Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην δικιά μου περίπτωση έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής παρόχου ρεύματος στην EFA και ενεργοποιήθηκε ο ηλεκτρονικός  λογαριασμός μου.  Έχει εκδοθεί τελικός λογαριασμός από την Zenith στον οποίο μου χρεώνουν ρήτρα αποχώρησης 45 ευρώ, ενώ στις "Σημαντικές σημειώσεις" αναφέρεται το δικαίωμα μου για καταγγελία (τρελό).

Έχω κάνει καταγγελία στον ΣΤΚ για την ρήτρα αποχώρησης, για τις 2 τελευταίες χρεώσεις της ρήτρας ΟΤΣ και για την έκπτωση συνέπειας του τελευταίου λογαριασμού. Σύνολο ζητάω επιστροφή για περίπου 170 ευρώ.

Για να δούμε αν θα πάρω τίποτα (εκτός από τα συνηθισμένα) 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, go2jimmys1 είπε

Στην δικιά μου περίπτωση έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής παρόχου ρεύματος στην EFA και ενεργοποιήθηκε ο ηλεκτρονικός  λογαριασμός μου.  Έχει εκδοθεί τελικός λογαριασμός από την Zenith στον οποίο μου χρεώνουν ρήτρα αποχώρησης 45 ευρώ, ενώ στις "Σημαντικές σημειώσεις" αναφέρεται το δικαίωμα μου για καταγγελία (τρελό).

Έχω κάνει καταγγελία στον ΣΤΚ για την ρήτρα αποχώρησης, για τις 2 τελευταίες χρεώσεις της ρήτρας ΟΤΣ και για την έκπτωση συνέπειας του τελευταίου λογαριασμού. Σύνολο ζητάω επιστροφή για περίπου 170 ευρώ.

Για να δούμε αν θα πάρω τίποτα (εκτός από τα συνηθισμένα) 😀

έπρεπε να κάνεις πρώτα αμφισβήτηση χρέωσης και να έχεις μια απάντηση απο Ζενίθ ωστε να γράψεις το "αίτημα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1753698993_.png.ecd82e7203a802d4ce8c73f5bf8182e2.png

 

ήταν

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1402626154_.png.821c43431891dd4f69b6fda38ecab7eb.png

 

Ωχχχ ναι τελος μονο Δεη πλεον MyHomeOnline

 

Ξερει καποιος αν εκτος απο χρεωστικη δεχεται και προπληρωμενη η Δεη?

Επεξ/σία από thyreates
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα στείλει email με τον οποίο αμφισβητούσα την χρέωση ΟΤΣ, ζήτησα αναλυτικό υπολογισμό της χρέωσης ανά μήνα, να μου πουν πόσες φορές έχουν αλλάξει τους όρους του υπολογισμού του ΟΤΣ και πότε ακριβώς. Έκανα παράπονο ότι θα έπρεπε οι όροι με βάση τους οποίους διαμορφώνεται η τιμή της κιλοβατώρας να είναι ξεκάθαροι και αναλυτικοί. Οτι δεν υπάρχει η Μηνιαία Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς στην ιστοσελίδα του όπως υπάρχει στην ΔΕΗ:

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

το ιστορικό της επικοινωνίας το έστειλα και αυτό στο ΣΤΚ.

Στην ουσία από όλη την κουβέντα με την zenith κατέληξαν ότι και το ΟΤΣ και η ρήτρα αποχώρησης (άσχετα αν αλλάζουν τους όρους τους??) είναι στην σύμβαση,τους έχω υπογράψει, άρα και θα πρέπει να τηρηθούν.

 

Επεξ/σία από go2jimmys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίος , καλή επιτυχία και ενημέρωσέ μας :)

______________________________________________

σε άλλο φόρουμ αναφέρει ένα παλικάρι οτι ενώ έκανε αίτηση στην efa προχθες και υπέγραψε , έφαγε άκυρο τελικά , τσεκάρετε τα email σας όσοι κάναντε τελευταία στιγμή αίτηση στην efaenergy

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thyreates είπε

Ωχχχ ναι τελος μονο Δεη πλεον MyHomeOnline

 

Ξερει καποιος αν εκτος απο χρεωστικη δεχεται και προπληρωμενη η Δεη?

το myhomeonline εχει ρητρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ρώτα εκεί αφού διαβάσεις 10 σελίδες απο το τέλος

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ritra-anaprosarmogis-xrewsewn-promitheias

Screenshot 2021-09-30 at 20-01-47 Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας ΔΕΗ Α Ε .png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

  

2 λεπτά πριν, thyreates είπε

εκεί λέμε , εκεί πάτα το μπλε κείμενο, εκεί ,μπορείς, πιστεύω σε σένα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

protergia fixed (παλιότερο)

τι λάθος κάνω και μου βγάζει αυτά τα value?εντωμεταξύ στης ζενιθ το πρόγραμμα πρέπει το πάγιο ανά έτος να είναι κι αυτό 0 και όχι 59 έχει γίνει λάθος.

Untitled.jpg

Επισης οταν υπαρχει συμβολαιο 24 μηνο και ληξει και δεν υπαρχει αυτο που ησουν πού σε βαζουν οι διαφορες εταιρειες;στο αντιστοιχο που υπαρχει εκεινη τη στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, george1994 είπε

Ρε παιδιά τι παίζει με τις εταιρείες που έχουν 45% έκπτωση π.χ με το UP του Ηρωνα;

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/up/

 

45% έκτωση και μετά 200% αύξηση με τη ρήτρα προσαρμογής κι έρχεσαι περίπου 0.18ε/kwh τελική.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα παροχο.Ο δεδδηε ηρθε σημερα για την τελευταια καταμετρηση αλλα πριν λιγες μερες ειχε ερθει εναντι.

απο πλευρας παγιου τι να περιμενω σε αυτον τον τελευταιο εξοφλητικο της δεη?

Θα ειναι ολοκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...