Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό με προβληματίζει περισσότερο

Το τι εντολές παίρνει η EFA απ'τη Volton δεν αφορά τον πελάτη. Ο πελάτης υπογράφει σύμβαση με την ΕFA και η τιμολόγηση γίνεται απ'την EFA.

Ή θα πρέπει λοιπόν να βάλουν το ΚΟΤ στο Power Fix όπως ακριβώς είναι στη σελίδα (3.50 πάγιο χωρίς ρήτρα), ή να γράψουν ειδικούς όρους ΚΟΤ για να μπορεί να διαβάσει ο πελάτης σε τι ακριβώς συμφωνεί και σε τι διαφέρει το ΚΟΤ απ'το εμπορικό πρόγραμμα (ύψος παγίου, με ή χωρίς ρήτρα).

Οτιδήποτε άλλο (προφορικές συμφωνίες, mail) δεν έχουν ιδιαίτερη ισχύ. Μπορεί ο πελάτης να καταλήξει για ένα διάστημα είτε να πληρώνει ρήτρα προσαρμογής, είτε να μη μπορεί να ενεργοποιήσει το ΚΟΤ... και θα περάσει πόσος καιρός μέχρι να βρει το δίκιο του ώστε να φύγει αζημίως χωρίς να πληρώσει τη 2ετή ρήτρα αποχώρησης. Όσο για την εξυπηρέτηση και την ταχύτητα των απαντήσεων έχουμε ήδη εικόνα...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ή θα πρέπει λοιπόν να βάλουν το ΚΟΤ στο Power Fix όπως ακριβώς είναι στη σελίδα (3.50 πάγιο χωρίς ρήτρα), ή να γράψουν ειδικούς όρους ΚΟΤ για να μπορεί να διαβάσει ο πελάτης σε τι ακριβώς συμφωνεί και σε τι διαφέρει το ΚΟΤ απ'το εμπορικό εμπορικό πρόγραμμα (ύψος παγίου, με ή χωρίς ρήτρα).

αυτό σίγουρα, βασικά το καλύτερο είναι να έχουν ξεχωριστό πρόγραμμα όπως άλλες εταιρίες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το τι εντολές παίρνει η EFA απ'τη Volton δεν αφορά τον πελάτη. Ο πελάτης υπογράφει σύμβαση με την ΕFA και η τιμολόγηση γίνεται απ'την EFA.

εννοώ οτι μπορεί η πωλήτρια να μην ξέρει καν τη συμφωνία παίζει μεταξύ efa & Volton σε θέμα ΚΟΤ

εκεί κολλά το "εντολές"

Αν και δηλώνουν σίγουροι οτι δεν μπαίνει ρήτρα (για να λένε και γραπτώς) παραμένει ρίσκο αν δεν προβλέπεται στους όρους τι παίζει με ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις υπέγραψα και εγώ στην efa. Μακάρι να φανεί σωστή και να μην κάνει τα κόλπα που έκαναν άλλοι. Πρέπει να τους έχουμε στείλει καμία 50αρια άτομα τουλάχιστον απο εδω. Απαιτούμε προνομιακή μεταχείριση 😛

Παρεμπιπτόντως, επειδή δεν το εχω ψάξει ακόμα, ξέρει κανείς πώς κανουν την καταμέτρηση; Υπάρχει κάτι ανάλογο του ebill που τα δηλώνεις ηλεκτρονικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

καταρχάς είναι λάθος να μετράς απο πέρυσι τη ρήτρα και να περιμένεις οτι θα βγει έτσι η επόμενη χρονιά (και εγώ με ρήτρας πρόγραμμα είχα ,ζάχαρη πέρασα μέχρι που Νοέμβριο ξεκίνησε να ακριβαίνει και μέχρι Φεβρουάριο που την κοπάνησα μου έβγαινε 0,11 απο 0,06 μαζί με πάγια εκπτώσεις κτλ)

επίσης ο μέσος όρος της ρητρας για την επιβάρυνση δεν είναι σωστός μιας και το περισσότερο ρεύμα το καις όταν υπάρχει ζήτηση άρα και είναι ακριβότερο το ρεύμα (σημαντικό)

αν τώρα θες ντε και καλά να τα υπολογίσεις έτσι (προσωπικά θα έβαζα απο Ιούνιο και μετά)

