,13 αν δεν το ενεργοποιήσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , ενεργοποίησέ το σήμερα μιας και η τελική κιλοβατώρα θα σου βγει >0,13 αν δεν το ενεργοποιήσεις

Απο εμπειρία σας, θα τό ενεργοποιήσουν άμεσα ή σέ κάνα μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...