Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

10 εργάσιμες περίπου ...

Αλήθεια;; Μου αρέσει που λένε 4 εργάσιμες όπως το faq στο site τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 12:00 ΜΜ, korakios είπε

Edit2: έβαλα και της Petrogaz το Red Home Fixed

https://www.petrogazenergy.gr/paketo/reyma-gia-to-spiti/red-home-night-fixed

H Petrogaz έχει κλείσει την δραστηριότητα του ρεύματος από τον Απρίλιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ να βρω τη φτηνότερη λύση όσον αφορά το ρεύμα θα ήθελα τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

Αυτή τη στιγμή έχω συμβόλαιο που έχει ξεπεράσει το χρόνο με Elinoil. Συγκεκριμένα είναι το Electicon ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΙΚΙΑΚΟ.

Ενώ όταν είχα κάνει το συμβόλαιο οι χρεώσεις ήταν 0,085€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,0661€/kWh για ενέργεια νύχτας, από 01/08 αυτό άλλαξε ύστερα από επιστολή που μου έστειλαν και ανέβηκε σε 0,099€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,07897€/kWh για ενέργεια νύχτας.

 

Σκέφτομαι λοιπόν, συμβουλευόμενος και το excel που έχει ανέβει στο topic να πάω σε Protergia ΟΙΚΙΑΚΟ N FIXED όπου οι χρεώσεις είναι: 0,08822€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,06318€/kWh για ενέργεια νύχτας.

 

Θα ήθελα να μου πειτε αν θα με συμβουλεύατε να το κάνω ή αν υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να προσέξω. Σημειωτέον, το τετράμηνο οι κιλοβατώρες που καταναλώνω δεν είναι πάνω από 1000 για ημέρα και πάνω από 300 για νύχτα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα στο excell τις kW και τώρα το πρόγραμμα της WATT το fixed μου το βγάζει το πιο ακριβό..Πιο ακριβό και απο ΔΕΗ, ενώ τον Ιούλιο είχα που το έτρεξε πάλι, είχα καλύτερη τιμή...Τι άλλαξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, isovitisgr είπε

Χαίρετε,

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ να βρω τη φτηνότερη λύση όσον αφορά το ρεύμα θα ήθελα τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

Αυτή τη στιγμή έχω συμβόλαιο που έχει ξεπεράσει το χρόνο με Elinoil. Συγκεκριμένα είναι το Electicon ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΙΚΙΑΚΟ.

Ενώ όταν είχα κάνει το συμβόλαιο οι χρεώσεις ήταν 0,085€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,0661€/kWh για ενέργεια νύχτας, από 01/08 αυτό άλλαξε ύστερα από επιστολή που μου έστειλαν και ανέβηκε σε 0,099€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,07897€/kWh για ενέργεια νύχτας.

 

Σκέφτομαι λοιπόν, συμβουλευόμενος και το excel που έχει ανέβει στο topic να πάω σε Protergia ΟΙΚΙΑΚΟ N FIXED όπου οι χρεώσεις είναι: 0,08822€/kWh για ενέργεια μέρας και 0,06318€/kWh για ενέργεια νύχτας.

 

Θα ήθελα να μου πειτε αν θα με συμβουλεύατε να το κάνω ή αν υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να προσέξω. Σημειωτέον, το τετράμηνο οι κιλοβατώρες που καταναλώνω δεν είναι πάνω από 1000 για ημέρα και πάνω από 300 για νύχτα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εγώ έχω το ίδιο συμβόλαιο με εσένα, μόνο που δεν είχα το νυχτερινό και τέλος Σεπτεμβρίου θα κλείσω χρόνο. Όντως η χρέωση ήταν 0,085/kWh και με την έκπτωση συνέπειας πηγαίνει αν θυμάμαι καλά 0,0765/kWh. Ακόμα δεν με έχουν ενημερώσει για κάποια αύξηση μέσω επιστολής. Σου ήρθε μαζί με κάποιον λογαριασμό ή ξεχωριστό e-mail;