προσθέτεις 0,016 στις αρχικές σου τιμές μέρας και νύχτας και χαίρεσαι με το αποτέλεσμα

Βέβαια καμία σχέση δε θα έχει με τους επόμενους λογαριασμούς . Βλέπεις τα παιδιά που ανεβάζουν έχουν 0,16 τελικές , άντε βάλε μέχρι 1200kw ανα τετράμηνο μείον 0,03

Ναι το πιάσα κόρακα.μενει μόνο εφα και βολτερα που είμαι ήδη δηλαδή απλά στο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση.μεχριναυριι θα αποφασίσω και ειδωμεν.Παντος από εφα μιλάω με μια κυρία μέσω βαιμπερ.εγω.πεοσωπικα από viber δεν στέλνω στοιχεία   για επουδενη λόγω.αγνωστος αριθμός και ας λέει εφα.ςως τώρα 60 40 προς βολτερα με βλέπω και ας είναι +50 το ετος

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσπαθώ να αποφασίσω ποια είναι η πιο ύπουλη μπινια. Το σκηνικό με το fix της nrg ή η αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς του Ήρων.

Όλα τα γουρούνια έχουν ίδια Μουτσούνα Τζιμ ,μην το ξεχνάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Μόλις υπέγραψα και εγώ στην efa. Μακάρι να φανεί σωστή και να μην κάνει τα κόλπα που έκαναν άλλοι. Πρέπει να τους έχουμε στείλει καμία 50αρια άτομα τουλάχιστον απο εδω. Απαιτούμε προνομιακή μεταχείριση 😛

Παρεμπιπτόντως, επειδή δεν το εχω ψάξει ακόμα, ξέρει κανείς πώς κανουν την καταμέτρηση; Υπάρχει κάτι ανάλογο του ebill που τα δηλώνεις ηλεκτρονικά; 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58822084

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν... για ΕΦΑ + ΚΟΤ δώστε βάση...

Εmail ακόμα δεν είχαν στείλει στο φίλο μου οπότε ξαναπήραμε τηλέφωνο.

Οι συμβάσεις που στέλνουν προς υπογραφή είναι οι Γενικοί Όροι και Ειδικοί Όροι ΕFA Fix Power Home (3.5 πάγιο, χωρίς ΟΤΣ).

Το ΚΟΤ όμως έχει πάγιο 7 ευρώ αντί για 3.50, όπως έχουν ενημερώσει.

Ρωτάω λοιπόν με ποιον τρόπο θα συμφωνηθεί αυτό μεταξύ παρόχου και πελάτη; Σίγουρα όχι με τα λόγια και δε γίνεται έτσι από μόνοι τους να βάλουν πάγιο 7 ευρώ χωρίς να υπάρχει αναφορά σε κάποια σύμβαση.

Μου λέει ότι όντως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει)... κι ότι η συγκεκριμένη χρέωση των 7ευρώ έτσι ορίζεται απ'τη Volton.

Το θέμα είναι ότι στο ειδικό έγγραφο που έχει η Volton για το δικό της ΚΟΤ, λέει 7ευρώ πάγιο + ρήτρα προσαρμογής.

1.jpg.e952140a1aaf4ab1b205a9d6d84a06c6.jpg

Οπότε δημιουργείται το εύλογο ερώτημα (εάν σύντομα φτιάξει και η EFA τους ειδικούς όρους για ΚΟΤ) τι θα ισχύει; Οι ειδικοί όροι απ'το EFA Power Fix θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA KOT; Ή οι ειδικοί όροι τoυ ΕFA KOT θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA Power Fix. 😄 Προφανώς το 2ο (εφόσον το πάγιο θα είναι 7 ευρώ και όχι 3.5) άρα θα υπάρχει και ρήτρα προσαρμογής στο ΚΟΤ;

Η εκπρόσωπος προσφέρθηκε να στείλει γραπτώς σε email ότι α) το ΚΟΤ θα συνδιαστεί με το EFA Power Fix , β) το πάγιο θα είναι 7 ευρώ αντί για 3.5 και γ) δε θα έχει ρήτρα προσαρμογής. Αλλά ποιος εγγυάται αυτό θα τηρηθεί;

