Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

  Εκανα αιτηση  ΚΟΤ Β  για τους γονεις μου. Η αιτηση δεν εγκριθηκε  αλλα μου προτεινε το συστημα να κανω αιτηση για ενταξη στις ευαλωτες ομάδες. Εχουν  το ζενιθ power home star . Το προβλημα ειναι πως απο την Ζενιθ που πηγα να ενημερωσω για την ένταξη στις ευαλωτες κοινωνικές ομάδες μου ειπαν πως δεν μπορεί να μεινουν στο υπαρχον προγραμμα( το αναφερει και η συμβαση στους ειδικούς όρους)  και πρεπει να επιλέξουν ενα απο τα power home ή power max.  Επειδή την ψαχνω να την κανω απο Ζενιθ και να τους παω σε μια απο τις  ΔΕΗ ή ΕΦΑ στα fix,  ρωτω αν ειναι λογος που με εξαναγκαζουν σε καινουργια συμβαση, να μπορεσω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή έμεινε μόνο η ΔΕΗ και το Βusiness Fixed 22 της W&V. Τι χάλι είναι αυτό... να είσαι υποχρεωμένος να υπογράψεις για 2 χρόνια σε τέτοιες τιμές.

Της ΔΕΗ δεν είναι πλέον κυμαινόμενο και το Γ22 ?

Το BUSINESS FIXED 22 νέο είναι ? ακριβό φαίνεται πάντως . @HERTHAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Της ΔΕΗ δεν είναι πλέον κυμαινόμενο και το Γ22 ?

Το BUSINESS FIXED 22 νέο είναι ? ακριβό φαίνεται πάντως . @HERTHAN

Για ΔΕΗ δε ξέρω.

Για W&V κάποιος το ανέφερε πριν 2-3 μέρες... κοίταξα και τον τιμοκατάλογο, όντως δεν έχει χρέωση ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsigpan είπε

Επειδή την ψαχνω να την κανω απο Ζενιθ και να τους παω σε μια απο τις  ΔΕΗ ή ΕΦΑ στα fix,  ρωτω αν ειναι λογος που με εξαναγκαζουν σε καινουργια συμβαση, να μπορεσω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρες.

πριν δεν τα λέγαμε οτι στα κυμαινόμενα δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης ?

είναι διαδικασία όντως , μίλα με Ζενίθ μπας και σε αφήσουν να φύγεις χωρίς να μπλέκεις με καταγγελία

3 λεπτά πριν, tsigpan είπε

έχουν  το ζενιθ power home star

Οι συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,19, β = 16,5 €/MWh και τα Όρια: Κάτω=35 €/MWh και Πάνω=45 €/MWh.

ΑΘΡΟΙΣΜΑm (€/MWh) = (α * ΟΤΣm) + β

(1,19*120+16,50-45)/1000=0,1143  μείον την κρατική επιδότηση 0,03 = 0,0843

σε περιπτωση double (ημερήσιο για απλοποίηση) για ΚΟΤ έχεις

(αρχική μείον ΚΟΤ)*έκπτωση + ρήτρα

(0,09842-0,045)*0,55+0,0843 = 0,113681 τελική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή έμεινε μόνο η ΔΕΗ και το Βusiness Fixed 22 της W&V. Τι χάλι είναι αυτό... να είσαι υποχρεωμένος να υπογράψεις για 2 χρόνια σε τέτοιες τιμές.

Ετσι ακριβως φιλε.

Θεωρω οτι πρεπει να βρω το προγραμμα με την φθηνοτερη κιλοβατωρα το οποιο θα εχει και ρητρα.Τουλαχιστον να γλιτωσω οτι μπορω να γλιτωσω απο τις κιλοβατωρες.

Μπορει να ειναι και λαθος αυτο που λεω αλλα δεν εχω κι αλλες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ετσι ακριβως φιλε.

Θεωρω οτι πρεπει να βρω το προγραμμα με την φθηνοτερη κιλοβατωρα το οποιο θα εχει και ρητρα.Τουλαχιστον να γλιτωσω οτι μπορω να γλιτωσω απο τις κιλοβατωρες.

Μπορει να ειναι και λαθος αυτο που λεω αλλα δεν εχω κι αλλες επιλογες.

σκέψου όμως (αν ισχύει η κρατική επιδότηση σε επαγγελματικά) , οι άλλοι πάροχοι απορροφούν πάνω απο 300kw/μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σκέψου όμως (αν ισχύει η κρατική επιδότηση σε επαγγελματικά) , οι άλλοι πάροχοι απορροφούν πάνω απο 300kw/μήνα ?

To Γ22 δεν είναι χαμηλή τάση, δεν έχει επιδότηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Της ΔΕΗ δεν είναι πλέον κυμαινόμενο και το Γ22 ?

Το BUSINESS FIXED 22 νέο είναι ? ακριβό φαίνεται πάντως . @HERTHAN

Nαι εχει ρητρα κανονικα και μου ηρθε 238 ευρω.