Ως προς το ερώτημα σου, θα κοιτάξεις ή το Protergia ΟΙΚΙΑΚΟ N FIXED ή το αντίστοιχο πακέτο της efa. Βάλε τις καταναλώσεις σου στο excel για να δεις τι σε συμφέρει και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Εγώ έχω το ίδιο συμβόλαιο με εσένα, μόνο που δεν είχα το νυχτερινό και τέλος Σεπτεμβρίου θα κλείσω χρόνο. Όντως η χρέωση ήταν 0,085/kWh και με την έκπτωση συνέπειας πηγαίνει αν θυμάμαι καλά 0,0765/kWh. Ακόμα δεν με έχουν ενημερώσει για κάποια αύξηση μέσω επιστολής. Σου ήρθε μαζί με κάποιον λογαριασμό ή ξεχωριστό e-mail;

Ως προς το ερώτημα σου, θα κοιτάξεις ή το Protergia ΟΙΚΙΑΚΟ N FIXED ή το αντίστοιχο πακέτο της efa. Βάλε τις καταναλώσεις σου στο excel για να δεις τι σε συμφέρει και αποφασίζεις.

Μου είχε έρθει ξεχωριστό email που ανέφερε ότι η αύξηση θα γίνει από 01/08. Από ότι έχω διαβάσει το email αυτό ήρθε και σε άλλα άτομα στο forum. Γι'αυτό και μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή. Σύμφωνα με το excel πιο συμφέρον είναι το πακέτο της Protergia ΟΙΚΙΑΚΟ Ν FIXED καθότι η efa έχει και το πάγιο που την καθιστά λιγότερο οικονομική.

Απλώς ρωτάω γιατί αφενός στο excel δεν βλεπω το πρόγραμμα της Elin αλλά και αφετέρου κάποιοι συμφορουμιτες έγραψαν ότι προτιμούν να παραμείνουν στην Elin παρόλες τις αυξήσεις. 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Λογικά θα κινηθώ όντως προς Protergia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Εγώ έχω το ίδιο συμβόλαιο με εσένα, μόνο που δεν είχα το νυχτερινό και τέλος Σεπτεμβρίου θα κλείσω χρόνο. Όντως η χρέωση ήταν 0,085/kWh και με την έκπτωση συνέπειας πηγαίνει αν θυμάμαι καλά 0,0765/kWh. Ακόμα δεν με έχουν ενημερώσει για κάποια αύξηση μέσω επιστολής. Σου ήρθε μαζί με κάποιον λογαριασμό ή ξεχωριστό e-mail;

Επειδή έχω & εγώ το Electricon οικιακό της Elin με τις χρεώσεις που αναφέρεις, θα σε ενημερώσουν λογικά με email. Ανέβηκε η τιμή στα 0,099€ (με ισχύ πάλι έκπτωσης συνέπειας πάει στα 0,085). 
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις & στην εξυπηρέτηση πελατών. Ψάχνω & γω αν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό σε σταθερό πρόγραμμα (χωρίς ΟΤΣ), αλλά με πάγια σε άλλες εταιρίες έρχεται περίπου στα ίδια.

Επεξ/σία από geodevil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Εβαλα στο excell τις kW και τώρα το πρόγραμμα της WATT το fixed μου το βγάζει το πιο ακριβό..Πιο ακριβό και απο ΔΕΗ, ενώ τον Ιούλιο είχα που το έτρεξε πάλι, είχα καλύτερη τιμή...Τι άλλαξε?

τιμή kw και πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα δυστυχώς άλλαξαν παιδιά...σε λίγο θα παρακαλάμε για κλιματική αλλαγή στην κλιματική αλλαγή και χρήση λιγνίτη.

Λοιπόν:

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (2020) -10$ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (2021) +70$ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ

Φ/Α (2020) 5€/mWh

Φ/Α (2021) 45€/mWh

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΡΥΠΩΝ (2020) 20€/τον

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΡΥΠΩΝ (2021) 55€/τον

Απολιγνιτοποίηση σημαίνει περισσότερα εργοστάσια Φ/Α που παράγουν ρεύμα, περισσότερα νοικοκυριά που καταναλώνουν Φ/Α, περισσότερα εργοστάσια που καταναλώνουν LNG κτλ κτλ. Αυτό σημαίνει τρομερή παγκόσμια αύξηση ζήτησης η οποία και θα ενταθεί στα επόμενα 2-3 χρόνια. Μάλιστα θα ενταθεί σε τέτοιο βαθμό που θα πρέπει το Φ/Α να είναι τόσο ακριβό ώστε η χρήση του να είναι ασύμφορη.