Kαι στην ΝRG έστειλαν mail οι εκπρόσωποι για μη εφαρμογή ρήτρα προσαρμογής τους πρώτους μήνες, και μετά η NRG είπε πως ο εκπρόσωπος έκανε λάθος και ό,τι είπε δεν είναι δεσμευτικό! 😅

Ακόμα και η ΗΔΙΚΑ λέει ότι " Ο κάθε πάροχος επιλέγει το τιμολόγιο για το οποίο θα εφαρμοστεί το ΚΟΤ". Η EFA αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν έχει τιμολόγιο ΚΟΤ.  Ή θα πρέπει να δηλώσει ότι εφαρμόζει το Fix Power Home με 3.5 πάγιο και το ΚΟΤ να ενεργοποιείται αυτόματα αν το δικαιούται ο πελάτης, ή να βγάλει ειδικούς όρους ΚΟΤ όπως η Volton.

Σε αυτή τη περίπτωση όμως το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται αυτόματα αλλά θα υποχρεώνεται ο πελάτης να υπογράψει τους Ειδικούς Όρους ΚΟΤ (με ρήτρα προσαρμογής); Κι αν ο πελάτης δεν υπογράψει τους ειδικούς όρους ΚΟΤ επειδή έχουν ρήτρα προσαρμογής (ενώ στο email είχε ειπωθεί διαφορετικά) τότε το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται;

Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει... εγώ προσωπικά δε θα προτείνω στον γνωστό μου να βάλει εκεί το ΚΟΤ. 50 ευρώ θα ήταν το κέρδος αλλά αν γίνει μπλέξιμο, εγώ θα τρώω το χρόνο μου για να τον βοηθήσω με αμφισβητήσεις.

Επίσης το γεγονός ότι η Volton κάνει κουμάντο στην τιμολογιακή πολιτική της ΕFA σχετικά με ΚΟΤ (μια απλή έκπτωση που θα έπρεπε απλά να εφαρμοστεί σε κάποιο τιμολόγιο τους), με κάνει να πιστεύω ότι θα κάνουν κουμάντο και στα απλά οικιακά τιμολόγια (πιθανές μονομορείς αυξήσεις). Ούτε κι εγώ θα πάω τελικά στο οικιακό... θα κάτσω Ελίν.

 

 

Εμένα με ΚΟΤ δεν μου είπαν κάτι για 7 ευρώ. 3.50ευρω με πάγια εντολή και 12% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Decano είπε

Εμένα με ΚΟΤ δεν μου είπαν κάτι για 7 ευρώ. 3.50ευρω με πάγια εντολή και 12% έκπτωση.

ξαναπάρε τηλ ,σε όλους 7€ είπανε

και ρώτα αν εφαρμόζεται η έκπτωση σε ΚΟΤ

edit

επίσης άλλο μέλος (λινκ πιο πάνω) ανέφερε οτι δεν παίρνει πάγια με πιστωτική

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ολές"

Αν και δηλώνουν σίγουροι οτι δεν μπαίνει ρήτρα (για να λένε και γραπτώς) παραμένει ρίσκο αν δεν προβλέπεται στους όρους τι παίζει με ΚΟΤ

Είπε θα σταλεί γραπτώς. Ακόμα κανείς δεν το έχει γραπτώς. Ακόμα και γραπτώς όμως είναι χρήσιμο μόνο σε περίπτωση αμφισβήτητης. Απ'τη στιγμή που δεν υπάρχουν υπογραφές και απ'τα 2 μέρη, δεν αποτελεί δέσμευση. Μάλλον αυτό εννοούσε η NRG ότι δεν είναι δεσμευτικό. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

ξαναπάρε τηλ ,σε όλους 7€ είπανε

και ρώτα αν εφαρμόζεται η έκπτωση σε ΚΟΤ

Δεν αλλάζει κάτι απλά εφαρμόζεται η έκπτωση του ΚΟΤ στην kw μου είχαν πει 

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Decano είπε

Εμένα με ΚΟΤ δεν μου είπαν κάτι για 7 ευρώ. 3.50ευρω με πάγια εντολή και 12% έκπτωση.