Το ξερω αυτο της W+V αλλα ειναι με 2 χρονια δεσμευση.Ναι ακριβο ειναι.

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To Γ22 δεν είναι χαμηλή τάση, δεν έχει επιδότηση.

Ναι ετσι ακριβως δεν ισχυει για Γ22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Η ΡΑΕ πρότεινε σε πρόσφατη διαβούλευση (πρέπει να δω αν δημοσιεύτηκε) να μένει +30% σαν όριο

δεν ξέρω τι έγινε και αν ισχύσει

κίτρινη κάρτα 🤪

πόση προσαύξηση - ρήτρα είχες στον προηγούμενο λογαριασμό ?

Αν δεν γράφει κάνεις € ρήτρας δια συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες

Κοίτα έχω φάει σύνολο ρήτρα 100 - στις 6000kw σύνολο.....Αυτή την στιγμή δεν μου ανοίγει το κινητό τους λογαριασμούς  άλλα μέτραω από Σεπτέμβρη σε Σεπτέμβρη.1.6 λεπτά βγαινει επιπλέον ανά kw ..Με αυτό το σκεπτικό πάω ας πούμε με στρογγυλοποίηση Νόρις τα πάνω 0.095 μέρα και 0.075 νύχτα αλλά δεν μου μεταφράζεται έτσι ρε φίλε στο εξελ .δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος 

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Κοίτα έχω φάει σύνολο ρήτρα 100 - στις 6000kw σύνολο.....Αυτή την στιγμή δεν μου ανοίγει το κινητό τους λογαριασμούς  άλλα μέτραω από Σεπτέμβρη σε Σεπτέμβρη.1.6 λεπτά βγαινει επιπλέον ανά kw ..Με αυτό το σκεπτικό πάω ας πούμε με στρογγυλοποίηση Νόρις τα πάνω 0.09 μέρα και 7,5 νύχτα αλλά δεν μου μεταφράζεται έτσι ρε φίλε στο εξελ .δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος 

καταρχάς είναι λάθος να μετράς απο πέρυσι τη ρήτρα και να περιμένεις οτι θα βγει έτσι η επόμενη χρονιά (και εγώ με ρήτρας πρόγραμμα είχα ,ζάχαρη πέρασα μέχρι που Νοέμβριο ξεκίνησε να ακριβαίνει και μέχρι Φεβρουάριο που την κοπάνησα μου έβγαινε 0,11 απο 0,06 μαζί με πάγια εκπτώσεις κτλ)

επίσης ο μέσος όρος της ρητρας για την επιβάρυνση δεν είναι σωστός μιας και το περισσότερο ρεύμα το καις όταν υπάρχει ζήτηση άρα και είναι ακριβότερο το ρεύμα (σημαντικό)

αν τώρα θες ντε και καλά να τα υπολογίσεις έτσι (προσωπικά θα έβαζα απο Ιούνιο και μετά)

προσθέτεις 0,016 στις αρχικές σου τιμές μέρας και νύχτας και χαίρεσαι με το αποτέλεσμα

Βέβαια καμία σχέση δε θα έχει με τους επόμενους λογαριασμούς . Βλέπεις τα παιδιά που ανεβάζουν έχουν 0,16 τελικές , άντε βάλε μέχρι 1200kw ανα τετράμηνο μείον 0,03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αποφασίσω ποια είναι η πιο ύπουλη μπινια. Το σκηνικό με το fix της nrg ή η αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς του Ήρων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσπαθώ να αποφασίσω ποια είναι η πιο ύπουλη μπινια. Το σκηνικό με το fix της nrg ή η αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς του Ήρων.

όλων των προγραμμάτων με ρήτρα θες να πεις !

Προσωπικά θα έβαζα

1η θέση το Zero της Watt&Volt με διαφορά μιας και ο κόσμος νομίζει οτι θα πληρώνει 0,02€/kw!

2η θέση τη γνωστή ιστορία (δεν είναι μόνο το fix) της NRG

3η θέση όλα τα προγράμματα με ρήτρα που δεν έχουν δημοσιευμένο ιστορικό τελευταίων μηνών , των τελικών τιμών (στην αρχική σελίδα , όχι με σύνδεσμο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... για ΕΦΑ + ΚΟΤ δώστε βάση...

Εmail ακόμα δεν είχαν στείλει στο φίλο μου οπότε ξαναπήραμε τηλέφωνο.

Οι συμβάσεις που στέλνουν προς υπογραφή είναι οι Γενικοί Όροι και Ειδικοί Όροι ΕFA Fix Power Home (3.5 πάγιο, χωρίς ΟΤΣ).

Το ΚΟΤ όμως έχει πάγιο 7 ευρώ αντί για 3.50, όπως έχουν ενημερώσει.

