Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εγώ έκανα protergia home fixed με gas double energy, μπορεις να τα συνδυάσεις 

Χθές έπαιζε, σήμερα το κατέβασαν απο την σελίδα.

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed

 

και ήμουν έτοιμος

 

image.png.cfe2296df363810238499a40ed44dc15.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Δυστηχως τελείωσε το fix φίλε αντικαταστάθηκε με κλιμακωτό πάγιο το Φιξ 9.90 μέχρι 19.90 για μεγάλες καταναλώσεις τον μήνα αρχική τιμή 0.110 κ τελική τιμή 0.097 με πάγιο 1.50 ευρώ ......αυτά τα ωραία !!!!!

Σε ποιο πακέτο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Elpedison; Kατά πάσα πιθανότητα σε έχουν δεσμεύσει σε νέα 2ετή σύμβαση.

 

Το κόστος της αποχώρησης το κερδίζεις από ενός μήνα την ρήτρα.

Εμένα θα μου ζητήσουν 4 ευρώ τον μήνα για κάθε μήνα που υπολείπεται. Δηλαδή για 10 μήνες υπόλοιπο θα πληρώσω 40 ευρώ. Όταν τον μήνα για 250 καλοκαιρινές KWh πληρώνω ρήτρα 25 τον μήνα. Τρομάζω να σκεφτώ τι θα γίνει από λογαριασμό Οκτωβρίου και έπειτα που θα αυξήσω κατακόρυφα την κατανάλωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, diamantis k είπε

Σε ποιο πακέτο αναφέρεσαι;

Δεν αναφέρομαι σε πακέτο στο προσθετο αναφέρομαι που είχε στα προγράμματα της με 9.90 το Φιξ κ τώρα πλέον το έκανε πρόγραμμα όπως βλέπεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, PedroG είπε

Παιδια ειμαι 1 ατομο σε αρκετα μεγαλο Διαμερισμα εχω το κλασικο προγραμμα της ΔΕΗ Γ1 οικιακο....και με πολυ μεγαλη καταναλωση στο θερος ξεπερασα τις 600KW λογω κλιματιστικου. Με συμφερει να φυγω απο την ΔΕΗ ή να μπω σε καποιο προγραμμα πχ online? Τωρα που ακουσα οτι επιδοτειτε και η καταναλωση της ΔΕΗ.

αν ναι τι μου προτεινετε?

αν και μείναν 2-3 προγραμματα βάλε κιλοβατώρες στο excel (το Γ1 με όλα τις επιδοτήσεις είναι 0,11)

2 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Γνωρίζετε πόσο διαρκεί η διαδικασία επανασύνδεσης μετρητή-ρευματος? Ο πάροχος λέει 5 εργάσιμες αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

πολλά σου είπε , επανασύνδεση γίνεται άμεσα, αν είναι άνοιξε νεο θέμα

 

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Χθές έπαιζε, σήμερα το κατέβασαν απο την σελίδα.

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed

ναι τέλος και αυτό

 

@cambo99 αν οι μερες κατανάλωσης είναι 30 στους λογαριασμούς ,ναι είναι ότι να'ναι τελικά είναι σωστά οι μέρες , αυτοσχεδίασαν και άλλαξαν το πρόγραμμα μάλλον

Δες για υποσημειώσεις στο τέλος των λογαριασμών να δεις αν γράφει τίποτα

Αν και πάλι καλά σου βγαίνει η τελικη κιλοβατώρα

Άσχετο οφτοπικ , αλλά δουλεύει το νυχτερινό σου ρολόι ?

Μπες στο chat να ρωτήσεις και ενημέρωσέ μας στο άλλο θέμα

 

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Γνωριζουμε οι εναλλακτικοι παροχοι εαν κανουν τις ιδιες εκπτωσεις με την ΔΕΗ, τωρα που θα αυξηθει το ρευμα;

σε προγράμματα με ρήτρα , σίγουρα τα κρατικά 0,03/300kw ,παραπάνω άγνωστο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλδ με Γ1 Οικικιακο εχω και την μεγαλυτερη τιμολογηση 0,11 ΚW και επιπλεον και ρητρα αναπροσαρμογης Χρεωσεων περιπου 9,5 ευρω (στον τελευταιο εκκαθαριστικο μου) ......... 

ΑΡΑ.....εχει την μεγαλυτερη τιμολογηση του ρευματος απ ολες τις Ιδιωτικες εταιρειες και αλλα Προγραμματα συγκριτικα με το EXCEL προγραμμα που παραθετετε ή κάνω κατι λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PedroG είπε

δηλδ με Γ1 Οικικιακο εχω και την μεγαλυτερη τιμολογηση 0,11 ΚW και επιπλεον και ρητρα αναπροσαρμογης Χρεωσεων περιπου 9,5 ευρω (στον τελευταιο εκκαθαριστικο μου) ......... 

ΑΡΑ.....εχει την μεγαλυτερη τιμολογηση του ρευματος απ ολες τις Ιδιωτικες εταιρειες και αλλα Προγραμματα συγκριτικα με το EXCEL προγραμμα που παραθετετε ή κάνω κατι λαθος??