Κοίτα τι έγραψα στη προηγούμενη σελίδα... είναι περίεργα τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Decano είπε

Δεν αλλάζει κάτι απλά εφαρμόζεται η έκπτωση του ΚΟΤ στην kw μου είχαν πει 

εννοούσα την έκπτωση συνέπειας

5 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης άλλο μέλος (λινκ πιο πάνω) ανέφερε οτι δεν παίρνει πάγια με πιστωτική

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κοίτα τι έγραψα στη προηγούμενη σελίδα... είναι περίεργα τα πράγματα.

Τα διάβασα. Πιστεύω θα τηρηθεί αυτό που υπέγραψα, αν βγουν άλλοι όροι μελλοντικά δεν ξέρω. Όλη η επικοινωνία έγινε από τηλ και viber. Δικαιολογητικά έστειλα μέσω viber και μετά μου έστειλαν ένα email από διεύθυνση τιμολόγησης & πιστωτικού ελέγχου την αίτηση την οποία έστειλα πίσω. Στο viber είναι όλη μέρα διαθέσιμοι και απαντούν αμέσως 

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Belial είπε

Επικοινώνησα με την efaenergy και 1) δεν δέχονται πιστωτική κάρτα για πάγια εντολή 2) δεν μπορείς να καταχωρήσεις τις μονάδες που έχεις καταναλώσει ανά μήνα. Υπάρχει κάποιος να μου πει, αν η έκπτωση συνέπειας ενεργοποιείται με τον δεύτερο λογαριασμό ή χρειάζεται τετράμηνο; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Βασει του πρωτου εναντι λογαριασμου που μας εχει ερθει μεχρι τωρα, βλεπω χρεωση kwh 0,088 που σημαινει οτι η εκπτωση θα περασει στον εκκαθαριστικο. Μαλιστα για να μαι σιγουρος, τους πηρα τηλ και το διευκρινησαν!

Κι εμενα δεν μ αρεσει που δεν μπορεις να καταχωρησεις καταναλωση ανα μηνα, αλλα ως εδω που φτασαμε οι επιλογες μας ελαχιστες...Μηπως γινεται μεσω ΔΕΔΔΗΕ / διμηνο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Decano είπε

Τα διάβασα. Πιστεύω θα τηρηθεί αυτό που υπέγραψα, αν βγουν άλλοι όροι μελλοντικά δεν ξέρω. Όλη η επικοινωνία έγινε από τηλ και viber. Δικαιολογητικά έστειλα μέσω viber και μετά μου έστειλαν ένα email από πιστωτική ικανότητα την αίτηση την οποία έστειλα πίσω. Στο viber είναι όλη μέρα διαθέσιμοι και απαντούν αμέσως 

άρα και πέφτει το βάρος σε εσένα για να μας ενημερώσεις αν (χτύπα ξύλο) κάτι δεν ισχύει :)

πάντως ειδικά για το πάγιο να το έχεις στο νου σου , σε όλους είπανε για 7€ .
Αν δεν υπέγραψες το πεδίο "άμεση εκπροσώπηση" έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μηπως γινεται μεσω ΔΕΔΔΗΕ / διμηνο;

φυσικά , σε όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εννοούσα την έκπτωση συνέπειας

 

Ναι μου είπε την παίρνω κανονικα. Πάντως δεν είδα κάπου στην αίτηση  για πάγια εντολή. Ήταν όλα συμπληρωμένα και μάλιστα έγραφε εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό 50ε, ενώ είχαμε πει με πάγια δεν πληρώνω εγγύηση 

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Βασει του πρωτου εναντι λογαριασμου που μας εχει ερθει μεχρι τωρα, βλεπω χρεωση kwh 0,088 που σημαινει οτι η εκπτωση θα περασει στον εκκαθαριστικο. Μαλιστα για να μαι σιγουρος, τους πηρα τηλ και το διευκρινησαν!

Κι εμενα δεν μ αρεσει που δεν μπορεις να καταχωρησεις καταναλωση ανα μηνα, αλλα ως εδω που φτασαμε οι επιλογες μας ελαχιστες...Μηπως γινεται μεσω ΔΕΔΔΗΕ / διμηνο;

Και για την μέτρηση είχα ρωτήσει και για ηλεκτρονικό λογαριασμό. Για την μέτρηση είχαν απαντήσει ότι μπορώ να την δίνω τηλεφωνικά... Δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...