Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ekrepali Κοίτα εγώ είχα ζήτηση ισχύος . Μάλιστα είχα μόνιμα κάθε μήνα 150kw ζητούμενη ισχύ. Αν το υπολογίσεις με το 1,23 της ΔΕΗ ή το 2,20 της we για μένα τουλάχιστον είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό κάθε μήνα, οπότε για αυτό έψαχνα διακαώς συμβόλαιο χωρίς να χρεώνεται.

Επεξ/σία από argilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, popopo είπε

Επειδή το θέμα με τις ΥΔΕ κλειδώθηκε, θα ρωτήσω εδώ.

Σήμερα μου έδωσε ο ιδιοκτήτης την νέα ΥΔΕ και μου είπε να την καταθέσω εγώ. Μιλώντας με τον ΔΕΔΔΗΕ (κεντρικό τηλέφωνο) μου είπαν πως ο μόνος τρόπος κατάθεσης είναι με courier στο κεντρικό γραφείο ΔΕΔΔΗΕ του Ηρακλείου.

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει άλλος τρόπος κατάθεσης;

Καλησπέρα.. Πλέον δεν δέχονται ΥΔΕ  να καταθέσεις στα γραφεία , μόνο με courier, με το ταχυδρομείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argilleas είπε

@HERTHAN & @ekrepali Επειδή με την we energy είχα ασχοληθεί γιατί μου το χε προτείνει ο Herthan, λόγω του ότι ψαχνόμουν να φύγω από ΔΕΗ εξαιτίας των γεγονότων των τελευταίων μηνών, σε τηλεφωνική επικοινωνία με την weenergy μου επιβεβαίωσαν ότι η χρεωστέα ζήτηση για το Γ22 ότι είναι 2,20€. Εγώ κατέληξα στη watt volt σε αυτό το πρόγραμμα [ https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-tin-epixeirisi/business-fixed-22 ] και έχω μεταβεί εδώ και μια βδομάδα. Τώρα περαιτέρω λεπτομέρειες θα φανούν τον ερχόμενο μήνα. Πάντως δεν έχουν ούτε χρεωστέα ζήτηση (ζήτηση ισχύος) και σταθερή τιμή. Το 0,114€ είναι με εμπρόθεσμη πληρωμή. Τα 15€ πάγιο το μήνα για μένα ήταν αμελητέο ποσό μπροστά στα υπόλοιπα που γλυτώνω. Μακάρι να βγει άκρη

Εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν οτι εχει χρεωστεα ζητηση 2,20?

Στο ρωταω γιατι εμενα μου ειπαν οτι μονο πανω απο 35KVA ισχυει αυτο κι εγω εχω 35KVA.

Εσυ ποσο εχεις μηπως εισαι παραπανω?

15 λεπτά πριν, popopo είπε

Επειδή το θέμα με τις ΥΔΕ κλειδώθηκε, θα ρωτήσω εδώ.

Σήμερα μου έδωσε ο ιδιοκτήτης την νέα ΥΔΕ και μου είπε να την καταθέσω εγώ. Μιλώντας με τον ΔΕΔΔΗΕ (κεντρικό τηλέφωνο) μου είπαν πως ο μόνος τρόπος κατάθεσης είναι με courier στο κεντρικό γραφείο ΔΕΔΔΗΕ του Ηρακλείου.

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει άλλος τρόπος κατάθεσης;

Ανοιξε αλλο θεμα καλυτερα γιατι δεν εχει σχεση το συγκεκριμενο με αυτο που ρωτας.

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Πλέον δεν δέχονται ΥΔΕ  να καταθέσεις στα γραφεία , μόνο με courier, με το ταχυδρομείο.. 

Δεν εχει σχεση με το θεμα ανοιξτε αλλο θεμα να τα συζητησετε.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN Εμένα είναι 85KVA συμφωνημένη ισχύς. Το θέμα είναι πως στο τηλέφωνο δεν τους ανέφερα την παροχή μου παρά μόνον ρώτησα αν ισχύει αυτό που βλέπω στο site για τα 2,20 και μου είπαν και τις δυο φορές που τηλεφώνησα ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ανανεώθηκες βλέπω. Νέες γραμματοσειρές... Νέα χρώματα...😆

58 λεπτά πριν, marikbane είπε

Παιδιά καλησπέρα! Αρχικά συγχαρητήρια στα παιδιά που μας ενημερώνουν και ειδικά μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που φτιάξαν τα excel.

