Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Juan_Mortyme είπε

αλλά το γεγονός ότι δεν έχει καμία χρονική δέσμευση η Volterra 360, είπα ας το δοκιμάσω μέχρι να επικρατήσει μια νορμάλ κατάσταση στην αγορά. Θα μπορέσω να αλλάξω ανά  πάσα στιγμή, σε κάτι άλλο.

ούτε η Ελιν ,ούτε η Solar έχει , απλά το ανέφερα μήπως δεν είχες δει τι παίζει , εννοείται όπως βολεύεται ο καθένας :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε η Ελιν ,ούτε η Solar έχει , απλά το ανέφερα μήπως δεν είχες δει τι παίζει , εννοείται όπως βολεύεται ο καθένας :)

Ευχαριστώ @korakios.  Την Ελίν την είδα και με  approximate κατανάλωση 6,000 KwH ημερήσιο και 2,000 νυχτερίνο το χρόνο, θεώρησα  η διαφορά των 6 ευρώ/ έτος είναι πολύ μικρή.  Δεδομένο ότι  είχα μιλήσει με τον υπάλληλο τις Volτerra's 3  φορές και ήτανε πολύ εξυπηρετικός είπα να προχωρήσω.  Όσον αφορά την Solar, να είμαι ειλικρινείς,  παρατήρησα κατόπιν εορτής οτί μάλλον έχει λαθάκι στο excel αφού αναφέρεται τιμή 0.08055 / Kwh σε ημέρας και νύχτας.  Αν θέλεις κοίταξέ το.

 

Επεξ/σία από Juan_Mortyme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Juan_Mortyme είπε

Όσον αφορά την Solar, να είμαι ειλικρινείς,  παρατήρησα κατόπιν εορτής οτί μάλλον έχει λαθάκι στο excel αφού αναφέρεται τιμή 0.08055 / Kwh σε ημέρας και νύχτας.  Αν θέλεις κοίταξέ το.

Καλά κάνεις και αναφέρεις ότι βλέπεις παράξενο , μόνο έτσι διορθώνεται το excel !

Βασικά κατάργησε το παλιό νυχτερινό που είχε και πλέον (εκτός την αύξηση του παγίου) δε δίνει μειωμένη νυχτερινή . Βέβαια βλέπω οτι σε συμφέρει παραπάνω

Αλλά πως και δε μπήκες στο fixed της προτεργιας? Σπάστηκες με το MVP να υποθέσω ?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

πως και δε μπήκες στο fixed της προτεργιας? Σπάστηκες με το MVP να υποθέσω ?!

Έτσι ακριβώς.

Και ότι έχασα το 50% έκπτωση για πληρωμή με 2 μέρες καθυστέρηση πρόσφατα.

Επεξ/σία από Juan_Mortyme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Juan_Mortyme είπε

Έτσι ακριβώς.

Και ότι έχασα το 50% έκπτωση για πληρωμή με 2 μέρες καθυστέρηση πρόσφατα.

Καλά ξηγιέσαι 😁. Κάνε και μια καταγγελία στο ΣτΚ , δε χάνεις και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με μίλησα με WATT VOLT και περιμένω αύριο να το κάνω μεταφορά στο fixed.. Έχω πακέτο με 0.063τιμη που με το ΟΤΣ που πλήρωσα στον τελευταίο λογαριασμό πήγε στους 0,097 περίπου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ με μίλησα με WATT VOLT και περιμένω αύριο να το κάνω μεταφορά στο fixed.. Έχω πακέτο με 0.063τιμη που με το ΟΤΣ που πλήρωσα στον τελευταίο λογαριασμό πήγε στους 0,097 περίπου... 

Σε συμφέρει σε σχέση με τα υπόλοιπα ; Επίσης μπορείς να κανεις αμφισβήτηση της ρήτρας μέσω ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω ότι συμφέρει το fixed.. αν τα βάλεις κάτω με τα πάγια που χρεώνει το μήνα καλύτερη ειναι η ΔΕΗ.

Εγώ περιμένω τώρα να πάω σε νέο σπίτι και με πρόχειρους υπολογισμούς είδα ότι καλύτερα ΔΕΗ myHome Online.

Εάν έχετε άλλη εικόνα ενημερώστε και εδώ. Χαλάω γύρω στις 800-900kwh το τετράμηνο οι οποίες σίγουρα θα ανέβουν κατά τους χειμερινούς μήνες στο νέο, διότι θα προστεθεί aircondition επικουρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

δε νομίζω ότι συμφέρει το fixed.. αν τα βάλεις κάτω με τα πάγια που χρεώνει το μήνα καλύτερη ειναι η ΔΕΗ.

Εγώ περιμένω τώρα να πάω σε νέο σπίτι και με πρόχειρους υπολογισμούς είδα ότι καλύτερα ΔΕΗ myHome Online.

Εάν έχετε άλλη εικόνα ενημερώστε και εδώ. Χαλάω γύρω στις 800-900kwh το τετράμηνο οι οποίες σίγουρα θα ανέβουν κατά τους χειμερινούς μήνες στο νέο, διότι θα προστεθεί aircondition επικουρικά.