Ρωτάω λοιπόν με ποιον τρόπο θα συμφωνηθεί αυτό μεταξύ παρόχου και πελάτη; Σίγουρα όχι με τα λόγια και δε γίνεται έτσι από μόνοι τους να βάλουν πάγιο 7 ευρώ χωρίς να υπάρχει αναφορά σε κάποια σύμβαση.

Μου λέει ότι όντως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει)... κι ότι η συγκεκριμένη χρέωση των 7ευρώ έτσι ορίζεται απ'τη Volton.

Το θέμα είναι ότι στο ειδικό έγγραφο που έχει η Volton για το δικό της ΚΟΤ, λέει 7ευρώ πάγιο + ρήτρα προσαρμογής.

1.jpg.e952140a1aaf4ab1b205a9d6d84a06c6.jpg

Οπότε δημιουργείται το εύλογο ερώτημα (εάν σύντομα φτιάξει και η EFA τους ειδικούς όρους για ΚΟΤ) τι θα ισχύει; Οι ειδικοί όροι απ'το EFA Power Fix θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA KOT; Ή οι ειδικοί όροι τoυ ΕFA KOT θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA Power Fix. 😄 Προφανώς το 2ο (εφόσον το πάγιο θα είναι 7 ευρώ και όχι 3.5) άρα θα υπάρχει και ρήτρα προσαρμογής στο ΚΟΤ;

Η εκπρόσωπος προσφέρθηκε να στείλει γραπτώς σε email ότι α) το ΚΟΤ θα συνδιαστεί με το EFA Power Fix , β) το πάγιο θα είναι 7 ευρώ αντί για 3.5 και γ) δε θα έχει ρήτρα προσαρμογής. Αλλά ποιος εγγυάται αυτό θα τηρηθεί;

Kαι στην ΝRG έστειλαν mail οι εκπρόσωποι για μη εφαρμογή ρήτρα προσαρμογής τους πρώτους μήνες, και μετά η NRG είπε πως ο εκπρόσωπος έκανε λάθος και ό,τι είπε δεν είναι δεσμευτικό! 😅

Ακόμα και η ΗΔΙΚΑ λέει ότι " Ο κάθε πάροχος επιλέγει το τιμολόγιο για το οποίο θα εφαρμοστεί το ΚΟΤ". Η EFA αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν έχει τιμολόγιο ΚΟΤ.  Ή θα πρέπει να δηλώσει ότι εφαρμόζει το Fix Power Home με 3.5 πάγιο και το ΚΟΤ να ενεργοποιείται αυτόματα αν το δικαιούται ο πελάτης, ή να βγάλει ειδικούς όρους ΚΟΤ όπως η Volton.

Σε αυτή τη περίπτωση όμως το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται αυτόματα αλλά θα υποχρεώνεται ο πελάτης να υπογράψει τους Ειδικούς Όρους ΚΟΤ (με ρήτρα προσαρμογής); Κι αν ο πελάτης δεν υπογράψει τους ειδικούς όρους ΚΟΤ επειδή έχουν ρήτρα προσαρμογής (ενώ στο email είχε ειπωθεί διαφορετικά) τότε το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται;

Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει... εγώ προσωπικά δε θα προτείνω στον γνωστό μου να βάλει εκεί το ΚΟΤ. 50 ευρώ θα ήταν το κέρδος αλλά αν γίνει μπλέξιμο, εγώ θα τρώω το χρόνο μου για να τον βοηθήσω με αμφισβητήσεις.

Επίσης το γεγονός ότι η Volton κάνει κουμάντο στην τιμολογιακή πολιτική της ΕFA σχετικά με ΚΟΤ (μια απλή έκπτωση που θα έπρεπε απλά να εφαρμοστεί σε κάποιο τιμολόγιο τους), με κάνει να πιστεύω ότι θα κάνουν κουμάντο και στα απλά οικιακά τιμολόγια (πιθανές μονομορείς αυξήσεις). Ούτε κι εγώ θα πάω τελικά στο οικιακό... θα κάτσω Ελίν.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η εκπρόσωπος προσφέρθηκε να στείλει γραπτώς σε email ότι α) το ΚΟΤ θα συνδιαστεί με το EFA Power Fix , β) το πάγιο θα είναι 7 ευρώ αντί για 3.5 και γ) δε θα έχει ρήτρα προσαρμογής.

δε ρωτούσες και ποια η αρχική τιμή του προγράμματος και αν θα ισχύει η έκπτωση συνέπειας?

Οι παραπάνω ερωτήσεις και για όσους σκέφτονται ΚΟΤ efa

edit τώρα είδα την εικόνα

edit2  , νόμιζα η εικόνα ήταν το χαρτί που σου στείλανε

Αυτά όντως προβληματίζουν και το σκέφτομαι να βγει απο το excel ως ΚΟΤ

edit3

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μου λέει ότι όντως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει)... κι ότι η συγκεκριμένη χρέωση των 7ευρώ έτσι ορίζεται απ'τη Volton.

αυτό με προβληματίζει περισσότερο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...