Ο @korakios το έφτιαξε μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Επειδη κυριολεκτικα εχω χαθει....

Οι γονεις μου εχουν το κλασσικο Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο. Τι γινεται; θα ερθει αυξημενος? Πρεπει να πανε σε αλλο προγραμμα?

 

Δυστηχως δεν εχω προσβαση στο λογαριασμο καθως βρισκομαι σε  αλλη πολη. Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostakiss είπε

για επιβεβαιωση , καλα δεν ειμαι στο υπαρχον προγραμμα??

τρίκαλα φίλος , 0,171 τελική έχεις με πάγιο , χρέωση ενέργειας , ρήτρα αναπροσαρμογής και έκπτωση πάγιας , χωρίς ΚΟΤ 😂

0,1275 με ΚΟΤ , καλύτερα δεν γίνεται 🤣

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

τα φωτα σαααας

λογικό να τα ζητάς μιας και θα μείνεις χωρίς έτσι όπως παει 😂

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

με τις χρεωσεις που εχει το προγραμμα μου , αξιζει παρολο την αναπροσαρμογη να αλλαξω?

δεν ξέρω , εγώ θα το σκεφτόμουνα 😂

με συγχωρείς που το έχω πάρει στην πλάκα (δάκρυσα απο τα γέλια) , αλλά δεν καταλαβαίνεις ο ίδιος την υπερχρέωση ?

___________________________________________________________________________

3 ώρες πριν, xaloulis90 είπε

Καλησπερα παιδες τι γινεται με το excel μονο η efa energy συμφερει πλεον χωρις τελος αναπροσαρμογης ?

Εχει γινει καποιο λαθος...? γιατι μολις εκανα συνβαση μετην protergia και την εκοψα γιατι ειδα αυτα τα περιεργα στο excel ...

efa, online ,voltera ίσως και we , αυτά μείνανε

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN Άντε τράβα εσύ στη WE στο Γ22, να πάω εγώ στην EΦΑ στο οικιακό... κι αν βαρέσουν φούντο κι οι δύο, θα τα πούμε παρέα στην Elpedison. 😅

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/alla-proionta-reumatos/upiresia-promitheuti-teleutaiou-katafugiou/

Πλάκα πλάκα... υπάρχει κανένας πρώην πελάτης της Petrogaz εδώ πέρα; Ενημέρωσαν τους πελάτες ότι κλείνουν ώστε να πάνε σε άλλο πάροχο, ή έγινε μπαμ;

Καταφύγιο να το πει ο Θεός. Μέχρι να πάει πελάτης αλλού θα βαράνε στο ψαχνό με ακριβή κιλοβατώρα, πάγιο, ΟΤΣ, προσαύξηση, χρέωση ισχύος... όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα; Αν υπάρχει μείνετε μακρυά. Είμαι στη συγκεκριμένη εταιρεία και πληρώνω ρήτρα αναπροσαρμογής φωτιά.

ναι , εκτός αν είχε προλάβει να βάλει το fix στα 4€ που έδινε παλιά

1 ώρα πριν, marikbane είπε

Α) όλες αυτές οι εκπτώσεις συνέπειας από εταιρείες είναι καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος ή  δύναται να αλλάξουν και αυτές π.χ. σε 6 μήνες?
Β) Εάν σπάσεις το συμβόλαιο από ΔΕΗ online είναι μόνο το νούμερο (<=40€) που γράφει στους ειδικούς όρους ή και κάτι επιπλέον? 