είμαστε offtopic

Το Γ1 έφτασε τα >0,15

σε πρόσφατη ανάρτηση , βλέπουμε οτι με την επιδότηση (με όριο 300kw/μήνα)

συν την έκπτωση της ΔΕΗ (0,07 πλέον η αρχική το Γ1)

συν την απορρόφηση της ρήτρας απο ΔΕΗ ,βγαινει 0,11 τελική (όσο ήταν)

14 λεπτά πριν, PedroG είπε

ΑΡΑ.....εχει την μεγαλυτερη τιμολογηση του ρευματος απ ολες τις Ιδιωτικες εταιρειες και αλλα Προγραμματα συγκριτικα με το EXCEL προγραμμα που παραθετετε ή κάνω κατι λαθος??

πλέον άλλαξαν πολλά , βάλε κιλοβατώρες στο excel να συγκρίνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Γνωρίζετε πόσο διαρκεί η διαδικασία επανασύνδεσης μετρητή-ρευματος? Ο πάροχος λέει 5 εργάσιμες αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Καλησπέρα.. Συνήθως γίνεται μέσα σε 2-3 μέρες.. Σε ποια περιοχη είσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skritikos είπε

Το κόστος της αποχώρησης το κερδίζεις από ενός μήνα την ρήτρα.

Εμένα θα μου ζητήσουν 4 ευρώ τον μήνα για κάθε μήνα που υπολείπεται. Δηλαδή για 10 μήνες υπόλοιπο θα πληρώσω 40 ευρώ. Όταν τον μήνα για 250 καλοκαιρινές KWh πληρώνω ρήτρα 25 τον μήνα. Τρομάζω να σκεφτώ τι θα γίνει από λογαριασμό Οκτωβρίου και έπειτα που θα αυξήσω κατακόρυφα την κατανάλωση.

 

Αν μιλάτε για Elpedison, προσοχή μη πληρώσετε ρήτρα όλη την έκπτωση αναδρομικά απ'την αρχή της σύμβασης. Διαβάστε προσεκτικά τους ειδικούς όρους της προωθητικής ενέργειας που υπογράψατε.

Για να καταλάβετε τι εννοώ ρίξτε μια ματιά στην ανάρτηση μου για το φυσικό αέριο (πατήστε εκεί που λέει Παρασκευή 01:09).

Βάζουν τους πελάτες να υπογράψουν 2 συμβάσεις.

Η 1η έχει ως ρήτρα 4ευρώ/μήνα

Η 2η (promo) έχει ως ρήτρα όλη την έκπτωση αναδρομικά.

Κοιτάξτε λοιπόν μην υπάρχουν αντίστοιχες ρήτρες και στο ρεύμα.

 

edit:

Αδικία. Αν κάτσουμε και τα βάλουμε κάτω... τα τελευταία χρόνια όσοι ήταν σε κυμαινόμενα είχαν όφελος σε σχέση με τα σταθερά.

 

IMG_20210915_111204.jpg.7d74a53f33cf7016f1c4d945587bd018.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αδικία. Αν κάτσουμε και τα βάλουμε κάτω... τα τελευταία χρόνια όσοι ήταν σε κυμαινόμενα είχαν όφελος σε σχέση με τα σταθερά.

 

IMG_20210915_111204.jpg.7d74a53f33cf7016f1c4d945587bd018.jpg

Καραγκιόζηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/business-news/355641/grinia-apo-tis-idiotikes-etaireies-gia-tin-epidotisi-sto-reyma-kai-tis-ekptoseis-apo-tin-dei

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

 

Ενδιαφέρον

Επεξ/σία από Kzaxas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fragma είπε

Το 30% της έκπτωσης στην αξία του ρεύματος, ισχύει και τα enter/online ή είναι σαν την επιδότηση που αφορά μόνο τα Γ1;

σου απάντησα εδώ

38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

τα τελευταία χρόνια όσοι ήταν σε κυμαινόμενα είχαν όφελος σε σχέση με τα σταθερά.

ναι , είχα και αρνητική ρήτρα στη Ζενίθ απο 0,006 , χρυσές εποχές :)

αλλά μη νομίζεις οτι τα κυμαινόμενα συμφέρουν τώρα .

Μόνο το 0,03 (μέχρι 300kw και για ένα τετράμηνο) να υπολογίζεις,δεν κόβω τους εναλλακτικούς να κάνουν έξτρα εκπτώσεις. Δηλαδή απο ~0,16 να πέσει ~0,13

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, coyote2 είπε

οκ μου απάντησαν να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα. Τωρα δε βρίσκω όμως πλέον πρόγραμμα να συμφέρει....  στο excel 

σιγά σιγά τα σβήσαμε όλα?

τώρα είναι αργά,

με δεδομένα τη στιγμή που γράφω

αν έχεις μεγάλη κατανάλωση πας Efa , αν δε θες δέσμευση Volterra αλλιώς στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...