Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφήνω αυτό εδώ...

Capital.gr: Έρχονται σημαντικές αλλαγές στους λογαριασμούς ρεύματος.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3576328/erxontai-simantikes-allages-stous-logariasmous-reumatos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, diamantis k είπε

Αφήνω αυτό εδώ...

Capital.gr: Έρχονται σημαντικές αλλαγές στους λογαριασμούς ρεύματος.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3576328/erxontai-simantikes-allages-stous-logariasmous-reumatos

Δεν νομίζω ότι θα τα δεχτούν οι παροχοι.. Δεν τους συμφέρει... Δεν συμφωνουν.. Θα πουν ότι η αγορά είναι ελεύθερη.. Τα έχει προτεινει η ΡΑΕ εδώ και καιρό.. 

https://energypress.gr/news/antidroyn-oi-promitheytes-stis-protaseis-tis-rae-gia-ta-timologia-lianikis-reymatos-ti

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό να τους έβαζε

 

Κάτω από τη διαφήμιση να γραφανε την έκπτωση που πέτυχαν περισυ

 

Όπως τα αμοιβαία κεφάλαια

 

Θα γραφανε πχ 10% αντί για 45%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταχραστώ το θρεντ, αλλά θα μείνω εντός θέματος και θα σας ζητήσω, όσοι μπορείτε, να απαντήσετε σε ένα σύντομο ερωτηματολόγιο (2-3 λεπτά) για τη διπλωματική εργασία του μεταπτυχιακού μου(Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές, Ο.Π.Α.), σχετικά με την απελευθερωμένη αγορά ενέργειας. Ευχαριστώ προκαταβολικά! https://forms.gle/7VASLTea1tPg8t3SA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alessionew είπε

Θα καταχραστώ το θρεντ, αλλά θα μείνω εντός θέματος και θα σας ζητήσω, όσοι μπορείτε, να απαντήσετε σε ένα σύντομο ερωτηματολόγιο (2-3 λεπτά) για τη διπλωματική εργασία του μεταπτυχιακού μου(Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές, Ο.Π.Α.), σχετικά με την απελευθερωμένη αγορά ενέργειας. Ευχαριστώ προκαταβολικά! https://forms.gle/7VASLTea1tPg8t3SA

Καλύτερα να ανοίξετε νέο θέμα για να μη γίνει τυχών συζήτηση εδώ

Spoiler


Αναφορά σε κείμενο

Γνωρίζετε ότι η Ρ.Α.Ε. παρέχει στους καταναλωτές εργαλείο σύγκρισης τιμών για την ηλεκτρική ενέργεια και το φυσικό αέριο;

υπόψιν οτι είναι παρατημένο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Μου ήρθε χθες εκκαθαριστικός από ελπεδισον στα 285.35€. Κοιτώντας πίσω στο τελευταίο 4μηνο έχω πληρώσει μαζί με έναντι λογαριασμούς 653.07 ευρώ.

image.png.701a6412d01c9cff7fbe4b94dda2fe47.png

Μου φαίνεται τσιμπημένο το ποσό ανεξάρτητα από τις 3434 kwh που έχω καταναλώσει στο τετράμηνο. Ή kwh μου στην ελπεδισον είναι 0.0639 που αντιστοιχεί στο 220€~ (3434x0.0639) για την κατανάλωση που έκανα στο τετράμηνο. Δεν μπορώ να καταλάβω απο που προέρχονται τα υπόλοιπα 430€+ (653.07-220) και ...

Επιπρόσθετα, μετα από εναν περαιτέρω έλεγχο παρατήρησα ότι μου έκαναν ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια χωρίς καν να με ρωτήσουν ή να υπογράψω, μπορούν να το κάνουν αυτό;

image.png.be3becd83ad75abba9ae5eaf8c292da0.png

Επίσης, εχω πληρώσει σε λογαριασμούς έναντι το ποσο των 367.72€ (135.98+231.74), αλλά στον εκκαθαριστικό αφαιρέθηκαν μόνο 299.43€;

image.png.9dd219233a8e9247d8b9938ffb5f3239.png

Παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να με ενημερώσει εαν βλέπει κάτι περίεργο στον εκκαθαριστικό μου.

image.png.4a74569df232d18e8ec6bc23bd3f51e9.png

 

image.png.9bac93210daf4667aa1424b68fd5cf40.png

 

Πάνω σ όλα αυτά εάν έχετε κάποια πρόταση να πάω σε άλλον παροχή ή ακόμη και να γυρίσω στη ΔΕΗ εαν συμφέρει; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Επιπρόσθετα, μετα από εναν περαιτέρω έλεγχο παρατήρησα ότι μου έκαναν ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια χωρίς καν να με ρωτήσουν ή να υπογράψω, μπορούν να το κάνουν αυτό;

καταγγελία

https://www.insomnia.gr/forums/topic/771310-καταχρηστική-ανανέωση-συμβολαίου-από-elpedison/

26 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να με ενημερώσει εαν βλέπει κάτι περίεργο στον εκκαθαριστικό μου.

αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας (edit και χρέωση ΕΛΑΠΕ)

26 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Πάνω σ όλα αυτά εάν έχετε κάποια πρόταση να πάω σε άλλον παροχή ή ακόμη και να γυρίσω στη ΔΕΗ εαν συμφέρει; 

Ευχαριστώ

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος της προτεργια μετα την αλλαγη σε fixed. Αναλογικα οι χρεωση των ημερων μεχρι την αλλαγη και ΟΤΣ για αυτη την περιοδο. Για την υπολοιπη καταναλωση εκπτωση 20%. Στην επαγγελματικη παροχη που ειχα φυγει σε αλλη εταιρια χρεωσαν και προωρη αποχωρηση παρολο που με ειχαν διαβεβαιωσει και γραπτα πως δεν θα το εκαναν, γιατι αποχωρω αζημιως.

Θα αρχισει τωρα ο Γολγοθας των επικοινωνιων για να βρεθει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησε κανεις αλλος οτι τα fixed προγραμματα της ελιν εκαναν φτερα απο το σαιτ της??Δηλαδη θα προσφερει προγραμματα μονο με οτσ???Δεν υποχρεουτε καθε παροχος να εχει και προγραμματα fixed???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill27 είπε

Παρατηρησε κανεις αλλος οτι τα fixed προγραμματα της ελιν εκαναν φτερα απο το σαιτ της??Δηλαδη θα προσφερει προγραμματα μονο με οτσ???Δεν υποχρεουτε καθε παροχος να εχει και προγραμματα fixed???

Έχεις δίκιο.Το πρωί πάντως υπήρχαν τα fixed. Εντωμεταξυ έχω στα χέρια μου συμβόλαιο για το fixed  οικιακό που θα στείλω αύριο υπογεγραμμένο.Παντως και η elpedison δεν έχει fixed πρόγραμμα εδώ και καιρό και κανείς αρμόδιος δεν ασχολείται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να τα εβγαλαν ωστε να κανουν στον καθε πελατη  προσωποιημενες προσφορες?δλδ τι εννοω να κανουν προσφορες αναλογα την καταναλωση του καθενος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bill27 είπε

Παρατηρησε κανεις αλλος οτι τα fixed προγραμματα της ελιν εκαναν φτερα απο το σαιτ της??Δηλαδη θα προσφερει προγραμματα μονο με οτσ???Δεν υποχρεουτε καθε παροχος να εχει και προγραμματα fixed???

Μόλις το παρατήρησα κι εγώ μιας και λήγει ή σύμβαση μου με το παλιό Fixed της elpedison.

Διάβασα και τα παραπάνω και πρέπει να στείλω και σε αυτούς πως δεν επιθυμώ ανανέωση.

 

Κρίμα για την Ελίν πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας κ έχει γίνει μεγάλη κουβέντα εδώ, μπορεί σας παρακαλω κάποιος να με βοηθήσει, ήρθε ένας λογαριασμός πριν από λίγο εκκαθαριστικός της protergia με 0 ευρώ προηγούμενο υπόλοιπο 203 ευρώ. Υπάρχει στον λογαριασμό προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8 72 ευρώ, τι ακριβώς έχει γίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Καλησπέρα, μιας κ έχει γίνει μεγάλη κουβέντα εδώ, μπορεί σας παρακαλω κάποιος να με βοηθήσει, ήρθε ένας λογαριασμός πριν από λίγο εκκαθαριστικός της protergia με 0 ευρώ προηγούμενο υπόλοιπο 203 ευρώ. Υπάρχει στον λογαριασμό προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8 72 ευρώ, τι ακριβώς έχει γίνει; 

η χρεωση ρητρας ΟΤΣ ειναι.

welcome to the club.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως στην σημερινή επικοινωνία με την Elpedison καθόλα ευγενικοί δεν ενημέρωσαν πως πρέπει να καταγγείλω τη συμβαση πριν λήξη. Στεγνά είπαν πως πλεόν δεν υπάρχει στην εταιρία πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ και πως ακόμα και να ψάξουμε σε άλλο πάρχο δεν θα βρούμε κάτι με σταθερή τιμή.

Στο καπάκι η Ελίν το βράδυ εξαφανίζει το fixed πρόγραμμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...