 

τα πάντα στο 6μηνο , ναι

δεν ξέρω αν ζητήσουν πίσω τα 30€ δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, argilleas είπε

@HERTHAN Εμένα είναι 85KVA συμφωνημένη ισχύς. Το θέμα είναι πως στο τηλέφωνο δεν τους ανέφερα την παροχή μου παρά μόνον ρώτησα αν ισχύει αυτό που βλέπω στο site για τα 2,20 και μου είπαν και τις δυο φορές που τηλεφώνησα ναι. 

Το εχω γραπτως το συγκεκριμενο οτι ειναι πανω απο 35KVA.

55555555.PNG.9f2e53ee565edb6c0d260f2a811fdd01.PNG

 

Ρωτησε το κι εσυ και πες μου τι θα σου πουνε.Παρε γραπτη απαντηση ομως οχι απο το τηλεφωνο προφορικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Belial είπε

WATT and Volt Liberty Choice Home 3 με συνέπεια, μου είπαν ότι από: Σταθερή Τιμή ημέρας 0,082 €/kWh  και νύχτας 0,07987 €/kWh μετατρέπεται σε Τιμή συνέπειας ημέρας 0,058 €/kWh  και νύχτας 0,043 €/kWh   Υπάρχει πάγιο 50€ τον χρόνο.

Είδα γύρω στα 188 ευρώ καλύτερη τιμή. Υπάρχει κάποια παγίδα; Ευχαριστώ για όσους γνωρίζουν και θα βοηθήσουν.

ναι η παγίδα είναι τα 0,17 τελικής σε προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

3 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Πολύ ενδιαφέρον το καινούριο excel,με τα δικά μου δεδομένα μαζί με Κοτ κάτι δεν πάει καλά, μου βγάζει με παράδειγμα τον τελευταίο λογαριασμό 4μηνου και όριο Κοτ 2200 1350 μέρας και 350 νύχτας και 18€ ετήσιο πάγιο ζημιά 154€

Μήπως χρησιμοποίησες τη γραμμή "Το πρόγραμμά σας" ?

Είχα ξεχάσει να υπολογίσω την περίπτωση ΚΟΤ, το διόρθωσα αργότερα (έχω και την ώρα πλέον 😛)

Επίσης , μάλλον κατάλαβα τι παίχτηκε , στη στήλη με τα πάγια είναι τα ετήσια , αλλά σκέφτηκα καλύτερα στο "Πρόγραμμά σας" να μπαίνει το μηνιαίο για να μην κάθεστε να κάνετε ετήσιο πάγιο ,

μάλλον εκεί έγινε η στραβή , έβαλες 18 και έγινε 18*12, βάλε μηνιαίο :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα την τελευταία στιγμή(εννοώ πριν το αποσύρουν) στην nrg fixed με το παγιο 9,90 +φπα και τιμή 0,0619 χωρίς ρήτρα 24 μηνο...Απ'ότι διαβάζω δικαιούνται να αλλάξουν τους όρους στο εξάμηνο.Εγώ μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης αν δεν δεχτώ τους όρους;

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lakistsiou είπε

Εγώ μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης αν δεν δεχτώ τους όρους

κανονικά ναι , με τη συγκεκριμένη εταιρία ίσως θέλει διαδικασία (μην ποστάρεις εκεί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

κανονικά ναι , με τη συγκεκριμένη εταιρία ίσως θέλει διαδικασία (μην ποστάρεις εκεί)

Για να μην ποστάρω στο άλλο θέμα με το fixed της NRG, σε όσους πήραν τις κάρτες 25€ Shell ήταν όλα οκ; Γιατί εμένα μετά την εκπροσώπηση της παροχής και αφού της έστειλαν , και αφού περίμενα μήνυμα ενεργοποίησης και ήρθε και αυτό, δεν περνάνε από το τερματικό των shell. Δεν γίνεται έγκριση δηλαδή. Έχω στείλει 3 email κι έχω Παρει 4 τηλέφωνα. Ο πρώτος μ λέει θα σας στείλουμε άλλες οκ καταχωρήθηκε. Οι άλλοι 3 στέλνουν email και καλά στο λογιστήριο… κ μόλις έχουν απάντηση θα μου απαντήσουν. 1 εβδομάδα τώρα αυτό… πως να το διαχειριστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...