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Το έκανα και είδα ότι συμφέρει Protergia και EFA, αλλά διατηρρώ κάποιες επιφυλάξεις.

Αρχικά δεν ξέρω αν ειναι σωστοί οι υπολογισμοί διότι είναι χωρίς φπα. Ένα πρόγραμμα χωρίς πάγιο μπορεί να αποδειχθεί πιο συμφέρων από ένα με πάγιο + φπα, οπότε δεν νομίζω ότι το όφελος είναι το πραγματικό.

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Σε συμφέρει σε σχέση με τα υπόλοιπα ; Επίσης μπορείς να κανεις αμφισβήτηση της ρήτρας μέσω ΣτΚ

Η διαφορά είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα άλλα..... Αλλά τώρα μιας και είναι διακοπές θα τα δω.. 

Πως κανω αμφισβήτηση της ρητρας? 

Υπάρχει κάποιο fix έντυπο να στείλω? 

 

ΥΓΣε ευχαριστώ για την απάντηση. 

10 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Το έκανα και είδα ότι συμφέρει Protergia και EFA, αλλά διατηρρώ κάποιες επιφυλάξεις.

Αρχικά δεν ξέρω αν ειναι σωστοί οι υπολογισμοί διότι είναι χωρίς φπα. Ένα πρόγραμμα χωρίς πάγιο μπορεί να αποδειχθεί πιο συμφέρων από ένα με πάγιο + φπα, οπότε δεν νομίζω ότι το όφελος είναι το πραγματικό.

Έβαλα τις αιτήσεις κιλοβατωρες και στο Excel.. Η ΔΕΗ είναι 70 E πιο ακριβή... 

Στο εξοχικό ήδη έκανα αίτηση για ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο Protergia. Μου είπαν ότι στο MVP μπορώ να αποχωρήσω χωρίς πέναλτι λόγω αλλαγής τρόπου υπολογισμού του ΟΤΣ. Περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο του fixed σε pdf για να διαβάζεται και μου είπαν ρητά ότι δεν υπάρχουν άλλα ψιλά γράμματα 😂.

Μόλις μου το στείλουν το διαβάζω και παίρνω τηλέφωνο να διεκδικήσω και τα προηγούμενα ποσά δλδ τα 50€ ΟΤΣ που έδωσα ήδη καθώς και αυτά που ήδη τρέχουν αυτό τον μήνα. Ελπίζω να μη με αναγκάσουν να στέλνω mail στον ΣτΚ και εξώδικα με δικηγόρο.

Πάμε γερά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Αρχικά δεν ξέρω αν ειναι σωστοί οι υπολογισμοί διότι είναι χωρίς φπα.

είναι με ΦΠΑ

49 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Ένα πρόγραμμα χωρίς πάγιο μπορεί να αποδειχθεί πιο συμφέρων από ένα με πάγιο + φπα, οπότε δεν νομίζω ότι το όφελος είναι το πραγματικό.

Ότι σου βγάλει το excel 

Εννοείται να τα επαληθεύεις φυσικά  

41 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Πως κανω αμφισβήτηση της ρητρας? 

Έχω αναφέρει τα βήματα σε προηγούμενες σελίδες 

Οταν πάρεις απάντηση αν θες συντάσσουμε μια φόρμα για ΣτΚ

43 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Στο εξοχικό ήδη έκανα αίτηση για ΔΕΗ

Αν δε σε συμφέρει έχεις 14μερες δικαίωμα υπαναχώρησης . Πρέπει να το γράφει στο συμβόλαιο (υποθέτω ότι έκανες κάποιο με δέσμευση)

24 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Ελπίζω να μη με αναγκάσουν να στέλνω mail στον ΣτΚ και εξώδικα με δικηγόρο.

Υπόψιν ότι αν κινηθείς νομικά παύει ο ΣτΚ την καταγγελία 

οποια επικοινωνία με την εταιρία πρέπει να είναι γραπτώς για να τα επισυνάψεις στην καταγγελία 

Μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) από το τηλ, αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η volterra υπαναχωρησε τελικα απο τα αναγραφομενα στο επαγγελματικο Γ22 Ευελιγια 360.

ενω δηλωνει χωρις χρονικη δεσμευση και ποινη αποχωρησης και χωρις επιπλεον χρεωσεις, τελικα ισχυει συμβολαιο 18 μηνων με ποινη αποχωρησης 100€ και επιπλεον αγνωστες χρεωσεις ΟΤΣ.

Αληθεια τι κανει καποιος (αν κανει κατι), οταν στην σελιδα γραφουν αλλα και οταν παιρνεις για αλλαγη παροχου σου λενε τα εκ διαμετρου αντιθετα.

Οσον αφορα στον Ηρωνα, δυστυχως για εμενα το Γ22 με 35kva εχει ΟΤΣ (αγνωστη βεβαια).

Αναγκαστικα παραμενω στην Δεη με οση αυξηση και αν επιβαλλει. Εκτος και αν γνωριζει κανεις καποια αλλη εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...