Συνυπολογίστε την τρομερή αύξηση παραγωγής στην Κίνα και την ΝΑ Ασία, τα άδεια αποθηκευτικά ΦΑ στην Ευρώπη την άυξηση των ναύλων στις μεταφορές λόγω της αύξησης της παγκοσμίου ζήτησης. 

ΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΘΗΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ! 

(θα την θυμηθούμε ξανά όταν η ενσωμάτωση των ΑΠΕ φθάσει στο 80% και η αποθήκευση ενέργειας γίνει πράξη...)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isovitisgr είπε

Απλώς ρωτάω γιατί αφενός στο excel δεν βλεπω το πρόγραμμα της Elin

καταργήθηκε γιαυτό , αλλά μπορείς να βάλεις χειροκίνητα τις χρεώσεις στο αντίστοιχο πεδίο ("Το πρόγραμμά σας") αν θες να συγκρίνεις

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

H Petrogaz έχει κλείσει την δραστηριότητα του ρεύματος από τον Απρίλιο.

δεν το ήξερα , ας τη βγάλω απο το excel

https://energypress.gr/news/petrogkaz-leader-sto-ygraerio-alla-emeine-apo-reyma-kai-fysiko-aerio

edit το έβγαλα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kaktos77 Σε όλους στείλανε mail για αύξηση κιλοβατώρας από 1/8. Αρχικά κοίτα μήπως πήγε στα spam. Aν όχι, πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι δεν ενημερώθηκες. Ίσως κόλλησε τη mail στην αποστολή, μου έχει συμβεί το ίδιο σε αποστολή λογαριασμού. Εννοείται ότι η αύξηση θα πρέπει ισχύει από την ημερομηνία της ενημέρωσης σου.

@isovitisgrTo ίδιο δίλλημα είχα κι εγώ και παρέμεινα στο Οικιακό Νυχτερινό. Πριν την ενημέρωση υπήρχαν καλά προγράμματα όπως το Fixed της Solar (ανέβηκε) και το γνωστό της ΝRG που ήταν το fixed στα 4ευρώ (και πήγε 9). Τώρα το κέρδος αν πας σε Protergia Fixed ή Efa Fixed ή Hρων Only Home δεν είναι και πολύ μεγάλο. Επίσης εγώ σκέφτομαι το άλλο... πες ότι πάω Protergia 1 χρόνο... μετά του χρόνου θα βρω κάτι της προκοπής; Ή αν υπογράψω στην Efa για 2 χρόνια και κάνουν αύξηση μονομερώς με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως, θα υπάρχει εκείνη τη στιγμή άλλος πάροχος με καλύτερο πρόγραμμα; Ελίν πάντως δε θα μπορούμε να γυρίσουμε σ'αυτή τη τιμή που είμαστε τώρα, δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Οπότε κάθομαι αορίστου μέχρι να βρεθεί κάτι πιο αξιόλογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@kaktos77 Σε όλους στείλανε mail για αύξηση κιλοβατώρας από 1/8. Αρχικά κοίτα μήπως πήγε στα spam. Aν όχι, πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι δεν ενημερώθηκες. Ίσως κόλλησε τη mail στην αποστολή, μου έχει συμβεί το ίδιο σε αποστολή λογαριασμού. Εννοείται ότι η αύξηση θα πρέπει ισχύει από την ημερομηνία της ενημέρωσης σου.

Α μάλιστα. Όχι δεν είναι ούτε στα spam, θα τους καλέσω να ενημερωθώ. Πάντως σε λογαριασμό που εκδόθηκε χθες και περιλαμβάνει την κατανάλωση 25/7-25/8 και είναι έναντι η κιλοβατώρα κοστίζει 0,085 όπως και πριν. Θα δω στον εκκαθαριστικό τον επόμενο μήνα τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...